Author Topic: За изучаването на чужди езици  (Read 16707 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
За изучаването на чужди езици
« on: May 09, 2012, 09:43:26 AM »
 
Quote from: Watchman
Начина по който живеят анабаптиските общности от 500 години насам - може да послужи за пример на това какво означава отделен живот.

Може ли да пуснеш някой материал за тях, че отдавна ми се ще да видя подробности. Чувала съм много добри неща за тях, но нищо по-конкретно от битовия им живот.Ама да е на български. Моля!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
За изучаването на чужди езици
« Reply #1 on: May 09, 2012, 13:27:50 PM »
В момента не се сещам нищо на български. Учете езици. Почти няма книга която да не е преведена или налична на английски. Обема полезни неща налични на английски е толкова голям, че никога няма да бъде преведен на български, нито дори 5% от нещата няма да бъдат преведени. Няма смисъл човек да чака някой нещо да се преведе на български. Много по-бързо и лесно е да се научи нов език.

Само преди 100-200 години дори обикновените християни са били много добре обучени в староеврейски, старогръцки и латински, освен родния си език, за да могат да изучават Писанията и историята. Още на тийнейджърска възраст са били овладяни древните езици. Нашето поколение трябва да се засрами и да започне да се учи.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
За изучаването на чужди езици
« Reply #2 on: May 10, 2012, 09:43:25 AM »
   Засрамена съм, но така или иначе не го знам толкова добре , че да чета свободно в момента. Само попитах , ако има нещо готово към настоящето, не съм искала специално да седнеш да превеждаш по случая.
   Но да ти кажа, че ако знаеш нещо повече , то е и за другите от тялото. Винаги ще има хора които не знаят английски толкова добре, дали аз , дали някой друг . Аз като умея или имам нещо винаги ми е радостно да споделям с тия дето нямат или не умеят  това което аз умея. Това е AB -то на живота в християнска общност.
   А относно английския бавно, но напредвам.


mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
За изучаването на чужди езици
« Reply #3 on: May 10, 2012, 10:57:34 AM »
Аз като умея или имам нещо винаги ми е радостно да споделям с тия дето нямат или не умеят  това което аз умея. Това е AB -то на живота в християнска общност.

Да, и ние го правим колкото се има възможност, даже преди няколко дни Watchman беше споделил един прекрасен превод за който беше отделил време и усилия да го преведе, и точно заради това, че е искал да сподели с другите които не знаят английски. Но не винаги и за всичко ще може да става това, за това е по-добре тези които имат възможност (а днеска това е много по-лесно отколкото преди) да погалат усилия и да се учат, защото ще имат достъп до огромно богатство на ресурси за които не са и предполагали че съществува.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
За изучаването на чужди езици
« Reply #4 on: May 10, 2012, 12:04:42 PM »
Quote
Но да ти кажа, че ако знаеш нещо повече , то е и за другите от тялото.

В случая не става въпрос за знаене на нещо, а за ОГРОМЕН обем информация, книги, филми и документални материали които са на разположение на английски. Хиляда години няма да стигнат да се преведат дори най-важните неща на български. Докато езика може да се научи за една година ако човек е сериозен с това да го научи. Много е важно да се разбере също, че език НЕ СЕ учи по учебници, граматики и сричане на езикови правила. Език се учи чрез интуиция. Също така език не се учи дума по дума, а се учи на цели изрази. И третото нещо е че езика се учи чрез потапяне в него, по същия начин както се учи плуване. Не можеш да учиш плуване по книга или по учебник. Влизаш във водата и започваш да плуваш. Колкото повече стоиш във водата толкова повече ще се научиш да плуваш. Така колкото повече човек потапя съзнанието си в говор и текст на английски - той ще увеличава своето познание на езика.

