Author Topic: Десятъците  (Read 50287 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Десятъците
« Reply #30 on: January 13, 2008, 00:06:09 AM »
Наистена съм очуден малахия говорел на евреи.Значи или приемаме  че библията еза християни или да зачеркнем старя завет и да не го цитираме по никакъв повод,ане само когато ни е изгодно.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Десятъците
« Reply #31 on: January 13, 2008, 00:13:09 AM »
evangelista1962, ти прочете ли написаното по темата от самото начало или подхвана от средата или края?

Ако беше прочел щеше да видиш значението на пасажа от Малахия, под какъв завет и договор е пророкуван. Също така щеше да си се запознал с това какви са уговорките на този завет, какво включват и кого касаят.

Качествената дискусия предполага да се чете и осмисля внимателно това което другите пишат, а не да се пише по инерция и наизуст.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Десятъците
« Reply #32 on: January 13, 2008, 00:14:15 AM »
evangelista,

Върни се в началото на темата и прочети много внимателно, защото това е навик на някои тук - да не четат.

Има достатъчно обяснение за Малахия, което ти цитираш. Върни се в началото на темата и чети, преди да говориш.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Десятъците
« Reply #33 on: January 13, 2008, 22:30:07 PM »
Значи аз мисля че от старият завет отпадат само иединствено церемониалните закони.Всичко друго преминава в новият завет.Когато имаше нещо което да се промени Бог дава откровение както при Петър когато му даде откровение за храната.А в Матея 23;23 Исус казва едното да се прави,а другото да не се пренебрегва.А това което казвате в началото за Малахия просто не го приемам иУочман спри да окачествяваш мойте разсъбдения  дали били разумни инещо от сорта аз казвам само това което мисля без да претиндирам да го приемеш.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Десятъците
« Reply #34 on: January 13, 2008, 22:33:56 PM »
Значи аз мисля че от старият завет отпадат само иединствено церемониалните закони.Всичко друго преминава в новият завет.

Това което ти мислиш, в случая не съвпада със Словото.
Нееднократно са обяснени нещата, които отново засягаш, прочети и размисли.
Вместо да упорстваш докажи, че не така. Но чрез Словото, а не с "аз мисля".
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Десятъците
« Reply #35 on: January 13, 2008, 22:36:34 PM »
Ама evangelista1962 аз те разбирам, но не иде реч в този форум да си казваме кой какво мисли. Иде реч за друго, да изясняваме какво учи Бог, каква е Истината и пътя на Живота. Това е което ще има полза за останалите, а кой какво мисли няма да ползва никого. Нали сме създали форума за обща полза, а не за говорилня.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Десятъците
« Reply #36 on: January 13, 2008, 23:57:12 PM »
Добре ще го кажа така АЗ вярвам според словото че трябва да се дава  десятък.И спирам по тази тема и не защото съм обиден ,а  защото сигурно няма да има развитие и от двете страни .А за излишни спорове не виждам смисъл.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Десятъците
« Reply #37 on: January 14, 2008, 00:03:36 AM »
Добре де, според кое слово? Ние видяхме Словото на Библията какво казва, разгледахме внимателно текстовете. Дискутирахме смислено върху тях. От теб не видяхме нищо от словото само мнения. Нека да имаме уважение към читателите на форума и да не им губим времето с мнения и неизяснени и недоказани твърдения.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Десятъците
« Reply #38 on: February 09, 2008, 13:51:51 PM »
Невярвате в десятъците а отговорете ми тогава защо Исус имаше КАСА и откъде бяха парите в нея.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Десятъците
« Reply #39 on: February 09, 2008, 14:00:56 PM »
Когато отиваш някъде на път имаш кесия с пари.

Апостолите следваха примера на Исус и имаха всичко общо, според Писанието:
Деяния на апостолите 2
И всичките вярващи бяха заедно, и имаха всичко общо;


Затова е имало обща кесия с пари, която е била дадена да се пази на Юда, който крадеше от нея. Виждаме, че е имало жени, които са услужвали с имота си, помагайки на Христос. Нито веднъж не виждаме Христос да е призовавал за дарения, още по-малко за десятъци. Напротив, много пъти Той нямаше дори къде да спи.

Десятъците, според закона не се събираха от пътуващи проповедници, пророци и други Божии хора, а се носеха от хората в храма и се даваха там и хората там ядяха от тях, заедно с левитина, чужденеца, сирачето и вдовицата, които не трябваше да забравят. Хората не даваха пари в храма като десятък, а от посевите и добитъка и това ядяха там.

Явно не четеш и какво се е давало в храма като десятък, според Закона.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Десятъците
« Reply #40 on: February 09, 2008, 15:38:29 PM »
Десятъкът - за или против; Джак Хелсър

http://topmount.dir.bg/_wm/library/item.php?did=1105&df=8&dflid=3

Това е откъс от една публикация по темата

Нека предположим, че Исус ни е заповядал да продължим да даваме десятък. Тогава би било подходящо да даваме десятък за изхранване на свещеничеството, както е било предназначено отначало. Тогава кое е свещеничеството? Апостол Петър пише в 1 Петрово 2:5 и 9, че всеки вярващ е свещеник! Евреи 5-8 също учи, че Исус е единственият свещеник, от когото имаме нужда. Въпреки това институционалната църква е взела назаем старозаветния модел на левийското свещеничество, и така установява едно ново свещеничество (ръкоположено духовенство), което е отделено от останалата част на Тялото Христово. Разделението между духовенството и така нареченото "мирянство" не е библейско (това е доктрина на николаитите, която Исус мрази - Откровение 2:6)! Всъщност Исус не е установил ръкоположено духовенство – Той избра рибари и митари да проповядват благовестието Му. Той също така не е установил и разделение в църквата си, Той желае единство (Йоан 17:20-23). Апостолите не установиха ръкоположено духовенство – те избраха мъже пълни със Святия Дух и мъдрост, за да служат на Тялото (Деяния 6:3; 1 Тим.3). Това човешко разделение между "духовенство" и "мирянство" служи ефективно за отклоняване на даренията на Тялото Христово от хората, които те са предназначени да благословят. Даренията много често са използвани по начини, противоположни на Божията воля. Резултатът е бил глад и финансово обременяване за много вярващи, и цялото истинско свещеничество – Тялото Христово – не е било подготвено да изпълни Христовата заповед да проповядва благовестието на всички народи! Исус е Божието Слово в плът (Йоан 1:14). Той знаеше, че Малахия 3:10 казва "донесете всичките десятъци в хранилището", когато учеше богатия мъж да продаде всичко и да раздаде парите на бедните (Матей 19:21). Представям си книжниците и фарисеите как са се сблъскали в думите на Исус, тъй като са имали навика да "изпояждат домовете на вдовиците" (Лука 20:47), а притежанията на богаташа биха били истинско пиршество за тях. В Матей 25:31-46 в притчата за отделянето на овцете от козите Исус повтаря отново желанието да се помага на бедните, като Той ще награди онези, които нахранят гладните и облекат бедните. След като Исус съди за нас според нашата грижа за бедния и гладния и след като ни заповядва да проповядваме благата вест по целия свят, защо тогава повечето от нашето даване се използва за църковни сгради и заплати, само с един малък процент за бедните, за мисиите и евангелизаторство? Дали църквата не прави от нас кози, като не храни гладния и не облича бедния от даренията? Нека не чакаме да дойде Христовия съд, за да открием това!
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Re: Десятъците
« Reply #41 on: February 09, 2008, 15:48:37 PM »
Истинското учение за благоуспяването - Клeй Сайкс 

http://topmount.dir.bg/_wm/library/item.php?did=1101&df=8&dflid=3

Този откъс също заслужава внимание и има отношение към темата за даването и десятъците

Това «ДАЙ ЗА ДА ВЗЕМЕШ» е християнската лотария, стоковата борса на светиите – «Инвестирай в Бог, Той се нуждае от парите ти, и ще ти възвърне 30, 60 и стократно». Някои от тези послания и посланици звучат повече като стокови агенти, отколкото проповедници. Всичко това има белезите на световната система. Злоупотребите, на които лично съм свидетел, имат същия резултат – стригане на овците, докато облагодетелстващите се (овчарите) дебелеят. Виждал съм спестявания, пари за училището на децата и пенсионни осигуровки да отиват в прическите на църковни лидери и телевизионните евангелисти. Въпреки краткият ми успех, 30, 60 и стократното възнаграждение рядко са работели за тези, попаднали в тази лъжа, не защото Бог не иска да благославя, но защото редът и мотивът са грешни. Бог е Бог на реда и Той няма да благослови безредие. В милостта си, Той ще задържи ръката си, докато Неговият ред бъде възстановен.

Да се научим да сме доволни, независимо дали сме в отеснение или изобилие, да даваме като форма на поклонение, под водителството на Духа, абсолютно доверявайки се на Бога, ще ни донесе мир и Божието благоуспяване, което се простира извън ограниченията на парите.
Това, вярвам, е правилото на Царството.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Десятъците
« Reply #42 on: February 09, 2008, 17:43:13 PM »
 
Quote
Всъщност Исус не е установил ръкоположено духовенство – Той избра рибари и митари да проповядват благовестието Му. Той също така не е установил и разделение в църквата си, Той желае единство (Йоан 17:20-23). Апостолите не установиха ръкоположено духовенство – те избраха мъже пълни със Святия Дух и мъдрост, за да служат на Тялото (Деяния 6:3; 1 Тим.3).


В Светото писание пише друго:

 "Внимавайте, прочее, върху себе си и върху цялото стадо, сред което Дух Светий ви е поставил епископи, да пасете църквата на Господа и Бога, която Той си придоби със Своята кръв" (Деян. 20:28).

"И тъй, идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал, и ето, Аз съм с вас през всички дни до свършека на света" (Мат. 28:19-20).

