Author Topic: Коя е истинската Христова църква ?  (Read 40525 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #30 on: December 06, 2012, 10:59:46 AM »
Valipeti, по твоя въпрос има тема: "да предадем такъв човек на сатана..."
Относно съденето, също има тема: "Не съдете за да не бъдете съдени"
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #31 on: December 06, 2012, 14:04:37 PM »
От темите, които така услужливо ми показахте, за което благодаря, разбрах, че "предаването на сатана" се разбира като отстраняване на съгрешилия човек от събранието на вярващите и прекратяване на взаимоотношения с него. В този ред на мисли, този човек си заживява в света с греха си и няма възможността да е част от Христовата църква, а автоматично си става част от царството на сатана. А сатана естетсвено погубва всичко, което му е във възможностите.
Разбрах още от прочетеното в темите и че "спасяването на духа" на въпросния човек става евентуално, ако той осъзнае греха си и се покае за него, когато Бог го посети на Божието време.
Правилно ли разбирам?
Искам да попитам и нещо свързано донякъде с темата - организаторите на този форум, вярвам че считат себе си за части от истинската Христова църква(нали така)? Ако да, може ли да разбера как протича едно събрание на вярващите при вас? Или казано на по-разбираем език за много хора - как провеждате едно Богослужение? Ще е полезно да се разбере това, за да се направи съпоставка с познатото за всички хора Богослужение, организирано по човешките регламенти и рамки.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #32 on: December 06, 2012, 15:20:18 PM »
Когато говорим за църквата на Бога, трябва да обърнем внимание най-вече на живота на евреите, започвайки от Адам. Няма никакво значение кой днес как "провежда едно богослужение", ако не обърнем внимание на примера, който е записан в Писанията.

Авраам беше ли част от истинската църква на Месията? Ако да, тогава как е протичало едно събрание на вярващите при него?

Енох беше ли част от истинската църква на Месията? Ако да, тогава как е протичало едно събрание на вярващите при него?

Данаил (който беше в плен и беше слуга на Навуходоносор) беше ли част от истинската църква на Месията? Ако да, тогава как е протичало едно събрание на вярващите при него?

Давид (докато години наред бягаше от Саул) беше ли част от истинската църква на Месията? Ако да, тогава как е протичало едно събрание на вярващите при него?

Обикновеният евреин, който 7 пъти в годината се явяваше в Ерусалим на празници, през останалото време беше ли част от истинската църква на Месията? Ако да, тогава как е протичало едно събрание на вярващите при него? Синагогите като сгради не ги е имало в началото, когато са влезли в обещаната земя, затова не бързайте да говорите за синагоги.

Нека на тези въпроси първо отговорят поне тези от Писанията, които съм посочил. За сравнение с днешните религиозни събрания дори не говоря, тъй като малцина разбират изобщо какъв е бил животът на Божиите мъже тогава, за да сравняват изобщо.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #33 on: December 06, 2012, 15:30:08 PM »
Quote
От темите, които така услужливо ми показахте, за което благодаря, разбрах, че "предаването на сатана" се разбира като отстраняване на съгрешилия човек от събранието на вярващите и прекратяване на взаимоотношения с него. В този ред на мисли, този човек си заживява в света с греха си и няма възможността да е част от Христовата църква, а автоматично си става част от царството на сатана. А сатана естетсвено погубва всичко, което му е във възможностите.
Разбрах още от прочетеното в темите и че "спасяването на духа" на въпросния човек става евентуално, ако той осъзнае греха си и се покае за него, когато Бог го посети на Божието време.
Правилно ли разбирам?

Тия неща най-добре да се дискутират в самите теми от линковете, за да не превземаме тази тема със странични въпроси.

Quote
Искам да попитам и нещо свързано донякъде с темата - организаторите на този форум, вярвам че считат себе си за части от истинската Христова църква(нали така)? Ако да, може ли да разбера как протича едно събрание на вярващите при вас? Или казано на по-разбираем език за много хора - как провеждате едно Богослужение? Ще е полезно да се разбере това, за да се направи съпоставка с познатото за всички хора Богослужение, организирано по човешките регламенти и рамки.

