Author Topic: Представяне на pip  (Read 7965 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pip

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Представяне на pip
« on: March 08, 2012, 20:24:49 PM »
Здравейте! Казвам се Таня и съм от Бургас. От една седмица щъкам из форума и най накрая реших да се регистрирам. В момента съм в майчинство и в свободното си време съм си поставила за цел да прочета библията от самото и  начало . Не че преди не съм я чела,но просто четенето не ми е било последователно, а сега и с аудио библията е и още по лесно.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне на pip
« Reply #1 on: March 08, 2012, 22:52:23 PM »
Препоръчително би било да четеш Библията от добър стар превод, а не от покварените нови версии. Същото важи и за аудиобиблията.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

pip

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Re: Представяне на pip
« Reply #2 on: March 09, 2012, 13:01:28 PM »
Здравейте. Аз винаги съм си мислила, че библията е една. Явно не съм била наясно. От къде мога да намеря библията със стар превод.между другото вече съм на Исая.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне на pip
« Reply #3 on: March 09, 2012, 14:00:15 PM »
http://crossbgbible.sourceforge.net/

Опитай с този софтуер и за момента Цариградският превод (въпреки, че това, което е там е редакция, а не реалния превод и е възможно да има промени) е най-близкият превод на български до това, което реално пише.

Промени по текстовете са правени и продължават да се правят, особено с разни "нови ревизии".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

pip

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Re: Представяне на pip
« Reply #4 on: March 09, 2012, 15:51:22 PM »
Благодаря за сайта ,но там има 3 Протестантски (1940), ВЕРЕН (2001) и Синодален (1992). Мисля да се спра на протестантския превод. Сякаш си мисля че колкото по стар е един превод толкова по близо е до истината. Не знам, може и да не съм права

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Представяне на pip
« Reply #5 on: March 09, 2012, 17:15:33 PM »
Здравей, Таня.

Ето в тази тема има споделена полезна информация относно преводите:

http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=674.0

Аз лично използвам софтуера e-sword, в който съм инсталирал речниците на Strong (който върви с КJV+ версията на Библията и разглежда значението на думите в оригинала) и на Webster (английски тълковен речник). Използването на тези речници за проверка на значението на думите в оригиналните езици, както и паралелното четене на няколко превода, помагат да се разсее неяснота относно смисъла на текстовете. Ако примерно чета Словото на хартия от един български превод единствено (например, протестантския от 1940), то винаги трябва да имам едно наум, че нещо някъде може да не е преведено съвсем точно. И обикновено като стигна до момент, където смисълът на пасажа ми убягва, се принуждавам да отворя речниците и да сравня с други преводи, и откривам неточността на преводачите. Лошото е, че има места, където всичко си изглежда "наред" и няма как да усетиш грешката (освен ако не видиш противоречие или несъответствие с други места в Писанието). Това е характерно за новите преводи най-вече от 20-ти и 21-ви век, много от които подменят терминологията, освен че се използват и различни (и развалени) ръкописи за преводите на "новия завет" и стават основа за много недоразумения и лъжеучения.

Речниците са добре за изучаване и задълбаване в текстовете, но това също предполага и отделяне на повече време.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Kubrick

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Re: Представяне на pip
« Reply #6 on: March 09, 2012, 21:59:03 PM »
Аз също използвам e-sword и съм много доволен от него. Много рационално изграден софтуер с големи възможности. Добре дошла и от мен! :))
"Не е глупак онзи, който дава каквото не може да се задържи, за да спечели каквото не може да се загуби."

pip

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Re: Представяне на pip
« Reply #7 on: March 10, 2012, 13:09:55 PM »
Мерси много:)

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Представяне на pip
« Reply #8 on: March 10, 2012, 14:48:15 PM »
Добре дошла във форума, дано откриеш това което търиш. :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Представяне на pip
« Reply #9 on: March 10, 2012, 16:31:49 PM »
Доста хора тук не откриват това, което търсят, но пък може някой да разбере това, което Бог търси да намери у човека.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?