Author Topic: Домати  (Read 74370 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Домати
« Reply #30 on: August 08, 2013, 17:09:15 PM »
Точно така. Аз моите картофи не ги заринах, защото исках да видя с мулча дали ще има съществена разлика, но излязоха дребни картофчета, т.е. трябва да се зариват и те. Но темата е за доматите все пак и това е интересна информация.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #31 on: August 27, 2013, 13:01:09 PM »
Казаха ми как може да се увеличи изкуствено кореновата система на доматите става въпрос за чери домати, но предполагам, че ще работи и за другите видове,
Като се садят се прави по дълбока дупка или се слага във варел. И на всеки десетина дена се, чупят най-долните листа и се загребва пръст върху стъблото, по този начин коренът става много голям и домата дава много повече плод. Може и до половин метър да стигне корена.

Това ми прилича на т.нар колтучене на доматите, правено цел да се избегне разрастването на допълнителни стволове, а напротив, да се  концентирира цялата сила на растението, в един ствол. И смисъла е пак същия, богата реколта. Обаче не се чупят листата, а само издънките, които тръгват в страни да се разклоняват. Май не е едно и също.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Домати
« Reply #32 on: September 03, 2013, 09:36:26 AM »
Не, не е едно и също. Издънките ги махам, но те са по нагоре по стъблото.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #33 on: June 25, 2014, 20:55:20 PM »
По моите домати се появиха кафяви петна, по стеблата и листата също, идентифицирам това нещо като болест, пероноспора. Четох в един сайт, даден от Владо, че при такива симптоми, освен да се пръска, може да се забие медна тел в ствола на растението, помагало също. Някой пробвал ли е, аз вече приготвих няколко парчета тел и реших да питам.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Домати
« Reply #34 on: June 25, 2014, 21:07:07 PM »
Ами ще кажеш какво се е получило с медната терапия.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #35 on: June 25, 2014, 21:09:13 PM »
Питам, понеже нали и т. нар "син камък" е по същество, меден сулфат. И то не е ли същото като да напръскам с такъв. Просто мисля.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Домати
« Reply #36 on: June 25, 2014, 22:13:33 PM »
Прочети малко за Виктор Шаубергер и ще разбереш много полезни неща за земеделието.

Той е имал по-високи добиви, когато е орал с рало, облечено в мед, отколкото с рало, което е било от стомана. Затова медта има значение.

А медният сулфат включва и сяра и това е много по-различно от медта като метал. Все едно да се каже, че H2SO4 (сярна киселина) е долу горе същото като вода (H2O), но с още малко серен оксид.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #37 on: June 25, 2014, 22:21:10 PM »
Сега се сетих, че едно време баба ми и дядо ми на село, имаха медни менци за вода.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #38 on: June 26, 2014, 20:22:59 PM »
Забих телта днес, в основата на стъблата, да видим. Междувременно откъснах и коприва, към 20-25 стъбла и ги пъхнах в една 19Л. туба за вода и налях вътре 10 л. Оставих я на слънце, с надупчена капачка. Малко късно се сетих, но надявам се да се получи.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Домати
« Reply #39 on: June 26, 2014, 20:31:15 PM »
Трябва да знаеш че това така ужасно ще започне да мирише, че няма да се търпи в радиус от 50-ина метра. Аз като слагах последния път, комшиите щяха скандал да вдигнат.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #40 on: June 26, 2014, 21:24:12 PM »
Ами аз сложих тази бутилка, на едно открито пространство в бившата ми работа, там няма почти никой, та да си мирише колкото иска. И хем ще я пече слънцето цял ден, да "втаса" по-бързо. Долу горе колко време минава, докато стане за употреба?
А пък преди малко ми се обадиха и за еднотонния бидон(без пари е) и той е осигурен и сега вече мисля как да го монтирам, системата от маркучи към него + и другия 400 л., окончателно минавам на капковото напояване. Благодаря на Бога, друго не знам какво да кажа.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #41 on: June 30, 2014, 21:11:04 PM »
Моите домати са болни от картофена мана. Това успях да определя по симптомите. Същата съсипа и една част от картофите. Това с телта, не върши работа или поне не в този стадий. Растенията са покрити с кафяви петна по стъблата, листата покафеняват и изсъхват, самите домати изгниват. Чета за третиране, само химия. Какво друго може да се приложи, дето не е химия? Нещата отиват на пълна съсипия на домати и картофи, не знам как да го спра това нещо. На единия корен има към 15 домата, листата кафенеят, съхнат, стъблото също, според съвети разни, трябва да го извадя и да го унищожа. Направо ми е жал, признавам си. Това до него също. Отрупано с домати, а трябва да го унищожа. С какво да пръскам, доколкото четох, този гад добре си живее и в почвата, та и тя трябва да се пръска с нещо.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Домати
« Reply #42 on: July 01, 2014, 06:16:38 AM »
Ти не пробва ли да пръскаш с мляко?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #43 on: July 01, 2014, 12:13:07 PM »
Не. Исках да пробвам с медта. Обаче май късно се сетих. И доколкото четох, млякото е повече за превенция, а не за толкова за лечение. Но ще пробвам и мляко, няма накъде. Четох и земята да се третира със син камък или бордолезов разтвор, понеже оттам тръгва, но се колебая за синия камък.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Домати
« Reply #44 on: July 09, 2014, 22:04:06 PM »
Моята коприва, като че ли "втаса". Днес, след около 2 седмици, отивам да видя, мале как смърди, все едно на обор. Нейсе, прецедих през една цедка и даже успях да напръскам зелето и няколко корена домати. И замириса на.... Не знам толкова време ли трябваше да стои тази коприва, на едни мои познати са казали, 3-4 дни и била готова за употреба. Маната като че ли я спряхме.