Преди всичко ние не считаме себе си за нещо специално и уникално, но както казва апостола "гоним изподир дано уловим". Както всички останали ние сме били част от великото отстъпление на християнството, което е засегнало всички и навсякъде. Излизането и изтрезняването е тежко, бавно и среща голяма духовна опозиция от небесните началства и власти на тъмнината.

Що се отнася до "богослуженията" то според това до което сме достигнали - ние не виждаме подобно нещо в Писанията. В някои български преводи на Библията се използва думата "богослужение" но тя е напълно погрешен превод, защото оригиналната гръцка дума "latreia" означава "вършене на служебна работа" и се отнася до определените задачи, които левитите и свещениците имаха да вършат в храма, което от своя страна беше сянка на определени духовни реалности, а не самата реалност.

Въвеждането на така наречените "богослужения" в християнството е може би един от крайъгълните камъни на отстъплението, защото то успява да измами християните да мислят, че "богослужението" и от там "поклонението" е нещо, което се върши на някакво специално място, което е напълно отделено и различно от реалния живот. По този начин християните биват засмукани от светската система за да живеят точно както живеят езичниците (в обществен, икономически, образователен, медицински и въобще всеки без религиозния аспект на света). Посещенията и участието в "богослуженията" се превръща в центъра на вярата, и подменя реалния живот на светиите, като отделен народ и духовна общност принадлежаща на съвсем друг Цар и Царство, които не са от този век.

С това уточнение, мога да кажа, че ние разбираме поклонението и служенето на Бога като ЦЯЛОСТНИЯ начин на живот, който човек живее, не просто индивидуално, но като свята общност. В този смисъл събиранията на светиите са една важна, но малка част от този живот, а не централен и преобладаващ аспект от него. Светиите се събират за общение, назидание, поучение, съветничество  и молитва. В тези събрания всеки допринася според дадената му благодат, като е разбираемо, че духовно по-зрелите братя ще имат по-голяма тежест и ще оказват по-силно влияние върху останалите. Това влияние преди всичко се изразява в личния пример, който кара останалите да пожелаят да се научат от тях за да постигнат и те този добър пример.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #34 on: December 06, 2012, 18:02:48 PM »
Здравей Георги Рашев.
Относно съденето и отсъждането считам, че човешкото сърце е твърде измамливо и доста греши в преценките си, поради което Словото ни дава този мъдър съвет - да не съдим, за да не бъдем съдени. Но също така Словото казва в Коринтяни, че "вие ще съдите света, не сте ли достойни да съдите ни най-малките работи?" Но всъщност нека да го прочетем целия текст от 6та глава на 1 Коринтяни:
 1 Когато някой от вас има нещо против другиго, смее ли да се съди пред неправедните, а не пред светиите?     
 2 Или не знаете, че светиите ще съдят света? Ако, прочее, вие ще съдите света, не сте ли достойни да съдите ни най-малките работи?    
 3 Не знаете ли, че ние ще съдим ангели? а колко повече житейски работи;    
 4 Тогава, ако имате житейски тъжби, поставяте ли за съдии ония, които от църквата се считат за нищо?    
 5 Казвам това за да ви направя да се засрамите. Истина ли е, че няма между вас ни един мъдър човек, който би могъл да отсъди между братята си,    
 6 но брат с брата се съди, и то пред невярващите?

Така че един праведник може да отсъди смело и да каже на лъжата, че е лъжа и на греха, че е грях, на кривия, че е крив и на правия, че е прав! Но такъв трябва наистина да е праведник, ако ли не, по добре да не съди, за да не осъди сам себе си.
Инак по заглавието на тази тема, с риск да повторя написаното от мен в отговори 28 и 31 на другата сходна тема, която споменах, ще напиша и тук, че Църквата Христова има една основна черта, по която може да се разпознае. И тя е пряко свързана с изпълнението на първата и най голяма заповед. Тази черта е истинското братолюбие, братолюбие, което изпълнява записаното в 1Йоана 3:16 наше задължение. - "От това познаваме любовта, че той живота си положи за нас; и ние сме длъжни да положим нашия живот за братята."!
В тази връзка, че "сме длъжни да положим нашия живот за братята", ми прави впечатление също, как в посланието си към Галатяните Павел казва, че когато се е срещнал с Петър и другите апостоли в Ерусалим, те нищо в повече не са прибавили, върху това, което Павел е знаел, като учение, но само са му напомнили това - да помнят сиромасите! Нещо, което Павел казва се е постарал с РЕВНОСТ (УСЪРДИЕ в Царигр.Превод) да върши! Явно това ще е нещо твърде важно, за да стане САМО ТО причина за напомняне. Да се помнят сиромасите! Разбира се не казвам, че една общност като върши това, това ще е гаранция, че е Истинска и Божия, защото такава може да проповядва и Ислям примерно, но казвам, че ако една общност проповядва Христа и има дори всяко знание и мъдрост Божия, но няма това реално братолюбие на дело и на практика, то такава нищо не е, и всичкото и подвизаване за Христа е безсмислено! Затова като се има това в предвид, ще е добре, ако може първо да се види дадена общност или човек, какво върши и практикува, после да се изслушва какво говори. Защото, ако ги няма делата Христови, няма значение, дали ги има думите Му в техните уста! В случай обаче, подобен като тук във форума, където на първо време няма как да узнаем делата на тези с които общуваме, то отсъждаме по думите, но без да забравяме, че във въпроса, който Никодим зададе на фарисеите, се говори не само за изслушване, но и за разбиране на какво се върши: - "Нашият закон осъжда ли човека, ако първо не го изслуша и не разбере що върши?"/Йоан 7:51/
И така считам, че това е първото нещо, което трябва да потърсим в една общност, за да разберем дали Христос е помежду тях, защото няма как да изпълняват Първата и най голяма заповед - Да възлюбиш Бог, ако не проявяват братолюбие поне на сиромасите, които са измежду тях.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #35 on: December 06, 2012, 19:12:38 PM »
Здравейте !

Съжалявам господа, много бих искал да се включа, но имам спешна задача точно сега. Надявам се утре да успея.

До скоро !

p.s. 1 Коринтяни 5:3-5 запали интереса ми !

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #36 on: December 06, 2012, 19:19:05 PM »
Quote
Съжалявам господа, много бих искал да се включа, но имам спешна задача точно сега. Надявам се утре да успея.

Утре ако успееш не забравяй да отговориш ПЪРВО на въпросите зададени ти тука:

http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=717.msg10309#msg10309

Това не е молба а изискване от администрацията на форума.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #37 on: December 06, 2012, 21:43:28 PM »
Здравейте Watchman !

Както вие пожелахте, ще отговоря първо на поставените от вас въпроси.
1.Не съм адвентист. Не членувам в никоя християнска деноминация. Просто изучавам Библията. За да бъда напълно коректен обаче, ще отбележа, че покрай общението си с представители на различни вероучения (в това число и с вас и Tihomir) адвентистите ми звучат най-правдиво от библейска гледна точка. Аз виждам най-добро припокриване на адвентното вероучение с Писанията (поне до този момент). Така малко по малко симпатиите в тях ми нарастват. Може би това е причината да сте забелязали някаква форма на адвентен дух в писанията ми. Така или иначе преди всичко ме интересува Господ Исус Христос и Неговото слово. Това за мен е центърът на живота и критерия за всичко.
2.Мотивацията ми за идването във форума беше изложена в началото на темата – търсех информация за написването на библейска тема със заглавие „Святия Дух в нас”. Интересуваха ме понятията „дарба на Святия Дух”, „дар на Святия Дух”, „кръщение със Святия Дух”, „говорене на езици” и връзката между тях. Особенно ме вълнуваше 1 Коринтяни 14. Толкова и нищо повече. Относно мотивите ми за подхващане на текущата дискусия, планирам в обозримо бъдеще да напиша тема със същото заглавие. Исках да разбера хората тук в какво вярват и как защитават вярата си. Например исках да разбера защо един католик, методист или лутеран счита, че обществото към което принадлежи е истинската Христова църква. Това е всичко. Вие ако твърдите, че все пак има нещо скрито, едва ли мога да ви променя мнението.
Колкото до адвентистите, аз познавам няколко такива. Може би това не е представителна извадка от адвентистите като цяло, но впечатленията ми се различават доста от използваните от вас определения (лицемери, хора със скрита и подмолна цел). Все пак би ми било интересно да направите няколко препратки към постинги на адвентисти, в които сте открили лицемерие и подмолни цели. Впрочем забелязъл съм, че адвентистите са особено силно критикувани (да не казвам мразени) от другите, а това по познати причини засилва още повече интереса ми към тях  Това е засега. Надявам се да приемете отговора ми за искрен.     

