Author Topic: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)  (Read 37872 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Мен обаче ме човърка мисълта, защо да не изора и фрезовам земята от долу. Ако бях сложил чипса есента, сигурно нямаше да се налага, но ако го слагам сега, земята отдолу ще е кална и сбита, не рохкава. Във филма и после в сайта четох, че няма нужда и да се въздържиш от такава дейност, но предвид горните условия си мисля, че няма да има проблем.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз съм пробвал и по двата начина. При този, в който слагаш мулч директно и чакаш да омекне почвата, нещата работят ако имаш растения, които се садят по-плитко (или поне според мен е така). Например, чесън, лук. Докато при картофи (например) ти трябва малко повече дълбочина и рохкава почва.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Не ми дават да садя чесън и лук на това място. В крайна сметка във филма сложиха един дебел пласт компост, после тор, после чипс, то стана половин метър дебело. Няма как да се случи това при мен. Първо ще торя, после ора, фрезовам и слагам чипса. Все пак не мога да сея/садя в чипса. Тихомир, помня беше казал, че картофите като си ги мулчирал, станали дребни?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз ги бях мулчирал и не бях ги закопавал после. Затова станаха дребни. Следващата година ги закопавах и станаха по-едри, но от дъждовете нямаше голяма реколта.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Аз пък имам 10-15 см сняг в двора и надали скоро ще правя каквото и да е по земята тук. Дори не мога да нахраня пчелите.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Да дръпна една черта искам. Тази година реализирах капково напояване на част от градината, която обработваме. Използвах бидон от 1т., вдигнах го на един метър от земята и противно на всякакви правила и закони за налягане, вода в бидона не оставаше никаква, всичко си изтичаше през капковите маркучи. Само дето в неопитността си с капково напояване, преполях доматите и ги маносах. Взимам си поука за догодина. Определено краставиците много се радваха на капковото, такава реколта имаше от краставици, че се чудихме какво да ги правим. Тия двете неща бяха на капките, другото си беше "конвенционално". Годината беше много сушава, гореща и суха, а за капак, в кладенеца водата много намаля и капковото стана почти неизползваемо. Решихме проблема, но почти в края на сезона, за догодина вече вода ще има. Не се реших да мулчирам градината, първо не можах да намеря подходящ чипс. Второ, градината не е моя, а това означава да променя почвения състав за години напред и да предпоставя определен начин на отглеждане на зеленчуци на хората, които ми дадоха да ползвам това място. Засега не мисля за чипса. Пръсках няколко пъти с разложена коприва, един път с бордолезов разтвор(син камък+ гасена вар). Мисля за догодина да стерилизирам коловете на доматите, които ще ползвам от тази с по силен разтвор на син камък и вар . Четох, че маните(гъбите) оставали по дървото и може да се получи заразяване отново. Добра реколта картофи прибрахме, за тях пръснах в градината дървесна пепел от печката. С пипера направо се изложихме, спрямо миналата година, пробвах го на капковото една част, късно го засяхме и не се получи. Мисля за оранжерия също, но оранжерийните домати имат един такъв пластмасов вкус, май ще се откажа. Това общо взето е моята равносметка за тази година. Благодаря на Бога, че можах да реализирам капковото, въпреки че ми откраднаха бидона, та трябваше да търся друг. Благодаря Му и за благоволението, което ми даде към определени хора. Благодаря Му и че ме научи, да не се отказвам, когато е трудно, но с вяра и устояване, да вървя напред. Никога не съм предполагал, че един ден ще се занимавам, със земеделие и че това ще ме интересува толкова много. Не знам докога ще ползвам това място, никой не ме гони, но искам да си имам собствена къща с градина и да правя там каквото и както си искам.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Не успях да разбера какво точно си очаквал с бидона и какво е било противно на всякакви правила. Нормално е да изтича. Колко бързо изтича зависи от 2 фактора:
- колко е областта на изтичане на водата (брой дупчици, големина на дупчици);
- какво е налягането (зависи от височината на бидона и стълба вода, който се получава — 1м бидон не е същото като тава с вода на височина 1м... водата в бидона над 1м тежи още значително)

Относно маносването — доматите не се маносват от поливане чрез капково напояване, а се маносват поради няколко причини (поне аз знам за тези от опит):
- Близо са до картофите и картофената мана се прехвърля и на тях. При разстояние от 4-5м се получава този проблем. При 10-20м не се получава (това от опит го казвам, не знам какви по-точни измервания има);
- Поливат се листата през деня, когато има слънце;
- Вали и след това бързо изгрява слънце;

Доматите обичат вода, но не толкова колкото краставиците. Краставиците май и всеки ден да ги поливаш, пак ще се радват. Доматите обичат слънце и умерено вода.