Научаването на английски е една от най-добрите инвестиции в това поколение които човек може да направи в своя живот и развитие. Да не говорим, че живеем в зли времена където гонение може да дойде всеки момент на главите ни и не знаем в кой край на света може да се наложи да бягаме.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
За изучаването на чужди езици
« Reply #5 on: May 11, 2012, 09:53:27 AM »
          Какво имаш в предвид потапяне, че около нас чужденци няма и в чужда държава надали ще идем скоро, освен, ако не сме принудени нещо. Да гледам филми и сама да си ги превеждам и тълкувам и да чета книги и лека полека да си ги превеждам ли?Къде е водата за потапяне?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
За изучаването на чужди езици
« Reply #6 on: May 11, 2012, 10:47:36 AM »
Ами за потапянето аз съм написал - "говор и текст" - и двете неща могат да се намерят изобилно и безплатно в интернет.
Преди няколко дни гледах един филм на еврейски, беше с някакви руски субтитри. Гледах го само веднъж но научих някои неща на еврейски. Ако го гледам десетина пъти ще науча още повече неща. И ако се фокусирам на научаването на еврейски и всеки ден гледам, слушам и чета на еврейски за няколко месеца ще проговоря езика.

Език се учи точно както децата го учат - слушат, мислят и се упражняват.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #7 on: July 09, 2012, 22:57:11 PM »
Quote
Но да ти кажа, че ако знаеш нещо повече , то е и за другите от тялото.

Научаването на английски е една от най-добрите инвестиции в това поколение които човек може да направи в своя живот и развитие. Да не говорим, че живеем в зли времена където гонение може да дойде всеки момент на главите ни и не знаем в кой край на света може да се наложи да бягаме.


   Еееее....докога ще бягаме? Може ли само да се бяга?
То гонение има навсякъде, общо взето.
  Наи-сигурното място е на небето.
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #8 on: July 10, 2012, 01:54:43 AM »
За небето английския няма да помогне, ще трябва да се учи еврейски.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #9 on: July 10, 2012, 08:38:34 AM »
За небето и еврейския няма да помогне. Ще трябва ангелски да се учи. :)
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #10 on: July 10, 2012, 23:30:54 PM »


Май и двамата не сте прави! :)

Просто за небето ще е валиден библейския език...  ;) Бог и ангелите го владеят прекрасно! А ние, докато сме живи  все ще го учим.

Тъй като е доста труден и мъчен  не всичко ни е преподадено.

Както знаем тук на земята няма пълно научаване, но се надяваме един ден да разбираме повече, дори всичко.
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #11 on: July 11, 2012, 15:15:37 PM »
За какво небе говорите изобщо?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #12 on: July 11, 2012, 19:01:05 PM »



Ми питай  The Disciple и johnny ...

Че аз се увлякох малко по "небето им"....:)
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #13 on: July 11, 2012, 22:58:26 PM »
Quote
7 И всички, смаяни и зачудени, си думаха: Ето, всички тия, които говорят, не са ли галилеяни?   
8 Тогава как ги слушаме да говорят всеки на собствения наш език, в който сме родени?   
9 Партяни, мидяни и еламити и жители от Месопотамия, от Юдея и Кападокия, Понт и Азия,   
10 Фригия и Памфилия, от Египет и ония страни от Ливия, които граничат с Киринея, и посетители от Рим - и юдеи и прозелити,   
11 критяни и араби, слушаме ги да говорят на нашите езици за великите Божии дела.   
12 И те всички се смаяха, и в недоумение си думаха един на друг: Какво значи това?

Всъщност всички ще се разбираме както се вижда и от тук. И тези езици няма да са ни нужни.

Quote
7 Елате да слезем, и там да разбъркаме езика им, тъй щото един други да не разбират езика си.

Както се вижда и от тук. След като Бог може да разбърка езика, то той може и да го оправи така че да се разбираме.

___
Иначе, да чуждите езици в днешния свят са плюс ако искате да се разбирате с хора от други народи и/или да работите с тях.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: За изучаването на чужди езици
« Reply #14 on: September 18, 2012, 20:05:42 PM »
Quote
Но да ти кажа, че ако знаеш нещо повече , то е и за другите от тялото.

Научаването на английски е една от най-добрите инвестиции в това поколение които човек може да направи в своя живот и развитие. Да не говорим, че живеем в зли времена където гонение може да дойде всеки момент на главите ни и не знаем в кой край на света може да се наложи да бягаме.

       Може ли от горното да се направи извод , че към момента в Република България
няма гонение?
   Мисля , че това е твърде далеч от истината.
В страната на Държавна Сигурност според мене гонението никога не е спирало!

     Естествено за религиозните слепци и лицемерите по черковните седенки гонение няма, тъи-като тях ги интерсува всичко друго само и само да не бъдат гонени за Христовия кръст.

          Всеки които наистина е отстъпил от неправдата и е последвал Христос знае дали има гонение или не.

"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО