Author Topic: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)  (Read 37864 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
От баща ми знам, че почвата се прекопава есен и пролет за да влезе повече въздух в нея.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
И без вестници става, между другото.

Аз намирам най-естествен следния начин: Първо се махат тревите от горния слой, като заедно с тях ще отиде и част от горния най-плодороден слой. Те се слагат отделно, за да гният (покрити с найлон, за да не растат тревите или ги слагаш в компостер) и след половин-една година да са готови за тор. На откритото място покриваш с мулч и после като трябва да сееш, откриваш местата, където слагаш семената или разсадите. Ако е разсад, закриваш около него. Ако е семе, оставяш малко открито, защото например чесън, лук и други по-слаби растения, трудно биха пробили мулча, особено ако е дебел и тежък.

Другото е на есен или рано на пролет, когато още няма трева, да се покрие с мулч. След няколко дъжда, почвата отдолу омеква и може да се сади в нея дори и без много разкопаване. Най-добре е това ако се направи есента. Пролетта се вижда резултата. Ако се поддържа сравнително добър слой мулч, не е нужно прекопаване следващата година. Почвата е мека и рохкава. Индикация за това са буболечките в нея и червеите.

Обикновено там, където няма много дебел слой мулч, изникват треви и плевели и са индикатор къде трябва да се добави още.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Какво мислите за капковото напояване? По конвенционалния начин, мисля че пилея много вода, водата е студена(от кладенец) и поливането е неравномерно.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Аз бих сложил, под мулча. А самото напояване да работи с гравитация т.е. някакъв съд или варел повдигнат от земята. По този начин ефективно можеш да слагаш и компостен чай или друг натурален течен тор, като на пример от коприви с вода.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Освен това студената вода е излишен стрес за растенията.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Ами аз това мисля и да направя. Ще се опитам да се сдобия с един еднотонен бидон и да го сложа нависоко. В добавка имам и сега един 400 л казан, в който пълня вода да се топли през деня на слънцето, но тя няма да ми стигне мисля за цялата градина.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Ако търсиш информация на английски, ключови думи може да ползваш drip irigation barrel.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Това от картинките, много ниско ми се виждат сложени тия съдове. Аз мислех да кача еднотонния контейнер на един циментов покрив на 2 м. височина, да има налягане.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Това зависи колко ще е дълъг маркуча, ако не е много дълъг няма нужда от толкова високо, въпреки че това не вреди да се сложи на високо, но не винаги се има тази възможност. Все пак трябва да се тества системата и да се види дали ще пристига вода до последната дупчица.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Сметни си грубо, че 10м = 1 бар, значи 2м, ще ти е 0.2 бара. А мисля, че 0.1 или 0.2 бара не е толкова голямо като разлика за капково напояване.

От филма "Обратно към Едем" остава с впечатление, че едва ли не копаенето и напояването е "греховно", но трябва да се разбира, че мулчът дава предимства като това да не е нужно да се прекопава дадено място ако има мулч, както и че поливането е сведено до минимум.

В Библията има много малко писано за допълнителното напояване. Едно от местата е в писмото на Павел към Коринтяните, където казва: Павел насади, Аполос напои, но Господ възрасти.

Кладенците са се ползвали основно за напояване на хората и животните. За да се напои една малка градина, трябват доста кофи с вода, които е трябвало да донесат от кладенец, който може би не е бил на 10-20м от градината, а често е бил и извън населеното място. Затова смятам, че допълнителното напояване е било по-скоро изключение, а не практика. Ако градината е била голяма, тогава е почти лукс да трябва да се напоява допълнително и то без помпа, а с ръчно изгребване на вода от кладенец. В тази географска ширина, където е Израел, вирее голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, които обичат топлината и слънцето и вероятно са ги садили близо до водни източници, за да има достатъчно подпочвени води. Интересно дали са употребявали мулч. Ако са употребявали, то сигурно е било слама, защото това да надробиш кори от дървета или дървета с брадва си е доста работа.

Затова аз си мисля да се пробва мулч, който е на база на слама (но по-дебел слой). Целта е все пак да се пази сянка върху земята (което предпазва от растежа на много плевели и трева), а на определени места да се оставят растенията да преминат нагоре. Аз се удивих как от сянката на храст (къпинов), под него почвата беше изключително мека, а само на метър встрани беше точно обратното — много спечена.




И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
С мулч от дробилка не успях да се сдобия, но мисля да пробвам със изсушена трева, по-дебело наистина. Много треволяк има в моята градина, направо е ужас.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Само гледай да косиш треволяците преди да са направили семе, че така хубаво ще си ги разсееш из градината.
А дървесен чипс се продава от разни хора по региони, потърси из интернет за твоя.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Да "открием" сезона. Тоя чипс, който го продават в България, е масово за отопление. Въобще не прилича на този от филма. Ако го метна в градината, ще изглежда като ламиниран паркет. Днес говорих с един доставчик, предложи ми чипс от акация, още утре. Мога също да се сдобия с оборска тор, сигурно половин тон. Тихомир по-горе писа, че не е одбре да се комбинира тор с чипс заради по-ускореното гниене на чипса. Обаче ако чипса е от този "паркетния"(от ствола на дървото, не от клоните), той ще гние по-бавно, защото е по-дебел и плътен и мисля може да се комбинира с тор. Все пак тора не е пресен, а е добре угнил. И, последователност. Махам колкото мога плевелите, слагам вестници/картон, слагам тора, слагам чипса и готово. Гледам във фила слагат гъбен тор, птичи тор, но първото няма откъде да го взема, също и второто в такива количества. Мога да ръся пепел от печката, събрал съм, само дърва съм горил тази зима, тъй че, става. Това мисля да направя и дано не си остана само с мисленето. Притеснява ме, че тросъка може да "полази" чипса, ама пък поне лесно излиза.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Във филма един от хората беше смесил мулча заедно с почвата и каза, че почвата е станала по-богата на азот, което не е подходящо за някои растения, особено когато горният слой, където са повечето от корените на растенията, е в голямо съотношене мулч към почва.

Плевели растат тук-там, но са много по-малко. Ако има такива се изскубват лесно. Ако те мързи може да засипеш плевелите с мулч и те умират и загниват, а отдолу почвата остава мека (разбира се след няколко седмици).

Пепелта е полезна срещу охлюви и гъсеници, които ядат зелето. От пепелта може да си правиш калиева основа за сапун (вместо натриева основа, т.нар. сода каустик).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Махам колкото мога плевелите, слагам вестници/картон, слагам тора, слагам чипса и готово.
Да.

Във филма един от хората беше смесил мулча заедно с почвата и каза, че почвата е станала по-богата на азот....
Сигурен ли си за това? Би трябвало да е обратното. Дребни стърготини, талаш и подобни, гният по-бързо и при смесване с почва изсмукват азота от нея. Зелените треви са богати на азот, дори се практикува засяване с предкултура, която да се заоре в почвата преди основната култура.
А пък, както някои знаят, големи парчета, дънери и подобни по-дълбоко в почвата не са проблем, напротив. Разлагат се бавно и доставят полезни вещества с години.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...