"А Иисус пак им рече: мир вам! Както Ме Отец прати, тъй и Аз ви пращам. И като рече това, духна и им казва: приемете Духа Светаго. На които простите греховете, тям ще се простят; на които задържите, ще се задържат" (Йоан. 20:21-23).

"Затова, братя, погрижете се да изберете измежду вас седем души с добро име, изпълнени с Дух Светий и с мъдрост, които ще поставим на тая служба; а ние постоянно ще пребъдваме в молитва и в служба на словото. Това предложение се понрави на цялото множество; и избраха Стефана, мъж изпълнен с вяра и Дух Светий, Филипа и Прохора, Никанора и Тимона, Пармена и Николая, прозелит от Антиохия, които поставиха пред апостолите, а те, като се помолиха, възложиха ръце на тях" (Деян. 6:3-6).

"Затова те оставих в Крит, за да довършиш несвършеното и да поставиш по всички градове презвитери, както бях ти поръчал" (Тит 1:5).

"А като им ръкоположиха презвитери за всяка църква, помолиха се с пост и ги повериха на Господа, в Когото бяха повярвали" (Деян. 14:23).

"Не занемаряй дарбата, която е в тебе и ти бе дадена чрез пророчество с възлагане върху ти ръцете на свещенството" (1Тим. 4:14).

"Ръце на никого не възлагай прибързано" (1Тим. 5:22).

"Затова ти напомням да разпаляш Божия дар, който е в тебе чрез моето ръковъзлагане" (2Тим. 1:6).

"И тъй, нека всякой човек ни счита за служители Христови и разпоредници на тайните Божии" (1Кор. 4:1).

"Но те пак останаха тук доста време, говорейки дръзновено за Господа, Който свидетелствуваше за словото на Своята благодат, като даваше чрез техни ръце да стават личби и чудеса" (Деян. 14:3).

"Които свещенодействуват, се хранят от светилището, и които служат на олтара, делят си с олтара принесеното" (1Кор. 9: 13).


small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Десятъците
« Reply #43 on: February 09, 2008, 18:37:14 PM »
Всички тези неща се отнасят точно за апостолското време .
Защо решихте , че това се предава през поколенията , е мистерия.
Чрез ръцете на апостолите стават личби и знамения , а сега де?
Сега хората с висши санове правят ли личби и знамения ?Правят ама друг път.
Нали са приемници на апостолите , дай да видим апостолските признаци в тях!Къде са?Няма ги.

Това са конкретни неща , за конкретно историческо време.
Но така или иначе , не ще го разберете скоро.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Десятъците
« Reply #44 on: February 09, 2008, 19:52:35 PM »
Църквата не е създадена за да прави чудеса. Предназначението й е друго, да запази през вековете, та до свършека на света, точното Христово учение, за да спаси душите на членовете си. Последната грижа на клира е да тръгне и да прави чудеса. Създадената от Христос Църква си върши тайнствата и пази от повреждане учението. Ако някой е надарен да върши чудеса, да е жив и здрав, никой не му пречи да ги върши, напротив, обикновенно тези хора след съответна процедура се обявяват за светци.

Ръкополагането не е правене на чудеса, а тайнство. Христос е ръкоположил апостолите, те епископите и презвитерите, епископите следващите и така до сега. Това е единството на църквата. Затова Борис не се покръстил сам. Трябвало да го покръсти някой, който е можел по кондиката на църквата да проследи ръкополагането си до апостолите и Иисус. Затова години са минавали преди дадена държава да се покръсти. Не може да се топнеш във водата и да кажеш: кръстих се в Отца Сина и Св.Духа.

А за десятъците:
Няма десятък в Новия завет. В началото всеки е давал всичко на общината и е живял в нея. По късно, с разрастването на църквата и появяване на нови нужди - строителство на храмове, създаване на книжнина, богословски училища и т.н. Църквата започнала да събира десятък. Дали това е бил десятъкът на феодала, или десятъкът от Стария завет, не съм се интересувал специално. По вероятно е било да е феодалният десятък, защото църквата придобивала имоти, цели райони и живеещите там плащали законния за страната десятък. По късно православието, в повечето поместни църкви, спряло да събира десятък, защото имало приходи от продажба на свещи. А и имало достатъчно имоти. Католиците събират и до днес. Протестантите винаги и навсякъде са събирали, защото е трудно да се направи и издържа деноминация без средства. Напоследък това е взело уродливи размери, защото през 20 в. от няколко десетки, сравнително трайни деноминации, протестантите станаха 20-25000, болшинството основани само заради десятъка.
А дали основанията трябва да са библейски или не? Ако пише в Писанието дали ап. Павел си е купил билет за кораба, с който пътувал за Рим, и имал ли е корабът застраховка, или капитанът направил ли "морски протест", определено десятъкът и всичко което не е описано в Библията трябва да се премахне. На ако не пише, значи, че никой не си е поставил задача да опише абсолютно всичко в Библията, така че това да си го решават протестантските деноминации. Православни и католици са го решили, едните продават свещи, другите събират десятък.