Author Topic: Как да разбираме тези стихове  (Read 8315 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Как да разбираме тези стихове
« on: May 09, 2012, 17:24:20 PM »
Как разбирате тези стихове от Матея гл.9 :16-17 че нещо буксувам на тях и не мога да разбера точния смисъл ?

16 Никой не кърпи вехта дреха с невалян плат; защото това, което трябваше да я запълни, отдира от дрехата, и съдраното става по-лошо.

17 Нито наливат ново вино във вехти мехове; инак, меховете се спукват, виното изтича, и меховете се изхабяват. Но наливат ново вино в нови мехове, та и двете се запазват.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да разбираме тези стихове
« Reply #1 on: May 09, 2012, 18:02:36 PM »
Мога да ти дам реален пример, който е пред очите ми и той е, че не може да учиш религиозни хора на Божиите истини, докато държат религията си и ученията си и не отърсят този квас. Чак когато скъсат със старото и видят какво наистина пише, тогава могат да разберат. Иначе каквото и да се каже, и на каквото и да се научат такива хора, всичко ще бъде напразно.

Забележи, че контекстът на тези думи е именно към хора, които спазват сляпо традиции и вършат неща, защото човеци им казват.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Как да разбираме тези стихове
« Reply #2 on: May 09, 2012, 21:49:08 PM »
dodai,

Първо трябва да разбереш буквалния смисъл на текста, и после да разбереш какво иска да каже Исус с тези думи и примери. Българския превод е доста неясен и от него трудно се разбира дори буквалния смисъл. Реално това което Исус казва в стих 16 е следното:

Никой не използва нов плат за да закърпи с него стара дреха, защото онова, което трябваше да скрие скъсаното на старата дреха се отличава още повече (защото плата е нов и контраста между стария и новия плат е много голям) и по този начин съдраното изглежда още по-зле.

Смисъла на ст.17 е по-ясен но казано на още по-ясен език означава горе долу следното:

Нито се налива ново вино във стари мехове (старите мехове явно са от стара кожа, която е напукана от слънцето и времето), защото новото вино, което е буйно и пенливо предизвиква старите мехове да се спукат, и по този начин се съсипват и меховете и виното. Затова новото вино се налива само в нови мехове, които могат да го понесат без да се спукат, по този начин и двете се запазват.

А смисъла на това е че никой не може да следва учението на Исус без да е роден отново. Неговото учение не става да се ползва за закърпване на старата лицемерна религия на равините, нито на гръцката философия и мистика, нито на езическите вярвания. От новия плат се прави нова дреха и старата дреха се съблича за да се облече новата. За съжаление историята показва, че тия думи на Исус нито са били разбрани, нито приложени от мнозинството.

Мен тази ситуация много ми напомня на това как някои хора се гърчат мъчейки се да пригодят някак към своя градски манталитет и отстъпническо християнство идеята за излизане от градовете и скъсване със системата. Затова те се мъчат да си представят ДУХОВНО излизане, без да има физическо излизане от връзките на света. И се мъчат да си хващат кръпки и да ги пришиват към своята християнска религия. Това е защото не желаят ДА ЗАПОЧНАТ ОТНАЧАЛО. Не желаят да съблекат старото и да прегърнат новата дреха в нейната ЦЯЛОСТ и СЛАВА.

Това "духовно" излизане от света е все едно някой да каже аз само физически блудствам, но духовно съм извисен над тези неща. И това е точно толкова абсурдно, колкото и някой да съдере парче от нова дреха или плат и да ги пришие на стара съдрана дреха.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Как да разбираме тези стихове
« Reply #3 on: May 10, 2012, 09:18:21 AM »
А дали има връзка с това.

Еврей 8:  8 А напротив, когато порицава |израилтяните|, казва:
"Ето, идат дни, казва Господ,
Когато ще сключа с Израилевия дом и с Юдовия дом нов завет;

  9 Не такъв завет, какъвто направих с бащите им
В деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из Египетската земя;
Защото те не устояха в завета Ми,
И Аз ги оставих, казва Господ.

10 Защото, ето заветът, който ще направя с Израилевия дом
След ония дни, казва Господ:
Ще положа законите Си в ума им
И ще ги напиша в сърцата им;
Аз ще бъда техен Бог,
И те ще бъдат мои люде;

11 И няма |вече| да учат всеки съгражданина си
И всеки брата си, като му казват: Познай Господа;
Защото всички ще Ме познават,
От малък до голям между тях.

12 Защото ще покажа милост към неправдите им
И греховете им (и беззаконията им) няма да помня вече".

13 А като каза "нов завет", Той обявява първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване.

 

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Как да разбираме тези стихове
« Reply #4 on: May 10, 2012, 13:26:26 PM »
Ти лично каква връзка виждаш?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Как да разбираме тези стихове
« Reply #5 on: May 10, 2012, 14:44:36 PM »
Ами връзката е виждам нещо като в така наречените стар и нов завет.Казва се че стария е овехтял и е близко до изчезване също както старата дреха и старите мехове.А от тука следва ново вино в нови мехове и нов завет в ново сърце.
Така разсъждавам ама не съм си изяснил още напълно кое как е.
Затова и питам.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да разбираме тези стихове
« Reply #6 on: May 10, 2012, 17:38:19 PM »
Няма връзка.

Старият и новият договор са си стар и нов договор. В тях нито наливаш, нищо. Договорът се дава, подписва се и се изпълнява. След това се отменя и се заменя с друг. Нищо не се налива в тях, нито се променя. Има си ясни клаузи.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?