Author Topic: Живот извън системата  (Read 158843 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #195 on: March 25, 2016, 09:22:45 AM »
Живота извън системата не се прави с калкулатор. Точно обратното. Човек живее чрез Божията благодат и мъдрост, а те не се измерват в цифри.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Живот извън системата
« Reply #196 on: March 25, 2016, 21:28:26 PM »
То цифрите може и сам да си ги намериш, извади от твоите сметки, разходи за транспорт, отопление и част от храната която може да се произведе. И ще добиеш една не лоша представа за нещата.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Живот извън системата
« Reply #197 on: March 26, 2016, 18:42:05 PM »
Задължително условие за спасението ли е човек да се откъсне и да живее "извън системата" ?

Защото ако това е така, то никой, който е живял или живее в "градска среда" или "в системата" няма шанс да бъде спасен.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Живот извън системата
« Reply #198 on: March 26, 2016, 23:35:23 PM »
Задължително условие за спасението ли е човек да се откъсне и да живее "извън системата" ?

Защото ако това е така, то никой, който е живял или живее в "градска среда" или "в системата" няма шанс да бъде спасен.

Гаро, този въпрос недвусмислено показва, че ти не само, че нищо не си разбрал от това което е писано по темата, но даже не си направил труда да я прочетеш. Защото ако беше я прочел,  щеше да видиш че същите въпроси са вече задавани и е писано по тях. И няма да ти казвам на коя страница точно, защото ако наистина търсиш, ще намериш. И вместо да задаваш такива въпроси на които само живия Бог знае отговора, вземи размишлявай за нещо което те касае. Не знам нарочно ли задаваш тези въпроси и искаш да сложиш някой в клопка или наистина си толко наивен и вярваш, че някой може да застане и да ти каже, да всички са спасени или не са спасени.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Живот извън системата
« Reply #199 on: March 27, 2016, 06:50:40 AM »
Задължително условие за спасението ли е човек да се откъсне и да живее "извън системата" ?

Защото ако това е така, то никой, който е живял или живее в "градска среда" или "в системата" няма шанс да бъде спасен.

Гаро, този въпрос недвусмислено показва, че ти не само, че нищо не си разбрал от това което е писано по темата, но даже не си направил труда да я прочетеш. Защото ако беше я прочел,  щеше да видиш че същите въпроси са вече задавани и е писано по тях. И няма да ти казвам на коя страница точно, защото ако наистина търсиш, ще намериш. И вместо да задаваш такива въпроси на които само живия Бог знае отговора, вземи размишлявай за нещо което те касае. Не знам нарочно ли задаваш тези въпроси и искаш да сложиш някой в клопка или наистина си толко наивен и вярваш, че някой може да застане и да ти каже, да всички са спасени или не са спасени.

След като питам явно или не съм видял, или е било казано по толкова завоалиран начин, че не съм го отразил. Любовта дълго търпи, mak. Така че ако наистина си Христов, няма да се умориш да отговаряш на "такива въпроси" (аз само един въпрос имах в предния пост).

Значи викаш само "живия Бог знае отговора". Щом е така, явно признаваш, че не знаеш отговора. Но от ентусиазма с който Уочман пише за живота извън системата, оставам с впечатлението, че това е единствения начин да бъдеш откъснат от света и наистина спасен.

Един вид съвременни монаси. От монасите в манастирите знам, че в момента няма особена полза. Някога са помагали доста, пазили са Библията, като са я преписвали и пр. но доколкото знам в момента манастирите са по-скоро туристически атракции.

Амишите в Америка също са туристическа атракция. И доста не се знае за живота вътре в техните общности. А и те си имат не малко проблеми. За справка: книгата "I was Amish" на Malinda Detweiler. Дългият живот в изолация (откъснатост) от света може да има и странични ефекти. Това ме безпокои мен и за това задавам тези въпроси.

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Живот извън системата
« Reply #200 on: March 27, 2016, 07:37:51 AM »
Quote
Без това този/тези хора ще бъдат лесна плячка, защото гладните банди ще тръгнат и ще търсят по селата, животни и храна за да ги откраднат. Ако няма голяма общност която да се защити или да е на затънтено и отдалечено място, нищо няма да се получи. Аз даже не съм много сигурен доколко България е подходяща за това, защото разстоянията от едно населено място до друго са много малки.