До скоро !

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #38 on: December 07, 2012, 11:00:18 AM »

Преди всичко ние не считаме себе си за нещо специално и уникално, но както казва апостола "гоним изподир дано уловим". Както всички останали ние сме били част от великото отстъпление на християнството, което е засегнало всички и навсякъде. Излизането и изтрезняването е тежко, бавно и среща голяма духовна опозиция от небесните началства и власти на тъмнината.

Мислейки над логиката на това изказване и цитата от ап. Павел, който е използван в случая, ми изниква още един въпрос. Нека поставя цитата малко по-разширен:
Quote
12 Не че съм сполучил вече, или че съм станал вече съвършен; но гоня изподир, дано уловя, понеже и аз бидох уловен от Христа Исуса.
13 Братя, аз не считам, че съм уловил, но едно правя , - като забравям задното и се простирам към предното,
14 пускам се към прицелната точка за наградата на горното от Бога призвание в Христа Исуса.
Ето и едно друго изказване на апостола:
Quote
6 Защото аз вече ставам принос, и времето на отиването ми настава.
7 Аз се подвизах в доброто войнствуване, попрището свърших, вярата опазих;
8 отсега нататък се пази за мене венецът (правдата), който Господ, праведният Съдия, ще ми въздаде в оня ден; и не само на мене, но и на всички, които са обикнали Неговото явление.
От вторият цитат става ясно, че ап.Павел вече е напълно сигурен в своята "сполука" и че е "уловил" венеца на правдата, който се пази за него при Господа.
Въпросът ми е - кога в истинският Христов последовател идва тази сигурност, че вече е готов да се яви пред Съдията и за него се пази награда? Кога може да каже думите - "отсега нататък се пази за мене венецът..."?

Благодаря за останалите разяснения относно "Богослужението". И аз така го разбирам от Библията. Само ще допълня, че има донякъде описано как протича едно събрание на вярващите в 1КОРИНТЯНИ 14 глава. От написаното там, апостол Павел ни дава идеята какво е представлявало "Богослужението" тогава в коринтската църква, макар и не в пълнота.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #39 on: December 07, 2012, 20:58:01 PM »
Здравей Георги. Относно адвентистите, лично аз не претендирам, че съм запознат в дълбочина с тяхното учение, но съм имал възможност на месторабота да общувам години наред с двама такива и даже на няколко пъти сме говорили за Бог и сме спорели за някои различия в разбиранията на Писанията, но това, което ми е направи силно впечатление е плодът и резултатът от тяхния живот, който никак не бе добър. Не знам дали е уместно тук да помествам примери, но понеже ти поиска препратки за тяхни постинги, аз ще ти дам направо едно свидетелство. - Спомням си как една тяхна клиентка дойде с рекламация за предоставена от тях услуга, за което трябваше да заплати 140 лева, но в тази услуга имаше проблем и дефакто жената нямаше никаква полза. Молеше ги да я разберат, че не и е свършена никаква работа и даже влязоха в спор, но те отказаха и си настояваха за парите. Жената се разплака, защото за нея това не бяха малко пари, а и давани така за нищо, но дори и тогава те пак си настояваха за парите и тя им ги даде и си тръгна разплакана. Чудех се, това ли е Христовото Благовестие и Христовия пример? Също така, тези хора сами поставиха непълнолетната си дъщеря да работи на такова място и в такава среда и обстановка, където се развали и света я засмука, а после отговора им беше - "... ами, изтървахме я"! Мога да ти дам свидетелство и за тяхната "щедрост" и "услужливост", но да си призная не ми се влиза в подробности. Зная, че примера на един или двама членове не е сто процентов показател за образа на една общност, но ако в такава е Божия Дух, то такива членове или биха се скоро променили или биха се скоро отстранили. Но при тях години наред, вместо Божия Дух, просто си личаха връзките на доктриналните заблуди. Съботата пазили, свинско не ядели, някакви диети спазвали..., къде е говорил за това Христос?
Другото което е, понеже в темата става дума за Истинската Църква, адвентната такава е регистрирана в дирекцията по вероизповеданията! - Белег, че такава е сключила мир със света! Както и всички останали регистрирани църкви, било то евангелски, католически, православни! Името на Църквата на Господ Исус Христос, Който дойде в човешка плът, не е записано на земята в някаква си дирекция, а е записано на Небесата! Църквата Христова не е длъжна да иска позволение от този свят, кога и къде да се събира, нито да плаща осигуровки на света, затова, че проповядва Словото Божие! В Църквата Христова няма трудови договори, ведомости за заплати, секретарки! В Църквата Христова няма библейски училища, лекции, дипломи! Но има боголюбие, доказано с братолюбие, има и гонение от злите човеци, защото отказва да преклони глава пред княза на този свят.
Затова, понеже казваш, че ще пишеш някаква тема, съветвам те, ако ще я пишеш за някакви религиозни организации или библейски училища, то бягай от такива места и не се забърквай в теология! Но поискай от Бог Божия Дух, с Който няма да имаш нужда от друго четиво освен Библията, за да говориш на Хората за Христос!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #40 on: December 07, 2012, 21:38:57 PM »
Благодаря ти Strannik ! Даде ми хляб за размисъл и вярвам, че си искрен.

Поздрави от мен и до скоро !

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #41 on: December 07, 2012, 22:29:31 PM »
Както вие пожелахте, ще отговоря първо на поставените от вас въпроси.
1.Не съм адвентист. Не членувам в никоя християнска деноминация. Просто изучавам Библията. За да бъда напълно коректен обаче, ще отбележа, че покрай общението си с представители на различни вероучения (в това число и с вас и Tihomir) адвентистите ми звучат най-правдиво от библейска гледна точка. Аз виждам най-добро припокриване на адвентното вероучение с Писанията (поне до този момент). Така малко по малко симпатиите в тях ми нарастват. Може би това е причината да сте забелязали някаква форма на адвентен дух в писанията ми. Така или иначе преди всичко ме интересува Господ Исус Христос и Неговото слово. Това за мен е центърът на живота и критерия за всичко.
2.Мотивацията ми за идването във форума беше изложена в началото на темата – търсех информация за написването на библейска тема със заглавие „Святия Дух в нас”. Интересуваха ме понятията „дарба на Святия Дух”, „дар на Святия Дух”, „кръщение със Святия Дух”, „говорене на езици” и връзката между тях. Особенно ме вълнуваше 1 Коринтяни 14. Толкова и нищо повече. Относно мотивите ми за подхващане на текущата дискусия, планирам в обозримо бъдеще да напиша тема със същото заглавие. Исках да разбера хората тук в какво вярват и как защитават вярата си. Например исках да разбера защо един католик, методист или лутеран счита, че обществото към което принадлежи е истинската Христова църква. Това е всичко. Вие ако твърдите, че все пак има нещо скрито, едва ли мога да ви променя мнението.
Колкото до адвентистите, аз познавам няколко такива. Може би това не е представителна извадка от адвентистите като цяло, но впечатленията ми се различават доста от използваните от вас определения (лицемери, хора със скрита и подмолна цел). Все пак би ми било интересно да направите няколко препратки към постинги на адвентисти, в които сте открили лицемерие и подмолни цели. Впрочем забелязъл съм, че адвентистите са особено силно критикувани (да не казвам мразени) от другите, а това по познати причини засилва още повече интереса ми към тях  Това е засега. Надявам се да приемете отговора ми за искрен.    

Преди всичко приемам за достойно това, че реши да отговориш на въпросите без да се опитваш да ги заобиколиш. Ние сме били свидетели на това как адвентистите бягат като от огън от това да застанат с открито лице във форуми, които не са под техен контрол. Това означава, че техния квас още не е успял да помрачи съзнанието ти напълно, ако и да е ясно, че в момента ти си адвентист по убеждения, ако и да нямаш членство в самата им организация.

