Author Topic: Домати  (Read 74430 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Домати
« on: July 31, 2012, 16:04:11 PM »
Здравейте, да питам някой ако знае и ако може да помогне.

Имам домати в градината и върху тях се образуват едни кафяви петна и после целия домат се разваля още преди да е узрял даже.
От какво се получава това и може ли да се предотврати ?

Благодаря предварително и нека Бог да е с вас. :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Домати
« Reply #1 on: July 31, 2012, 18:48:56 PM »
Ние наскоро научихме от dodai, че ако се напръскат с прясно сурово мляко разредено 1:11 и тия неща се оправят. Не сме го пробвали, но си струва да опиташ. Само трябва да намериш сурово мляко.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Домати
« Reply #2 on: July 31, 2012, 19:06:14 PM »
Ще опитам, благодаря. Предполага разредено с вода ? :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Домати
« Reply #3 on: July 31, 2012, 19:20:15 PM »
Най-вероятно става въпрос за гъбично заболяване /мана/. Варианти много:

1. Кислородна вода 3% неразредена.
2. Разтвор със сода бикарбонат. Да речем 3 чаени лъжички на 3 литра вода + няколко капки течен сапун.
3. Разтвор с чесън. Глава чесън на 3 литра вода се сварява и кисне 24 часа.
4. Млякото се спомена вече. 10-20% мляко на 80-90% вода. Навярно може да се експериментира и с кисело мляко.
5. Разтвор с полски хвощ. 3 супени лъжици на 3 литра вода се сваряват и кисне няколко часа, да речем 12.

Малко наизуст ги пиша тези неща, не съм пробвал нищо от горното. В интернет има много и по-точно инфо.

Но основното нещо е превенцията. Когато растението е здраво е доста по-устойчиво към заболявания. По него въпрос има инфо в другата тема.

Относно гъбичните заболявания, трябва да се избягва комбинацията от висока влажност и температура. Ако се полива, рано сутрин или късно вечер, без да се поливат листата. Освен това трябва да има добра циркулация на въздух между растенията. Не трябва да се сеят много близо едно до друго и ако е необходимо може да се разредят листата, започвайки от най-долните.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Домати
« Reply #4 on: July 31, 2012, 21:00:02 PM »
Щом се е стигнало дотук домата да е толкова болен,може да се оправи само с мощен фунгицид.Трябвало е да направиш профилактика със син камък или някакви билки ако им разбираш.Сега ако се прежалиш,пръскай със химия.Поне ще ядеш нещо от това,което си посял.Ако не пръскаш,ще изгубиш продукцията и ще трябва да купиш от магазина,където също са с химия.Другия вариант е Бог да изцели продукцията.Но това е между теб и Него.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Домати
« Reply #5 on: July 31, 2012, 22:08:48 PM »
simeon,

Нима Бог е пропуснал да се сети, че може да има мана върху доматите и е оставил хората да се тровят с химии без да има друг изход чрез това, което Бог е направил добро за ползване?

С това мислене няма да стигнеш далеч... особено след като бяха дадени няколко разумни съвети и ти реши да пишеш това.

Жалко, че след този светски съвет, който е според вървежа на този свят, опитваш да замажеш нещата с нещо по-набожно звучащо.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Домати
« Reply #6 on: August 01, 2012, 21:42:02 PM »
simeon,

Нима Бог е пропуснал да се сети, че може да има мана върху доматите и е оставил хората да се тровят с химии без да има друг изход чрез това, което Бог е направил добро за ползване?
Бог не е оставил хората да се тровят с химий.Тук въпроса е кой от хората знае с какво да се изцелят доматите.От горесподелените съвети става ясно ,че никой от съветващите не е ползвал съвета си.Докато Nikolay тества рецептите сезона ще свърши и ще останат само корените. Човека е положил усилия досега върху тия домати.По-добре да ползва нещо доказано,да изчака карантинния срок и да бере.Поне знае какво е слагал. По пазарите неможеш да им хванеш спатийте.Tihomir,ако си тествал лек за маната,който НЕ е химия,и можеш да свидетелстваш,че 100% действа,посочи го.
С това мислене няма да стигнеш далеч... особено след като бяха дадени няколко разумни съвети и ти реши да пишеш това.
Дали са разумни съветите ще разбера,когато ги пробвам и видя,че работят.Или поне друг ги пробва и потвърди ефикасност.По интернет градина много лесно се гледа.
Жалко, че след този светски съвет, който е според вървежа на този свят, опитваш да замажеш нещата с нещо по-набожно звучащо.
А според вървежа на тоя свят пласмасови домати от била ядат ли се?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Домати
« Reply #7 on: August 01, 2012, 22:34:48 PM »
Quote
А според вървежа на тоя свят пласмасови домати от била ядат ли се?

Поста също не е лоша опция.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Домати
« Reply #8 on: August 01, 2012, 23:02:41 PM »
Николай, миналата година имах същия проблем на част от доматите. Най-вероятно става дума за Blossom End Rot. Моят опит с това нещо беше, че се явяваше в следствие на неравномерното поливане или както те го наричат стресиране от суша.  При мене само доматите които отглеждах в контейнери имаха този проблем, защото не го поливах както трябва. Казват, че проблема е неравномерното получаване на калций (в следствие на неравномерното поливане) или липса на калций в почвата.

Можеш да увеличиш калция, примерно да натрошиш на прах черупки от яйца. Компостен чай. И да внимаваш на поливането.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Домати
« Reply #9 on: August 02, 2012, 23:13:03 PM »
Възможно е да си прав Мак, относно калций мога да тествам да натроша яйчени черупки. Иначе млякото би трябвало да направи същото, аз подозирам и водата. Иначе ще тествам да взема още пръст от гората от под боровете дано да оправи положението.
В общи линии тази година тествам на 2 места различни в градината къде ще растат по-добре. Оказа се обратно на очакванията ми и там където не очаквах да растат много добре, растат по-добре. Вероятно защото се поливат по лесно и по обилно. Та ще пробвам и с повече вода също.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Домати
« Reply #10 on: August 02, 2012, 23:20:08 PM »
Пръст и мулч от иглолистна гора не са за препоръчване, защото повишават киселинността на почвата. А много малко растения предпочитат киселинна почва. Зеленчуците не са сред тях. В момента се сещам за боровинки и азалии.

Иначе на второ четене, mak навярно е прав. Аз в началото помислих, че петната са по растението, не по плодовете. Но пак нещата важат за маната по листата.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Домати
« Reply #11 on: August 02, 2012, 23:25:47 PM »
Да по плодовете са. Самия домат се разваля. Като цяло те тепърва почват да зреят и са само зелени. Хвърлил съм само няколко до сега, но знам че проблема може да се задълбочи и се опитвам докато не са почнали да се развалят всичките да правя нещо.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Домати
« Reply #12 on: August 03, 2012, 00:55:30 AM »
Дай повече информация колко време слънце ги пече, колко често ги поливаш и как ги поливаш, как е почвата, какви сортове имаш.
Доматите обичат много слънце, най-хубаво е цял ден да ги пече. Поливането хубаво да е не толкова често, но да е изoбилно, при това не с пръскане (особено не по листата), а с поливане на корена, примерно един или два пъти в седмицата, но изобилно. Когато се поливат много често, не развиват дълбоки корени, защото свикват винаги да им се дава на повръхноста. Докато при отглеждане на домати в контейнери, там вече е друга работа, там трябва всеки ден през лятото.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Домати
« Reply #13 on: August 05, 2012, 18:05:00 PM »
Ами насадил съм ги на 2 места далеч едно от друго и на двете не ги грее през целия ден слънце, просто имам дървета които ги закриват в части от деня. На едното място ги поливам по-много през 2-3 дена, буквално земята подгизва, защото оставам водата да тече по няколко часа. А на другото се поливат по малко понеже се налага да ги поливам с туба, но пък там е до оградата на съседа които си полива тревата с пръскачки и често през нощта ги пръска.
Проблема е на второто място и вероятно е от пръскачката на съседа който ги мокри.
Насадих ги на две места понеже почвата на двете е различна и исках да видя къде ще е по добре, но не помислих за поливането. Като цяло догодина там ще садя неща които не искат толкова поливане. Хубавото е, че водата е изворна и не е от чешмата.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Домати
« Reply #14 on: August 05, 2012, 22:15:06 PM »
Не пробва ли с млякото? Досега трябваше да имаш резултат.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.