Налага се да напомня за пореден път, че целта на живота извън системата не е оцеляване, а праведно и пълноценно живеене, което изпълнява Божиите вечни цели включително тези за поколението в което живеем.

Праведния живот не винаги е живот на оцеляване, но много често е и живот на мъченичество и преждевременна смърт. Исус, както и повечето от апостолите и пророците са пример за това.

Другия момент е че ние не сме призовани да воюваме против плът и кръв и да излизаме с армия против нечестивите и да проливаме кръвта на човеци. Смисъла на отделения живот е именно в битката с небесните началства и власти на тъмнината, които са измислили и създали тази нечестива светска система. Нашето призвание като тяло Христово е да изявим Божията многообразна мъдрост пред небесните началства и власти. Това няма как да се случи ако ние зависим от мъдростта на точно тези началства и власти на тъмнината. Защото цялата система на света е плод на тяхната мъдрост.

Това, което правят днешните християни е точно обратното на това, което Бог очаква да правят. Вместо да изявяват Божията мъдрост пред началствата и властите в поднебесната, те демонстрират своята увереност в мъдростта на света пред лицето на Бога. По плачевно и трагично от това не може да бъде - всичко е с главата надолу.

Ако ТЕЗИ неща някой не може да разбере и да схване, то няма смисъл въобще да се говори за това кой щял да се спаси и кой не, можело ли да се ползват технологии или не и прочие. Защото така човек само ще буксува в своя малък религиозен свят и най-много да смени някоя декорация в него. Но без разбиране за основните причини и цели зад нещата за които се говори в тази тема - всичко останало ще бъде суета и лицемерие.

Значи това било смисъла на отделения живот ... ясно. Един вид съвременни монаси.

Ако целта не беше оцеляване - защо се правят толкова неща, срещу едно евентуално бъдеще без пари?

Който приеме белега на звяра няма да купува и продава. Кой според вас е белегът? Парите или нещо друго?

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Живот извън системата
« Reply #201 on: March 27, 2016, 10:53:30 AM »
garich, прави много лошо впечатление непрекъснатото ти задаване на въпроси, на повечето от които е било отговаряно многократно. Да не говорим колко детски и наивно звучат голямата част, изглежда все едно се опитваш да вкараш някой в клопка и да го впримчиш в това което е казал. Определено имам съмнения в мотивите ти водещи до този непрестанен флъд във форума.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Живот извън системата
« Reply #202 on: March 27, 2016, 13:12:21 PM »
Извинявам се за прибързания въпрос с "градските християни" - вече веднъж бях го прочел, но признавам, че не се задълбочих върху написаното на 3-та страница в тази тема, а още по-малко в препратката от mak към другата тема.
Когато човек прави грешки си признава и се извинява.

Мотивите ми да задавам тези въпроси са, че понятието "живот извън системата" е твърде радикално за един "градски християнин" като мен. А освен това не съм бил близо до Христос през целия си живот, а едва в последните няколко години. Така че на младите във вярата, като мен, надявам се може да им се простят някои грешки на т.нар. младост във вярата.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Живот извън системата
« Reply #203 on: March 27, 2016, 13:53:19 PM »
Основата, на която си стъпил — всичко е заради личното ти спасение — е погрешна основа.

Защо мислиш, че когато Христос проповядваше благовестието Той не каза: Приемете ме в сърцата си и се спасете. Също не каза: Покайте се и се спасете. Защо след като възкръсна Той не говореше за спасението, а за идването на Божието царство? Явно в последните дни от времето му с учениците си трябваше да им каже основното, най-важното. Така прави добрият учител.

Знаеш ли защо когато сатана чрез Петър каза: Господни, никак няма да стане това с теб, тогава Христос смъмри сатана? Че какво лошо каза? Не каза "няма бог", не похули Бога. Какво толкова лошо каза? Ето какво каза — не мислиш за Божието, а за човешкото. С други думи, Христос беше изпратен от Бога, за да пострада, а сатана казваше — ти остави целта, за която си тук, важното е ти да си добре.

Следването на Бога заради собственото спасение е лицемерието, наречено "съвременно християнство". С други думи, следва се някакъв "бог" заради облагите — спасението и всичко се върти около него. Ама ако направя това ще си загубя ли спасението? Ами то не е ли цялата работа просто да направим това и да се спасим? Ами това, ами онова?

Пише, че който устои до край той ще се спаси. Едно растение ако стои в неподходяща среда то няма да устои. Ако го сложиш да расте на скала с плитка почва, то ще тръгне да расте и ще изсъхне. Това, че е тръгнало да расте (т.е. някой е повярвал), нищо не означава, защото ако средата, в която е, е неподходяща, тогава ще погине и накрая нито ще даде плод, нито ще оцелее.

Ето защо добрата среда е жизнено важна за даването на плод. Това, че някой в момента расте в градска среда не означава, че ще може да расте пълноценно както е растението сред тръните, на плитка почва или край пътя. Единственото растение, което ще оцелее е това, което е на правилното място. И това растение не е там, за да оцелее, а да дава плод и този плод да бъде събран от Господаря и да бъде за радост на Господаря.

Защото всичко е от Него, чрез Него и пак за Него. Оцеляването на растението (спасението) е просто страничен резултат, а не самоцел. Целта е плод, който да радва Господаря.

Монашеството е нещо като гледане на растение на луминисцентно осветление в саксия в мазето. Нито мястото е добро, нито светлината е добра и това, че нещо расте не означава, че е качествено. Никога Бог не е изисквал монашество, нито е заповядвал подобно нещо. Той е заповядвал отделяне от нечисто. Отделяне от нечисто не е отделяне в пещера.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

svetlio760

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Живот извън системата
« Reply #204 on: March 28, 2016, 01:00:52 AM »
Според мен всичко това, цялата наша зависимост от системата, която целенасочено променя средата за да ни създаде удобства и да ни направи зависими, е един макет, който крие реалността, но в който в края на краищата сме поставени от Бог.
 Когато Илия заповяда да не вали дъжд три години, в началото Бог го постави до един ручей и свраките му носеха храна- виждаме, че и самия той страдаше от сушата. По някое време ручеят пресъхна и Бог го заведе при вдовицата и той пак оцеля.
 Според мен сега сме необходими тук и така подчинени на системата да оцелеем като спасени християни- ние и семействата ни- и ако е възможно да спасим и други хора. В момента, в който макета се сгромоляса, ние няма да сме там- Бог ще ни е извел някъде в пустинята на реалността и там ще ни научи да Му се доверяваме абсолютно и напълно и там ручеят ще ни напоява, а животните ще ни носят храна.
 Рик Джойнър е човек, на който са се открили някой детайли, макар да съм почти сигурен, че ще го анатемосате както Анджелика Зомбрано и още ред светии, но аз се чувствам длъжен да напиша това.
 За себе си нямам никакви притеснения- знам и за ваксините, и за кемтрейлсите, и за флуора в пастата за зъби, за боклуците, с които се тъпчем от момента, в който пийнем или хапнем нещо купено от магазина. Знам, че за мен се грижи Някой, който няма да ме остави или забрави и просто гледам да избягвам отровите до толкова, че да не изглежда че не се замислям.
 Наясно съм, че тези неща се допускат за да ни пресеят. Така или иначе на апостолите на времето им е било много, ама много по- трудно, но дори висейки по кръстовете, или бидейки с трион протрити, или умирайки по арените, пак Бог не ги е оставял! Колко по- лесно ни е на нас сега, а се казва, че идва небивало откак свят светува страдание!
 В момента много по- важно от мъдростта, или мъдруването по словото, или по- скоро писанието, е взаимоотношението с нашият Спасител! Ние сме Негови синове и дъщери, негова невяста и трябва да гладуваме за Него, не за писанието, не да ни води някой друг и да мислим кое е от Него и кое не е, но преди всичко да търсим личната среща и личното познание. За мен и Рик Джойнър и Анджелика Зомбрано са хора, на които Бог се е открил, не защото сверявам и мъдрувам, а защото виждам Моя Бог във виденията им- познавам Го, знам, че Той би реагирал така, както описват, това е Неговия почерк. За вас не знам, слава Богу не отговарям за вас. Виждам, че сте мъдри хора, но някой неща са някак сухи- все едно се намирам на адвентна лекция.
 Лошо няма- обичам всички адвентисти, така че радвайте се. Всички един ден ще се намерим при Нашия спасител, защото вярваме в един Бог, но тогава ще стане ясно кой как и защо, а пилците се броят на есен. Знам само, че моето и на такива като мен, времето не е дошло, защото за себе си в бъдеще очаквам само хубави неща, но съм готов за най- голямата скръб, очакваща човечеството- онова страдание дето никога не е било, нито ще бъде! Амин!

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Живот извън системата
« Reply #205 on: March 28, 2016, 01:35:54 AM »
svetlio760, тъкмо се бях зарадвал че ето мъдър човек, който първо чете, размишлява и после пише, а ти взе та по-бърза да  опровергаеш това. Каза че не си човек който бърза, а ти взе на дело да покажеш обратното. Толкова ли беше нетърпелив да ни изчетеш колкото се може по-бързо лекция на тема "живот извън системата"? Толкова ли тези неща бяха на сърцето ти и не можеха да изчакат първо добре да се запознаеш със темите и форума, та взе и ни извади една лекция в която реално каза едно голямо НИЩО? Не знам от къде този нагон хората да четат лекции, и да се изказват колко са "мъдри", без никой да ги е задължавал, а реално да нямат нищо съществено да кажат. Още повече пак че ни обвини че сме писали в стил адвентни лекции, твоята ако не беше такава, не знам коя е.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

svetlio760

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Живот извън системата
« Reply #206 on: March 28, 2016, 14:14:01 PM »
E, какво да се прави. Чета първите 15-20 коментара по дадена тема, прескачам останалите и тогава пиша. Въпрос на стил, или може би просто ме мързи да чета повторения!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #207 on: March 28, 2016, 19:03:13 PM »
Quote from: garich
Задължително условие за спасението ли е човек да се откъсне и да живее "извън системата" ?

Защото ако това е така, то никой, който е живял или живее в "градска среда" или "в системата" няма шанс да бъде спасен.

Много е важно в случая как дефинираш "спасението". В гръцкия оригинал на Писанията се използва думата sodzo, която се използва в 3 времена. Спасен, спасяван и предстоящо да бъде спасен.

В настоящето ние "изработваме спасението си със страх и трепет", като се говори за душата чийто ум трябва да бъде обновен волята да бъде осветена и емоциите освободени от бремената на плътта.

Светската система е създадена да държи душата в плен, ако наистина искаш да спасиш душата си от вървежа на света със всичките му внушения, то ти трябва да се махнеш от средата, която непрестанно втълпява тези внушения. Не си ли забелязал как децата на градските християни придобиват философията и мисленето на светските без някой специално да ги е учил на това. Самата среда ги учи. Тя е като вода, която те обгръща отвсякъде и прониква във всички части на душата.

Същевременно Бог е създал Негова среда за нашето обитаване. В нея работи същия принцип на обгръщането, само че тя ни обгръща с Божията мъдрост и промисъл, които Той е вложил в Творението Си. Забележи - градската среда е изцяло изкуствена, тя е дело на човеци, затова и тя ни обгръща с човешката мъдрост, а Божията среда ни обгръща с Неговата мъдрост.

Ето защо главното не е толкова погнусата от човешката система, а глада и жаждата по Божиите реалности.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Живот извън системата
« Reply #208 on: March 28, 2016, 20:08:07 PM »
Само да спомена, че "градската среда" не е просто "в града". Градска среда може да има и когато някой си живее на село, обхождайки се с "градски манталитет" да го наречем.

Затова дори и някой да живее на село, това да си остави децата да ги научи днешната култура, животът му на село е безсмислен.

Дори бих казал още нещо, че по-скоро трябва да го дефинираме "живеене по вървежа на този свят". Едно време градовете не са били изобщо такова нещо като сегашните. Градовете са били като нашите села — с къщите, градините, красиви сгради в центъра, а в околностите хората се препитават от занаятчийство, земеделие и животновъдство. В центъра си има пазар, където занаятчиите, производителите на храна и търговците се събират. Днес това, което се нарича "град" не е същото като "град" от едно време.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Живот извън системата
« Reply #209 on: March 28, 2016, 20:13:50 PM »
Нито селото е като селото от едно време. Хората в селата живеят масово по градски, мислят по градски и бленуват по нещата на града. Затова селата се обезлюдяват.

Днес говорих с един съсед и той плачеше със сълзи, че идва на селската къща и седи сам, защото семейството му не иска да дойде.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.