Author Topic: Търси се помощ за превеждане  (Read 21383 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Търси се помощ за превеждане
« on: January 16, 2008, 13:18:34 PM »
Пускам тази тема, за да видим дали може да се направи нещо, за да бъдат превеждани разни неща на български.

Може някоя книга, да се раздели на параграфи или страници и да се разпредели между желаещите да превеждат.
Или някое видео да се раздели на минути и пак да се разпредели задачата.

Аз с английският съм зле, но мога да правя субтитрите примерно и да качвам готовите филмчета в гугъл видео.


Та има ли желаещи?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Запитване за превод
« Reply #1 on: January 16, 2008, 13:42:58 PM »
Здравей johnny_fx,

Аз в момента работя над едно видео, което mak ми възложи--превод [EDIT] от английски на български. Имам и още няколко проповеди, с които може да се захвана. За субтитри става дума.

Може да се каже, че съм аматьор все още, поне що се отнася до техническата част--да ги монтирам с google или да наглася самите субтитри във видеото.

Иначе мисля, че mak и Tihomir могат да ти бъдат полезни по този въпрос.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Запитване за превод
« Reply #2 on: January 16, 2008, 13:59:20 PM »
Те много хора могат да бъдат полезни, защото повечето знаят английски.
Целта на темата е "да се преброим", кой какво може да свърши, имали желание и време за това.
И вече после да мислим как ще организираме нещата, за да стават най-бързо и лесно.

За гугъл и субтитрите може да се прочете тук.
Не съм вграждал субтитри и не знам как става, но ще го открием.
Но ми се струва, че най-бързо и лесно ще стане с гугъл видео.
Превода е проблема другото ще го оправим.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Търси се помощ за превеждане.
« Reply #3 on: January 16, 2008, 14:27:41 PM »
Здравейте, аз мисля че техническата част не е проблем, нея ще оправим и имаме малко опит.

Важно е да има хора които искат да превеждат от английски на български, а след това ние ще направим техническата част.

Нека тази тема да бъде като зов за хора които могат, имат желание и искат да превеждат, да пишат тук или да пишат на лично съобщение. Аз ще се опитам да координирам нещата.

Целта за сега е да се преведат някои видеа или проповеди които ще бъдат на полза на братята и сестрите които могът да четат български.

Tihomir е започнал да превежда нещо, byFaith също така, но има още каквото да се желае за превод, ако някой иска нека се обади и ще поговорим и ще му кажем как и какво да превежда (или евентуално да даде свое предложение). Колкото повече хора се включат толкова по-добре.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #4 on: January 24, 2010, 16:06:29 PM »
Бих искала да попитам дали някой има преведена книгата на Артър Кац
"The Anatomy of Deception"? Или поне части от нея. Започнах да я чета на английски, но ми е доста трудно. Много държа да я прочета, както и други от този автор.

Благодаря.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #5 on: January 24, 2010, 16:34:26 PM »
Според това което знам, мисля, че не. Има преведено една друга малка книжка, която мисля да пусна скоро във форума.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #6 on: January 24, 2010, 20:02:09 PM »
Аз не съм чувал Арт Кац да има такава книга. Възможно е това да е малка книжка транслитерирана от устна проповед, както има и други негови проповеди издадени като книжки.



Сега виждам, че е малка книжка от 60 страници и е наистина вероятно да е по касетка правена. При всички случаи изглежда интригуващо.

Аз винаги съм казвал, че е по-лесно човек да научи английски отколкото да дочака всички ценни неща да се преведат на неговия език.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #8 on: January 24, 2010, 22:08:42 PM »
mak, благодаря ти за отговора. Дано някой реши да я преведе.

Watchman, както виждаш не чакам нищо, а търся, чета и полагам усилие. А и чакането понякога е много полезно за душата.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #9 on: January 24, 2010, 22:26:43 PM »
Не знам как ми е убегнала тази книга досега въпреки че въведението й ми звучи познато. Наистина сериозно слово. Няма нищо по-хубаво от връщането към Реалността.

Мила, аз не съм казал, че ти чакаш - забелязах, че казваш, че се мъчиш да четеш. Езикът на Арт Кац е богат и труден, защото той използва пълнотата на езика. Първото нещо, което му казах, когато имах възможност да говоря с него очи в очи беше, че английския, който ползва е труден за разбиране. И тогава той каза - "Църквата трябва да бъде пазител на (пълнотата на) езика." Колко вярно и колко далечно от днешното християнство.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #10 on: January 25, 2010, 08:03:53 AM »
Сега като прочетох написаното звуча сякаш съм се засегнала - не е така.....:)

Съгласна съм с теб, но Църквата трябва и да дава щедро в даването си - кой каквото има, кой каквото е придобил в живота си и е имал благодат и сила да придобие - било средства, било имот, било знание, било чужд език, било друго. Защото частите й са с различна сила, с различни възможности. Един получил едно, но друго пропуснал и обратно.

