Author Topic: Софтуер.  (Read 69728 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #30 on: May 09, 2014, 18:19:23 PM »
Не сме казали, че е нормално, а че купувачът плаща не за благотворителността на продавача, а за купуването на инструмент, с който да си върши работата. Проблем би било ако купувачът дава парите и закръгля сумата, защото има някъде написано, че ако закръглиш сумата, излишъкът ще отиде за ваксини. Ако купувачът купува само софтуера, плаща си за договорената цена, той не носи отговорност за това какво прави продавачът с тези пари по-нататък. И между другото парите от софтуера са много малка част, която се дава за подобни неща.

Това, че продавачът дава парите за неща, които не са угодни на Бога си е негов проблем. Ако някой смята, че ваксините са зло и си ги слага, е също негов проблем. Бог е силен да избави тези, които искат да избегнат това, което нечестивите вършат срещу праведните.



Сетих се днес незнайно защо за това.

Ако  знаеш ще си купуваш нещо от някой си цар/управник/какъвто и да е, и че с парите ти същия този подготвя армия с която да дойде и да погуби семейството и народа ти, ти би ли си купил това нещо ?

Като знаеш, че това нещо може да го вземеш от някъде напълно безплатно.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Софтуер.
« Reply #31 on: May 09, 2014, 18:44:05 PM »
Логиката ти не е добра, защото ти искаш нещо, което принадлежи на дадения човек и той го предлага срещу заплащане.

Кажи ми, кое е по-праведно — да се открадне от злия или от добрия?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #32 on: May 09, 2014, 19:52:25 PM »
Ако Иван е продал домати на Киро, и Киро ми даде от семето на тия домати да си засадя и аз, то аз откраднал ли съм от Иван ?

Edit:
Даже мога да го кажа по друг начин. Ако Иван продава windows, и Киро си е купил windows и ми даде cd key-а за инсталацията, то инсталацията ще мине и на двете места, но този cd key е платено за него. Къде е кражбата ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #33 on: May 09, 2014, 20:30:08 PM »
Същото така, тук мога да задам и един интересен въпрос. Софтуера от къде е, т.е. кой го измисли:
Дявола
Човека
Бога
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Софтуер.
« Reply #34 on: May 09, 2014, 20:56:03 PM »
Не отговори на въпроса, тъй като тук не става въпрос за софтуер, а за използване на продукт, независимо какъв е той.

Същият въпрос е и когато купуваш качествени обувки от фирма, която инвестира част от сумата в нечестиви цели. Заради това е добре да ги вземеш без пари ли?

А за софтуера не си запознат много с договора, с който се съгласява купувачът, когато купи софтуера. Ако това, което казваш, че може да ползваш въпросния CD key, е вярно, то би трябвало да легализират всички пиратски софтуери, защото някой някъде е платил за тях. Всъщност в договора там пише, че ти го купуваш без да го разпространяваш и да го даваш на други. Ако на някой не му харесва този договор, тогава да не купува софтуера или да купи подобен софтуер от праведен човек щом толкова настоява.

Тук говорим за принципите на това кой какво притежава и го предлага на другите. Нечестивият производител може изобщо да не е предлагал този софтуер и ти никога нямаше да имаш възможност да го ползваш. Когато ти си готов на всичко, дори да откраднеш продукта му, защото много ти харесва, тогава кой е праведният — този, който продава софтуера или този, който го краде?

Писано е, че работникът заслужава заплатата си. Пише също да не крадем. Не пише да не крадем от праведните, а да не крадем. Щом работникът заслужава заплатата си, е редно да му се плати. Ако ти работиш за някого и този човек е нечестив и клиентите решат, че ще крадат продуктите, тогава ти ще останеш на улицата. Ще обвиниш шефа си в несправедливост или клиентите в такава?

Това е продукт на работника и работникът заслужава заплатата си.

Семето откога е притежание на човека, че да го сравняваш с продукт на работник? Ако говориш за ГМО семената, тогава примерът за софтуера важи и за тези семена.

Аз не виждам да има нещо, което Бог да не знае и това "кой го е измислил" е много наивен въпрос, а все пак дяволът е привлечен от дървото на знанието.

Същото може да се пита за питките хляб, които апостолите купиха с пари — защо не ги откраднаха за Господната вечеря? Защо не кажат, че това е кощунство някой да взема пари за хляб и за семена, които Бог прави да растат?

Работникът заслужава заплатата си. Този хляб и този софтуер не са изникнали докато нечестивият е лежал на леглото си, за да мисли нечестие, а е излязъл изпод ръцете на работник, който заслужава заплатата си.

По въпроса кой какво е измислил, знаеш ли, че ловуването е измислено от нечестив човек? При все това Бог не  е против ловуването за храна. Знаеш ли че свиренето на арфа и духови инструменти е въведено от син на нечестив родоначалник (Каин)? Знаеш ли, че живеенето в шатра и имането на добитък е поставено като начало от син на Кайн?

Зло ли е?

Никъде в Писанията няма да намериш, че ако нещо добро е било вършено от нечестив или въведено от нечестив, то да бъде заклеймено като лошо.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #35 on: May 09, 2014, 21:50:17 PM »
Quote
Даже мога да го кажа по друг начин. Ако Иван продава windows, и Киро си е купил windows и ми даде cd key-а за инсталацията, то инсталацията ще мине и на двете места, но този cd key е платено за него. Къде е кражбата ?

Точно тука е проблема в цялото мислене и логика, че стъпва на напълно погрешни факти.

Първо Киро не си е купил Windows, защото Windows не се продава. Това което се продава не е самия софтуер, а се продава лиценз за ползването на този софтуер. Като с купуването на този лиценз купувача влиза в договорни отношения с продавача. А именно, че купувача се съгласява да ползва този софтуер само на един компютър и да не го инсталира на втори или повече, нито да дава достъп на трети страни до софтуера, който му е предоставен в рамките на този лиценз и договор.

Т.е кражбата тука се състои в това, че имаме на лице измама. Купувача сключва договор в рамките на лиценза, но измамва продавача и го предоставя и на други. Това е нарушение и на естествения закон, който казва "Изпълни всичко, което си се съгласил да изпълниш." Нарушението на договор е беззаконие и според Писанията, както и това човек да се измята от дадената дума или устна договорка.

Нека сега да ти дам подобен пример на твоя, само че много по-реалистичен:

Ти сключваш брачен завет с жена си, който освен всичко друго включва и съпружеска вярност. Жена ти обаче отива и спи с друг мъж, обаче тя си живее при тебе и също е и на твое разположение. Т.е ти фактически нищо не си загубил, както по твоята логика софтуерната фирма пак си има софтуера и това че ти си го ползваш без да плащаш не е никакъв проблем. Тогава защо да е проблем някой да спи с чужда жена без да има завет с нея, когато тя си остава при мъжа си и той не бива лишен от нея? Къде е кражбата?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #36 on: May 10, 2014, 23:10:42 PM »
Право е да не се краде както от добрия така и от злия. За това не споря.
При примера с жената проблема е, че другия мъж я омърсява със семето си.

А при софтуера основния проблем е, че не е съобразен с пазара и купувачите. Т.е. примерния windows  се продава за 200 долара в САЩ и в България. Но хората в двете държави взимат коренно различни заплати. И докато за едните не е проблем да го купят то за другите е почти непосилно. Естествено както знаем това се прави умишлено. За да могат в  България да го 'откраднат', същевременно се наслагва, че мнението всред хората, че те си го заслужават (M$ както ги наричат).

Мен това не ми харесва, защото в крайна сметка това което правят е умишлено. Както знаем има огромни компаний които си разпространяват софтуера безплатно и взимат за поддръжка. Което е по правилния модел в случая. А това да продаваш нещо скъпо за да караш хората да го крадат не е добро и не ми харесва.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Софтуер.
« Reply #37 on: May 10, 2014, 23:30:44 PM »
Аз не виждам разлика между софтуера и техниката. Хората си купуват компютри за 1000лв (с включен windows) и телефони за 1500лв и за това никой не се оплаква за заплатите. Много малко техника се произвежда в България (от тази компютърната), за да иска някой да е на тукашните цени, но ако се огледаш малко за софтуерите, които се произвеждат тук, хич не са евтини и дори някои са по-скъпи от тези в чужбина. Това няма общо дори със заплатите (говоря за български софтуер, който е предназначен за българския пазар).

От друга страна като се купи един Windows, се ползва много години. Не знам какво е това желание да има все най-новия софтуер, най-новата версия. Има си една версия и си върши човек работата и това е. Като си вземат хората телефони за по 1500лв, после ги сменят след 1 година за нови. Има и по-евтини телефони, за под 300лв и като имаш един такъв, може да не го сменяш години, както и софтуера.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #38 on: May 10, 2014, 23:52:19 PM »
Желанието да се ползва последния windows е по скоро продиктувано, защото го налагат. Понякога може да е проблем да ползваш позваш стария прозорец както ми се случва на мен в момента. Купих си SSD и XP не поддържа Trim което е проблем. А не поддържа защото не желаят да го напишат, но искат да си купя новия прозорец. А като ще се сменя е най-добре да вземе човек най-новото нали ? Вече кога ще мога да си го позволя това е друга тема.

А телефони от 1500 лв са глупост сами по себе си и са правени за неразумни които не ползват и 5% от функциите му, но просто се фукат наляво надясно с него. Като цяло не мога да си позволя такъв телефон, но и да можех не бих си купил. Тия телефони са едно недоразумение към момента, за мен са просто боклук и безсмислица. Даже Китай продава същото в пъти по ниско и то пак с голяма печалба, да не са го оптимизирали ама и до там ще стигнат. Източването на парите на хората е за да не се видят задоволени, защото тогава ще загубят част от контрола над тях.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #39 on: May 10, 2014, 23:53:24 PM »
Quote
При примера с жената проблема е, че другия мъж я омърсява със семето си.

Това не е задължително. Да не говорим, че ползват презервативи и семето въобще не я докосва. Така, че по логиката за софтуера жената не е открадната.

Quote
А при софтуера основния проблем е, че не е съобразен с пазара и купувачите. Т.е. примерния windows  се продава за 200 долара в САЩ и в България. Но хората в двете държави взимат коренно различни заплати. И докато за едните не е проблем да го купят то за другите е почти непосилно. Естествено както знаем това се прави умишлено. За да могат в  България да го 'откраднат', същевременно се наслагва, че мнението всред хората, че те си го заслужават (M$ както ги наричат).

Ами то същото може да се каже и за мерцедесите и за яхтите. Повечето хора в България не могат да си ги позволят. А ти защо си мислиш, че за един средностатистически американец е по-лесно да си позволи един Windows лиценз от един средностатистически българин? Мислиш ли, че американеца взема повече? Не е въпроса в това колко "взима" американеца, а колко реално му остават да харчи след като бъде обложен с всички данъци (които там са 40% а тука 10%), плати си ипотеката (която е над $1000 на месец) или си плати наема, който е средно над $700 на месец, плати си здравните осигуровки (които тука са 16 лв на месец а там достигат над $1000 на месец по силата на новия obamacare закон) и прочие и прочие. Та "богатия" американец му остават толкова или дори по-малко свободни пари за харчене от  на българина. Ето защо твоите разсъждения са не само логически неиздържани, (защото иначе трябва да крадем мерцедеси, защото виждаш ли ги продават на цени несъобразени с финансовото състояние на народа), нито са издържани от гледна точка на реалностите в които живеят хората на запад.

Quote
Мен това не ми харесва, защото в крайна сметка това което правят е умишлено. Както знаем има огромни компаний които си разпространяват софтуера безплатно и взимат за поддръжка. Което е по правилния модел в случая. А това да продаваш нещо скъпо за да караш хората да го крадат не е добро и не ми харесва.

Никой няма право на някой да му налага модел или ценообразуване на собствения му продукт. Ако не ти харесва модела или цената подминаваш продукта и търсиш решения които те устройват. Такива решения има изобилно. А компаниите, които предоставят безплатен лиценз за ползване на софтуера им, НЕ ГО ПРОДАВАТ, пак правиш грешното умозаключение, а продават лиценз за ползването му, било за малко, за много или за никакви пари. Това е тяхно право и никой не е в позиция да ги съди за това.

Иначе е удивително как ума ти настоятелно се върти около социалистическия начин на мислене при който създаващите блага са длъжни да се съобразяват с пожеланията на онези, които не желаят или не могат да платят определената от създателя им цена.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #40 on: May 11, 2014, 00:35:39 AM »
Не искам да задълбавам на тема, лиценз или закупуване. В случая ги приемам за едно и също, да не са. Тук коментирам парите които се плащат за това.

В темата за музиката сам казваш, че ако е от Бога трябва да е безплатна. Тук нещата не са много по далече. Не случайно попитах от кого идва.

Прекомерната лакомия за печалба от търговията води до едно:

Езекиил 28:5
с голямата си мъдрост ти си придобил богатството си чрез търговията си, и сърцето ти се е надигнало поради богатството ти);

А това, че съм изказал мнение, че не ми харесва - да мога да го направя и го правя :) Дали това ще промени нещо - искрено се съмнявам.

Линукс се разпространява безплатно и никой няма право да взима пари от търговията с него. Там са вложени по малко труд и пари за писането му ли ? И не искат и стотинка за него. Да нещата опират до разбиранията на създателя на софтуера. Огромна част от написания софтуер е свързан с windows и човек е принуден да си го купи защото не може да го ползва по друг начин. И пак се връщаме по горе на това което казах за принуждението. А дали в САЩ средния човек взима по малко от средния тук - може да си прав, но ми е трудно да го повярвам. Ако имаш статистика покажи. :)

И тук данъка не е 10%, данъците върху заплатата на българина са от рода на 50-70%. Имаше го из нета сметнато.

За жената и семето, мъжа се е оцапал себе си със това семе и всичко до което се докосне ще бъде нечисто.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #41 on: May 11, 2014, 00:52:30 AM »
Quote
За жената и семето, мъжа се е оцапал себе си със това семе и всичко до което се докосне ще бъде нечисто.

То по тази логика ако жената е стояла на пейка в парка или е пътувала в градския транспорт, пак е нечиста. Така, че логиката ти отново издиша.

Quote
И тук данъка не е 10%, данъците върху заплатата на българина са от рода на 50-70%. Имаше го из нета сметнато.

Данъка върху дохода е 10% сравнено с Америка където е 34-40%. Тук говорим за стриктно сравнение на данък върху доходите, а не акумулацията на всякакви други данъци, които аз за Америка не съм калкулирал в това сравнение. Например там данъка върху имота на средностатистическа къща е от порядъка на няколко хиляди долара на година, а тука е от порядъка на 100-200 лв, а на село е още по-евтино.

Quote
Линукс се разпространява безплатно и никой няма право да взима пари от търговията с него. Там са вложени по малко труд и пари за писането му ли ? И не искат и стотинка за него. Да нещата опират до разбиранията на създателя на софтуера. Огромна част от написания софтуер е свързан с windows и човек е принуден да си го купи защото не може да го ползва по друг начин. И пак се връщаме по горе на това което казах за принуждението. А дали в САЩ средния човек взима по малко от средния тук - може да си прав, но ми е трудно да го повярвам. Ако имаш статистика покажи. :)

Линукса в повечето случаи се пише от доброволци, които се включват с някаква част от кода и после всичко се събира в едно чрез определени платформи. Хората които го правят е в повечето случаи безплатно или разходите са изключително ниски сравнено с комерсиални продукти като Windows.

А за САЩ не съм казал, че ВЗИМА по-малко, а че му ОСТАВА по-малко за харчене. Например човек със заплата $7000 се налага понякога да иска пари от майка си, че да върже двата края.

Quote
В темата за музиката сам казваш, че ако е от Бога трябва да е безплатна. Тук нещата не са много по далече. Не случайно попитах от кого идва.

В темата за музиката съм казал, че музиката принадлежи на Бога за да се хвали Името Му, и тя не е стока за продан. Не съм казвал нищо подобно за софтуера, нито подобен паралел може да се направи.

Quote
Не искам да задълбавам на тема, лиценз или закупуване. В случая ги приемам за едно и също, да не са. Тук коментирам парите които се плащат за това.

При софтуера не парите или цената имат значение - а договорните отношения. Разпространението на софтуер става само с договор, дори при безплатния софтуер, ако го ползваш - ти пак влизаш в договорни отношения. Та тук цената няма никакво значение - ако не ти харесва - не купувай. Въпроса е съвсем друг - нарушаваш ли договора или не. Това е което има значение.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #42 on: May 12, 2014, 13:43:15 PM »
Т.е. аз какво бъркам в такъв случай ако го ползвам ?
Аз договор нямам, нарушил е договора този който го е предоставил. Аз не съм подписвал нищо.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #43 on: May 12, 2014, 15:17:23 PM »
Напротив,

Не е възможно да инсталираш софтуера без да се съгласиш с лицензното споразумение. Отделно ти ставаш съучастник в нарушението на договора на този който ти е предоставил софтуера.

Това са всеизвестни неща, не знам защо не си наясно с тях.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Софтуер.
« Reply #44 on: May 12, 2014, 15:34:38 PM »
Договорът се сключва, когато инсталираш софтуера и има един екран, който никой не го чете и там има цъкалка "I agree" или ако е преведено "Съгласен съм".

Когато щракнеш това, ти "подписваш" договора. Ако не си съгласен, инсталацията приключва.

Това е с всяка регистрация, където има отметка или нещо, което казва "ако продължите вие се съгласявате с условията…", както и всеки друг софтуер, който има подобен интерфейс.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?