Author Topic: Копривата  (Read 15610 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Копривата
« on: August 18, 2013, 20:35:40 PM »
Това е интересно и много полезно растение. Като малки някои от нас са били заплашвани, че и пердашени с такива снопчета. Боли си. Преди време организмът ми прояви симптом на недостатъчност от желязо. Разтърсих се из нета и бях приятно изненадан. Добрата стара коприва. Супи, чай, добавка към храна. Трябва да призная със смирение, че вкусът ми и предпочитанията ми далеч са се променили. Преди не можеш ме накара и с горещ ръжен да пия чай от ... коприва.

Пия към половин литър, изстуден, направен заедно с маточина. Невероятен елексир!!!

Също така бях изненадан да разбера че копривата се използва и в земеделието. В бидонът с вода за поливане слагам коприва и пълня до пълното и разлагане. После вадя пръчките и слагам нови.

Копривата расте в съседна ливада. Режа я с овощарски ножици, като оставам малко от стъбълцето- до седмица и новата е поникнала. Така имам винаги прясна коприва и за чай и за поливане.

Разбрах че при поливане с коприва растенията заздравяват и тя има противомикробно действие. Давам пример- на баба картофите са досами нашите. Нашите ги поливаме /под присмеха на баба ми/ с разтвор от коприва, докато нейните тя ги полива само с вода. Нашите картофи /лисатата на двете насаждения се докосват, няма межда, освен опънат бял канап/ имаха ... да кажа десет колорадски бръмбара, докато на баба картофите бяха опоскани от същите бръмбари.

Има явна разлика и това е от разтвора с копривата. Също така, когато вече е разложена, копривата е прекрасна тор, която се приема чрез почвата, във водата.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Копривата
« Reply #1 on: August 18, 2013, 21:54:33 PM »
Като е млада я ям директно сурова, понякога и на салата с малко оцет, олио/зехтин и сол. В устата не пари така, както на ръцете. Може би като слаба люта чушка, но след малко преминава. Не всички листа парят в устата.

Иначе пропусна да кажеш, че мирише много като се разложи във вода, но има ефект върху растенията, да.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Копривата
« Reply #2 on: August 19, 2013, 14:04:10 PM »
Да добавя и аз нещо за копривата .
Преди години баща ми беше заболял от някаква болест която и много добрите доктори не разбраха каква е и му се появяваха екземи по ръцете . Някой явно му е казал да пие отвара от коприва вместо вода и болестта изчезна.

Аз с коприва също така поливам и торя даже когато сея доматите слагам едно стръкче коприва на корена .

Също така давам да пият пуйките чай от коприва вместо вода .Така не ги хващат болести и няма нужда от лекарства както някой казват че трябва да им давам .

Според мен това е универсална билка . Има я навсякъде и то в изобилие и трябва само да се използва рационално .

А за ядене е много добра . Аз съм си правил салата от коприва . Само малко я намачквам и осолявам . Като се намачка не пари в устата .

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Копривата
« Reply #3 on: August 25, 2013, 09:35:03 AM »
Quote
Иначе пропусна да кажеш, че мирише много като се разложи във вода, но има ефект върху растенията, да.
Освен мирис има и силен остатъчен ефект- миризмата се просмуква в кожата и след това /това е при разложена във водата коприва/ ръцете миришат. Но не миришат повече и по-зле от мириса на кравешка тор, или от мириса на чесън. Да не говорим за нашите, човешките, фекалии.

Важното е че е полезна за растенията, че може да се сложи при засаждането на домати и други семеносни култури, че е отлично противомикробно средство, което и уякчава растежа на културата.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Копривата
« Reply #4 on: December 19, 2017, 23:15:09 PM »
Ако искаш да си направиш салата от сурова коприва, за да не те пари, можеш да я сложиш в съд с вода и да я намачкаш с ръце. Не пари, когато я мачкаш във вода, защото когато се счупят власинките и парливата течност изтече, се разрежда във водата и вече не пари.

Копривата е най-доброто средство против кръвотечение от носа - една-две чаши чай, или няколко стръка сурова коприва и ти минава. Всъщност ядеш, докато не ти мине.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Копривата
« Reply #5 on: December 19, 2017, 23:28:18 PM »
И за побелели коси действа.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Копривата
« Reply #6 on: December 19, 2017, 23:32:16 PM »
Не е ли удивително как за натуралните продукти, сътворени от Бог постоянно откриваме нови и нови ползи, а за синтетичните - нови и нови вреди.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Копривата
« Reply #7 on: December 21, 2017, 19:41:00 PM »
Добре е всеки да издирва такива знания, за да се запазят и за бъдещи дни. Да се питат възрастни хора, да се търсят материали и т.н. Обикновено тези неща ги откриваме и запомняме чрез проблеми, които сме трябвало да решим.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?