Author Topic: Грешно ли е да се пие алкохол и да се пушат цигари ?  (Read 24468 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Според вас, грешно ли е един просветен християнин да употребява алкохол и цигари ? Дали Бог държи да опазваме здравето и тялото си във възможно най-добро състояние ?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Преди всичко немарливото отношение към човешкото тяло и здраве е напълно несъвместимо с Правдата.

Ето защо въпроса тук е доколко алкохола и цигарите вредят на здравето. Отново не може да се генерализира, защото от алкохол до алкохол има огромна разлика, както и от цигари до цигари.

Аз например много обичам истинска био боза. И пия редовно. Бозата съдържа някакво количество алкохол в себе си. Това прави ли я да е вредна за здравето? Ни най-малко. По-важното е бозата как е направена. Има бози които се правят с аспартам и всякакви гадости и на тях алкохола им е най-малкия проблем.

Същото е и с виното и да речем ракията. Те може да бъдат направени по начин по който да са много полезни и благотворни за здравето ( в съответната мярка), а може да бъдат и много вредни и дори смъртоносни.

Пушенето се подчинява на същия принцип. Масовите цигари съдържат катран, който трови тялото, но е напълно възможно да има вид пушене, което да е безопасно и дори здравословно, разбира се в съответната мярка.

Исторически християните са искали да странят от нещата, които вредят на тялото им, но с течение на времето са изгубили фокуса си относно това кое е вредно от нещата които ползват.

Ето някои неща, които са радушно приети от християните по църквите а те са в пъти по вредни от алкохола и цигарите:

- подсладител аспартам (има го в почти всички безалкохолни напитки) и в множество подсладени десерти и храни. Аспартама убива мозъчните клетки и е карцерогенен.

- мононатриев глутамат (MSG) - това присъства може би в 70% от пакетираните храни в супермаркетите, основна съставка е на всички бульони и миксирани подправки за готвене (тип Вегета, Маги и прочие). MGS-то е токсин възбуждащ определени мозъчни клетки, като с това усилва усещането за "вкус" на храната, докато в същто време той убива възбудените клетки.

- флуор и производните му флуориди - това го има в почти всички пасти за зъби, като също се поставя и в чешмяната вода. Флуора е една от най-мощните отрови, но в супер малки количества се използва за контролиране мисленето на населението.

- хидрогенирани мазнини - те присъстват в страшно много неща - почти всички десерти, сладоледи, маргарина е изцяло от тях, още в маслото, сиренето, млякото, кашкавала. Хидрогенираните мазнини са виновни за близо 70% от всички заболявания.

- генно модифицирани храни - това е една от най-опасните видове "храни" които водят до много сериозни патологии и израждане (дори мутация) на организма. Имайки предвид, че около 70% от нещата в супермаркетите влиза под една или друга форма царевичен сироп или производните му, а огромна част от царевицата е ГМО (защото е дотирана от американското правителство и затова е много по-евтина).

Всяко едно от тия неща дори взето по отделно е в пъти по-вредно от вредата, която може да бъде нанесена от алкохола и цигарите. В днешно време ако човек иска да се грижи и внимава за здравето си, както подобава на праведен човек, то той не само трябва да внимава с алкохола и цигарите а на практика трябва напълно да спре да ползва всякакви ресторанти, закусвални, заведения за бързо хранене и прочие, както и да спре да купува 90% от нещата продавани в супермаркетите.

Ако един човек не го направи това, но говори за вредата от алкохола и цигарите, то той е в дълбоко лицемерие и повърхностност.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Цигарите че са вредни, вредни са. В общи линии в зависимост от това колко пушиш е различно. Но при всички случай вредиш на дробовете си и скъсяваш живота си. Като цяло мръсния въздух в градовете замърсява доста дробовете по един или друг начин.
Лично аз като бях ученик пробвах и установих че няма нищо приятно в това нещо. Радвам се че Бог ме запази от него.

Относно пиенето мога да ти цитирам Словото:

Quote
1 Тимотей 5:23
Не пий вече само вода, но употребявай малко вино за стомаха си и за честите си боледувания.

Битие 27:28
Бог да ти даде от росата на небето, И от тлъстината на земята, И изобилие на жито и на вино.

Второзаконие 16:13
Да празнуваш за седем дена празника на скинопигията, след като прибереш житото си и виното си;
Второзаконие 18:4
Нему да даваш и първите плодове от житото си, от виното си и от дървеното си масло, и първото руно от овците си.