И само чрез даването и споделянето се получава така, че сякаш всички имат всичко в Христос по един уникален начин - модел, за което няма в света.

В противен случай сме си същите като останалите хора - всеки се храни от своите си усилия и лични инвестиции.


Със съпруга ми си купихме и прочетохме "The true fellowship", която е преведена и наистина езикът е богат и на моменти тежък, но по един много добър начин - без богословска и натруфена терминология и парадиране, а по-скоро с дълбочина на мисълта. Същевременно без излишни, чисто евангелски разтягания по стиховете. Бяхме впечатлени и затова реших да търся още.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #11 on: January 25, 2010, 09:13:13 AM »
Аз винаги съм казвал, че е по-лесно човек да научи английски отколкото да дочака всички ценни неща да се преведат на неговия език.

Така е. Но зависи и от гледната точка. Определено е по-лесно да се преведе нещо ценно /за ден, месец, година/ от колкото десетки, стотици и хиляди хора /между които и възрастни/ да научат език.

А това което предложих е още по-лесно. Ако една книга е от 3 глави, хващат се трима човека, вземат по-една глава и преводът става 3 пъти по-бързо и лесно.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #12 on: January 25, 2010, 13:55:33 PM »
Quote
Съгласна съм с теб, но Църквата трябва и да дава щедро в даването си - кой каквото има, кой каквото е придобил в живота си и е имал благодат и сила да придобие - било средства, било имот, било знание, било чужд език, било друго. Защото частите й са с различна сила, с различни възможности. Един получил едно, но друго пропуснал и обратно.

И само чрез даването и споделянето се получава така, че сякаш всички имат всичко в Христос по един уникален начин - модел, за което няма в света.

В противен случай сме си същите като останалите хора - всеки се храни от своите си усилия и лични инвестиции.

Съгласен съм за споделянето, но моята идея беше по-различна. А именно има десетки и дори стотици хиляди скъпоценни ресурси на английски във всяко отношение не само в областта на християнската литература. Ако един човек иска да се ползва от тия ресурси ще е по-ефективно да научи езика, отколкото да се надява да се преведат на български, защото в най-добрия случай на български ще се преведе само 0.01 % от наличното богатство.

Моята главна грижа обаче не е превеждането на скъпоценна литература на български, а въвеждането на скъпоценните реалности описани в тази литература - на българска територия. Защото Бог желае да има не просто информация за тия неща по нашите земи, а жив и реален пример за тях.

Аз лично колкото и да харесвах книгите на Арт Кац - тяхното влияние върху мен беше нищожно в сравнение с влиянието, което живия пример на Арт и неговата общност в Минесота оказаха върху живота ми. От много години насам в България имаме добри книги преведени, но положението не се е подобрило, напротив. Пример е нужен, думите на живот в плът между нас, а не просто на хартия. Затова и Бог прати Словото в да пребивава в Плът и апостолите ВИДЯХА славата му и ПОПИПАХА Словото на живота.

В тия времена имаме нужда от слово, което се пипа и вижда и нищо по-малко от това няма да помогне на това погиващо поколение.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #13 on: January 25, 2010, 14:54:13 PM »
Това е точно, което и ние със съпруга ми правим. Затова и участието ни във форуми е много пестеливо, особено за него.....ако се работи реално с хората понякога е много изтощително, има и много съпротива, нужно е и време.....но това е друга тема.....

Когато попитах за превод нямах конкретно вас предвид  - да седнете и да превеждате, а хора, които имат тези знания, а също и време и може да служат с това на останалите. Едни отговарят за поучението, други за трапезите, трети за преводи и така.....всеки с даровете и според силите си. Понякога наглед малкото се оказва много значимо и ключово за даден момент. Имам приятелка и сестра в Христос, която често идва у нас и си говорим. Знае перфектно английски...ако се съгласи вместо само да пием кафе и да започнем да превеждаме ще е чудесно. Винаги има начин да се случат добрите и полезни неща ако човек потърси, размисли и вземе добро решение.


Много съм съгласна с последния ти постинг. Това бяха почти същите думи, които мъжът ми ми каза съвсем скоро по повод писането ми във форума.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Търси се помощ за превеждане
« Reply #14 on: January 29, 2010, 07:50:29 AM »



          Е, аз мога да превеждам долу-горе въпроса е има ли нещо стоиностно за превеждане. Иначе книги преведени колкото искаш от АНгл. на Бълг. -
християнски и  "християнски", отолкова че даже без пари ги дават понякога.
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО