Author Topic: Живот извън системата  (Read 159131 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #75 on: May 02, 2012, 21:40:39 PM »
Quote
Предполагам, че съм предизвикал такъв неблагопристоен шум в ушите, с последният си пост ,за което се извинявам.

Не е непристойно човек да търси, да сравнява и да задава въпроси. Непристойно е ако реши да презира отговорите.

Ето тук преведох един кратък материал написан от човек, когато е бил в началото на пътя си на излизане от системата: http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=693.msg9641#new

Мисля, че неговите разсъждения могат да помогнат на онези, които се чудят откъде и как да започнат.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Живот извън системата
« Reply #76 on: June 04, 2012, 21:27:44 PM »
 Даниил 3:28.Разбира се,добре е да бъде прочетена цялата глава,даже  книгата Даниил от самото начало,за да се схване добре и разбере контекста в целия пасаж.Не искам да проповядвам сега, само споделям как този 28 стих ми показа как днес хора предавайки телата си в угода на системата всъщност служат на друг бог.В описания случай тримата пленени юдеи напълно доброволно и съзнателно предават телата си да бъдат изгорени ЖИВИ,но да не се поклонят на това,което системата изисква от тях. Разбира се ,тук става въпрос за много явно идолопоклонство,което ако е поднесено по този начин днес,много християни биха отхвърлили и предпочели да споделят съдбата на Седрах Мисах и Авденаго.В началото на книгата Диниил обаче,Бог показва на царя сън в който се описват епохи и царства.Разглеждайки този образ и познавайки историята виждаме,че от Навуходоносор насам царете са се сменяли,но в основата си системата на управление в света е същата.И тази система както тогава,така и сега има своите искове към нас.Начина на задоволяване на тези искове се променя,но в основата винаги е същото-поклон.Защото преди някой да предаде тялото си на нещо(някого) е предал вътрешния си човек-т.е.- ума,съвестта и духа си.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #77 on: September 10, 2012, 18:39:19 PM »
Тия дни докато четох Притчи 6-а глава бях удивен каква голяма сериозност имат Писанията спрямо това Божият човек да не бъде зависим от други хора и особено от външните на вярата.

Пр. 6:1  Сине мой, ако си станал поръчител за приятеля си, Или си дал ръка за някого чужд,
Пр. 6:2  Впримчил си се с думите на устата си,Хванал си се с думите на устата си.
Пр. 6:3  Направи прочее това, сине мой, и отърви се. Понеже си паднал в ръцете на приятеля си, -Иди, припадни, и принуди приятеля си.
Пр.6:4  Не давай сън на очите си,Нито дремане на клепачите си:
Пр. 6:5  Отърви се като сърна от ръката на ловец,И като птица от ръката на птицеловец.


Този пасаж описва ситуация в която човек става поръчител за свой познат (който може да му бъде близък или не толкова близък). Еврейската дума описва поръчителство, което може да бъде също и ипотечен кредит. Първи стих не е преведен много точно дори в по-добрия превод като Цариградския от когото цитирам. Текста от стих едно буквално казва:

"Сине мой ако си станал поръчител на познатия си, и си стиснал ръката си с чужденец"

Картината тук е че човек става съучастник (като гарант) в дълга на своя познат, който влиза в договорка или дълг спрямо чужденец. Използването на думата за "чужденец" в контекста на Израел, който трябва да живее отделно от чужденците е много показателна защото тя описва човек, който се покланя на други богове и който принадлежи на чуждо царство. С други думи това е влизане в нечиста зависимост от други хора.

В случая проблема е двоен, защото първо човека става зависим от своя познат. И второ той изпада в опасността ако познатия му не може, откаже или нехае да върне дълга то гаранта става зависим и обвързан и пряко отговорен спрямо чужденеца.

Божието Слово по никой начин не гледа лековато на такава ситуация. Божиите инструкции са човек да не дава сън на очите си нито дремане на клепачите си докато не се избави от тази примка и не излезе от тази нечиста зависимост.

Бог е абсолютно сериозен и последователен в инструкциите си - Неговите хора по никой начин да не изпадат в зависимост от други, и ако на кредитната зависимост се гледа с такава сериозност, то колко повече на всяка друга форма за зависимост и възможност за контрол от страна на нечестивите.

При все това днешните имащи се за християни не само, че ходят и взимат кредити (въпреки, че Писанието учи човек дори поръчител за чужд дълг да не става камо ли длъжник), но дори и тези които не взимат кредити са в много по-голяма материална и интелектуална зависимост от чужденците и тяхната светска система отколкото човека в Притчи 31-а глава на когото е заръчано да не дава покой на очите си и дрямка на клепачите си ДОКАТО НЕ СЕ ОТЪРВЕ ОТ ПРИМКАТА.