Както виждаш виното се споменава на много места и е полезно, но по малко. Лично аз се старая винаги да имам една бутилка особено през зимните месеци. С него се лекуват лесно грипове (греяно+черен пипер). Имам и една бутилка водка/ракия с която си намазвам (10-20 грама)  на гърлото когато ме боли или дразни. Правя го от 2 зими вече и от грипове не съм боледувал, за разлика от децата/жена ми.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Цигарите че са вредни, вредни са. В общи линии в зависимост от това колко пушиш е различно. Но при всички случай вредиш на дробовете си и скъсяваш живота си. Като цяло мръсния въздух в градовете замърсява доста дробовете по един или друг начин.
Лично аз като бях ученик пробвах и установих че няма нищо приятно в това нещо. Радвам се че Бог ме запази от него.

Относно пиенето мога да ти цитирам Словото:

Quote
1 Тимотей 5:23
Не пий вече само вода, но употребявай малко вино за стомаха си и за честите си боледувания.

Битие 27:28
Бог да ти даде от росата на небето, И от тлъстината на земята, И изобилие на жито и на вино.

Второзаконие 16:13
Да празнуваш за седем дена празника на скинопигията, след като прибереш житото си и виното си;
Второзаконие 18:4
Нему да даваш и първите плодове от житото си, от виното си и от дървеното си масло, и първото руно от овците си.

Както виждаш виното се споменава на много места и е полезно, но по малко. Лично аз се старая винаги да имам една бутилка особено през зимните месеци. С него се лекуват лесно грипове (греяно+черен пипер). Имам и една бутилка водка/ракия с която си намазвам (10-20 грама)  на гърлото когато ме боли или дразни. Правя го от 2 зими вече и от грипове не съм боледувал, за разлика от децата/жена ми.

   
         Интересно Николаи', че намираш само тия стихове които са в подкрепа на пиенето.
   Има и други стихове които казват, че виното жили като ехидна (Притчи)
, да не се опиваме с вино а да се изпълваме с Духа и т.н...

   Даже доколкото знам Исус като Назареи изобщо не е пил вино, защото е писано че "Вино и спиртно питие няма да пие".

    Аз лично за себе си съм установил че пиенето на алкохол е абсолиутно противопоказно за ходенето в Духа.

  и тъи-като зад алкохола стои дух е много трудно да се ограничиш и да кажеш кога ще спреш.
       Почва се с 20-30 грама "за сърцето", после бързо стават 50, 100, 200, 500.....и краи няма!

  За мен по- зло нещо от алкохолика няма, дори за наркозависимия  има повече надежда, тъи-като тои е социално отхвърлен и има повече шанс да се осъзнае, докато пияницата се приема от обществото снизходително и винаги се намира кои да те почерпи "по още едно" ....

 
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
   Даже доколкото знам Исус като Назареи изобщо не е пил вино, защото е писано че "Вино и спиртно питие няма да пие".

Нямаме свидетелство от Писанието Исус да е бил назарей. Той е бил от града Назарет и това не трябва да се бърка с назарей. Назарея например не може да се докосва до мъртъвци, защото ако го направи му се прекъсва назарейството. Знаем че Исус се е докосвал до мъртъвци. А назарейството изисква дори да не се приближава до мъртвец. Назарея също не трябва да си подстригва косата и брадата. Ако Исус беше назарей то косата Му щеше да е много по-дълга от тази на учениците Му и нямаше да има нужда от предател за да може враговете Му да разпознаят кой е Исус изсред учениците Си. Просто щяха да хванат човека с най-дълга коса.

Трето Исус е пиел вино:

Мат. 11:19  Дойде Човешкият Син, Който яде и пие; и казват: Ето човек лаком и винопиец, приятел на бирниците и на грешниците! Но пак, мъдростта се оправдава от делата си.

Maт. 26:29  Но казвам ви, че отсега няма вече да пия от тоя плод на лозата, до оня ден, когато ще го пия с вас нов в царството на Отца Си.

На назарея е било забранено дори да яде от плода на лозата, камо ли да пие вино от него.

Числ. 6:2  Говори на израилтяните, казвайки им: Когато мъж или жена направи изричен обрек на назирейство, за да посвети себе си Господу,
Числ. 6:3  тогава да се отказва от вино и от спиртни питиета, да не пие оцет от вино или оцет от спиртни питиета, нито да пие какво да е питие направено от грозде, нито да яде прясно или сухо грозде.
Числ. 6:4  През всичкото време на назирейството си да не яде нищо, което се прави от лозе, от зърното до ципата.


Всички тези пасажи доказват недвусмислено, че Исус не е бил назарей, и че е пиел вино.

Quote
  и тъи-като зад алкохола стои дух е много трудно да се ограничиш и да кажеш кога ще спреш.
       Почва се с 20-30 грама "за сърцето", после бързо стават 50, 100, 200, 500.....и краи няма!

Подобна логика не е вярна. Същото може да се каже и за преяждането, че понеже зад него стои дух значи не трябва да ядеш нищо, защото малко по-малко ще почнеш да преяждаш. Също по тази логика излиза, че милионите (или милиардите) хора по света, които пият по малко вино, вече трябва да са станали алкохолици.

Моят дядо например никога не сядаше на масата за вечеря без малко вино и ракия. Но никога, абсолютно никога не съм го виждал дори леко опиянен, камо ли пиян. И знам, че това важи за целия му живот, не само за времето, когато аз съм бил роден и го помня. Аз вино пия рядко и по малко и никога не се опиянявам, нито се изкушавам да пия повече от добрата и здрава мярка. Разбира се човек ако е свикнал да се напива преди да стане християнин, той може да се изкуши да пие повече отколкото трябва. Затова е по-добре да се въздържа докато не бъде напълно свободен от всяка склонност към напиване.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
@The Disciple

Наистина ме развесели с този си пост :)
Ако тръгна да описвам стиховете в които се говори за вино в цялата библия трябва да си попиша бая.  :)
Просто съм извадил някой които се споменава в положителна насока.

За прекаляването с алкохол, Watchman ти е отговорил.

А относно това дето Исус не бил пил вино:

Quote
26 И когато ядяха, Исус взе хляб, благослови, и го разчупи и като го даваше на учениците, рече: Вземете яжте; това е Моето тяло.   
27 Взе и чашата, и, като благодари, даде им, и рече: Пийте от нея всички!   
28 Защото това е Моята кръв на [новия] завет, която се пролива за прощаване на греховете.   
29 Но казвам ви, че отсега няма вече да пия от тоя плод на лозата, до оня ден, когато ще го пия с вас нов в царството на Отца Си.

Поздрави :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
По-скоро съм склонен да се съглася с The Disciple. Наистина не съм срещал в Библията Божии императивни забрани за употребата на алкохол, но не съм срещал такива и за наркоманията, тютюнопушенето и транссексуалността например. Все пак редица стихове описват разрушителните действия на алкохола, а за мен това е явен индикатор, че човек не трябва да употребява алкохол въобще.
Относно използвания от Nikolay пасаж, че Исус е употребявал алкохол, не съм убеден, че това е алкохолно вино. Не знам дали знаете, но някога евреите са използвали и безалкохолни вина. Предвид опианяващото действие на алкохола, сериозността и необходимостта от съпреживяване на Светопричастната служба, за мен е недопустимо последната да се случва с използването на алкохолно вино. 
Колкото до Watchman - Притчи 23:20,21,29-35; Осия 4:11; Притчи 20:1; Притчи 31:4,5; Левит 10:8,9; Авакум 2:15; Римляни 13:13; Съдии 13:2-5; Йеремия 35:13,14; 1 Петрово 4:3; Лука 1:15; Матей 27:34; Четейки тези стихове ми изниква съвсем различна картина от тази, която вие обрисувахте, твърдейки, че Христос е пил вино, и че то може да се употребява.
Ако алкохола е отрова за организма (при концентрация 5 гр./л - до 2 часа настъпва смърт) и има потенциал за аморално въздействие, нарушаване на равновесието, намаляване чувството за самосъхранение, притъпяване сигнала за болка, обезсилване на волята, причиняване на предракови заболявания (стомах, черен дроб, хранопровод, уста, трахея), гастрит и язва, отпускане на сърцето, неправилно функциониране на мозъка (поразява способността за изказване, съставяне на изречения, смятане и пр), социална деградация и т.н., трудно мога да приема, че Господ толерира употребата на алкохол. Стиховете, които сте използвали според мен не говорят, че Христос е използвал алкохолно вино. Матей 11:19 ни описва безумието на поколението и нежеланието им да повярват в Него, а Матей 26:29 ни казва, за тържествената среща на Христос със спасените в царството на славата. В тези стихове аз не виждам и най-малък акцент, че Христос си е попийвал.
Колкото до обяснението, че алкохола в малки количества е позволен, трябва да попитаме някой пияница дали е започнал директно с големи количества и как така не е съумял да проконтролира апетита си към алкохола, когато е било време :) 

Човек може много да се задълбава на всякаква библейска тема, но трябва и да има достатъчно време за това.

