Author Topic: За умуването, размишлението и здравия разум  (Read 16651 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote from: Kristiana
в крайна сметка моето си беше наистина умуване,всеки човек може да умува,това не е грях.

Умуването е точно грях, защото умуването за ума е същото като блудството за тялото - а именно неправилна употреба, несъобразена с Божият ред. Размишление и умуване не са едно и също нещо. Писанието много добре дефинира какво е размишление, как се размишлява. Има основни принципи които ръководят размишлението за да бъде то истинско и плодотворно. Те са основно изложени в книгата Притчи. Всяко отклонение от тези принципи превръща размишлението в умуване и от там води до греховни последствия.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
За мен размишление и умуване е едно и също,защото това е мисловна дейност.Само,че може да е с различен мотив.Можеш да умуваш над неща,които са зли,но можеш да умуваш над неща,които са добри.Както ножа се използва и за готвене и за бой.Когато умуваш,всъщност мислиш,това е.Вече зависи върху какво,може да е върху Словото на Бога,но това си е дейност на ума и също може да бъде наречено умуване,защото какво е размишлението,това е разсъждение,мисловна дейност,кой орган извършва тая дейност,ума.Не ушите.Какво е умуване,това е разсъждение,мисловна дейност,дейност на ума.Умувам,означава също мисля,разсъждавам,размишлявам.Умувам буквално значи използвам ума си,разсъждавам над нещо,размишлявам за него,мисля за него.
Можем да обобщим,че разсъждавам,размишлявам,мисля са дейности на ума,следователно могат да бъдат наречени умуване.
Ако това не е вярно,кажи ми защо и ще се съглася.Ако имаш предвид,че умувам е да измисля нещо от собствения си ум и то да не е добро,а размишлявам е да разсъждавам върху дадени принципи или думи,които не са мои,то тогава мога да нарека собствените си мисли,които не са добри или не са в истината примерно също размишления,защото размишлявам върху тях,т.е. умувам.
Обясни ми защо не е едно и също,както казваш ти.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Първо Писанието не използва думата умувам, няма такава дума там. Има размишлявам. И тази дума е много добре дефинирана от Писанието. Умувам не е просто използване на ума, но използването му по повърхностен и плитък начин. Това е разликата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
В писанието няма и много други думи: самолет,прахосмукачка,кола,автобус и други,но ние използваме тия пособия.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Умувам е синоним на размишлявам.Но ако проблема е в думата,ок.Ще използвам само размишлявам.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Проблема не е в думата а в онова, което стои зад нея, защото ти именно умуваш. Умуването за ума е същото като празнословието за устата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Ако взема за вярно това,което казваш,значи излиза друго.Умуване според както ти го обясняваш в такъв случай е например,когато някой напразно и без никакъв смисъл или лишено от цел мислене просто си нагажда нещата,както му са се видяли или измисля неща,които идват на ума му без да са стойностни.
Така ли е?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Въпросът ти е типичен пример за умуване. Напълно объркана и пълна с вътрешни противоречия логика. Библията говори за ЗДРАВ разум. Когато едни разсъждения не са здрави, те са умуване. Човек ПЪРВО трябва да се научи КАК ДА МИСЛИ, какво представлява процеса на мислене, на разсъждение, на размишление. В Библията има инструкции за това нещо, но тези инструкции аз не съм видял да са на почит сред наричащите се християни. Ти запозната ли си с тези инструкции и следваш ли ги?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Аха!
Аз съм в грешка,че мисля,че тук има хора,които почитат другите,а не да ги наричат с етикети,какви са.
Много съм разочарована!Много!


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Изобличението е израз на почит, защото в него се съдържа надежда, че в отсрещния човек е останало нещо здраво, така, че от изобличението да има полза. Ти осъзнаваш ли въобще за какво говорим в тази тема?

В случая освен изобличение за умуването ти, което определено е греховна практика и води само до грехове и проблеми, на теб ти се дават ценни насоки как да коригираш този проблем, така щото твоят мисловен процес да стане продуктивен и полезен и за дома ти и за хората с които общуваш. Обърни внимание на тези насоки, а не да приемаш нещата емоционално и лично, защото подобен подход води само до по-голямо затъване.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Щом казваш.Но не не разбрах каква е разликата.Съвсем честна съм.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Ами дадоха ти се не малко насоки и обяснения, положи усилия да разбереш. Писанието казва, на когото не достига мъдрост нека да проси и ще му се даде, но да иска с вяра.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
"От друга страна умуването е точно израз на гордост и своеволие, Писанието го нарича - високоумие."-това е сентенцията, за съжаление от собствен, горчив опит съм го разбрала, не от откровение и мъдрост, както е по-добре.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
 Може би е редно да се определят разликите между думите "размисъл" и "умуване", за да не се прави грешка.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/

Интересното е че "размисъл" и "умуване" имат общ семантичен произход - ума на човека. В святите писания ума не е заклеймен като нещо зло. Размисъл - етимологично идва от "мисъл", която, като дума е свързана с ума на човека. Ние знаем, че размисъла на един човек естествено е породен в ума му. От друга страна, умуването също е породено в ума на човека, както и е ясно - от "ум". Разбира се, в разговорният език "умуване" има по-скоро негативна употреба и е свързано с "безплодно мъдруване върху даден проблем".Но не винаги. И не задължително.

Предлагам следните стихове :

-1- Йов 37:14. Слушай това, Иове, Застани та размисли върху чудесните Божии дела.

-2- Псалми 77:5. Размислих за древните дни, За годините на старите времена.

-3- Псалми 119:59. Размислих върху пътищата си, И обърнах нозете си към Твоите свидетелства.

-4- Притчи 24:32. Тогава, като прегледах, размислих в сърцето си, Видях и взех поука.

В посочените примери от мен употребената дума е "размисъл", със съответните `и производни - размислих, размисл`и (равелително накл-е).

Оригиналните думи в тези стихове е както следва :

-1- Йов 37:14 - בּין  (biyn) - да размислиш, да разбереш, озн. също и "да станеш интелигентен", ако не бъркам в превода от англ.



-2- Пс. 77:5 - שׁב (châshab) - плета, изплитам, букв. - "правя" (англ.дума - "фабрикувам"), размислям, ценност, стойност

-3- Пс.119:59 - שׁב (châshab)

-4- Пр.24:32 - שׁית (shı̂yth) - слагам, поставям, правя, поставям знак (маркирам нещо),
същ и : обмислям, обсъждам, разглеждам, помислям/размислям относно

27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg