Author Topic: Грешно ли е да се пие алкохол и да се пушат цигари ?  (Read 24465 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
да твърди някой че апостолите са имали съвременните знания за въздействието на алкохола е направо смешно

Апостола е Божий пратеник и той не се води от съвременни или едновременни "знания", а се води от Божията мъдрост. Ти сам разбираш какъв бълвоч е съвременната медицина, и защо е пълна с толкова лъжи. Как изведнъж почна много да уважаваш "съвременните знания" които в повечето случаи са лансирани на базата на псевдо наука и корпоративни интереси.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!


Quote
Ап. Павел казва: "Добре е човек да не яде месо, нито да пие вино, нито да прави нещо, чрез което се спъва брата му или се съблазнява".
   Това е оптималната линия за поведение на християнина, другото са глупости изсмукани от Стария Завет, които вече не е валиден.

Този пасаж говори за съблазън на някого, а не за проблем с виното или месото. Ако никой не се съблазнява в това на даденото място - проблем не съществува, ако има някой, който се съблазнява трябва да се внимава заради него. Това е смисъла на този пасаж.



    Не виждам някъде о/о тоя пасаж да се казва че е само за "даденото място"?

Quote
Бог постави в Едем дървета, от които позволи да се яде и дърво, от което забради да се яде. Това говори ли ти нещо за отношението на Бога към човека? И защо изобщо беше поставено това дърво, което беше забранено? Защо Бог изобщо направи меда, ако от много мед на човек му призлява? Защо Бог направи да вкисва гроздовия сок, ако човек може да се напие?

     Защо Бог направи марихуановия храст, опиевия мак,кокаиновия храст.... като човек може да се опие.
    От този извод на Тихомир може да заключиме че умерената употреба и на тия растения може да е полезна и не е осъдителна!


"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
    Не виждам някъде о/о тоя пасаж да се казва че е само за "даденото място"?

Значи виж какво точно казва пасажа:

"Добре е човек да не яде месо, нито да пие вино, нито да прави нещо, чрез което се спъва брата му или се съблазнява".

виж и контекста:

Римл. 14:20  Заради ядене недей съсипва Божията работа. Всичко наистина е чисто; но е зло за човека, който с яденето си причинява съблазън.
Римл. 14:21  Добре е да не ядеш месо, нито да пиеш вино, нито да сториш нещо, чрез което се спъва брат ти, [или се съблазнява, или изнемощява].
Римл. 14:22  Вярата, която имаш за тия неща, имай я за себе си пред Бога. Блажен оня, който не осъжда себе си в това, което одобрява.
Римл. 14:23  Но оня, който се съмнява, осъжда се ако яде, защото не яде от убеждение; а всичко, което не става от убеждение е грях.


Тука много ясно се вижда от самия контекст, че се говори за това, че и месо и вино са чисти неща и няма абсолютно никакъв проблем с тях, освен един - поставянето на препънка и съблазън на БРАТ ТИ. Т.е на някой който се препъва в тия неща по една или друга причина.

В Коринтяните същия въпрос е изяснен още по-добре:

1Кор. 8:9  Но внимавайте да не би по някакъв начин тая ваша свобода да стане спънка на слабите.
1Кор. 8:10  Защото, ако някой види, че ти, който имаш знание, седиш на трапеза в идолско капище, не ще ли съвестта му да се одързости, ако е слаб, та и той да яде идоложертвено?
1Кор. 8:11  И поради твоето знание слабият погива, братът, за когото е умрял Христос.
1Кор. 8:12  А като съгрешавате така против братята, и наранявате слабата им съвест, вие съгрешавате против Христа,
1Кор. 8:13  Затуй, ако това що ям съблазнява брата ми, аз няма да ям до века, за да не съблазня брата с.


Т.е тук става пределно ясно, че ситуация при, която ядене или пиене на нещо може да причини съблазън е тогава, когато има някой брат, който е със слаба съвест и се съблазнява от даденото нещо. Тогава Писанието учи да се ограничим не заради това че даденото ядене или пиене са проблемни сами по себе си, но защото има някой, който може да се съблазни.

Ако обаче наоколо няма никой със слаба съвест, който може да се съблазни, то тия ограничения отпадат. Това е смисъла на текста и е доста недвусмислен и ясен.

Quote
Защо Бог направи марихуановия храст, опиевия мак,кокаиновия храст.... като човек може да се опие.
    От този извод на Тихомир може да заключиме че умерената употреба и на тия растения може да е полезна и не е осъдителна!

