Author Topic: На кого е отишъл да проповядва Христос в тъмницата  (Read 33749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Тишо, засега ще отговоря на втория ти въпрос а утре ще се постарая и на тези от предни я ти пост.

Еф.4:7-10
7. А на всеки от нас се даде благодат според мярката на това, което Христос ни е дал
8. Затова казва: - "Като възлезе на високо, плени плен И даде дарове на човеците".
9. (А това "възлезе" що друго значи, освен че бе и [по-напред] слязъл в местата по-долни от земята.
10. Тоя, Който е слязъл, е същият, Който и възлезе по-горе от всичките небеса, за да изпълни всичко).


Павел първо казва, че всички сме добил определена благодат и тя е от Христос (7-ми и 8-ми стих)
В 9-ти  и 10-ти стих обяснява, че Този който е раздал тази благодат на всички нас е Този, който бил не само един, който ходил по земята и живял на нея но и един който е вкусил от смъртта и е бил дори в земята(в гроба). И тъй като повърхността на земята е мястото където хората живеят  а под повърхността на земята( по долните участъци на земята-да кажем 1.5-2 метра) е мястото където обитават (стоят безжизнени) мъртвите, то Павел иска да каже следното:

Този, Който ни раздаде определена благодат и дарби е Същия, който умря и биде в гроба който и по късно биде възкресен и се възнесе при Отец. С изразите от 9-ти и 10-ти стих ми изглежда, че Павел иска да каже точно това което току що обясних.

Всяко друго тълкувание на този пасаж е примесено с гръцки идеи и винаги ще води до задънена улица.

 

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Местата по-долни от земята съвсем не са на 2м, защото тук говорим за реални действия на Месията, свързани с духове в тъмницата.

Духовете в тъмницата не са на 2м под земята. Писано е, че духът на човека се връща при Бога, а душите отиват долу, където не е на 2м под земята, а е в шеол, където стават съвсем реални неща.

Обаче в този пасаж се говори за духовете долу, а не за душите. И то не за всякакви души, а за конкретни духове, които са били свързани със събитията по времето на Ной.

Ангелите са служебни духове. Има едни духове, които са вързани... в бездната. Бездната разделя шеол на 2. Бездната била бездънна (дали е същата бездна, която разделя шеол, тук може да не съм прав). Но става въпрос за едни служебни духове, които щели да бъдат развързани в последните дни, когато щяло да бъде като в Ноевите дни.

Това са неща, които не са говорени много, но са записани в Библията и могат да се изследват в много детайли, дори доста интересни детайли.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
И така нека споделя как аз разбирам пасажите, които засягаш:
Първо нека се избавим от идеята, че лоши ангели са имали сексуални взаимоотношения с жени. Това е едно учение съществуващо от хилядолетия доколкото ми е известно но то е чуждо на Библията. 

Бит.6:1-7
1. Като почнаха човеците да се размножават по лицето на земята и им се раждаха дъщери,
2. Божите синове, като гледаха, че човешките дъщери бяха красиви, вземаха си за жени от всички, които избираха.
3. И тогава рече Господ: Духът който съм му дал не ще владее вечно в човека; в блуждаенето си той е плът; затова дните му ще бъдат сто и двадесет години.
4. В ония дни се намираха исполините на земята; а при това, след като Божиите синове влизаха при човешките дъщери, и те им раждаха синове, тези бяха ония силни и прочути старовременни мъже.
5. И като видя Господ, че се умножава нечестието на човека по земята и, че всичко, което мислите на сърцето му въображяваха, беше постоянно само зло,
6. разкая се Господ, че беше направил човека на земята, и огорчи се в сърцето Си.
7. И рече Господ: Ще изтребя от лицето на земята човека, когото създадох, - човеци, зверове, влечуги и въздушни птици, - понеже се разкаях, че ги създадох.


Кои бяха тези гиганти, исполини или както и да ги наречем още?

