Author Topic: Относно разума и разбирането на Писанията  (Read 22982 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Благодаря ти Лъчо , ти показа какво исках да кажа с тази тема която започнах.
Явно Бог те използва да покаже какво означава да си неразумен.

За тези който разбират ще кажа че има много други начини как да покажат своята глупост и да изливат своята си отрова и мръсотия.Ето какво е казал Господ :


23 Злотворството е като забавление за безумния.
Така и мъдростта на разумния човек.

Затова трябва да бъдем внимателни.Те се забавляват играят си и не им омръзва предполагам.

Пожелавам на всички който проявяват разбиране да бъдат и смиреномъдри.

Анна

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
Абе хора с тези думи, които казвате на Лъчо само го мачкате

1 Солунци 5:14 Молим ви още, братя, увещавайте безчинните, насърчавайте малодушните, поддържайте слабите, бъдете търпеливи към всички.

Мисля че трябва да смекчите тона си с който говорите на хората, които не са съгласни с вас. Оставам с впечатлението, че вие сте прави и всеки който каже нещо различно го смазвате.
Това е по- скоро предложение към вас, не е обвинение, не искам да останете с грешно впечатление.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Ако нещо искаме да смачкаме в Лъчо то това са нещата, които го тровят мамят и убиват, за да може той да бъде свободен от тях. Ако искахме той самия да е смачкан щяхме да го оставим да си вярва религиозните безсмислици на отстъпилото християнство. Нищо не може да го смачка по-добре от тях.

Иска се зрялост човек да не се идентифицира със заблудите си и да види, че ние не сме против самия човек, но против онова, което го оковава, ограбва и унищожава.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анна

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 9
Ама все пак къде остава 1Солунци 5:14 ?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
1Солунци 5:14 говори за вярващите хора в местното събрание. В този форум влизат всякакви хора, включително невярващи и псевдовярващи. Последните две групи не е целесъобразно да участват във форума, защото за такива като тях има много други форуми и този не е един от тях.

При все това ние винаги проявяваме не малко търпение към псевдовярващите с надеждата, че може да придобият полза за душите си по време на престоя си във форума.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Лъчо получи достатъчно аргументи, вкл. и аз го увещах да остане тук и да изпита себе си. Явно той нито иска да изпита себе си, нито да остане сред хора, където нещо, което не желае, може да излезе наяве. Йоан казва, че ако сме в светлината имаме общение един с друг. Ние не сме в светлината по презумпция. Павел казва: Изпитвайте себе си, дали сте във вярата. Исус каза да пребъдваме в Него и Неговото учение. Това изисква усилие, посветеност и много повече от ръкостискането с думите: Слава на Бога, което ми прилича на същото като: Господ да те благослови, демек, също толкова лицемерно и неискренно. И поведението на Лъчо говори точно за това, че думите му не са искренни. Исус каза да гледаме плода и така да преценяваме какво е дървото. Яков казва, че един извор не може да пуска сладка и горчива вода. Не цитирам нарочно от Словото, понеже това са общо известни пасажи. Ако приложим тия критерии към Лъчо, какво се получава? Неискреност, лицемерие, престорена история. Реакцията на Лъчо вместо покаяние, е още закоравяване. Негова воля. Искам да кажа, че когато за първи път влязох в този форум, бях готов да се скарам с администраторите тук. Да им кажа колко са заблудени и т.н. Така силно бях конфронтиран. Но не се регистирах и седнах и размислих. Дали пък аз не греша? Тук въпросът не е да си съгласен с Тихимир, Мак, Wtachman или който и да е. Въпросът е да си съгласен със Словото. Другото съгласие лесно идва после. Затова е писано, да ходим в светлината и ако сме в светлината, тогава е възможно и общението и е като следствие от нашето ходене в светлината. Но първо е светлината. И е писано, че когато постъпките на хората са по Бога, те отиват към светлината, за да се извяват, понеже няма от какво да се срамуват. А когато постъпките или мотивите са нечестиви, те гледат как да се скрият. И какво направи Лъчо? Регистрира се, нахока админите, после ги благославя ей тъй от никъде и сега хоп, ще си тръгва. Защо? Какво е това поведение? Пак ти казвам Лъчо(обръщам се лично към теб), сам седни, размисли и виж как се държиш и какво изявяваш. Ако имаш в сърцето си някаква горчилка, нали знаеш какво е писано? Бъди честен със себе си.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Само да припомня, че темата беше
Quote
Относно разума и разбирането на Писанията
и дискусията показва, че именно това е препънка на повечето хора, които са вътре в, или са тръгнали да излизат от сферата на влиянието на системите на църквите, които системи са изградили една империя, покровителстваща както писанията, така и тяхното тълкуване и взаимоотношението с Всевишния, завета с Него, пътя на спасението.