Марихуаната е едно от най-лечебните растения. С нея се лекува рак на кожата изключително успешно. Въобще ползите от нея за здравето са огромни и се отнасят до много заболявания. Тя затова е и забранена, защото ако не беше нейната лековитост щеше да срине фарма индустрията много бързо. Нямам информация за другите две неща, които си споменал, но всяко нещо, което Бог е създал може да му се намери добро и полезно за човека приложение. Може и да се намери зловредно приложение.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Коцето

  • ограничен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 73
Quote
Апостола е Божий пратеник и той не се води от съвременни или едновременни "знания", а се води от Божията мъдрост. Ти сам разбираш какъв бълвоч е съвременната медицина, и защо е пълна с толкова лъжи. Как изведнъж почна много да уважаваш "съвременните знания" които в повечето случаи са лансирани на базата на псевдо наука и корпоративни интереси.
-Съвременната наука и съвременната медицина са крайно различни неща,и като термин и като същност.Изследванията от вредата на алкохола не се правят от медицина а от независими учени и общностти,които се наричат изследователи,които най-често са специализирани във раздел биолог-химик,а не медицински лица,има случай когато това се прави от учени медици,но това са по скоро изключения.Биолог-химика,предава знанията на медицината,като първо ги представя на учените фармацевти,за да се установи тяхната съвместимост,и едва резултатите от това се прилагат в медицината.
-Престани да изопачаваш по този грозен начин думите ми с цел да обосновеш свой изказвания,това не е братско отношение а грозна манипулация.
-И ако искаш да знаеш ти който ми преписваш тези неща,всъщност те са характерни за теб,както в случая в темата за блудството твърдиш че един сексуален контакт на блудство води непременно до безразборни такива,а в темата за алкохола твърдиш че обръщането на чашките алкохол не повишава толеранса.Вече виждам достатъчно аргументи да считам че това което преписваш на другите е най характерно за теб,това е издевателство върху хората които са дошли да търсят Бога.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
-Съвременната наука и съвременната медицина са крайно различни неща,и като термин и като същност.Изследванията от вредата на алкохола не се правят от медицина а от независими учени и общностти,които се наричат изследователи,които най-често са специализирани във раздел биолог-химик,а не медицински лица,има случай когато това се прави от учени медици,но това са по скоро изключения.Биолог-химика,предава знанията на медицината,като първо ги представя на учените фармацевти,за да се установи тяхната съвместимост,и едва резултатите от това се прилагат в медицината.

Биолози-медици-химици и всички около тях са навързани като свински черва с интересите на корпорациите, които притежават и университетите и "научните" центрове и лабораториите. Там думата "наука" отдавна е заменена от думата "печалба" и думата "контрол". Писанието е много по-достоверен източник на знание от тези капища на безумието.

Quote
-Престани да изопачаваш по този грозен начин думите ми с цел да обосновеш свой изказвания,това не е братско отношение а грозна манипулация.

По отношение на кое? На основание на какво? Или поредните голословия?

Quote
-И ако искаш да знаеш ти който ми преписваш тези неща,всъщност те са характерни за теб,както в случая в темата за блудството твърдиш че един сексуален контакт на блудство води непременно до безразборни такива,а в темата за алкохола твърдиш че обръщането на чашките алкохол не повишава толеранса.Вече виждам достатъчно аргументи да считам че това което преписваш на другите е най характерно за теб,това е издевателство върху хората които са дошли да търсят Бога.

Ти верно си психично лабилен човек и не знаеш какво говориш. Приписвал съм какво? Явно пак стигнахме до крайното ти безсилие да водиш дискусия и се нахвърляш като "див глиган" (да цитирам Girard) срещу човека отсреща като нямаш какво да кажеш.

За блудството много ясно и логично защитих тезата си, че то води до промискуитет, защото не се предполага да се случва ВЪОБЩЕ. То е забранено и отречено от самия Бог. А алкохола нито е забранен, нито е отречен. В определени обстоятелства той е полезен и е лекарство за тялото. Това никога и в никакъв случай не важи за блудството. Това е разликата която явно нямаш очи или воля да видиш.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
" независими учени" си е чисто предположение.

Но какви са учените, зависими, или не, не е от такова значение.
Който смята, че не бива да пие вино да кажем, нека просто да не пие. Какво общо има неговото решение с другите.
Пиенето на вино, или там ракия да кажем е лично решение. Има и опасности в това. Например опиването носи опасност от доста неща, но това не е закон- никой вярващ не бива да пие вино.
Тези догми поставяни от човеци са неправилни.
Въпросът за съблазняването на по слаби братя, също е важен, но той беше дискутиран вярно горе някъде.

За пушенето мога да кажа, че е лесен начин да станеш зависим. Това е проблем. Да мислиш все за цигари и това да е основно за теб. За полезни цигари не съм чувал. Аз самият съм пушил навремето и в казармата и си е нещо от което като се отървах съм по доволен и свободен. А дали пушенето на една цигара е опасно, също не знам. Въобще с неща които могат да те направят зависим трябва да се внимава, това важи и за шоколада :))
Дали е грях пушенето, или пиенето? Ами това според мен никой не може да ти каже. Само ти самият можеш.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
1 Кор. 6:12

Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно; всичко ми е позволено, но не ща да съм обладан от нищо.

То даже си е написано. Полезност/вреда, свобода/зависимост. Според мен, ключови понятия в дискутираната тема.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Водата е много полезна и пречиства тялото, но ако почне да се прекалява с нея също може да се умре. Та всичко е до разбиране и мъдрост кое как да се ползва. След като Бог е създал нещо то той е промислил защо.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]