А ние сме свидетели на ситуация в която ние сме станали не просто ВПРИМЧЕНИ в системата и политико икономическите сплетни на нечестивите, но сме буквално ОКОВАНИ в тях. Ако те се сринат, ние се сриваме заедно с тях.

И ако този, който е станал гарант за чужд дълг е наставен да прояви ПЪЛНО УСЪРДИЕ докато не се ОТЪРВЕ, то колко по-голямо трябва да бъде нашето усърдие докато не се избавим напълно от това нечестиво поколение и неговата система и окови?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Живот извън системата
« Reply #78 on: September 12, 2012, 10:01:28 AM »
Моделът на амишите същият ли е с това, за което се говори тук? Ако не, тогава кои са разликите?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Живот извън системата
« Reply #79 on: September 12, 2012, 10:36:33 AM »
По отношение на храна и бизнес амишите са чудесен пример. Пак има разлика между различните групи амиши, тъй като има някои, които изобщо не използват никаква съвременни технологии и електричество, докато други използват. Това дали ще ползва някой съвременни технологии и електричество не е от значение, стига да не зависи живота му от това. Ако тези неща ги няма в един момент, да може да продължи да се прехранва.

По отношение на вярата им в Бога — не са за пример, защото следват повече своите традиции, отколкото Божието Слово.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #80 on: September 12, 2012, 11:49:47 AM »
Амишите са един от клоновете на древните анабаптисти, които не са били част от протестантската реформация, която е била главно политическо движение, а не сериозно завръщане към Библията. Сериозното завръщане са го направили именно анабаптистите и са били мразени, гонени и убивани и от католици и от протестанти.

Една от основните разривни точки с протестантите е било това, че анабаптистите са разбирали, че техния живот трябва да бъде отделен от религиозната и политическата система на света, докато протестантите са вярвали, че трябва да превземат и контролират тази система по подобие на католиците.

В ония времена основната контролираща сила е била религиозната система. Финансовата и икономическата система са били по-скоро първични и не са давали възможност за унифициран контрол и универсална зависимост както е днес. Ето защо в началото анабаптистите са живели икономически както всички останали - чрез обработка на земята. Облеклото им също е било като на останалите защото в ония времена мъжете и жените са се обличали скромно и прилично.

В последствие обаче когато настъпва индустриализацията и модернизацията, анабаптиските общности успяват да разпознаят, че начина по който света се променя в икономическо и морално отношение не е приемлив за тях и контраста между тяхното облекло и икономически начин на живот започва да прави все по-голямо впечатление.

В днешно време има три основни клона на анабаптистките общности (които не само са оцелели повече от 450 години, но и са се преумножили многократно) са Menonites, Amish, Hutterites.  Трите групи имат съществени разлики в начина на живот, но общия корен и ядро остават.

Повечето от общностите са изпаднали в човешки традиции и правила, мнозина са изгубили всякакво съзнание за Божието Царство и функционират на базата на своите традиции, като отделянето им от света е повече въпрос на запазване на историческата им идентичност и традиция отколкото на разбиране за скъсване с вървежа на света и системата му. Това разбира се не може да се каже за всички, защото разнообразието при тях е огромно и не може да се сложат всички под общ знаменател. Има изключително будни и разбиращи хора сред тях. Мнозина от тях се отделят от скованата в традиции общност майка и съставят нови живи, основани на жива вяра и разбиране нови общности.

При всички случаи това са едни от най-прекрасните хора с които съм бил в контакт през живота си. Това са хора от друго "тесто" и качество. Това са потомците на мъчениците за които само сме чели и чували разкази и легенди, а това са техните реални потомци и наследници на благословенията на бащите си. Въпреки затъването в традиции и човешки правила и заповеди те остават да светят с примера си на отделен, скромен, простосърдечен и тих живот, който Писанията ни учат да водим.

И ако те самите да не са източника на разбирането за което се говори в тази тема, те са непрекъсваемата историческа връзка, доказваща, че истинските християни винаги са живели по този начин - отделени от светските системи на влияние и контрол. И разбира се нишката не се връща само 450 години назад, преди тях са валдензите, които се връщат назад 1000 години, а според някои дори могат да бъдат проследени 2000 години назад.

Валдензите са много дълбока историческа връзка с християните, които са избирали да живеят отделен от вървежа на света живот, който е бил историческата норма на истинския християнски живот. Манастирите са извратена и изопачена версия на това, което някога е било основна линия на мислене сред всички християни. Нещо повече манастирите са доказателство за отстъплението на цялото "официално" християнство от първообраза, което е имало нужда да оправдае сливането си със света чрез създаване на манастири с които си измият ръцете, че и те следват принципа на "отделянето" само дето то не било за всички за специално избрани за това хора наречени "монаси". Исторически появата на монашеството съвпада точно с времето на сливане на християнството с политическата система на римската империя.

Нашия пример и източник на разбиране ни най-малко не са манастирите (които по дух и същност за чужди на Христовата общност), не са нито амишите или валдензите. Те са само историческата червена нишка, която свързва и доказва, че Божиите пътища остават непроменени през вековете и хилядолетията. Нашия пример са Писанията от които научаваме как Бог е желал Неговите хора да живеят, като започнем с патриарсите и стигнем до избраната и отделена нация Израел, към която се предполага да сме присадени чрез вяра в Христос /Еф 2:12/. И какво означава това, че ставаме присадени в дървото на Израел и ставаме участници в израилевото гражданство? Как се предполага да живее един гражданин на Израел? Какви трябваше да са отношенията му с езичниците?

Ето защо ако искаме да разберем за какво иде реч трябва да погледнем израилтяните, а не амишите. Бог говори за завръщане към древните пътища.

Еремия 6:16  Така казва Господ: Застанете на пътищата та вижте, И попитайте за древните пътеки, Где е добрият път, и ходете по него, И ще намерите покой за душите си; Но те рекоха: Не щем да ходим в него.

Тия думи са казани много преди да има амиши или християни. Очевидно древните пътища са много по-древни от това, което ние сме свикнали да мислим. Едно нещо обаче остава стабилно и непроменено вече хиляди години и това е нежеланието на хората да ходят в древния път. Днешното поколение говори в един глас с бунтовното поколение от времето на пророк Еремия и тяхната мантра остава същата:

"Но те рекоха: Не щем да ходим в него."

Ето защо аз благодаря на Бога за хора като амишите, защото те са доказателство, че макар и малцина е имало и има верни хора, които са казали "Да Господи, ще издирваме древните пътеки и ще ходим в добрия път и няма да се съобразяваме с вървежа на този свят, нито ще се заблуждаваме след княза на въздушната власт."
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Живот извън системата
« Reply #81 on: September 24, 2012, 11:46:47 AM »
Въпроса ми е към тези които са напълно убедени и имат разбирането за „живот извън системата”.  Как успявате вие да живеете това за което става  въпрос в темата? Дайте примери от живота си за това как напълно сте се отделили от светския модел на живот. Например живеете ли на място където светския модел не властва и не битува? Пазарувате ли в магазините в които 90% от храната е изкуствена и вредна за човека? Ако пък пазарувате само в така наречените БИО-магазини (в които никой не може да бъде сигурен колко са БИО) не идва ли това в непосилно за бюджета ви?
Ако не успявате ли чрез животновъдство и земеделие да си набавяте необходимите ресурси за изхранване на домът си?
Ако не трябва да се работи в светската система поради зависимост от нея, чрез занаятчийство ли си изкарвате пари за неща които са ви необходими? Ако не по какъв друг начин успявате?
Нека въпросите ми да не се приемат като заяждане или изпитване. Това не е целта ми. И за да бъде ясно и честно, ще кажа и аз какво мисля за това. Желание да живея така имам още преди да попадна на този форум и да чета темите свързани с бягането от светския модел. Но по една или друга причина(най-вероятно нещо в мене) не съм достигнал до разбирането как да стане това. За това задавам въпроса си към тези които може би вече са успели или пък вървят по този път. Моята най-голяма крачка за сега е ,че се измествам да живея от центъра на града в къща с двор в крайна вилна зона, където ще мога постепенно и по-малко да ги гледам някакви неща и да бъда макар и в много малка степен по-близо до Божието творение. Ясно ми е че е недостатъчно така, че да не дебатираме по този въпрос ами да разискваме примерно как би могла да се осъществи идеята за така наречения „аграрен град”, като властта е решила самостоятелно, че всичко и принадлежи и за да се осъществи това трябва или да се закупи земя от нея или от частно лице. А тука говорим за голяма площ която да има и обработваема част и битова част където ще живеят хората. Аз го виждам като едно малко село примерно. Не че няма безлюдни такива. Но пак остава въпроса с това как се придобива такава земя. Когато Израел са придобивали земята си се е проляла много кръв и с много кръв са се защитавали пределите и. Това може да се види в книгата Исус Навин. Сега това е неприложимо а и не съм убеден, че Бог го изисква от някой. Значи остава придобиването с финанси. Защото ако отидеш и се заселиш в гората просто щото да кажем, че там има повече парцели които не са частни, то след време особено ако се разрастне  мястото ще бъдат принудени всички да напуснат защото държавата няма да остави никой да и вземе нещо ей така. Това че сме се родили в такова време и място не е наша воля а на Създателя. А ние искаме или не зависим от законите на страната в която живеем. Те ни се налагат. И ако не сме съгласни с тях то по-скоро ще трябва да напуснем страната отколкото да променим нещо в тях. Но то и в другите страни е същото защото той целия свят лежи в лукавия. Или пък ако искаш да си набавиш дърва за зимата то пак трябва да си ги закупиш иначе ще бъдеш арестуван за бракониерство. И ако преди земята е била ничия и всеки се е заселвал където му е угодно или е воювал за територията която иска то сега нещата не са така. Сега сатана за да подчини всички на себе си е създал правила които не могат да се пренебрегнат тъй като ще има последствия колкото и неправилно да е това. Така че тука искам да говорим за практични неща които могат да се направят за да се постигне наистина този чист начин на живот, който Бог е заложил от начало. И ако могат да се дадат примери от живота на някой тук това ще е най-добре. И в това което написах не става въпроса за страх от системата или неизвестността. Въпроса е как могат да се избегнат правилата които сатана е създал с властта дадена му от Бог?   И още много може да се говори, но нека тръгнем от някъде за да има въпроси и отговори които да изграждат цялата истината в сърцата на всички такава каквато е. И както е писано в Римляни: Слабия във вярата приемайте, но не за да се препирате за съмненията <му>.

Няма нужда да се обвинява някой в това, че е слаб или се съмнява в нещо. Във Филипяни има нещо много хубаво:

12 Не че съм сполучил вече, или че съм станал вече съвършен; но гоня изподир, дано уловя, понеже и аз бидох уловен от Христа Исуса.
13 Братя, аз не считам, че съм уловил, но едно правя, - като забравям задното и се простирам към предното,
14 пускам се към прицелната точка за наградата на горното от Бога призвание в Христа Исуса.
15 И тъй, ние, които сме зрели, нека мислим така; и ако мислите вие нещо другояче, Бог ще ви открие и него.
16 Само нека [имаме за правило да] живеем според това, в което сме достигнали [същото да мъдруваме]
17 Братя, бъдете всички подражатели на мене и внимавайте на тия, които се обхождат така, както имате пример в нас.
18 Защото мнозина, за които много пъти съм ви казал, а сега и с плач ви казвам, се обхождат като врагове на Христовия кръст;
19 чиято сетнина е погибел, чийто бог е коремът, и чието хвалене е в това, което е срамотно, които дават ума си на земните неща.
20 Защото нашето гражданство е на небесата, отгдето и очакваме Спасител, Господа Исуса Христа,
21 Който ще преобрази нашето унищожено тяло, за да стане съобразно с Неговото славно тяло, по упражнението на силата Си да покори и всичко на Себе Си. :

Извинявам се че стана дълъг поста.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #82 on: September 24, 2012, 14:22:00 PM »
Quote
Как успявате вие да живеете това за което става  въпрос в темата? Дайте примери от живота си за това как напълно сте се отделили от светския модел на живот.

Мисля, че по-напред в темата бях обяснил къде сме ние в този процес на излизане от системата. Но понеже не успях да го намеря къде съм го писал ще напиша пак.

Преди всичко, моя възглед за излизането от системата не е за поединично излизане (сиреч всеки да се спасява, кой както може), а за излизане като общност. Какво ще рече това? Ще рече първо, че трябва да се вземе предвид факта, че не всеки човек ще има ресурсите да си купи земя и построи някаква къща и всички постройки за ферма за да може да започне да живее от земята.

Ето защо аз не съм се насочил към моето собствено поединично излизане, но от много години работя в посоката на това да се постави основа за мнозина да могат да излязат. С други думи ако трябваше да правя нещата само за себе си, то отдавана да съм напреднал много повече в личен план отколкото в действителност съм. Но понеже се гради една много по-широка основа от която да могат да се възползват всички останали това забавя развитието ми в личен план. Считам обаче, че това е праведния подход, да се гради за тялото, а не всеки да мисли само за себе си.

В момента вече имаме поставена основа с помощта на която да можем да помогнем на онези, които искат да си направят малка къща с минимални разходи и средства. Също така сме в състояние да построим всякакви селскостопански постройки, огради, врати, порти, курници, плевни и всякакви приспособления като слънчеви сушилни, високи лехи, оранжерии и всичко, което може да е необходимо за земеделския живот. При това на ниво над онова, което се счита за професионално в България.

Quote
Пазарувате ли в магазините в които 90% от храната е изкуствена и вредна за човека? Ако пък пазарувате само в така наречените БИО-магазини (в които никой не може да бъде сигурен колко са БИО) не идва ли това в непосилно за бюджета ви?

Произвеждаме каквото можем в градините си, но все още нямаме достатъчно земя за да можем да се изхранваме напълно поради тази причина пазаруваме био храни, в някои случаи и не био зеленчуци. Избягваме на 100% фабрично преработени храни, които не са био и 90% от био храните ако са фабрично преработени. Предпочитаме ако ще купуваме нещо, то да бъде като първичен ресурс. Например - купуваме картофи, а не картофено пюре или картофен чипс. Разбира се самия факт, че все още купуваме храна е голям недостатък, но се движим в посока към хранителна независимост.

Купуването на био храни определено натежава на бюджета, но гледаме да оптимизираме каквото можем. Например купуваме био пшеница, био овес, био елда и прочие първични неща на едро а не на дребно, където цената е доста по-поносима. Това освен че спестява пари, спестява и време, защото по-рядко се ходи до града, както и се спестяват транспортни разходи.

Био сирене например купуваме директно от източника, където цената е 3-4 ПЪТИ по ниска от тази в био магазините. При все това аз нямам търпение да дойдем до момента в който ще правим наше сирене от наше мляко.

Quote
Ако не трябва да се работи в светската система поради зависимост от нея, чрез занаятчийство ли си изкарвате пари за неща които са ви необходими? Ако не по какъв друг начин успявате?

Занаятчийството е едно от фундаменталните неща в нашия подход. Непрестанно усвояваме нови умения и познания в занаятите, които вече умеем и постоянно търсим да усвояваме и нови занаяти. Занаятчийството само по себе си обаче ако човек трябва да живее само чрез него, то пак води до системата, защото ти продаваш занаятчийските си продукти и услуги срещу пари и после търсиш да купиш неща с тези пари. А парите са част от системата.Ето защо занаятчийство без земеделие не е решението, което ни трябва. Ние не сме против ползването на пари като начин за обмяна на неща със стойност (т.е стоки и услуги), но сме против това живота ни да зависи от печеленето на пари и пазаруването с пари.

В преходния период когато човек е зависим от системата, той неизбежно ще използва пари и ресурси от системата за да се оттласне от нея, както човека в лодката използва кея за да се оттласне от него. Земеделския живот не може да започне да снабдява за човека от първия ден, иска се време за развитие.

Quote
Желание да живея така имам още преди да попадна на този форум и да чета темите свързани с бягането от светския модел. Но по една или друга причина(най-вероятно нещо в мене) не съм достигнал до разбирането как да стане това. За това задавам въпроса си към тези които може би вече са успели или пък вървят по този път.

Малко по-напред в тази тема съм дал списък със много ясни и разбираеми стъпки за това какво човек трябва да предприеме за излизане от системата. Ето тук може да се прочетат тези стъпки:

http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=666.msg9247#msg9247

Quote
Моята най-голяма крачка за сега е ,че се измествам да живея от центъра на града в къща с двор в крайна вилна зона, където ще мога постепенно и по-малко да ги гледам някакви неща и да бъда макар и в много малка степен по-близо до Божието творение.

Преди време и аз направих подобна стъпка и определено имаше полза от това, но тогава нямах пълното разбиране за нещата. И сега съжалявам, че още тогава не съм направил по-радикални стъпки, защото времето в което ще имаме свобода и възможност за действие е много малко.

Quote
Ясно ми е че е недостатъчно така, че да не дебатираме по този въпрос ами да разискваме примерно как би могла да се осъществи идеята за така наречения „аграрен град”, като властта е решила самостоятелно, че всичко и принадлежи и за да се осъществи това трябва или да се закупи земя от нея или от частно лице.

Бог изведе евреите от Египет, където бяха роби и нямаха никаква земя и им даде земя. Няма ли Бог да послуша и нашия вик и да ни даде земя, без значения кой я продава?

Quote
А тука говорим за голяма площ която да има и обработваема част и битова част където ще живеят хората. Аз го виждам като едно малко село примерно. Не че няма безлюдни такива. Но пак остава въпроса с това как се придобива такава земя.

Не знам защо мислиш, че е необходима голяма площ? С няколко декара земя едно семейство може да се изхранва. Пет декара например са напълно достатъчни. Стига човек да знае какво прави със земята и да работи с мъдрост, усърдие и разбиране.

Quote
Когато Израел са придобивали земята си се е проляла много кръв и с много кръв са се защитавали пределите и. Това може да се види в книгата Исус Навин. Сега това е неприложимо а и не съм убеден, че Бог го изисква от някой.

Евреите трябваше да пролеят кръвта на племената в чиято земя отиваха защото това едновременно беше и Божият съд над тези племена. Бог ги чака тия племена 400 години да се покаят, но вместо това те напълниха мярката на греха си за да бъдат изтребени. Авраам например когато излезе от Ур халдейски и се засели в земята не трябваше да пролива никаква кръв. Просто Бог му даде земя където да живее. При това той имаше много слуги, като само в един от случаите се споменава за 300 мъже, ако се прибавят и жените и децата нищо чудно да се окаже, че с Авраам е имало поне едно 1000 човека. И всички те са живели от земята. При това без никакво проливане на кръв.

Quote
Значи остава придобиването с финанси.

Декар земеделска земя може да се вземе от порядъка на 100-300 лв за декар. Толкова ли много пари са това? Човек спокойно може да започне с 3-4 декара. По важния момент е живота в общност.

Quote
Това че сме се родили в такова време и място не е наша воля а на Създателя. А ние искаме или не зависим от законите на страната в която живеем.

Законите в България все още не са толкова зле. Вижда се явна воля в управляващите да направят положението наистина зле законово, но затова Писанията ни учат да се молим така, щото да споминем тих и спокоен живот в пълно благочестие и сериозност. Бог може да блокира въвеждането на репресивни закони, ако Неговите хора се молят и наистина искат да живеят праведен живот.

Quote
И ако не сме съгласни с тях то по-скоро ще трябва да напуснем страната отколкото да променим нещо в тях. Но то и в другите страни е същото защото той целия свят лежи в лукавия. Или пък ако искаш да си набавиш дърва за зимата то пак трябва да си ги закупиш иначе ще бъдеш арестуван за бракониерство. И ако преди земята е била ничия и всеки се е заселвал където му е угодно или е воювал за територията която иска то сега нещата не са така. Сега сатана за да подчини всички на себе си е създал правила които не могат да се пренебрегнат тъй като ще има последствия колкото и неправилно да е това.

Писанието обаче казва, че там където се умножава греха, умножава се и благодатта /Римл.5:20/. Ето защо ако и сега да имаме много повече ограничения имаме и много повече възможности за преодоляването им. Просто трябва да търсим Бог да ни отвори очите и да видим, че има изобилие на възможности и решения въпреки ограниченията от закони, държавен произвол и прочие. Точно в това се изявява Божията слава и мъдрост - да триумфира над всички спънки и пречки на сатана.

Quote
Така че тука искам да говорим за практични неща които могат да се направят за да се постигне наистина този чист начин на живот, който Бог е заложил от начало. И ако могат да се дадат примери от живота на някой тук това ще е най-добре.

Нека да ти дам една практична идея, която да преодолее твоето притеснение от това, че трябва да си купуваш дърва за отопление. Знаеш ли че от оборски тор (който можеш да си произведеш от твоите животни или да го вземеш от другаде безплатно) както и от паднали листа, клони, окосена трева и прочие органична материя, която гние, можеш да си произведеш сам в домашни условия газ метан с който можеш да си готвиш, да се отопляваш, да си зареждаш автомобила с газова уредба, че дори и да си произвеждаш ток с газов генератор?

Ние още не сме го приложили това, защото имаме други приоритетни задачи преди да направим това, но се надяваме да приложим тази технология при първа възможност. Инвестицията е достатъчно малка за да не натовари никого финансово.

Решения има, но ако умовете ни са вързани в мисленето и шаблоните на света, ние ще стоим вързани, но не от реалността, а от собствените си заблуждения.

Quote
И в това което написах не става въпроса за страх от системата или неизвестността. Въпроса е как могат да се избегнат правилата които сатана е създал с властта дадена му от Бог?

Сатана никога не е бил сериозна пречка за Бога. Божията мъдрост е толкова по-превъзходна, че сатана не може дори да започне да схваща нейните дълбочини и неизмеримост, камо ли да може да ги блокира със своите схеми. Сатана и неговите слуги са бита карта. Ние сме на страната на Победителя и няма причина да се комплексираме от заплахите на закони и правителства. Дори понякога да не виждаме решения и да ни се струва че сме притиснати до стената и няма къде да отидем, Бог ако трябва ще раздели морето и пак ще изработи спасение за Своите си.

И точно тук се вижда един от принципите на излизане от системата, които не трябва за забравяме. Пътя на излизане не е задължително да бъде извървян само в естественото. Бог не е ограничен в естествените неща и начини. Ако се налага ще ходим по водата и цялата свръхестествена мощ на Бога ще бъде с Неговите хора. Бог винаги е подкрепял Своите хора през историята със Своята могъща мишца, която ако се налага ще извърши и чудеса.

Ето защо освен с мъдрост и разбиране ние трябва да сме въоръжени и с вяра и упование в Бога, защото Неговия народ не е ограничен и вързан в естественото. Божието царство е царство на свръхестествена сила и мощ. Легиони ангели са разпратени по земята да подкрепят светиите. Ние не сме сами, затова трябва да вдигнем главите си и да укрепим ръцете си, защото по-велик е Този, който е в нас от този, който е в света.



Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Живот извън системата
« Reply #83 on: September 24, 2012, 19:39:39 PM »
Нещо не мога да се оправя с тези цитати. Все вкарва целия пост. Та за това ще копирам.

Quote
"Преди всичко, моя възглед за излизането от системата не е за поединично излизане (сиреч всеки да се спасява, кой както може), а за излизане като общност."

Аз съм видял в темата вече, че мислиш за нещата по този начин, но не знам как се е получило при теб до сега. Забелязвам, че използваш понятието "ние" но си мисля, че става въпрос за семейството ти. Ако не е така ще се радвам да го науча и да се насърча от това. Щото общо взето около нас всички ни обясняват как там където живея било много по-удобно и хубаво и как жена ми не трябва да напуска работа щото да работиш в банка било страхотно. Те хората търсели работа пък тя напускал и т.н Пък ако се засегнат по-дълбоко нещата съвсем става весело.

Quote
"Не знам защо мислиш, че е необходима голяма площ? С няколко декара земя едно семейство може да се изхранва. Пет декара например са напълно достатъчни. Стига човек да знае какво прави със земята и да работи с мъдрост, усърдие и разбиране."

Точно защото не мисля, че човек трябва да излиза сам зададох въпроса така. Защото има разлика в това едно семейство да има 5 декара и 20 семейства примерно да има по-толкова. Дори всеки да се занимава с различни неща като количество пак ще е необходимо повече продукция за да се хранят всички.

Quote
"Купуването на био храни определено натежава на бюджета, но гледаме да оптимизираме каквото можем. Например купуваме био пшеница, био овес, био елда и прочие първични неща на едро а не на дребно, където цената е доста по-поносима. Това освен че спестява пари, спестява и време, защото по-рядко се ходи до града, както и се спестяват транспортни разходи.

Био сирене например купуваме директно от източника, където цената е 3-4 ПЪТИ по ниска от тази в био магазините. При все това аз нямам търпение да дойдем до момента в който ще правим наше сирене от наше мляко."

Това е интересна и полезна информация върху която не съм се замислял. Може би защото принципно съм малко мнителен към БИО-то в БИО-магазините.

''14. А като чу Аврам, че брат му бил пленен, изведе своите триста и осемнадесет обучени мъже, родени в неговия дом и гони неприятелите до Дан.
15. И през нощта, той и слугите му, като се разделиха против тях, поразиха ги и ги гониха до Хова, която е от ляво на Дамаск.''


От тази история съм останал с впечатление, че и на него са му били необходими военни действия щом си е имал обучени мъже, но може и да не е така.

Надявам се и други да се включат защото насърчение и мъдрост са необходими на всички.

А специално към Watchman, имам въпрос който е: Какво е необходимо за полагане на основата и как може да се "помогне" в това? Естествено отговори ми само ако мислиш, че е правилно да се говори за това в форума. Ще разбера ако пропуснеш този въпрос.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #84 on: September 24, 2012, 20:12:07 PM »
Quote
Нещо не мога да се оправя с тези цитати. Все вкарва целия пост. Та за това ще копирам.

За да вмъкнеш цитат, просто копираш текста, после го селектираш и натискаш ето тази иконка от лентата с иконки над полето за писане:


Тя е предпоследната от втория ред.

След което се добавя код към текста, който е бил селектиран и това прави да се показва като цитат. В случая ти преформатирах текста за да видиш как става.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #85 on: September 24, 2012, 21:45:53 PM »
Quote
Аз съм видял в темата вече, че мислиш за нещата по този начин, но не знам как се е получило при теб до сега. Забелязвам, че използваш понятието "ние" но си мисля, че става въпрос за семейството ти. Ако не е така ще се радвам да го науча и да се насърча от това. Щото общо взето около нас всички ни обясняват как там където живея било много по-удобно и хубаво и как жена ми не трябва да напуска работа щото да работиш в банка било страхотно. Те хората търсели работа пък тя напускал и т.н Пък ако се засегнат по-дълбоко нещата съвсем става весело.

Под ние разбирам повече от семейството. Има хора, които са представени и в този форум с които работим заедно в тази насока.

Разбирането на човеците за "удобно" и "хубаво" винаги ще бъде в противовес с разбирането на Бога, не случайно Исус каза, че каквото се издига между човеците е мерзост за Бога.

Quote
Точно защото не мисля, че човек трябва да излиза сам зададох въпроса така. Защото има разлика в това едно семейство да има 5 декара и 20 семейства примерно да има по-толкова. Дори всеки да се занимава с различни неща като количество пак ще е необходимо повече продукция за да се хранят всички.

Все пак не се очаква един да купи земята за останалите. Всеки ще допринесе според както го снабдява Бог.

Quote
''14. А като чу Аврам, че брат му бил пленен, изведе своите триста и осемнадесет обучени мъже, родени в неговия дом и гони неприятелите до Дан.
15. И през нощта, той и слугите му, като се разделиха против тях, поразиха ги и ги гониха до Хова, която е от ляво на Дамаск.''

От тази история съм останал с впечатление, че и на него са му били необходими военни действия щом си е имал обучени мъже, но може и да не е така.

Никъде не се казва в Писанието Авраам да е воювал за земята на която е бил. В случая той отиде да воюва за да спаси Лот. Тези мъже бяха слуги, вероятно земеделци, но не бяха невежи в боравенето с оръжие, това се предполага от текста. При все това победата им не беше защото бяха много добри войни, а защото Бог беше с тях.

Quote
А специално към Watchman, имам въпрос който е: Какво е необходимо за полагане на основата и как може да се "помогне" в това? Естествено отговори ми само ако мислиш, че е правилно да се говори за това в форума. Ще разбера ако пропуснеш този въпрос.

Чисто на физическо ниво за за има общност трябва да има близко местоживеене. За да има близко местоживеене на светиите трябва да има поне две неща - жилище и поминък. Под полагане на основа аз разбирам точно това - създаване на условия за живеене и поминък. На духовно ниво основата е доста по-сериозно нещо, но в случая не говорим за това.

Помагане може да има ако наистина човек вярва, че Бог го води за такова нещо и след това ако Бог ни позволи да работим заедно с дадения човек да видим как той може да се включи.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Живот извън системата
« Reply #86 on: September 08, 2014, 22:48:54 PM »

Нека да ти дам една практична идея, която да преодолее твоето притеснение от това, че трябва да си купуваш дърва за отопление. Знаеш ли че от оборски тор (който можеш да си произведеш от твоите животни или да го вземеш от другаде безплатно) както и от паднали листа, клони, окосена трева и прочие органична материя, която гние, можеш да си произведеш сам в домашни условия газ метан с който можеш да си готвиш, да се отопляваш, да си зареждаш автомобила с газова уредба, че дори и да си произвеждаш ток с газов генератор?

Ние още не сме го приложили това, защото имаме други приоритетни задачи преди да направим това, но се надяваме да приложим тази технология при първа възможност. Инвестицията е достатъчно малка за да не натовари никого финансово.

Интересува ме реализацията на тази идея - дали вече е факт? И ако може повечко информация и по-конкретна за това. Ще е чудесно и снимки да се сложат. Благодаря!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #87 on: September 09, 2014, 00:05:28 AM »
Засега караме на дърва, които ги има наоколо изобилно и ползваме много икономични печки, затова не се е налагало да реализираме идеята с метана и оборската тор, това ще бъде ако има проблеми с дървата и се наложи алтернатива.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Живот извън системата
« Reply #88 on: September 09, 2014, 00:15:18 AM »
А електричеството вече ваше ли си е или ползвате от ел. мрежата на селото? До колко сте независими от системата на света?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #89 on: September 09, 2014, 03:19:32 AM »
Електричество ползваме от мрежата. Водата си е наша и не черпим от външен източник. Постепенно намаляваме зависимостта си от тока, като целта е нищо жизнено важно за живота ни да не ползва ток. В момента ползваме ток предимно за компютри, осветление и дърводелски ел. инструменти. Ел. инструментите постепенно ги заменяме с ръчни инструменти. За готвене и отопление не зависим от тока, а това са фундаментални нужди, без другите неща можем и да минем, не ни зависи живота от тях. Хубаво е да има автономна фотоволтаична система, но още по-хубаво е живота да се пренастрои така, че да няма нужда от ток въобще.

Най-голямата зависимост от света са парите. Ако живота ни зависи от печеленето на пари значи сме зависими от системата. Това е най-голямата връзка, не случайно Звярът ще използва именно купуването и продаването като примка за поставяне на белега си. Излизането от зависимостта от парите е много важен приоритет за нас, но за целта е нужно да се изкопаят нови фундаменти на живот, които са били разрушени и забравени преди много поколения. С това се занимаваме - да издирим и възстановим тези фундаменти, това са жизнено важни неща. Когато един човек строи къща и започне да копае фундамента - отиват много време, усилия и разходи а от страни като се погледне не се вижда абсолютно нищо. И всеки може да каже - и ти какво постигна? Какво имаш - една дупка в която няма още нищо.  Това е цената на копаене на фундамент - нищо не се вижда и това може да привлече подигравки. Правилно ли ще е ако си помисля, че ти клониш в тази посока?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.