След като нечестивия Каин уби праведния си брат Авел изглежда не остана праведен човек чрез който Бог създаде праведен род. Каин не беше подходящ за целта и това е ясно от хората, които се родиха от него.Моля, проследете какви хора бяха!

Роди се обаче Сит

Бит.4:25-26
25. И Адам пак позна жена си и тя роди син, когото наименува Сит, защото тя думаше, Бог ми определи друга рожба, вместо Авела, тъй като Каин го уби.
26. Също и на Сита се роди син, когото наименува Енос. Тогава почнаха човеците да призовават Господното име


И тогава, след раждането на Сит хората започнаха да призовават Господното име.
Ами преди това не са ли го призовавали?
Не, не са! Този който го призоваваше така както трябва да бъде призовавано бе убит-Авел. След смъртта на Авел беше останал един който очевидно нямаше намерение да учи своето потомство да призовава Господното име-Каин. Когато обаче се роди Сит, хората започнаха да правят това кето толкова време не беше правено-да търсят Господа. Тези потомци на Сит се нарекоха по Божието име или се нарекоха Божии синове. Това бяха потомците на Сит, които търсеха Бога.

Когато обаче по времето на Ной Бог видя, че Божиите синове(потомците на Сит, които търсеха Господа) влизаха при човешките дъщери(при жените от Каиновото потомство), Бог се огорчи и каза:
"Дори, и тези които ме търсят и се именуват с моето име в блуждаенето си са само плът. Затова ще унищожа цялото човечество и ще го започна наново с този праведник Ной."

Та това са Божиите синове от Бит.6 гл.- Ситовите потомци.
Четем в Библията за това, че ангелите от Бога са приемали физически образ на много места. Но имаме ли случаи в които нечестивите ангели са приемали физически образ?

За да изясним също въпроса с тъмницата и дали част от човека продължава да живее след смъртта му трябва първо да дефинираме смъртта. Какво е смъртта според Библията?
Веднъж като дефинираме смъртта ще ни стане ясно, че когато човек умре той си стои в земичката черна и чака своето възкресение-първото или второто, в зависимост от това дали е праведен или нечестив.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Кои бяха тези гиганти, исполини или както и да ги наречем още?

Заинтригува ме с този въпрос, но по-долу не намерих отговор с написаното от тебе. Да речем, че синовете на Сит са влизали при дъщерите на нечестивите. Т.е едни физически нормални човеци при други такива. Как от това ще се родят гиганти/исполини?

Също така ако приемем, че "Божиите синове" са "потомците на Сит" - то излиза, че дъщерите от потомците на Сит са били грозни, щом им е направило впечатление красотата на "човешките дъщери". Излиза, че грешните жени се раждали по-красиви от праведните, което от където и да го погледнеш е абсурдно. Също така откъде на къде само дъщерите на неправедните да са "човешки", Сит не е ли човек?

Мисля, че разсъжденията ти напълно се разминават с текста и логиката на написаното в Писанията по този въпрос. Нещо повече личи си, че си направил изводи, които предварително си решил, че трябва да са точно такива и после търсиш да нагодиш всичко според тях.

Когато човек прави някакви изключения е нужно да сравни заключенията си дали пасват гладко на всички детайли от текста и ако някои детайли се оказват неудобни и трябва да се игнорират или замажат с цел да се поддържат същите изводи, значи нещо не е наред с изводите.

Имай предвид, че Исус предупреди, че последните дни ще бъдат като Ноевите, затова е много важно да разбираме какво наистина е ставало там, защото това ще ни даде светлина за случващото се в наши дни. А според написаното в Писанието става ясно, че Бог направи потопа поради физическо/генетично замърсяване на "всяка плът". Ако е било само "морално" разложение между човеците, няма никаква причина Бог да избива и животните. Твоята теория няма никакъв шанс да обясни защо биват избити абсолютно всички животни по цялата земя.

Друг проблем - никакъв шанс няма твоята теория да обясни появата на гигантите. Те са не само библейски, но и археологически факт.

