Author Topic: Относно разума и разбирането на Писанията  (Read 23011 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #30 on: September 03, 2013, 21:07:52 PM »
Ако няма истинен дух, нищо няма да промени нещата или реакцията му.

Quote from: Nikolay
Това къде го пише в Словото ?

Ето няколко пасажа които говорят за същото нещо:

Пс. 18:26  Към чистия, чист ще се явиш, И към развратния, противен ще се явиш.

Забележи, че Бог иска на първо място човек да има чисто, истинно сърце за да му се изяви, а ако човек е неистинен и развратен, Бог нищо няма да му открие.

Дан. 12:10  Мнозина ще се чистят и избелят и ще бъдат опитани; а нечестивите ще вършат нечестие, и никой от нечестивите не ще разбере; но разумните ще разберат.

Тук ясно се казва, че ако човек е нечестив (сиреч няма истинен дух) такъв никога няма да разбере нищо. Само хора с истинен дух (които Писанието нарича разумни) ще могат да разберат. И никакви подходи не могат да променят тези факти.

Яков 4:6  Но Той дава една голяма благодат; затова казва: "Бог на горделивите се противи, а на смирените дава благодат".

Отново Бог не си намира някакви специални подходи към горделивите, така че да ги спечели. Вместо това Той директно им се противи. Това е цитат от СЗ където еврейската дума за "противи" означава "опълчва армиите си срещу него". От друга страна на смирения човек (да бъде някой с истинен дух включва не само искреността, но и смирението) Бог дава благодат и да вижда и да разбира, без да има нужда от специални подходи и психологически трикове.

1Йоан 4:6  Ние сме от Бога; който познава Бога, нас слуша; който не е от Бога, не ни слуша. По това разпознаваме духа на истината и духа на заблудата.

Тук Йоан ясно казва, че който има истинен дух (духа на истината) в себе си той ще чуе и послуша истинните Божии думи. А който няма истинен дух, но е предаден на заблуда той никога няма да послуша.

2Сол. 2:10  и с всичката измама на неправдата, между ония, които погиват, защото не приеха да обичат истината, за да се спасят.
2Сол. 2:11  И затова Бог праща заблуда да действува между тях, за да повярват лъжа,
2Сол. 2:12  та да бъдат осъдени всички, които не са повярвали истината, но са имали благоволение към неправдата.


Тук добре се вижда какво означава един човек да има истинен дух, а именно - да е приел да обича истината. Вижда се също така и какво означава да има неистинен дух (дух на заблуда) а именно да има благоволение към неправдата. На тези последните Бог директно им праща още по-голяма заблуда и те биват запечатани за погублението в деня на съда, където Бог ще изяви Своите съдби над синовете на непокорството. Няма нищо, което един човек с разни подходи може да промени в такава ситуация.

Ето защо ние трябва да внимаваме да говорим винаги истинно със страх от Бога и без компромис с правдата и истината, и ако някой има истинен дух в себе си ще разбере. Не е задължително да разбере веднага, защото и Божиите хора се лутат и заблуждават за определено време. Понякога се лутаха и се объркваха и апостолите, и пророците, но не за дълго - истинското покаяние и истинния дух - винаги ги извеждат от мрака и заблудата. Според както е писано:

Пр. 4:18  Но пътя на праведните е като виделото на разсъмване, Което се развиделява, догдето стане съвършен ден.

Сутрин рано когато изгрява светлината тя е примесена с тъмнина и много неща не се виждат ясно, но с напредването на деня всяка тъмнина си отива и настъпва съвършен ден. Такъв е пътя на праведния, сиреч наистина покаяния човек, който е приел любовта към истината в себе си и има истинен дух. От друга страна нечестивите ходят в тъмнина и не знаят от какво се спъват:

Пр. 4:19  Пътят на нечестивите е като тъмнина; Не знаят от що се спъват.

С тях какъвто и подход да имаш няма да промениш нищо.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #31 on: September 03, 2013, 21:54:22 PM »
Когато Христос говореше с жената на кладенеца, който не започна разговора с: Здрасти, аз съм Месията. Дай ми вода. Напротив, той започна разговора като странник със странник. В процеса на разговора се видя, че жената жадуваше да дойдат времената на Месията. И тъй като който има, ще му се даде и който търси, ще намери, на жената й беше дадено още и тя намери Месията. Фарисеите не търсеха Месията. Те търсеха повод да се заяждат с Исус и да го впримчат в думите му. Затова на тях не се даде нищо друго, освен знамението на Йона.



Само една жена в цялата библия жадуваше и търсеше Месията ?

Иначе, Той започна разговор и от него определи подхода към жената, за това говоря и аз. Не случайно споменавам глава 4 т.е. цялата, не я прилагам защото е наистина дълга, а и всеки може да я прочете.

Ти даде този пример и затова аз ти отговорих спрямо него. Ако вземем Анна, пророчицата, тя също видя Месията, защото го търсеше. Също и Симеон.

Ето и още едно потвърждение от Писанията, че подходът, за който говоря (който нарекох "библейски") е точно това - който има, ще получи, а който няма, ще му се отнеме и това, което има.
2 Летописи 16:9. Защото очите на Господа се обръщат {Еврейски: Тичат.} насам-натам през целия свят, за да се показва Той мощен в помощ на ония, чиито сърца са съвършено разположени към Него.

Този подход, за който говоря, не е с цел да се лансира благовестието с красноречие или хитро измислени басни (както предупреждава Павел).

Има случаи, когато се говори за подход, но той не е относно лансиране на учения, а по-скоро като отношение. Пише всеки да говори с ближния си истина. Независимо дали се казва поучение или изобличение, то трябва да е със съответното отношение към слушащия. Например заръките към Тимотей как да общува с тези, които са по-възрастни от него и с какво отношение да съветва различните вярващи в общността, където е.

Това не означава, че ако е поучение трябва да се "засуче" за едни, а на други да се каже "право куме в очи".

Но пак, подходът не е с цел да "се постигне своето" (дори и да е максирано зад думите "лично благовестие" или както му казват днешните религиозни хора), а подходът е отношение или дори уважение/неуважение към различните хора. Подходът към тези, които се наричат братя, обаче не са, е отново вид отношение — отбягване и необщуване с такива.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #32 on: September 04, 2013, 11:46:07 AM »
Тихомир,
Добре казано, в случая отношение е по правилната дума.

Watchman
Когато разпознаем, че човека отсреща е нечестив, да съгласен съм с теб.
Аз обаче говоря за, първите думи и началото на разговора с непознат.
Ако първите ни думи са:

Quote
34 Те в отговор му казаха: Ти цял в грехове си роден, и нас ли учиш? И го изпъдиха вън.

Малко вероятно е човека да отговори с добро.

Разговора с не познаващ Христос или грешно познаващ Христос е като разговора с поредното ни дете. Всичко което сме казали на предишните ни деца трябва да го кажем пак. Това имам в предвид като казвам, че им трябва мека храна (мляко).

Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #33 on: September 04, 2013, 13:31:16 PM »
Quote
Когато разпознаем, че човека отсреща е нечестив, да съгласен съм с теб.
Аз обаче говоря за, първите думи и началото на разговора с непознат.

Тъй като разговора по този въпрос тръгна от Лъчо, то можеш да погледнеш какви ми бях първите думи към него и как той реагира. В неговото поведение нямаше нищо праведно, но той си мислеше, че религиозните шаблони са същото като правдата. На него му беше отговорено според това, което той написа. Никой не го е гонил. От такива хора можеш да очакваш по-различна реакция само ако се впишеш в рамката на религиозното им статукво.

Ти нали се опита да му пишеш според твоите идеи за "правилен подход"? Какъв беше резултата? Никакъв. Човека тотално игнорира. При все това във форума той имаше полезно за него преживяване, което няма да забрави дълго време, и ако в него има копнеж по истината рано или късно ще започне да разбира какво му е било казано, защото искрен човек такива думи няма да може да забрави.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Относно разума и разбирането на Писанията
« Reply #34 on: September 04, 2013, 18:28:58 PM »
Разговора тръгна от Лъчо, но в случая това няма значени, нито е първия нито ще е последния.
Аз говоря в случая по скоро принципно.
Това, че ме игнорира означава, че той гледа предимно егото си и не го интересуват другите - за мен е достатъчно показателно :) Даже мога да добавя пак, че не е първия.
Нещата опират до уважение както каза и Тихомир.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]