Author Topic: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)  (Read 37903 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Попаднах на едно от най добрите видеа, които съм гледал от много време насам и бих искал да го споделя с четящите форума. Филма се казва "Обратно към Едем" и демонстрира реалния живот на свобода от системата, която идва от обработването на земята, не според мъдростта и инерцията на този свят, но с мъдрост, която слиза от Бога.

Трудно ми е да опиша радостта, която имах когато гледах всичко, което казваха и показваха във филма. Който желае да го гледа, има го за безплатно гледане онлайн на официалния сайт на филма:

http://backtoedenfilm.com/
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Мулчирането с надробени клони е добро, защото доставя необходимите елементи в почвата и с времето тя става все по-плодородна. Освен това регулира влажността и предпазва от сбиване на почвата.

Проблемът е, че ние пак сме в неравностойно положение.
За целта са необходими огромни количества материал, който е много трудно да бъде набавен. В щатите /и не само/ каквото изрежат го надробяват и складират, както се вижда във филма и можеш да си вземеш. При нас клоните или се изхвърлят на сметището или се оставят в гората.

Домашните дробилки пък са ниско производителни и започват от 300 лв. Като прибавим и разни други усложнения при нас. Разрешително за работа с резачка. Да отсечеш кол за домат пак трябва разрешение. Нещата стават доста трудни. Не можеш просто да отидеш до някоя гора и да си насечеш от храстите и дръвчетата. А това което ще премахнеш от земята си може да стигне само за ежегодно добавяне към мулча, но не и за началното полагане.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Аз не съм забелязал подобни затруднения. По дерето на реката се влачат клони колкото искаш, които трябва да се чистят за да не затлачват движението на реката. На двора вече съм събрал доста сериозно количество изсъхнали клони от самия двор. Освен това към мулча може да се добавят не само клони, но и изсъхнала слама и надробена, която е изобилно налична. Да не говорим, че за мулч може да се ползват и сухи листа от гората. Ние понеже сега нямаме време да се фокусираме на мулчирането сме сложили точно такъв мулч от листа и резултатите са изненадващо добри.

Мощна дробилка от Англия струва около 350 паунда (подобен клас в БГ е 2500 лв). Няколко братя да се съберат ще я купят и ще се ползва от всички, включително тези които не могат да дадат пари за закупуването й. То и в това също се проявява благословението на общността (който събра много не му беше в излишък и който събра малко не му беше в недостиг). Бог никога не е имал предвид хората да живеят отделени един от друг и да се оправят поединично.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Много полезно видео. Имам няколко въпроса.
Това 'мулчуване/ компостване" всяка година ли да го правим и ако да колко да слагаме 2-3 см. на година?
На есен ли да се прави или на пролет?  ( семейството дето постилаха вестници  под мулча го правеха на есен) Добре ли е да се слага орехов ( високо съдържание на йод) мулч или ще промени PH на градината рязко в едната посока?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Мулча трябва да се добавя периодично, защото той си гние и се компостира. Трябва да се стартира поне с около 5 см покритие и после да се добавя по малко, без значение кога точно. Добре е да не е само от раздробени клони, но да има и нарязани зелени листа за да се балансират елементите, които подхранват почвата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
За мулч може да се ползва всякакъв растителен материал. Може и от иглолистни дървета /които са киселинни/, но трябва да се смесва с друг материал, за да се балансира. Не е хубаво мулчът да е само от един вид материал.

Иначе първо се слага дебел слой вестници или картон, за да се подтиснат бурените и да се започне на чисто. След това се слага компост и/или тор, за да може все пак да се посее нещо над картона. След това вече се слага мулчът и му се добавя всяка година по малко, може и смесен с компост и/или тор.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
На филмчето казват, че е добре да е отгоре само, да не е смесен с тор, защото започва да гние много бързо и прави почвата по-киселинна, отколкото трябва. Затова, когато се постави само отгоре, той (мулчът) гние, но гние бавно и не я прави киселинна.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Това което казваш не си го спомням от филма, но се сещам как авторът сипваше пилешкият тор отгоре и го мешаше с търмъка. Принципно не е добре мулчът да се смесва с пръст, защото отнема от азота в почвата. Не мисля, че ще има проблем с добавяне на добре узрели компост и тор при мулча, но то и не би трябвало да има нужда.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Гледах филма и съм удивен. Само да намеря достатъчно количество мулч, веднага засипвам. Предполагам, опилките от рязане на дърва, не вършат работа.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Трябва да са по-едри частиците за да издържат по-дълго време без да се изгният.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Вършат работа, но по-добра работа вършат по-едри частици като клончета, кори от дърво. Иначе може и слама да ползваш ако искаш, сухи листа също. Проблемът идва с вятъра, но ако се насложат натрошени клечици от клонки, те ще задържат листата.