Поздрави !

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
georgi_rashev,

Не знам дали си чел в Писанията, но както пише, че прекомерната употреба на алкохол е вредна, така пише, че и прекомерната употреба на мед е вредна. А прекомерна употреба на мед може да има, когато някой хапне малко, хареса му и после почне да яде повече и повече.

Мед да спрем ли да ядем като има такава опасност?

Бог постави в Едем дървета, от които позволи да се яде и дърво, от което забради да се яде. Това говори ли ти нещо за отношението на Бога към човека? И защо изобщо беше поставено това дърво, което беше забранено? Защо Бог изобщо направи меда, ако от много мед на човек му призлява? Защо Бог направи да вкисва гроздовия сок, ако човек може да се напие?


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Моето уважение към вас Tihomir, но не може да се прави пълен аналог на две ненапълно съпоставими неща като храната и алкохола. Аз съм съгласен, че както алкохола, така и най-полезната храна, ако се употребяват в  прекомерни количествата те задължително ще подкосят здравето ни, ще доведат до пристрастяване (лакомия, чревоугодничество, пиянство, алкохолизъм) и ще ги превърнат в своеобразни богове за нас. Това евтествено Бог не толерира. Обаче основната разлика между храната, препоръчана от Бог и алкохола е, че човек няма нужда от второто. Както са необходими за организма водата и въздуха за да се поддържа нормалното му физиологично състояние, така е необходимо то да се зарежда и с хранителни вещества. Човешкият организъм няма нужда от алкохол, следователно пълния аналог между двете понятия не е коректен. Това, че алкохола е забранн в големи количества не означава, че е позволен в малки такива.
По повод последната ви мисъл, че Бог е направил гроздовия сок да вкисва, следователно това не е лошо, трябва да изтъкна, че същото може да се каже и за храната. Ако храната остане известно време в неподходящи условия за нейното съхранение, естествено ще последват гнилостни процеси и тя ще се развали. Това значи ли, че щом Бог е направил храната да се разваля, не е лошо ние да я консумираме развалена ? Естествено, че не. Ферментацията е разваляне на плода, който Бог е създал и тотална промяна на неговите полезни качества. Извинявайте, но не мога дасе съглася с вас.

Поздрави !



 

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ти май наистина не познаваш текста на Словото и говориш от многото си умувания. Удобно пропусна факта, че е имало дърво, което е било забранено в градината. Относно текста на Словото, явно не си чел (или удобно пропускаш) тези:

Аз лично не пия спиртни питиета, но те също не са забранени от Бога, дори за празниците е писано:
Но ако, когато те благослови Господ твоят Бог, пътят е много дълъг за тебе, щото да не можеш да ги занасяш, понеже е много далеч от тебе мястото, което избере Господ твоят Бог, за да настани Името Си там, тогава да разменяш десетъците си с пари и да вържеш парите в ръката си, па да идеш на мястото, което избере Господ твоят Бог; и да дадеш парите за какво да е нещо, което пожелае душата ти, за говеда или за овци, или за вино, или за спиртни пития, или за какво да е нещо, което би пожелала душата ти; и там, пред Господа, твоя Бог, да ядеш и да се развеселиш, ти, домът ти и левитинът, който е отвътре портите ти; него да не пренебрегваш, защото той няма дял нито наследство с тебе.

Или:
Не пий вече само вода, но употребявай малко вино за стомаха си и за честите си боледувания.

Или:
И Господ рече в отговор на людете Си: Ето, Аз ще ви пратя житото, Виното и маслото, та ще се наситите от тях, И няма вече да ви направя за позор между народите;

Или това, че Христос превърна водата във вино за сватбата. Що не им каза: На ви сега винопийци, никакво вино повече.

...а има и още доста случаи.

От друга тема за това коя била "истинската църква", виждам, че не познаваш Писанията, и е смешен фактът, че си тръгнал да говориш против пиенето на алкохол и пушенето. Първо виж кой е еврейският Бог, какви са законите, които е дал на народа, който е избрал. Виж как този народ е имал взаимоотношения помежду си и какво отношение е имал към езичниците. Виж какви са били пратениците на еврейския Бог през всичките години. Виж какво прави Месията. Виж има ли разлика в това, което е било преди него и след него. Виж какво са говорили пратениците му като Павел. Виж как беряните са изследвали... Писанията, за да видят дали това, което говори Павел е вярно (сиреч, Павел говореше това, което беше в Писанията, а не новости, както си мислят мнозина). Виж защо от юридическа гледна точка беше нужно да бъде пратен Помазаник. Виж начина на живот на еврейския народ. Виж защо пише, че езичниците, които се боят от Бога ще бъдат присадени към Израел, а не Израел към езическите разбирания за "църква"... и много много много други неща.