Тъй като разум и разбиране на писанията са свързани с царството, а не с персони, свързани са повече с народа на Бог, а не с "църкви", "пастори" и "неделни богу-служения", давани от "амвони", както и редица други неща, които забавляват вярващите, водещи ги частично в пътя, давайки им учението, смесено с какво ли не, все повече разбирам, че ПРАВДАТА И СЪДА Божи са пренебрегвани много силно.

Правдата- защото повечето от хората всред църквите я тъпчат с посещението си в тези пасторски фирми, съда, защото не се преобразяват според образа на Сина, като И презират писанията и това, което същите съветват.

Бог да пази своите Си!
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Не е за първи път и няма сигурно да е за последен, някой да си "тръгва гръмко" по 2-3 пъти от този форум. Не разбирам само защото след като са несъгласни някои с нещата които се пишат тука изобщо се регистрират и започват безкрайни дискусии и спорове. То е същото все едно от тука хората да се грабнат и да хукнат по църквите да "променят" и "поправят" нещо.  До някъде разбирам силното желание на някои да извършат нещо добро, като обърнат грешника от пътя му и така го спасят и кръвта му да не е върху тях, както пише в Езикил. И аз съм го мислил по този начин и аз съм искал да го правя. Само дето там имаше лично поръчение към пророка и тези които бързат да го приемат за себе си да видят дали ще могат да приемат и другите неща които му бяха наложени. Но ако някой който тепърва е решил да действа по този начин, чете сега, нека разбере, че Истината базирана на Словото е това което прави хората пишещи тук да изглеждат "непреклонни", "груби", самоуверени" и "смятащи себе си за най-прави". Това за любовта дето всеки с който се започне спор го цитира и други наставления относно търпението и т.н са добре известни, но и добре разбрани от хората които изглеждат така "безмилостни" и "груби". Да, понякога някой може да е допускал грешка, да бъде по-остър още с първия си пост, но обикновено това става от втория. :-)  А за изобличението на някой в Библията се "дава аванс" до:
Матей 28гл - 15. И ако съгреши брат ти, иди, покажи вината му между теб и него насаме. Ако те послуша, спечелил си брат си. 16. Но ако не послуша, вземи със себе си още един или двама, и от устата на двама или трима свидетели да се потвърди всяко нещо. 17. И ако не послуша тях, кажи това на църквата, а ако не послуша и църквата, нека ти бъде като езичник и бирник. 18. Истина ви казвам: каквото вържете на земята, ще бъде вързано на небесата; и каквото развържете на земята, ще бъде развързано на небесата.

Какво трябва да е отношението към езичника и бирника нека всеки сам си изследва. Та в повечето пъти се получават повече от 3 пъти тука нещата. Верно е сигурно, че персоналното изобличение тука обикновено се "прескача", но това е поради формата на общуване която има всеки форум. Но тъй като така или иначе разговора става достояние за всички това едва ли трябва да съблязнява някой. А той и Исус не отдели много време на търговците в храма да им обяснява къде точно са сбъркали и да изслуша тяхната версия по въпроса ами ги разпръсна и то не само с дума май. А Финеес беше още "по-краен" в постъпката си като използва копие вместо бич и така прекрати язвата докарана от мерзост и незачитане на Божия закон. Ама то тая постъпка е от Стария Завет и не и се обръща особено внимание тъй като нещата трябвало с любов да стават. Ама за всички "новозаветни християни" които забравят, че Бог е същия вчера,днеска,и завинаги да припомня, че и Исус, който е олицетворение на Любовта използваше думи като-неверници,маловерци,рожби ехидни и деца на сатаната. И то не само за фарисеите и садукеите, но и за учениците си (без последните две)на които искаше да покаже, че трябва да "порастнат до пълнолетно мъжество" доста по-бързо от колкото те си мислеха. Така че нека се престане с нацупените фасони и наранени души, които само извиненията и окуражаването на детските им постъпки биха могли да върнат отново радостта им. Нещата ще бъдат и за напред така! Докато Истината основаваща се на Божието слово а не на човешки разбирания и искания изяви свидетелите си по начин по който никой няма да може да оспори. Дано това време дойде по-скоро! А за всички други които не срещат това които искат тук а и на други такива места, нека знаят, че са свободни да напускат завинаги последните и нека Истината от Божието слово да бъде съдия на техните постъпки, желания и разбирания. И нека помним, че е по-добре да се намерим грешни тук на земята а не в Небето. За второто няма да има шанс за поправка.
Извинявам се на Дончо за лекото отклонение, но отдавна искам да напиша това. А и може би то не е много далече от това за което той започна да говори.еи

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
off-topic, Палко, би било добре да не пишеш толкова дълги параграфи, че много трудно се чете така, може да ги разделяш на повече параграфи, с цел по-лесно четене.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Наистина е дълъг поста ама като почнах да пиша не знаех, че ще излезе толкова. Имаш в предвид самия пост да е на повече параграфи,нали?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Да, точно така, когато един текст е дълг и не е разделен съответно на параграфи, много трудно се чете. Въобще нямах предвид за дължината на самия пост.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #26 on: September 03, 2013, 11:12:35 AM »
Много от нещата които коментираме по-горе са верни, но има едно "но" и то се изразява в отношението на човек към друг човек. Така наречения "подход" .
Дадоха се много примери с Исус и апостолите, ще дам и аз един да ги сравним.

Quote
25 Казва Му жената: Зная, че ще дойде Месия (който се нарича Христос); Той, когато дойде, ще ни яви всичко.   
26 Казва й Исус: Аз, Който се разговарям с тебе съм Месия.

На колко места Исус се представи с директните думи че Той е Месията ? Аз не се сещам на друго място освен това. А, често беше питан !
С това просто искам да подчертая, че понякога е по добре да се види първо защо човека отсреща е афектиран и тогава да го поучаваме както направи и Исус в Йоан 4 глава.
Така наречената мека храна или мляко е точно това - по меко отношение към прохождащите във вярата.
За мен лично, мнозинството от хората по църквите са точно прохождащи, дори да са ходили с години на църква, защото и невярващите и грешно вярващите са в една категория - не знаещи.
А човек който не знае, понякога и не разбира това което му се говори, освен ако не му се обясни по начин специфичен за него самия т.е. с думи които ще разбере. А както знаем човек който му обясняват нещо което не разбира е под напрежение и лесно се ядосва, а ядосания човек прави много лесно грешки.

От моя опит в живота съм се научил и обикновено се старая да го правя, първо да разбера защо човек мисли по дадения начин и след това да дам подходящия съвет или цитат. Ако се накара човека да се замисли над това което говори - той сам може да види грешката си, но дори да не я види може много по лесно да приеме съвет. Понякога логиката на човека е правилна и това което мисли е вярно, но е в съвсем друга посока и той е объркан.
Да неудобно е, и губи "личното ни" време :D , но пък работи.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #27 on: September 03, 2013, 14:11:23 PM »
Подходът е вярно нещо и подходът към различните хора е различен, но трябва да се правят нещата по библейския начин.

Апостолите в Ерусалим не приемаха Павел 13 години, независимо, че той говореше правото и смълчаваше фарисеите. Това не беше достатъчно за тях да решат, че Павел е "от братята".

Колко по-малко трябва ние да приемаме някой, че ходи в пътя на правдата, когато е обучен в криви религиозни пътища. Аз лично имам всички, които не познавам добре, за невярващи, докато не видя делото и словото им.

Когато Христос говореше с жената на кладенеца, който не започна разговора с: Здрасти, аз съм Месията. Дай ми вода. Напротив, той започна разговора като странник със странник. В процеса на разговора се видя, че жената жадуваше да дойдат времената на Месията. И тъй като който има, ще му се даде и който търси, ще намери, на жената й беше дадено още и тя намери Месията. Фарисеите не търсеха Месията. Те търсеха повод да се заяждат с Исус и да го впримчат в думите му. Затова на тях не се даде нищо друго, освен знамението на Йона.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #28 on: September 03, 2013, 15:18:22 PM »
Ако човек има истинен дух в себе си той ще разбере рано или късно. Ако няма истинен дух, нищо няма да промени нещата или реакцията му. От нас не се иска да се нагаждаме на хората. Божието Слово и път не са стока за продан, която трябва да продадем някому на всяка цена. Точно обратното, те са скрити съкровища, които само сериозно търсещите ще намерят. Бог така е направил процеса за да се пресеят повърхностните, несериозните и лицемерните.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #29 on: September 03, 2013, 19:42:39 PM »
Когато Христос говореше с жената на кладенеца, който не започна разговора с: Здрасти, аз съм Месията. Дай ми вода. Напротив, той започна разговора като странник със странник. В процеса на разговора се видя, че жената жадуваше да дойдат времената на Месията. И тъй като който има, ще му се даде и който търси, ще намери, на жената й беше дадено още и тя намери Месията. Фарисеите не търсеха Месията. Те търсеха повод да се заяждат с Исус и да го впримчат в думите му. Затова на тях не се даде нищо друго, освен знамението на Йона.



Само една жена в цялата библия жадуваше и търсеше Месията ?

Иначе, Той започна разговор и от него определи подхода към жената, за това говоря и аз. Не случайно споменавам глава 4 т.е. цялата, не я прилагам защото е наистина дълга, а и всеки може да я прочете.

Ако няма истинен дух, нищо няма да промени нещата или реакцията му.

Това къде го пише в Словото ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]