За мулчиране може да се ползва окосена и изсушена трева, но окосена във време, когато тревите нямат семена по тях.

За гъбичките по коловете не съм сигурен дали е толкова опасно. Тази година имах добри домати, но от дъждовете (колкото и редки да бяха) под домата отдолу се получаваше нещо черно понякога. Не винаги, но понякога.

Оранжерийните домати имат пластмасов вкус ако ги гледаш като пластмаса, а не като живи растения, които слагаш в устата си. Сигурно ще има разлика ако ги гледаш добре в друг сезон и ги отопляваш изкуствено, но чак пластмасови като по магазините...


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
С бидона имах предвид липсата на налягане, поради ниската височина. В моя случай, както казваш, 1 т. вода не е като една тава вода. Май си прав за картофената мана, обаче това, което се случи при мен е, че изсъхнаха долните листа и постепенно изсъхването отиде и нагоре, въпреки че отчупих вече изсъхналите листа. Това мисля не беше картофена мана, защото миналата година страдах от картофена мана, много бързо прогресира, изгниха плодовете, почерняха стъблата и листата също и знам, че появи ли се, директно всичко се изкоренява и се изхвърля. Миналата година в едно село от картофена мана, половината селяни си изкорениха доматите. Тази година не беше така. Домати брахме и ядохме доволно и зимнина направихме, обаче изсъхнаха доста. Представям си какво щеше да е ако не бяха. И досега има зелени листа и плодове, които може и да узреят ако има повече слънце. Доматите ги поливах различно от краставиците(тях всеки ден), обаче наистина ги преполях, изливах този 1 тон вода на 60-70 корена някъде. Просто не сметнах дебита на капковите маркучи и нуждата на растенията. Мисля да сложа догодина програматор и да го настроя за оптимално поливане през нощта. Понеже аз правех така. Вечерта си тръгвам от градината, отварям крана и да тече цяла нощ. И то изтича. Първоначално растенията направо "литнаха" нагоре, после започнаха да съхнат отдолу. Поливане на листата при капковото е изключено. За оранжерията съм съгласен на 100% ако е отопляема, но аз нямам такава възможност за момента и това беше и една от причините да се откажа.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
"Програматор" можеш да си направиш с малко повече находчивост. Примерно имаш кофа с вода с дупчица. Тази вода изтича и кофата става по-лека. Ако кофата е на "кантар", на който от едната страна има тежест равна на 2 празни кофи, след време пълната кофа ще се издига нагоре и накрая ще стигне в най-високата си точка. В най-високата точка може да имаш маркуч, който се прегъва от навдигането на кофата и така спира водата.

Това е първото, което се сетих на прима виста. Със сигурност могат да се измислят много други елегантни решения, но това е поне лесно и достъпно без нужда от ток и допълнителни устройства. Само трябва да си сметнеш височината на кантара, лоста за кантара и колко бързо ще капе от кофата (или някакъв друг съд). Това ще ти "гори" 1 кофа на поливане, но тази вода можеш да я хващаш в ниското и да я използваш отново (ако трябва да пестим до последна капка).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Намерих чипс, буквално вчера. Притесняваме ме как да го сложа. Ще натрупам примерно 7-8 сантиметра дебело, но така директно на земята ли? Така мисля няма да потисна плевелите и ще прораснат през чипса. Във филма слагат отдолу вестници, картон, ама правят пласт половин метър дебел отгоре.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Ако се притесняваш за плевелите сложи отдолу геотекстил. Има по около лев на квадрат черен нетъкан.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Благодаря. Но ме излъгаха за чипса и сега мисля друг вариант. Или сено или слама. Притесняват ме евентуалните семена на плевели в сеното само. Твърдо съм решил да мулчирам градината тази година по един или друг начин. Сега съм я покрил с черен найлон да спра плевелите докато дойде време за садене на зеленчуците.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Ако си с геотекстил семената на плевели няма да поникнат.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.