На фона на неразбирането ти и нежеланието да седнеш САМ и да изследваш Писанията, а по-скоро да слушаш чужди мнения, те тласка като вятър вълните и накрая оставаш объркан и говориш несмислици като тези, имайки претенции за разбиране.

И стига с тези "поздрави". Това е лицемерие. Като не си съгласен говори ясно с факти от Писанията, а не с общи приказки. Както виждаш, Писанията говорят против тебе.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Коцето

  • ограничен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 73
Ще се изкажа по тази тема без научна терминология и без цитиране библейски стихове(може би с едно изключение най-много),които обаче ще участват в изказванията ми.
Със попадането на дори и една капкомерна капка алкохол в организма се получава следното:организма включва механизми за проверка на елемента,след установяването че това е алкохол,организма включва друг арсенал от механизми,които разпадат алкохола и го изхвърлят от организма без той да бъде усвоен.Защо организма постъпва така и го изхвърля и не усвоява нищо от него?защото го е регистрирал като заплаха,чужд нежелан елемент от който се опитва да се освободи,макар умът да го е внесъл в него под предлог че е нещо добро.Проблема идва от там че при разпадането на алкохола се образуват отрови,които организма не може да изхвърли автономно и които се отлагат във тъканите на органите,не само в черният дроб,но и в много други,носени чрез кръвта,те отравят организма.
Ще оставя изводите на вас(че аз нямам право на такива)относно това ,за това дали алкохола е полезен в малки количества или колкото са по малки толкова са по безвредни,до кота нула.
(съжалявам че не мога да подкрепя това изказване със стихове от библията,считайте го за празнословие).
-В класическият случай на вадене и сухо съпоставяне на библейски стихове без да се взима в пред вид контекста и библейската история(а тя е голяма)специално по отношение на алкохола,е ясно видимо следното(няма да копирам стиховете,смятам че не е нужно)(опсс..забравих че нямам право да 'смятам',то е позволено само на някой,-ясно изразили се по горе със същите термини),или библията си противоречи,или има някакъв погрешен подход във цитиращите тези текстове,които са за и против употребата на алкохол.
Насърчаваната в Тимотей употреба на алкохол показва разбирането на апостолите по онова време за лечебното свойство на виното,това е съвсем нормално за времето си незнание,което Бог е допуснал,без това да бъде грях,защото стиха не насърчава пиянство.Другото много важно е че питейната вода по времето на Тимотей е била изключително не годна за пиене и е водила до стомашни и чревни разстройства-другата причина поради която се насърчава употребата на вино.Ако погледнем мащабно в онези времена забелязваме че виното и хляба са били основно вкоренени в човешкият бит,символи на радост и много други неща.Вижда се също че Бог не ги е забранявал цитирайки стихове(сухо-стихно),а напротив дори.По времето когато е присъствал Исус на сватбата в кана галилейска е имало шест вида вино,от които само един е бил безалкохолно вино,то е било много слабо разпространено всред народа тогава,но е било единственото което са пили фарисеите и една част от книжниците.Няма съмнение че Исус на сватбата прави истинско вино,самата описана история го доказва,защото как си представяш на подпййнали вече хора на свадба да им бъде поднесен неферментирал гроздов сок?Исус не само произведе вино,което е супер качество но го на прави чрез чудо.Вие сами разсъдете за какво говори всичко това,дали за законничество,увреждане на хората или показване противоречие в писанието или радостта и толеранса на Исус спрямо празненството,защото той се радваше с тях,понеже ги обичаше?вие разсъдете аз нямам право на такова нещо.
Виното е толкова широко разпространено в библията че се вижда да е употребявано от от доста пророци(Данаил),Богоизбрани царе,които дори са злоупотребявали с него понякога но не са получили забележка или сух цитат свише,апостоли също,във 1 коринтяни 11:21 Павел казва че едни идват гладни и изяждат храната и понеже за други остава само виното те се напиват(забележете)това се случва на Господна вечеря.Ето алкохолното вино(а за да се напият това не са малки количества)е участвало дори в вземането на свято причастие.Това дали Исус е употребявал със апостолите на масата аз не мога да кажа,най-вероятно да,защото ако е почерпил на свадбата а пък си е забранявал на себе си
защото не бива,някак не се връзва,но може би не,защото не е изпитвал такава потребност(не зависимост в случая,нямам това в пред вид не скачайте като зайци),но ако е било така че да не употребява,то със сигурност когато е седял на масата не се е държал като свидетелство че не бива да се пие вино,той не им е бил трън в очите заради пиенето на вино,а и няма данни да им е 'дърдорил на масата да не пият',не, радвал се е с тях когато те са пили,ако и да не е пил,именно това е свята радост,приемане и братска любов.
-Разглеждайки всички тези неща мащабно се вижда с просто око че библията абсолютно никъде не осъжда употребата на алкохол а пиянството,т.е.злоупотребата с алкохол.Ножа лошо нещо ли е?-не,оръжие ли е според закона?-да,води се хладнокръвно такова от закона,но единствено ако не го използваш по предназначение.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!