Quote
Четем в Библията за това, че ангелите от Бога са приемали физически образ на много места. Но имаме ли случаи в които нечестивите ангели са приемали физически образ?

Според посланието на Юда, става ясно, че Божиите синове (израз в който в старозаветните писания са наричани само и единствено ангелите Йов 1:6, 2:1) са били праведни ангели преди да се изкушат да влязат при човешките дъщери:

Юда 1:6  и че ангели, които не опазиха своето достойнство, но напуснаха собственото си жилище, - Той ги държи под мрак във вечни връзки за съда на великия ден;
Юда 1:7  както и Содом, Гомор и околните им градове, които, подобно на тях, се предадоха на блудство и изпаднаха в противоестествени пороци (Гръцки: И следваха след чужда плът. Бит. 19:5.), са поставени за пример, като носят наказанието на вечния огън.


От подчертаното се вижда съвсем ясно, че ангелите за които говори Юда са се предали на блудство и са последвали след чужда плът, което в този случай е човешката плът на човешките дъщери. Именно затова в Битие се прави контраста между Божиите синове и човешките дъщери - за да стане ясно, че става въпрос за съвъкупление с чужда плът, което е голяма гнусота пред Бога.

Quote
Веднъж като дефинираме смъртта ще ни стане ясно, че когато човек умре той си стои в земичката черна и чака своето възкресение-първото или второто, в зависимост от това дали е праведен или нечестив.

Аз мисля, че те чакат изненади дори при твоята собствена дефиниция на "смърт", защото според Писанието смъртта е сън. А в съня спи само тялото. Душата и духа далеч не спят, и това го знаем всички от личен опит.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
И между другото да спомена, че примерно Христос и Авраам не бяха положени "в земичката черна", а в пещера или дупка в скална маса. Та дори да вземем твърдението, че "места по-ниски от земята" било 2м, тук се чупи теорията ти.

Наистина има твърде много разминавания с текста в твоите обяснения, Ferko. Сякаш си приел от някой уважаван от теб човек тези думи и държиш на тях без да смяташ, че може да са изцяло погрешни.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Тишо, не може моята теория така лесно да се счупи само защото Авраам и Исус са погребани в скали. Мястото на смъртта определено от Господа е в земята. Помни какво каза Господ на Адам- от къде е дошъл и къде ще отиде. От там на сетне всички пророци, които са споменавали нещо за смъртта все към земята са насочвали. Дори на дърветата отгоре да бяха погребвани хората, пак мястото на смъртта  ще си остане пръстта. И причината за това не е защото аз твърдя така а защото самия Бог е казал така.
    Относно това дали моето мнение е мнение на човек който уважавам, искам да заявя следното нещо:

След апостлите на Исус никога не се раждал човек чието мнение толкова уважавам, че да не го проверя с писанията. Никога не е имало такъв човек за мен и никога ням да има.

В същото време искам да кажа, че ако кажа, че никога не съм правил чуждото мнение и мое ще излъжа. Как да не направиш чуждото мнение свое кото виждаш, че е перфектно аргументирано и библейски издържано.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Телата са погребвани някъде, което може да е било и на дълбините на морето. Душите са отивали в шеол (където е разделено на 2 от бездна). Духът се е връщал при Бога.

Шеол е съвсем реално физическо място. Там се намира градината или Едем. Там са били Адам и Ева. Те не са били духове. Били са плът. Били са изгонени от там, от дълбините на земята, където извират 4 реки, две от които са Тигър и Ефрат и са на повърхността на земята, която виждаме. На същото място отиват душите на човеците, които са праведни. А от другата страна, през бездната, е мястото, където се мъчат душите на нечестивите. Отново съвсем реално място.

Адам и Ева са дошли от Едем най-вероятно по подземни тунели, защото пише, че са били изгонени, а не "телепортирани". Също е сложен меч, който да се върти на всички страни, който да пази входа на Едем. Защо да го пази? Защото може да се стигне до там. Аз съм почти сигурен, че е имало опити на хора да стигнат до Едем и са видели с очите си огнения меч.