Всяка органична постелка върши работа и то върши чудесна работа. На следващата година няма нужда от прекопаване.

Трябва да се внимава като се сеят неща като чесън, лук, защото те не могат да пробият през мулча ако е тежък. В тези случаи трябва да се оставят над тях да няма мулч, а само около мястото, където ще изникне растението.

Ако се сади от разсади, се слага мулч наоколо.

При картофите все още не съм разбрал как може да стане с мулч, заради закопаването. Ако не се закопават, а само се мулчират, не стават едри картофи, а си остават дребни, малобройни и бързо прецъфтяват.

При пълзящите растения мулчът видимо върши много добра работа, защото дори и да има дъждове, плодовете на растението остават върху мулча, а не върху почвата и не загниват.

Броят плевели драстично намалява. Дори ако има плевели и се покрие с мулч, после при засаждането само се открива малко от мулча и се отскубват вече пожълтелите плевели (много лесно, защото почвата е станала рохкава).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Значи аз вече засях. Много трева обаче, много нещо. Сега доматите станаха над половин метър, цъфтят, връзват, сега мисля да отида днес до една дъскорезница и да питам там за някакви стърготини или други отпадни материали. Също и към гората мисля да се засиля с няколко чувала за листа и да направя някаква смес и това да го разстеля около доматите, боба, пипера, така около 5-6 см. дебелина. Проблема е, че ще ми трябва доста, тази година засях 90 корена домати, понеже има място, както и доста други работи. Силно се надявам да потисна треволяка, от тросъка няма спасение просто. Догодина мисля да сложа мулч на ягодите, ако ще Господ това място да го ползваме, че сега стана джунгла. Интересно ми е това за засипването на картофите, аз сях картофи на редове и на гнезда. Май няма как да ги засипя, че и гнездата на често ги сях.
Замислям се да намеря отнякъде по селата тук една еромелка и се чудя дали няма да мога да я приспособя за дробилка на чипс. С по-едро сито и по-як мотор, що да не стане. Всичко е свързано все с някакви пари.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Като има мулч, тревата не никне там. Оставяш само да няма мулч върху растението (ако е от семе) или около разсада. Ако изобщо изникне нещо е много лесно да се отскубне. Излиза си много леко с корена.

Дори и малко мулч прави огромна разлика. 5-6см е доста и е пожелателно, но не винаги е възможно ако веднага ти трябва.

Мулчът основно прави сянка. Това е основната функция и на листата ако сложиш. Затова и ако има дървета около една река, тя си поддържа ниво. Ако изсечеш дърветата, тя пресъхва, защото от една страна слънчевата светлина кара водата да се изпарява от почвата и почвата не задържа достатъчно вода, а другото е, че няма корени на дървета, които да "изпомпват" подпочвени води и да държат някакво ниво на подпочвени води под себе си. По същия начин мулчът прави сянка долу на самата пръст, но не и върху растението. И така се задържа водата в почвата. Дебелината на мулча и вида материал вече ти дават време за което ще изгние. Ако е от дървесни кори, изгнива по-бавно. Ако е от листа, слама, изгнива по-бързо.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Благодаря за информацията Tihomir. То самият факт, че горният слой на почвата не е изложен на пряката слънчева светлина, вятър и т.н. е достатъчен. Като гледах във филма, използваната дума беше cover - покривало, много точно. Хем пазиш земята, хем я обогатяваш с вещества. И друго от филма, което ме учуди силно, как на една тревясала поляна направиха нива. Това на практика значи, че даже да нямаш обработваема земя, една поляна да има, вестници, пръст и мулч и си готов.