Author Topic: Дългата коса на Самсон и дългата коса в наши дни  (Read 17360 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
На мен ми е интересно,каква роля е играла дългата коса при Самсон.Пише,че не я е подстригвал от рождението си.Не звучи ли фантастично,че силата му е била в дългата коса.Това някакъв обрек ли е пред Бога или наистина може силата да е в дългата коса?Но не съм забелязала в наши дни да има такива хора.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Принципно дължината на косата не се оценява като "грях", по по-различен начин. Имаме назиреите, които са били със същия статут, както и Самсон. Това не е означавало, че не може да се остриже, но през това време на назирейството е трябвало да спазва определен начин на живот.

Друг пасаж относно това е следният:
1 Коринтяни 11:14. Не учи ли ви и самото естество, че, ако мъж оставя косата си да расте, това е позор за него,
1 Коринтяни 11:15. но, ако жена оставя косата си да расте, това е слава за нея, защото косата й е дадена за покривало?


Като думата "позор" в случая означава "с по-малко чест/почит". Назиреят е бил като човек, който е бил малко в смисъл на "монах", но не точно. Бил е още по-отделен от ежедневните неща отколкото ако не е назирей и това със сигурност го е правил много по-различен от другите.

Аз в момента съм с дълга коса и не съм я постригал късо поради това, че не е изрично писано, че е грях срещу Бога. А и понятието "дълга" и "къса" е също относително, тъй като за мнозина 4 пръста коса е "дълга", но за мен "дълга" е, когато кичур от челото стига до брадата. В случая съм с "дълга", а 4 пръста коса е "къса" за мен. А при къдрава коса кичурът може да е до очите по принцип, но като се опъне да стигне до брадата. Но аз смятам, че става въпрос за нормалната визия като се погледне човека в ежедневието му и там да се отсъжда.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Силата на Самсон не беше в косата му, а в назарейството му. Ако се отрежеше косата се губеше статута на назарей и от там Божията сила в живота му.

Ето Тихомир има дълга коса, но вижда голям зор да занесе една плоскост МДФ до втория етаж, при това разрязана на две.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ето Тихомир има дълга коса, но вижда голям зор да занесе една плоскост МДФ до втория етаж, при това разрязана на две.
Истина е.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Ето какво е писано за дългата коса в 1Коринтяни:

11:14 Не учи ли ви и самото естество, че, ако мъж оставя косата си да расте, това е позор за него,

така че Тихомире не е лошо косата да я подстрижеш а пък може да ти дойде силата не се знае но щом е писано че е срамно значи е така.

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
За това не се бях сетила.Наистина е писано така,но не пише,че е грях.Моя брат също е с дълга коса и вярва в Бога,чете библията.Нима трябва да се подстриже,но аз не мога да му кажа,какво да прави.Той решава.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Не е писано че е грях но е писано че е позор.Трябва ли да правим нещо което Бог е казал че е позор.Не мисля.Не е важно как се харесваме а по важно е как ни харесва Господ и трябва да изпълним всяко едно Негово наставление а не само който смятаме за важни.

А как да кажеш на брат си.Ами посочимо какво е писано за дългата коса и ако има страх от Бога ще направи каквото трябва.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
За да има яснота по темата е много важно да се дефинира също, какво се е разбирало под "дълга коса" в Библейски времена. Аз съм чел например, че коса достигаща до края на врата се е считала за къса и типично мъжка. Под нивото на раменете вече е било нормата за жените.

Също така е важно да се отбележи, че дългата коса при мъжа е позор, защото противоречи "на самото естество" както казва Писанието. В същото време - самото естество на мъжа е такова, че мъжа "по естество" има брада - и е еднакво позорно мъжа да си маха (бръсне) брадата.

Бръсненето на брадата е въведено в съвремието от римската империя, а в древна Гърция е било свързано с хомосексуализма и има е имало за цел феминизиране на мъжа.

Та ако човек иска да обърне внимание на дългата коса, то би било редно и справедливо да се обърне внимание и на брадата, иначе нещата стават частични и лицемерни.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Никъде в Словото не съм срещал нещо писано за брадата освен ако съм пропуснал.Ако има нещо такова моля да ми кажете къде да погледна.
И ако изискването на Бог спрямо нас е такова не трябва да се противим а да изпълним.Така разсъждавам ако е неправилно поправете ме.

Ако е позорно да си махаме брадата понеже естеството ни е такова тогава защо да си стрижем косата след като естеството ни е да имаме коса а не да нямаме?Въобще кога мъжете са започнали да се подстигват за да каже Господ че е позорно впоследствие.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
2 Царе 10:4-5. Затова Анун хвана Давидовите слуги та обръсна половината от брадите им, и отряза дрехите им до половина - до бедрата им, и ги отпрати.  А когато известиха това на Давида, той изпрати човеци да ги посрещнат, (понеже мъжете се крайно срамуваха), и да им рекат от царя: Седете в Ерихон догде порастат брадите ви, и тогава се върнете.

1 Летописи 19:5. И някои отидоха та известиха на Давида за стореното на мъжете; и той изпрати човеци да ги посрещнат, (понеже мъжете се крайно срамуваха), и да им рекат от царя: Седете в Ерихон, догде пораснат брадите ви, и тогава се върнете.

Ако мъжете се срамуваха, защото бяха им отрязани дрехите до половина (като къси поли), те можеха да оправят това лесно като си вземат нови дрехи.  Брадите им бяха обръснати наполовина, а това означава, че трябваше да се обръснат напълно, иначе с половин брада няма как да чакат да порастне само другата половина.


Относно бръсненето на брадите: не е точно въведено от Рим, а е известно още от Египет:
Битие 41:14. Тогава Фараон направи да повикат Иосифа, и бързо го изведоха из тъмницата; и той се обръсна, преоблече се и дойде при Фараона.

Отново бръсненето и небръсненето не е грях, но се вижда, че избръснат здрял мъж се е срамувал.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Преди няколко години реших да намеря повече историческа информация кога и с каква цел е започнало бръсненето на мъжете (всеки може да провери). И наистина това което намерих беше изумително за мене тогава. Дали в Египет, Рим или Гърция (въпреки че в Рим започва масово) всичко е повързано с две неща - дълбоки езически религиозни практики и феминизиране на мъжа. Както знаем мъжката проституция и хомосексуализма е в цвета по онова време, мъжете са се бръснали да изглеждат по "гладко" и "женствено".
А както знаем от примерите които Тихомир е посочил, наистина по-сред Божия народ е било позорно да се ходи без брада.

Аз тогава се  замислих за по-дълбоко по тези въпроси.

Quote
Ако е позорно да си махаме брадата понеже естеството ни е такова тогава защо да си стрижем косата след като естеството ни е да имаме коса а не да нямаме?

Точно вчера се замислих за следното, и на мъжете им расте коса и на жените, и на жените растат нокти и на мъжете, но единствено на мъжете расте брада.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Относно бръсненето на брадите: не е точно въведено от Рим, а е известно още от Египет:

Аз не казах, че бръсненето произлиза от Рим, а че е въведено в съвремието от Рим. Т.е съвременната европейска култура на бръснене идва от римляните. Иначе от познатите ни култури египтяните са едни от първите известни с бръсненето на брадите.

Quote
Ако е позорно да си махаме брадата понеже естеството ни е такова тогава защо да си стрижем косата след като естеството ни е да имаме коса а не да нямаме?

Трябва да правиш разлика между стрижене и подстригване. И мъжа и жената могат да си подстригват косите, както и си подрязваме ноктите. Това се нарича поддръжка на косата и ноктите. Само, че когато си подрязваме ноктите, не ги изрязваме до дъно нали? Така смятам и брадата може да се поддържа (въпреки, че има текст в закона, който забранява дори подрязването на връхчетата на брадата, което в момента не ми е ясно как точно се прилага и каква в целта на това нещо), но без да се избръсва до дъно.

Йосиф наистина се избръсна, но той нямаше избор, той беше роб. Когато е имал избор и е бил свободен човек не мисля, че се е бръснал.

По отношение на дължината на косата мисля, че още когато Бог създава Адам и Ева той е създал Адам с къса коса, а Ева с дълга. И от там насетне се определя стандарта, кое е нормално за естеството на мъжа и на жената. Също така Бог със сигурност е създал Адам с брада, а не избръснат.

Моето разсъждение е такова - ако Бог е измислил нещо (като брадата например) - защо ние да презираме Бога и да се считаме за по-мъдри от Него като премахваме насила онова, което Той е счел за необходимо (и красиво) да вложи в естествения изглед на мъжа?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Щом е срамно и позорно да се бръснем значи няма да се бръсна.Щом е позорно да си оставяме дълга коса значи няма да я оставям да расте дълга.

Благодаря за полезната информация относно бръсненето.Сега като знам защо е започнало съвсем се отвратих.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Quote
4 Всеки мъж, който се моли или пророкува с покрита глава, засрамва главата си.   
5 А всяка жена, която се моли или пророкува гологлава, засрамва главата си, защото това е едно и също, като да е с бръсната глава.   
6 Защото, която жена се не покрива, нека остриже и косата си. Но ако е срамотно за жена да си стриже косата, или да си бръсне главата, то нека се покрива.   
7 Защото мъжът не трябва да си покрива главата, понеже е образ и слава на Бога; а жената е слава на мъжа.

Quote
13 Сами в себе си съдете: Прилично ли е, жената да се моли Богу гологлава?   
14 Не учи ли ви и самото естество, че, ако мъж оставя косата си да расте, това е позор за него,   
15 но, ако жена оставя косата си да расте, това е слава за нея, защото косата й е дадена за покривало?

Аз ли грешно разбирам или косата е/може да е покривало ?
И ако е, то тогава е срамно за мъжа да се моли с дълга коса ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Забележи, че покривалото на жената е поставено отделно от естественото й покривало — косата. Т.е. става въпрос за 2 покривала.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?