Това е записано. Не може да си измисляме други неща, защото единственият източник, от който черпим знания за тези неща е Библията. Затова трябва да се придържаме стриктно към написаното без да търсим "значение между редовете", както Августин е учил, че трябва да бъде търсено (според гръцката философия). Евреите са гледали винаги точно какво пише и не са бъркали. Фарисеите бяха пример за това, че доста добре познаваха текста и Христос го потвърди. Садукеите не познаваха текста, но си фантазираха разни неща и го питаха въпроси от рода на "на кого ще бъде жена в идния свят, която се е женила 7 пъти поред, но мъжете са умирали".

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Добре, аз споделих моето разбиране върху повдигнатите въпроси и нямам какво повече да кажа. Считам, че няма да се убедим един друг. Всеки, който счита, че аргументите ми не са добри нека не ги вярва. Дадох моя принос в тази дискусия и ако на някого това е от полза добре, ако ли не, здраве да е!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
То това не е дискусия, както го каза.

Дискусията е да се говори с аргументи и доказателства като се разсъждава над тях. Ти си каза нещата, ние с аргументи ти показахме, че текстът е далече от това, което твърдиш.

Ти сега вместо да търсиш аргументи (тъй като смяташ, че си прав) или да изследваш текста и да видиш какво наистина пише и да видиш грешките си, решаваш, че "който не му харесва, да не ми вярва".

Все пак текстът е написан на разбираем език и ние всички, се предполага, разбираме от този език. Щом пише къде е точно шеол, пише го. Щом пише къде точно отиват душите, пише го. Пише и къде отиват духовете. Пише за духовете в тъмницата.

Тези неща ако решим да ги пренебрегнем, сме в много опасно положение.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Добре, аз споделих моето разбиране върху повдигнатите въпроси и нямам какво повече да кажа. Считам, че няма да се убедим един друг. Всеки, който счита, че аргументите ми не са добри нека не ги вярва. Дадох моя принос в тази дискусия и ако на някого това е от полза добре, ако ли не, здраве да е!

Всъщност това учение не е твое. Аз съм го чел от други източници. Ти просто си го прочел и си решил, че ти харесва. Но то идва от същите хора които отричат чудесата в Библията, твърдят, че Моисей не е разделял Червеното море, ами имало някакъв отлив в някакви плитчини и евреите прецапали на плитко морето. Не става ясно как тогава са се издавили египтяните в плиткото. По същия начин не става ясно как са се родили великани от децата на Сит, които си взели напълно нормални жени, само дето били неправедни. Тия учения уж обясняват дадено нещо, но градят теория, която създава хиляди други проблеми с текста на Писанието.

В случая твоите аргументи не издържат теста на Писанието и ние ти посочваме защо и къде. Т.е дават се контра аргументи. Обаче контра на контрата няма? Нали така се изпитват аргументите? Какво значи - здраве да е? Няма нищо здраво в подобен подход.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Николай, ето накратко това което казвам:
Исус не е ходил да проповядва докато е бил в гроба! Това никой го не може, даже и Господ.
Ето само с това влизаш в пряко противоречие с Библията :)

Матей 19:26
А Исус ги погледна и рече им: За човеците това е невъзможно; но за Бога всичко е възможно.
Лука 1:37
Защото за Бога няма невъзможно нещо.
Лука 18:27
А Той каза: Невъзможното за човеците за Бога е възможно.


Също така прочети внимателно това което си показал

а оживотворен по дух;
19. с който отиде


Христос е отишъл с оживотворения си дух там, вероятно за да спаси и който може от там. Бог залюби творението си което сбърка и тръгна против Него, и Той се опитва да спаси каквото може от него, прощавайки ни.

Иначе по-горе ти показаха и другите защо е възможно това което казваш, че е невъзможно. Внимавай в думите си да не се окажеш противник на Бога :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Watchman, ще направя още един опит да обясня защо считам, че в начина по който тълкувам пасажите от Бит.6 гл. няма нищо странно, чуждо на писанията или нелогично.

