Author Topic: Господната Трапеза  (Read 1856 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Господната Трапеза
« on: February 04, 2024, 12:42:10 PM »


    В протестантски църкви ( предимно петдесятни) ,
Съм бил свидетел на следното:
        При събитие на Господната вечеря/ Евхаристия/ причастие,  хора , някой от които не са наясно какво точно се случва биват насърчавани да участват в Господната Трапеза с думите : "Вземи, брат, това ще ти е за благословения и изцеление....".
 С което твърдение аз изобщо не съм съгласен!

       В Новият Завет ап.  Павел казва следното: "


"Затова, който яде хляба или пие Господната чаша недостойно, ще бъде виновен за грях против тялото и кръвта на Господа. Но да изпитва човек себе си, и така да яде от хляба и да пие от чашата; защото, който яде и пие без да разпознае Господното тяло, той яде и пие осъждане на себе си. По тая причина мнозина между вас са слаби и болнави, а доста и са починали. Но, ако разпознавахме сами себе си, не щяхме да бъдем съдени. А когато биваме съдени от Господа, с това се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света. "

       Виждаме, че тук има някои много сериозни и строги предупреждения,  че това не само няма да ни бъде за изцеление,  но дори за болест и смърт!
 За тов аз съм много против хора да бъдат принуждавани да взимат Господната Трапеза .
         Та въпроса ми е следният :
   
    Какво точно означават,  в даденият текст от 1 Кор.
    Думите - "недостохно" и " без да разпознава Господнота тяло".
      В Интернет има сигурно милион  проповеди на всякакви  тематика , но досега проповед пи която този въпрос да е изчерпателно , разбираемо и читаво разяснение,  аз за съжаление не съм срещал!
      А, мисля , че въпросът  е жизнено важен.
     
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Господната Трапеза
« Reply #1 on: February 04, 2024, 13:38:02 PM »


    В протестантски църкви ( предимно петдесятни) ,
Съм бил свидетел на следното:
        При събитие на Господната вечеря/ Евхаристия/ причастие,  хора , някой от които не са наясно какво точно се случва биват насърчавани да участват в Господната Трапеза с думите : "Вземи, брат, това ще ти е за благословения и изцеление....".
 С което твърдение аз изобщо не съм съгласен!

       В Новият Завет ап.  Павел казва следното: "


"Затова, който яде хляба или пие Господната чаша недостойно, ще бъде виновен за грях против тялото и кръвта на Господа. Но да изпитва човек себе си, и така да яде от хляба и да пие от чашата; защото, който яде и пие без да разпознае Господното тяло, той яде и пие осъждане на себе си. По тая причина мнозина между вас са слаби и болнави, а доста и са починали. Но, ако разпознавахме сами себе си, не щяхме да бъдем съдени. А когато биваме съдени от Господа, с това се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света. "

       Виждаме, че тук има някои много сериозни и строги предупреждения,  че това не само няма да ни бъде за изцеление,  но дори за болест и смърт!
 За тов аз съм много против хора да бъдат принуждавани да взимат Господната Трапеза .
         Та въпроса ми е следният :
   
    Какво точно означават,  в даденият текст от 1 Кор.
    Думите - "недостойно" и " без да разпознава Господното тяло".
      В Интернет има сигурно милион  проповеди на всякакви  тематики, но досега проповед пи която този въпрос да е изчерпателно , разбираемо и читаво разяснен,  лично аз за съжаление не съм срещал!
      А, мисля , че въпросът  е жизнено важен.
   Какво е вашето мнение? ??

"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Господната Трапеза
« Reply #2 on: February 04, 2024, 19:00:57 PM »
Само едно мога да кажа по въпроса.
Ходех да проповядвам във Варненският затвор на осъдените на доживот,
Много от тях не искаха да приемат Господната вечеря.Явно усещаха че не са достойни да я приемат.



The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Господната Трапеза
« Reply #3 on: February 04, 2024, 21:45:59 PM »
Само едно мога да кажа по въпроса.
Ходех да проповядвам във Варненският затвор на осъдените на доживот,
Много от тях не искаха да приемат Господната вечеря.Явно усещаха че не са достойни да я приемат.

          Мерси за отговора!
       Това е страхотно и похвално, че сте правили това.
  Но конкретно по темата:
    Аз си мисля,  че все пак има разлика между това, човек  да се чувства НЕДОСТОЕН да взема причастие и това да го прави по НЕДОСТОЕН  НАЧИН.
      Явно, че първото Е приемливо за Бога, докато второто НЕ Е!
   Няма изискване в Новият Завет да вземеш Господната Вечеря за да отидеш на
небето. Въпреки това, определено съм срещал хора, които се опитват  да поставят такова и въвличат други в грях.
      Разбойник на кръста НЕ взе Господната Вечеря и въпреки това Христос му рече:
       "Още днес ще бъдеш с мене в рая!"

"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Господната Трапеза
« Reply #4 on: February 13, 2024, 17:47:47 PM »
На първо време трябва разбиране на смисъла на думата:

Quote
недосто̀йна, недосто̀йно, мн. недосто̀йни, прил.

1. Който не е достоен за нещо, не го заслужава.
2. Безнравствен, безчестен, непочтен.

Защо например Давид беше достоен въпреки всичко което направи? Кое го направи достоен?

Например защото Давид разбираше добре стих като този:

6 Защото милост искам, а не жертва, И познаване Бога повече от всеизгаряния.


Или:

Псалми 34:18
Господ е близо при ония, които са със съкрушено сърце, И спасява ония, които са с разкаян дух.
Псалми 51:17
Жертви на Бога са дух съкрушен; Сърце съкрушено и разкаяно, Боже, Ти няма да презреш.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]