Преди повече от 20 годни и аз бях адвентист по убеждения и въпреки че не бях член на организацията им по подобие на тебе аз бях сериозно заквасен от тяхното учение. Бог бе милостив да ме извади от техните събрания, но от ученията им ми беше много трудно да се избавя, защото бях млад във вярата и не познавах Писанията. При все това виждах, както казва и strannik, че живота на тези хора не съответстваше на това за което говорят. Истината е че адвентизма няма силата да променя хората в дълбочина и да отсича греха от корен, каквато сила има само истинското Благовестие.

Това истинско Благовестие аз съм го търсил повече от 21 години и съм минал през почти всички възможни църкви и деноминации, за които ти така усърдно разпитваш. Истинското Благовестие го няма в тях, защото както казва и strannik те са се смесили със света, те не са отделен народ, свята общност, а са станали функция на системата, функция на вървежа на този свят овкусен с религиозен привкус.

Един от лакмусите по които ще знаеш винаги, че не си намерил още Истинското Благовестие е това, че греховете ще те побеждават отново и отново. Никога няма да имаш трайна победа над греховете с които се бориш. Стани какъвто искаш, адвентист, методист, баптист, петдесятен, харизматик - религиозните декори на тия формации и техните доктрини са различни, но винаги ще има една обща черта и тя ще бъде че НИКОГА няма са да си свободен от греховете си, НЯМА да познаваш свободата, която само истинския Христос може да ти даде.

В крайна сметка - спорове за тази доктрина, за онази, за това учение за онова, но когато се тегли чертата, това, което остава е СВОБОДЕН ЛИ СИ ОТ ГРЕХА, или продължаваш да му бъдеш роб?

Деноминациите на отстъпническото християнство го знаят това, че техните членове ще остават роби на греха и системата, защото те свобода не могат да им осигурят (2Пeт. 2:19). Затова са и въвели лъжеучения и модели на мислене, които да приспиват съвестта на търсещите, от рода на - "Ние никога няма да сме съвършени" (Ако и да има заповед да БЪДЕМ съвъешени). "Ние винаги ще си бъдем грешници" (Ако и Писанието да нарича истинските ученици - светии, които е коренно противоположно на грешниците). "Човешко е да се греши" (Ако и Исус да заповяда да се отречем от себе си - сиреч да няма нищо човешко в нас, но всичко да се преобрази според Неговия образ). Този списък може да продължава до без край.

Онези, обаче които имат глад и жажда за Бога и за истината знаят, че Божиите обещания не са напразно, и че за всеки истински Христов ученик - ИМА СВОБОДА ОТ ГРЕХА. /Мат 1:21, Лука 6:40, 1Йн. 3:6/

Затова въпроса за истинския Христос е от първостепенна важност, защото само истинския Христос има силата да спасява ЕФЕКТИВНО от греха, при всички останали е само символично, образно, в бъдещо време, но НЕ И В РЕАЛНОСТТА на сегашния живот.

Ако изпитваш себе си според този принцип с пълна искреност и сериозност - рано или късно ще излезеш от всяка заблуда и всяка деноминация. А на въпроса "защо всяка деноминация" който въпрос явно много те смущава, съм отговорил още в първите си постинги по тази тема. Без да се познава църковната история човек няма как да разбере защо цялото католическо, православно и протестантско християнство е паднало, понеже има един и същ горчив корен. И без да се разбира това, човек не може да се ориентира в религиозния панаир, който този свят ни предлага.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #42 on: December 07, 2012, 22:46:29 PM »
Quote
От вторият цитат става ясно, че ап.Павел вече е напълно сигурен в своята "сполука" и че е "уловил" венеца на правдата, който се пази за него при Господа.
Въпросът ми е - кога в истинският Христов последовател идва тази сигурност, че вече е готов да се яви пред Съдията и за него се пази награда? Кога може да каже думите - "отсега нататък се пази за мене венецът..."?

Тука трябва да направим разлика между увереността в спасението и съзнанието, че сме изпълнили призванието си на земята. Когато Павел говори че "гони изподир, дано улови" той не говори за това да улови личното си спасение, защото той не е имал никакво съмнение в изкуплението и спасителната благодат на Христос, на когото е доверил всичко. Но Павел говори, че гони изподир да изпълни призванието си за което е бил "уловен от Христос".

Аз обаче използвах думите на Павел в малко по-различен контекст, а именно понеже ние живеем във време на на наслоено историческо отстъпление от Истината на Благовестието, ние тепърва трябва да издирим "древните пътища" за да можем да ги живеем и отново да видим Божията слава на земята, както през великите дни на пророците и апостолите. Ние също живеем във велики дни, защото когато се умножава беззаконието умножава се и благодатта. При все това ние имаме много да изтрезняваме и много да научим от Бога, защото има твърде много неща в които се заблуждаваме поради наслоената инерция. В този смисъл и контекст използвах думите на апостола "гоним изподир, дано уловим".

Що се отнася до "отсега нататък се пази за мене венецът..." - Павел казва тия думи в момент, когато неговото дело на земята е било завършено и той е имал увереността дадена му от Бога, че е бил верен и е опазил вярата. Не личната му вяра, но е опазил истинската автентична вяра сред тялото Христово, защото на него е било поверено да бъде пазител на Благовестието. (Фил. 1:7). С огромното навлизане на ереси и лъжеучения сред учениците на апостола бива поверена нова задача. Не просто да проповядва Благовестието на езичниците, но сега вече да защити чистотата на Благовестието и на вярата от всичките възможни фалшификати, които са навдигнали главата си тогава. Не случайно в Библията имаме повече писма от Павел отколкото от който и да е друг апостол, ако и той да не е бил един от оригиналните дванадесет апостола. Точно чрез тези писма онези, които търсят Бога вече две хиляди години намират отново и отново чистотата на вятата, такава, каквато Павел е проповядвал. И апостол Павел е цитиран повече от всички останали апостоли взети заедно. В края на живота си апостол Павел е знаел, че каквото е извършил и написал е достатъчно за опазване на вярата през следващите поколения, ако и самия той да предупреждава, че вълци грабители ще навлязат след него и християнството ще изпадне в голямо отстъпление, както и става / Деян. 20:29, 2 Сол 2:3/.

Това е точно онова отстъпление за което говорим в тази и в много други теми и което е нашето историческо наследство, вавилонското вино от което трябва да изтрезнеем за да населим отдавна запустелите места и да възстановим основите разрушени от много поколения /Ис. 58:12/.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

georgi_rashev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 21
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #43 on: December 07, 2012, 22:56:06 PM »
Здравейте Watchman !

От самото начало чаках именно такъв тип отговор. Кратко, точно и ясно - в истинското Християнско общество със силата на Христовата благодат човек излиза победител над греховете си. Това аз приемам за отличителен белег на истинската църква. Определено много ми допадна.

Поздрави ! 

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Коя е истинската Христова църква ?
« Reply #44 on: December 07, 2012, 23:26:29 PM »


Тука трябва да направим разлика между увереността в спасението и съзнанието, че сме изпълнили призванието си на земята. Когато Павел говори че "гони изподир, дано улови" той не говори за това да улови личното си спасение, защото той не е имал никакво съмнение в изкуплението и спасителната благодат на Христос, на когото е доверил всичко. Но Павел говори, че гони изподир да изпълни призванието си за което е бил "уловен от Христос".

Аз обаче използвах думите на Павел в малко по-различен контекст, а именно понеже ние живеем във време на на наслоено историческо отстъпление от Истината на Благовестието, ние тепърва трябва да издирим "древните пътища" за да можем да ги живеем и отново да видим Божията слава на земята, както през великите дни на пророците и апостолите. Ние също живеем във велики дни, защото когато се умножава беззаконието умножава се и благодатта. При все това ние имаме много да изтрезняваме и много да научим от Бога, защото има твърде много неща в които се заблуждаваме поради наслоената инерция. В този смисъл и контекст използвах думите на апостола "гоним изподир, дано уловим".


От написаното разбирам, че не става въпрос за несигурност в личното спасение на вярващия човек, а "гоним изподир, дано уловим" се отнася да изпълним призванието си на тази земя. Да не би да не успеем да направим това, за което сме тук, затова "гоним изподир, дано уловим". Това разбирам - правилно ли е ?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!