Ти казваш:
"Също така ако приемем, че "Божиите синове" са "потомците на Сит" - то излиза, че дъщерите от потомците на Сит са били грозни, щом им е направило впечатление красотата на "човешките дъщери". Излиза, че грешните жени се раждали по-красиви от праведните, което от където и да го погледнеш е абсурдно. Също така откъде на къде само дъщерите на неправедните да са "човешки", Сит не е ли човек?"

Това, че Ситовите дъщери са грозни е твое заключение понеже не схващаш смисъла на казаното в цялата глава а тълкуваш отделни пасажи лишавайки ги от целия им контекст - нещо което всеки тълковател на писанията казва на другите хора да не го правят. Нека сега  интерпретирам думите на Моисей от Бит. 6 гл. за да видиш защо  е написал всичко така както ни го  е написал.

Както вече обясних накратко Моисей набързо проследява Каиновия род за да докаже какви хора се раждат от там след което показва, че се ражда човек който научава своето потомство да търси Бога така, както очевидно Каин не е направил. Този човек е Сит. Тези хора-Ситовите потомци, се наричат по Божието име и затова са Божии синове. Божиите синове са хора  които търсят Бога и желаят да му служат точно както и в

Рим.8:14 "Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове".

Ангели ли визира тук Павел? Не, хора.
Моля, проследи думите Божии синове и виж че само в Йов тя се отнася за ангели. Причината поради която вие считате, че ангелите от Йов пасват на тези в Бит.6 гл. е защото така най- добре можете да си обясните защо родените от Божиите синове и човешките дъщери са били гиганти. Това е много лош подход към писанията. Ще обясня защо.
Та Моисей обяснява как най-после са се появили хора, които да търсят Господа-Ситовите потомци. След това обаче показва, че ако и да са търсели Бога не са успели да не пожелават Каиновите дъщери. Така, че разказът на Моисей води на там, че Божиите синове са избирали жени с очите и плътта си. Това много осмисля казаното от Бога  в Бит.6:1-3

  1. Като започнаха хората да се умножават по лицето на земята и им се раждаха дъщери,
  2. Божиите синове, като гледаха, че човешките дъщери бяха красиви, вземаха си за жени от всички, които избираха.
  3. Тогава ГОСПОД каза: Духът Ми няма да пребъде {или: да остава, да се съди} вечно в човека, защото той е плът; затова дните му ще бъдат сто и двадесет години.


Упрека в 3-ти стих към жените ли е или към тези които са влизали при тях?
Разбира се, че към тези които са влизали при тях. Жените са потомки на Каин и от тях никой не очаква да се съобразяват с божията воля. Това може да бъде разбрано обаче само ако вземем в съображение цялата история на Моисей от 4-та до 6-та глава в която той описва всичко.
Та когато Бог видя, че Божиите синове също се провалят Той заключи, че дори и да се наричат с Неговото име в блуждаенето си са само плът.
Така разбирани писанията ще обяснят, че идеята Божиите хора да не се женят за невярващите не е нещо което Моисей постановява за пръв път във Вт.7:1-7 а е една стара практика съществуваща от времето на Сит.
Същото се отнася и за чистите и нечистите животни. Те не стават чисти по времето на Моисей  в книгата Левит а още по времето на Ной е имало чисти и нечисти животни. Така стои и въпроса с обрязването. То е от времето на Авраам но Моисей го повтаря.
Моля, прочетете и вижте!
1. Когато Господ твоят Бог те въведе в земята, в която отиваш да я притежаваш, и изгони много народи от пред тебе, хетейците, гергесейците, аморейците, ханаанците, ферезейците, евейците и евусейците, седем народа по-големи и по-силни от тебе,
2. и когато Господ твоят Бог ги предаде на тебе та ги поразиш, тогава ги изтреби, като на Бога обречени; да не правиш договор с тях, нито да ги пожалиш;
3. да се не жениш между тях, и да не даваш дъщеря си на сина му, нито да вземаш неговата дъщеря за своя син;
4. защото ще отвърнат синовете ти от да Ме следват, за да служат на други богове, и така ще пламне против вас гневът на Господа, който скоро ще те изтреби.