-Разглеждайки всички тези неща мащабно се вижда с просто око че библията абсолютно никъде не осъжда употребата на алкохол а пиянството,т.е.злоупотребата с алкохол.Ножа лошо нещо ли е?-не,оръжие ли е според закона?-да,води се хладнокръвно такова от закона,но единствено ако не го използваш по предназначение.



 Там е работата, че границата м/у употреба и злоупотреба е мн. тънка!
 Никои пияница като го питаш няма да каже, че злоупотребява, Всеки само употребява.)

   Ап. Павел казва: "Добре е човек да не яде месо, нито да пие вино, нито да прави нещо, чрез което се спъва брата му или се съблазнява".
   Това е оптималната линия за поведение на християнина, другото са глупости изсмукани от Стария Завет, които вече не е валиден.
   Нямаме свидетелство в Новия Завет апостолите да са сядали някъде на разпивка.



"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Разглеждайки всички тези неща мащабно се вижда с просто око че библията абсолютно никъде не осъжда употребата на алкохол а пиянството,т.е.злоупотребата с алкохол.

Ами ние точно това казваме. Ти защо се държиш като ощипана мома все едно спориш с нас?

А това, че алкохола бил отрова и Павел пишел от невежество, го разправяй на някой друг. Аз не вярвам в невежи апостоли, но в апостоли които са написали всичко движени от Божия Дух.

Алкохол се съдържа и в бозата и в оцета, които са известни с лечебните си свойства.

Quote
Ап. Павел казва: "Добре е човек да не яде месо, нито да пие вино, нито да прави нещо, чрез което се спъва брата му или се съблазнява".
   Това е оптималната линия за поведение на християнина, другото са глупости изсмукани от Стария Завет, които вече не е валиден.

Този пасаж говори за съблазън на някого, а не за проблем с виното или месото. Ако никой не се съблазнява в това на даденото място - проблем не съществува, ако има някой, който се съблазнява трябва да се внимава заради него. Това е смисъла на този пасаж.

Quote
Никои пияница като го питаш няма да каже, че злоупотребява, Всеки само употребява.)

Пияницата няма нужда да го питаш нищо. Самото му състояние е декларация на това, кой е той. Все едно да питаш водата - ти мокра ли си?

Абсолютно С ВСЯКО НЕЩО може да се злоупотреби. Няма нито едно нещо с което да не може. Един баща може ли да злоупотреби с пръчката като наказва сина си? Може, това прави ли наказанието с пръчка неприемливо за Бога? точно обратното.  С храна може ли да се злоупотреби и да се преяде? Може? Тогава аскетизъм ли поучава Писанието? Ни най-малко. Любовта към парите корен ли е на всяко зло? При това защо Исус и апостолите използваха пари? Ами явно има употреба БЕЗ злоупотреба. Ако човек изхвърли добрата употреба поради страх от злоупотреба, то той не е годен за нищо на тази земя.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Коцето

  • ограничен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 73
Quote
Там е работата, че границата м/у употреба и злоупотреба е мн. тънка!
Количество.

Коцето

  • ограничен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 73
Quote
А това, че алкохола бил отрова и Павел пишел от невежество, го разправяй на някой друг. Аз не вярвам в невежи апостоли, но в апостоли които са написали всичко движени от Божия Дух.
- да твърди някой че апостолите са имали съвременните знания за въздействието на алкохола е направо смешно,обясних добре причините поради които алкохола е употребяван и в някой случай насърчаван..