Author Topic: хляб от жълъди  (Read 22033 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
хляб от жълъди
« on: March 19, 2012, 00:22:25 AM »
Знам че това е нещо необичайно, но все пак е любопитно да се разбере какво може да направи човек от жълъдите  с определено доста труд, ако е в трудна ситуация. Понеже често обикалям из горите с кучето и тези жълъди ми се валят из краката, това видео ми се струва интересно като информация и аз самият ще се опитам да направя една проба с такива жълъди, за съжарение ще са от малките, понеже такива големи не съм виждал:

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=TI8JN4_wKa4
http://www.youtube.com/watch?v=X48zTVasE7o&feature=relmfu


/но трябва внимателно да се премахне танина от жълъдите, според показаното в клипа, преди да се предприеме правенето на брашното, дори и да няма човек течаща вода, и някоя рекичка или поток вършат работа/

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: хляб от жълъди
« Reply #1 on: March 22, 2012, 23:07:25 PM »
Виж кафето от жълъди колко е полезно. Особено сега - в пролетно време.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: хляб от жълъди
« Reply #2 on: December 19, 2017, 23:09:01 PM »
Жълъдите са деликатес за прасенцата. А прасенцата - деликатес за нас.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: хляб от жълъди
« Reply #3 on: December 22, 2017, 16:47:36 PM »
@Нели
Трябва да си избереш, или ще живееш здравословно или ще ядеш прасенца. За справка: Youtube и специализираната литература.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: хляб от жълъди
« Reply #4 on: December 22, 2017, 17:04:45 PM »
А Youtube и специализираната литература какво казва за агнешкото и телешкото?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: хляб от жълъди
« Reply #5 on: December 22, 2017, 17:10:44 PM »
Сравнително са по-добре. Произхода на месото е също важен домашно ли е, как се гледа, със зоб, без зоб и т.н.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: хляб от жълъди
« Reply #6 on: December 23, 2017, 01:18:46 AM »
В случая ставаше въпрос, че вместо да събираш жълъди, за да ги ядеш, е по-практично да ги оставиш на дивите прасета да си ги хапват (за които са деликатес), и после ти да хапнеш прасенцето.
Хем по-вкусно, хем по-лесно.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: хляб от жълъди
« Reply #7 on: December 24, 2017, 16:02:54 PM »
@Нели
https://youtu.be/cODB39d9QT4 Тук се обяснява за сланината и маста.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: хляб от жълъди
« Reply #8 on: December 24, 2017, 16:18:06 PM »
А не си ли чел, че тлъстината и маста в Писанията се използват като израз на благословение?

Пс. 63:5  Като от тлъстина и мас ще се насити душата ми; И с радостни устни ще Те славословят устата ми.

Ако те са нещо лошо, как Бог ще го използва в Писанието да опише нещо добро и благословено? Бог невеж ли е по-този въпрос или ние сме невежи?

А това, което във видеото се казва за свинята, че ядяла всичко, че дори би изяла мъртвото си дете, абсолютно същото важи и за кокошките. Тия същества са готови да изядат всичко, което им е на среща, и болнава кокошка ще почнат да я кълват и ядат още докато е жива. Да ама кокошките не са сред "нечистите животни". Явно не това е причината едни животни да се обявят за чисти, а други за нечисти.

Котката от друга страна е много чисто и прилежно животно, което подбира какво яде и е много хигиенично. Да ама котката е нечисто животно и според закона не може да се яде. Така, че Джоел Остийн поднася поредната порция глупости в това видео, чиято плитчина напълно отговаря на плиткото му "благовестие".

Чистите и нечистите храни в Библията имат символично значение, което е изяснено във видението на Петър:

Деян. 10:10  И като огладня, поиска да яде; но докато приготвяха, той дойде в изстъпление, 
Деян.10:11  И видя небето отворено и някакъв съд, като голяма плащаница, да слиза, спускан чрез четирите ъгъла към земята. 
Деян.10:12  В него имаше всякакви земни четвероноги и гадини и небесни птици
Деян.10:13  И дойде глас към него: Стани, Петре, заколи и яж. 
Деян.10:14  А Петър рече: Никак, Господи; защото никога не съм ял нищо мръсно и нечисто
Деян.10:15  И пак дойде към него втори път глас; Което Бог е очистил, ти за мръсно го не считай
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: хляб от жълъди
« Reply #9 on: December 24, 2017, 16:38:59 PM »
В Деяния 10гл. Бог говори за хората, че не трябва да се делят на 'чисти' и 'нечисти' и с това да се оправдава лицеприятието.
В клипа се ибяснява че храносмилателната система на свинята е много лоша и сланината е пълна с токсини. Това е научно доказано извън религиозната диктрина.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: хляб от жълъди
« Reply #10 on: December 24, 2017, 16:59:42 PM »
Quote
В Деяния 10гл. Бог говори за хората, че не трябва да се делят на 'чисти' и 'нечисти' и с това да се оправдава лицеприятието.