Разгледай цялата история от този ъгъл и ще се увериш, че съм прав.

    Защо човешките дъщери са човешки?
    Човешките дъщери са човешки, защото са дъщери на хора които не търсят Бога.

1 Йоан 3:1. Вижте каква любов е дал нам Отец, да се наречем Божии чада; а такива и сме.

Йоан казва, че сме Божии деца.
А другите какви са?
Ако Моисей трябваше да отговори на този въпрос той би казал „човешки“
С думата "човешки" Моисей описва тези, които не търсят Бога по времето на Ной.
До тук с Божиите синове и човешките дъщери.

Появата на гиганти
Как да си обясним появата на Гигантите от Бит.6 гл щом твърдя, че Божиите синове не са ангели?
Не е необходимо да си обясняваме тъй като вече е обяснено от Моисей.
Ситовите потомци са влизали при Каиновите и са се раждали Гиганти.
Моисей не отговаря на любопитството ни „Кое е направило тези мъже великани?“.
Това което той казва е от къде те водят началото си. Нищо повече не казва.
Моисей не  казва също че са били уроди, нито пък казва да са били хибрид. Всичко което казва е, че гигантите са потомци на Каин и Сит заедно. Думата използвана за гигантите от Бит.6 гл. е същата която описва и гигантите от Чис.13:33
Там видяхме великаните, синовете на Енак, от великанския род; и пред тях ни се виждаше, че сме като скакалци, а такива бяхме и в техните очи.
И тези ли гиганти бяха хибрид роден от ангели и хора? Не
Моля, да разсъждавате върху идеята, че Бог е наредил деца да се раждат от сексуални взаимоотношения между двама човека. Така се запазва идеята, че животните раждат животни, хората хора. Всеки според вида си.
Какъв вид бяха гигантите??? Не ми казвайте, че бяха големи защото не това е въпроса ми! Има ли място в Библията където да се казва, че някой някога е успял да създаде нещо различно от собствения си вид?
Идеята за интимни взаимоотношения между хора и ангели е толкова чужда на писанията колкото и пикантните разкази на проститутки, че са спали с демони.
Дух няма плът и кости а за интимните взаимоотношения са необходими такива.
Отново искам да подчертая, че писанията разкрива че покорните ангели са тези които са приемали физически образ а не непокорните. Ако непокорните ангели също са приемали телесен образ нямаше ли фарисеите да използват това и да кажат, че Мария е забременяла от непокорен ангел по примера на Бит. 6 гл. Как не им дойде на ум този аргумент? Пророчеството че "девицата ще зачне" нямаше да и помогне тъй както не и помогна и без този аргумент.
Фарисеите са вярвали в духове и ангели за разлика от Садукеите, но не извън рамките на това което пише в писанията.

Ти казваш още:

Юда 1:6  и че ангели, които не опазиха своето достойнство, но напуснаха собственото си жилище, - Той ги държи под мрак във вечни връзки за съда на великия ден;
Юда 1:7  както и Содом, Гомор и околните им градове, които, подобно на тях, се предадоха на блудство и изпаднаха в противоестествени пороци (Гръцки: И следваха след чужда плът. Бит. 19:5.), са поставени за пример, като носят наказанието на вечния огън.

От подчертаното се вижда съвсем ясно, че ангелите за които говори Юда са се предали на блудство и са последвали след чужда плът, което в този случай е човешката плът на човешките дъщери. Именно затова в Битие се прави контраста между Божиите синове и човешките дъщери - за да стане ясно, че става въпрос за съвъкупление с чужда плът, което е голяма гнусота пред Бога.


Стиховете от Юда не казва това което ти казваш Watchman
Този стих казва, че както ангелите са се съпротиви ли на реда, който Бог им е отредил, така и Содом и Гомор са се съпротивили на установения от Бога ред. При ангелите проявленията на тази съпротива са описани в ст.6-ти а проявленията на  съпротива при Содом и Гомор са в ст.7-ми.
Израза „подобно на тях“ не го разбирам като „подобен на техния конкретен грях“ а като „подобен на техния бунт, съпротива, непокорство“
     Относно смъртта и съня.
Израза „заспа с бащите си“ в стария завет а и новия (Лазар) можем да го разберем правилно само ако не се опитваме да надникнем след смъртта а ако се опитаме да си отговорим на въпроса защо се казва, че тези които умират заспиват.
Заспа се отнася винаги и само за хора, които ще бъдат възкресени т.е. всички. Веднъж обаче като бъдат събудени(възкресени) никога вече не заспиват. Едните ще бъдат възкресени(събудени) за да живеят завинаги а другите ще бъдат възкресени(събудени) за да умрат завинаги а не временно както първия път. Заспиването и събуждането най добре се виждат в случая с Лазар. Така, че първото умиране на праведен и нечестив е заспиване според писанията само защото ще бъдат събудени а не защото душата ходи някъде и има някаква активност.

Братя, избавете се от тези гръцки идеи и приемете Божието слово такова каквото е.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Ако успеем да изясним този въпрос ще се радвам да продължим върху 1Петр.3:19 както и върху дефинирането на смъртта.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Николай, недей така с тези стихчета бе човек! Нали знаеш, че не може без контекст?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Аз искам да попитам Ferko за няколко неща. Предвид това писание:

Бит. 4:13-16,
А Каин рече на Господа: Наказанието ми е толкова тежко, щото не мога да го понеса. 
Ето, гониш ме днес от лицето на тая земя; ще съм скрит от Твоето лице, и ще бъда бежанец и скитник на земята; и тъй всеки който ме намери, ще ме убие. 
А Господ му каза: Затова, който убие Каина, нему ще се отмъсти седмократно. И Господ определи белег за Каина, за да не го убива никой, който го намери. 
Тогава излезе Каин от Господното присъствие и се засели в земята Нод, на изток от Едем.


Моят въпрос е какво означава лицето на тази земя и земята Нод. Още, че Каин ще бъде скрит от лицето на Бога. Какво означава това, след като никой не може да се скрие от Бога никъде? Каиновият род внезапно прекъсва в края на 4 гл., Нещо повече, в родословието на Адам в 5-та глава, Каин въобще не присъства, също и Авел. Но да кажем Авел няма потомство и за това, но Каин, той има? Описаните в Бит 6 гл. събития, не дават никакво основания да се предположи, че потомците на Каин и Сит живеят съвместно. Първо не знаем  къде е тази земя Нод, където се е заселил Каин. Второ, кой е този който е могъл да убие Каин, при условие че на Земята по това време са единствено Ада, Ева и самият Каин? Сит е третото дете на Адам и Ева според писаното в
Бит 4: 25 И Адам пак позна жена си и тя роди син, когото наименува Сит, защото тя думаше, Бог ми определи друга рожба, вместо Авела, тъй като Каин го уби.
От кого се е страхувал Каин? Аз лично не знам.
Всеки случай, няма никакво доказателство, че човешките дъщери не са потомките на Сит, а на Каин. Според мен няма начин Ferko, как да докажеш ето това си твърдение:

Quote
Ситовите потомци са влизали при Каиновите и са се раждали Гиганти.

Особенно като се има в предвид това, което също е твое твърдение(библейско)

Quote
Така се запазва идеята, че животните раждат животни, хората хора. Всеки според вида си.
Гигантите не са 100% хора, а мутации на хора. Това, че преди Потопа са ставали такива неща, не е основание да се предположи, че и след Потопа не се е случвало, особено пред  факта, че Израилтяните се сблъскаха с такива.