Author Topic: Софтуер.  (Read 69713 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #120 on: June 20, 2018, 00:36:10 AM »
Авторските права изтичат 50 години след смъртта на автора.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

PetkoPetkov

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 25
Re: Софтуер.
« Reply #121 on: June 20, 2018, 00:59:59 AM »
Това не го знаех. В гугъл пише че са спечелили удължението да бъде от 70 години, даже "Музикалната индустрия широко е лобирала правителството да увеличи авторските права за изпълнителите от 50 години на 95, но независим преглед отложи този план през ноември 2006 г." (theguardian). В такъв случай ще слушам от профилите на изпълнителите през youtube или ще си купувам отделните песни.
Матей 5:37 Но говорът ви да бъде: да, да; не, не; а каквото е повече от това, е от лукавия.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #122 on: June 20, 2018, 12:26:07 PM »
Може би по-важния въпрос е за каква музика става въпрос и дали въобще си струва такава музика да се слуша. Защото музиката правена за пари не прославя Бога. А музиката, която Божиите хора правят за Божията слава - те не я обвързват с авторски права и желание за гнусна печалба.

За справка - гнусната печалба е когато някой иска да обърне поклонението на Бога в търговия и бизнес. Точно както търговците бяха заели храма превръщайки поклонението на хората в бизнес. А музиката в Писанието е средство за поклонение и не следва да бъде използвана за бизнес.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

PetkoPetkov

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 25
Re: Софтуер.
« Reply #123 on: June 20, 2018, 13:39:02 PM »
Музиката която слушам по никакъв начин не прославя Бога. Предимно ми харесва блуса но не отдавам значение на смисъла в текста им а ми харесва ритъма и мелодията, но да не е нещо което си струва.
Матей 5:37 Но говорът ви да бъде: да, да; не, не; а каквото е повече от това, е от лукавия.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #124 on: June 21, 2018, 13:55:58 PM »
Музиката за душата и духа е като храната и въздуха за тялото. Ако са замърсени те са отровни и носят трайна вреда. Светската музика носи светския дух. Думите ако и "да не им обръщаш внимание" са семена които се засяват в душата, а духа с който е заредена тази музика трови душата и духа ти.

По-добре е никаква музика, отколкото отровна музика.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Софтуер.
« Reply #125 on: November 03, 2019, 14:06:38 PM »
Значи искам да кажа на всички, че в ebay.co.uk. може да си купите кажи речи за всякакъв софтуер, за никакви пари, продуктов ключ и да го активирате съвсем легално. Аз вече направих това с MS Office 2019, за 5,5 GBP. Това е нищо за софтуер от подобен тип. Продуктовият ключ, който ми беше изпратен, мина през проверка на сайта на Micorsoft, после самият софтуер беше активиран успешно. А Windows 10, струва 1.66 GBP, пък ако искате, има и 7. 

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #126 on: November 03, 2019, 20:31:40 PM »
При тези цени е съмнително, че нещата са легални. Едва ли Майкрософт са свалили толкова цените.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Софтуер.
« Reply #127 on: November 05, 2019, 01:15:43 AM »
Отворили са някаква вратичка, примерно ако  си чувал фирма Квант сервиз, имат някаква програма с Майкрософт за препродажба на ключове, при това съвсем официално. Та щом минава през сайта на Майкрософт с проверка и активиране, не би трябвало да е проблем.
Сега, че има и измами, така е.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #128 on: November 05, 2019, 10:32:57 AM »
Това, което Квант севриз правят е че имат право да продават ОЕМ версии на софтуера. Това означава софтуер задължително продаван с нов хардуер и такава партньорска програма се предлага на фирми които сглобяват компютри. Много български фирми бяха почнали да продават само ключовете и Майкрософт ги лишиха от права заради това нарушение.

Ако човек си купи ключ по ОЕМ програмата без да е купил хардуер това де факто е незаконен софтуер, защото не се изпълняват лицензните условия. Версиите с хакнати ключове за регистрация също минават през регистрация в Майкрософт, защото всичко се проверява по математически алгоритъм и ако той е хакнат няма никакъв проблем да се регистрира и пиратска версия или версия която не отговаря на лицензното споразумение.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Софтуер.
« Reply #129 on: November 05, 2019, 19:32:15 PM »
Вие виждате кога съм я пуснал тази тема, нали? А нещата не са от тази дата, а доста назад във времето. Аз лично, съм търсил къде ли не ключове за активация, къде на Windows, къде на Office и в 99% от случиате съм удрял на камък. И по този начин отивам на активатори, съмнителни програми, които генерират активация през KMS сървърите на MS и даже правят това на 180 дни автоматично. За първи път в съзнателния си живот, аз видях продкутов ключ, който работи на 100% и то през две проверки. За сметка на това, съм се нагледал на блеклистнати и неработещи ключове, и смея да твърдя, много повече от мнозина дето пишат тук. Как се е сдобил продавача с този ключ, аз незнам и нямам намерение да спекулирам. Майктософт продават както OEM, така и Retail. От сайта на Майкросфот може да се свали и оригинален Windows и оригинален office, като image(ISO), файлове. И тези инсталации, работят с тези ключове.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #130 on: November 05, 2019, 19:35:33 PM »
Ключовото тука е какво е лицензното споразумение, защото ти не купуваш ключ а лиценз. Ключа е само доказателство, че си получил лиценза. А ако лиценза е за ОЕМ софтуер, то това е също толкова незаконно да го ползваш на твоя компютър, колкото и хакнатата версия от интернет.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Софтуер.
« Reply #131 on: November 05, 2019, 21:12:01 PM »
Както казах, това, което всеки може да изтегли от сайта на Майкрософт, е оригинален Windows, очевидно необвъзран с ОЕМ лиценз, което би обезмислило неговата публичност във техния сайт. Или аз не разбирам що е то ОЕМ лиценз. Мисля, че този вид лицензиране, въобще не е предмет на дискусията тук. Като тръгне исталатора, се минава през лиценза и съгласието с него. И сега, аз не съм го чел, но е супер нелогично това от техният сайт да е ОЕМ лиценз, предвид на кого и как се продават този вид лицензи, тоест, обвързани с определен хардуер. Това е просто невъзможно от тяхна страна и би било в противоречие с всякакви пазарни принципи и политики на тази компания. И ако на мен ми продават ОЕМ ключ, а тегля Retail версия, дали ще го активирам по този начин? Въобще не мисля, това е невъзможно.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #132 on: November 05, 2019, 23:41:21 PM »
Обърни пак внимание, че ти не купуваш ключ а лиценз. Това е все едно да сключиш договор за наем на къща на ул. Васил Левски No.5, a да искаш да се нанесеш в къща намираща се на ул. Иван Вазов No.13. Дори ключа да съвпадне, ти нямаш право да си там.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Софтуер.
« Reply #133 on: November 06, 2019, 00:00:24 AM »
Добре, нека да видим какво точно пише в лицензните условия на подобни "ключове", които ги продават на eBay:

Quote
Legal note

The judgment of the German Federal Court of Justice allowed the sale of OEM versions and DSP versions without the associated hardware. You purchase a product key/License CoA for the software mentioned above. Windows and Office are trademark of Microsoft Corporation. Please note that you only purchase the product key and with valid license. The legal use of the product key presupposes that you already have a valid Microsoft license for the product mentioned above. In this case, you can unlock the software with the product key.

За тези, които не разбират английски ще поясня:

1. Продажбата на подобни ключове е незаконна, освен в Германия, поради някакво решение на Германския федерален съд. Затова всички подобни обяви в eBay са от фирми регистрирани в Германия.

2. Става въпрос именно за OEM лиценз, което означава, че този лиценз задължително върви с нов хардуер. Германския съд обаче се произнесъл, че задълженията за това да се следи за наличието на този хардуер не е на този който продава ключа, а на този който го купува. Сиреч германския съд просто е прехвърлил отговорността на купувача.

3. Законното ползване на подобен ключ е валидно САМО АКО купувача ВЕЧЕ ИМА ВАЛИДЕН ЛИЦЕНЗ за въпросната версия на Уиндоус, придобита чрез закупуване на нов хардуер вървящ с лиценз на Уиндоус. Т.е право на закупуване на подобни ключове имат само хора, които вече са платили лиценз на Майкрософт при закупуване на нов компютър в чиято цена е била включена и цената на лиценза по споразумение между производителя на хардуера и Майкрософт. В противен случай ползването на подобен ключ е незаконно.

Например аз имам лаптоп, който е закупен с официален Уиндоус, има си всички стикери и баркодове на оригиналния Уиндоус.  Ако нещо ми се скапе лаптопа и трябва всичко да се преинсталира аз мога да си купя подобен ключ и да си възобновя операционната система. .Само в такива случаи ползването на подобен ключ е законно. Ако никога не си купувал хардуер с включен законен лиценз ползването на подобни ключове не ти дава легално право да ползваш Уиндоус.

На практика тези фирми, които продават тези ключове правят огромни пари по измамен начин, използвайки невежеството на купувачите.

В тази светлина аз трябва да коригирам предното си твърдение а именно:

Quote from: Watchman
ти не купуваш ключ а лиценз

В тази ситуация ти действително купуваш ключ, но за лиценз, който трябва да си купил предварително. Ако нямаш купен лиценз, ползването на ключа е незаконно.

Не бързайте да се хващате на подобни въдици. Писанието ни учи да бъдем мъдри и хитри като змиите.  Трябва внимателно да изпитваме и проверяваме всичко.

Смисъла да се ползва законен софтуер е заради съвестта. А ако ценим чистотата на съвестта си ние не трябва да я продаваме толкова лесно срещу лъжливи трикове и лесни, но фалшиви решения.

Никога не вярвайте на нереално ниските цени, те винаги говорят, че има някаква измама в цялото нещо. Не случайно Майкрософт го наричат Micro$oft. Това е сребролюбива корпорация и никога няма да тръгне да си продава софтуера за жълти стотинки. Чичко Бил Гейтс е силно загрижен за намаляване на световното население чрез ваксини, които стерилизират жените без тяхно знание и съгласие и няма как да успее да събере пари за подобни дейности ако си продава уиндоуса по $5.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.