Точно така, именно това е истинския смисъл на концепцията за "чисти/нечисти" - храни - това има смисъл за хората, някои от които са нечисти и не трябва да се общува с тях, а други са чисти и те са годни за общуване, а не че някои храни са лоши.

Принципите дадени в закона относно кои храни са чисти или нечисти имат смисъл за разпознаване на чистите и нечисти хора. Например - преживя/не преживя говори за хора които разсъждават и хора, които не разсъждават. Този въпрос е разгледан още в 1-ви век в Посланието на Варнава.

Quote
В клипа се ибяснява че храносмилателната система на свинята е много лоша и сланината е пълна с токсини. Това е научно доказано извън религиозната диктрина.

Свинята бидейки всеядно животно е образ на хората, които приемат всякакви бълвочи за "истина" и затова те са нечисти. Дадох обаче пример с кокошките, които също ядат всичко и храносмилателната им система не е по-добра от на прасетата, но пак те не са нечисти животни. А също и с котките които имат по-добра храносмилателна система, но пак не са обявени за чисти животни.

Затова е напълно погрешно да се търси под вола теле, сиреч да се търсят "научни" причини за разделянето на животните на чисти и нечисти. Причините са изцяло метафорични.

За българския народ свинското е било основна храна хилядолетия и е бил народ на столетници (единия от прадядовците ми умира на 117 години при инцидент, баба ми почина почти на 100 години). Никакви здравословни последици не е имало яденето на свинско. Затова нека не вкарваме псевдонаука в Библейското учение.

Апропо, същите "учени" не бяха ли обявили мазнините са супер вредни, а сега смениха плочата? Толкова им струва цялата "ученост", както казва Писанието - "като се правеха на мъдри, те глупееха".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: хляб от жълъди
« Reply #11 on: December 24, 2017, 17:06:53 PM »
Quote
@Нели
https://youtu.be/cODB39d9QT4 Тук се обяснява за сланината и маста.

Интересно как намери един от най-известните лъжеучители на днешно време, качен в канал на мюслимански активисти да ни говори какво било добро, а какво не.

Ти не знаш ли, че доктрината за това, че животински мазнини са вредни за здравето, идват точно от тези които пробутват изкуствените растителни мазнини? Виж в другата тема писах малко за историята на хидрогенираните мазнини и до какви неща е довело. Чак сега започват да излизат статии, че "били сме в грешка" и цело време сме ви мамили, и че животинската мазнина всъщност е полезна за човека. Хората преди са нямали Лидъл и Била и по всяко време да отидат да си купят олио, а са ползвали маст за готвене. И хората са живяли по сто години.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: хляб от жълъди
« Reply #12 on: December 24, 2017, 17:37:27 PM »
Quote
доктрината за това, че животински мазнини са вредни за здравето

Затова ли на всички продукти в магазина така гордо са написали "с растителна мазнина", защото предварително са подготвили народа, че другата е вредна? Много главоболия можеш да си спести човек, ако не чете вестници, не гледа телевизия и не следи нАучите открития.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: хляб от жълъди
« Reply #13 on: December 24, 2017, 21:35:51 PM »
Извинявам се за избора на говорителя от клипа. Но за съжаление (това съм го казвал и друг път по друг повод) да се намери нещо на тукашния език е доста трудно. Тоя клип имаше превод и се говореше за свинята и нейните особености. Дори не знаех кой е говорителя макар че съм го виждал. Знам че е лъжеучител, но мисля че това което говори е доказано от чистата наука. Знаем че има чиста и мръсна наука. Но също е факт че не можем да имаме доверие на нищо извън Писанието. Също за нас е в сила само: 'така казва Господ...' , но не и: 'така казва народа...'.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: хляб от жълъди
« Reply #14 on: December 24, 2017, 22:03:29 PM »
Отклонихме се от темата. Тази дискусия е за тема Вегетарианство.