Author Topic: Прозореца на Пела  (Read 3749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Прозореца на Пела
« on: July 16, 2020, 00:49:43 AM »
Днес чух интересен прочит на една история, която иначе ми беше известна.

Исус предупреждава учениците Си да бягат от Ерусалим, когато видят града обграден от армии. Това само по себе си звучи странно, защото как някой може да избяга от обсаден град?

Но през 70-а година от началото на новата ера, това се изпълнява буквално. Юдеите вдигат бунт и изгонват римляните от Ерусалим. Римските армии идват и го заобграждат. Тогава внезапно и съвсем неочаквано се оттеглят. И докато юдеите си мислят, че това е знамение за окончателната им победа над римляните, християните знаят какво да правят. Те напускат града и избягват в град Пела, където намират в безопасност. А малко след това римляните се връщат и унищожават Ерусалим и всичките му жители.

Точно това временно оттегляне на римляните се нарича "прозореца на Пела", това е спасителен прозорец от време даден от Бога за спасение на Неговите хора.

Именно този прозорец на Пела, аз вярвам, че Бог ни е отредил време през тази година, да се подготвим и които не са се махнали от градовете да се махнат от там. Този прозорец ще започне да се затваря през септември и ще бъде напълно затворен до края на годината, докато някъде към ноември ще бъде много трудно, макар и все още възможно човек да се измъкне. Това не го казвам аз като някакво мое пророчество, а базирано на вече обсъжданите пророчества в другите теми.

Мисля, че сравнението на сегашното време с прозореца на Пела е много удачно и за това реших да му посветя собствена тема.

Повече за историческото събитие свързано с бягството в Пела можете да прочетете ето тук:

https://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-sites-places/biblical-archaeology-places/pella-a-window-on-survival/
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Прозореца на Пела
« Reply #1 on: July 17, 2020, 02:31:37 AM »
И като избягат, къде да отидат ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Прозореца на Пела
« Reply #2 on: July 17, 2020, 10:41:46 AM »
Християните от първи век отидоха в Пела, защото Бог така ги беше насочил. Вероятно не всички са отишли в Пела, други са отишли на друго място, защото по някои исторически данни в Йерусалим е имало поне 100 000 християни, а Пела едва ли е можел да поеме повече от няколко хиляди.

Човек трябва да търси Бога относно това, къде да ходи и как да живее. Преди 9 години аз преживях тежък инцидент със сериозно физическо нараняване. То послужи да търся Бога защо е допуснал това до мен и в следствие разбрах че трябва да се махам по-далече от града. Тогава бях направил неадекватен опит да се махна от София, който не беше това, което Бог искаше от мен. Понякога човек трябва да пострада за да му се отворят ушите да слуша Божия глас. Ето защо Бог ще допусне страдание по цялата Земя, но за Божиите хора това ще бъде изкупително страдание, което ще доведе до добро, точно както моя инцидент и нараняване доведоха до едни от най-положителните промени в живота ми.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Прозореца на Пела
« Reply #3 on: July 17, 2020, 13:50:01 PM »
Да, ако Бог каже и даде изходен път и човек разпознае така съм съгласен. Но на своя глава, не е добра идея.

Аз съм се молил с години Бог да ме изведе от София, но за момента ме държи тук и ме насочва къде да ходя и какво да правя.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]