Author Topic: Ев. от МАРКА - 16 Глава.  (Read 7298 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Ев. от МАРКА - 16 Глава.
« on: January 26, 2012, 21:52:36 PM »



                От доста време ме безпокои следния въпрос:

      В  Евангелието на Марко в 16-тата глава след 8-мия стих, в някои от англииските преводи пише , че наи-старите и надеждни ръкописи не съдържат стихове от 9 до 20, да обаче в Българската Библия ги има.
    Стиховете са ключови и за мен много важни, така че къде е истината. Има ли ги или ги няма?
  Моето мнение е че стиховете са валидни и са част от евангелието.

                   И все пак?

    В ''текстус рецептус'' и ранните гръцки ръкописи , има ли ги???


"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Ев. от МАРКА - 16 Глава.
« Reply #1 on: January 26, 2012, 22:54:49 PM »
Под "най-стари и надеждни" ръкописи се има предвид Александрийския кодекс. Той нито е най-стар, нито най-надежден. Дори бих казал е най-ненадежден. Някой си Тишендорф го е намерил в кош за боклук в Синайски манастир. Като се има предвид прилежността на монасите да преписват Писанията, щом този ръкопис е бил в кош, значи е бил счетен за еретичен. Не случайно това е "александрийски кодекс" - Александрия е мястото от което идва голяма развала на християнството, особено под влиянието на Ориген, който е нещо като древен ню ейджър. Точно затова и онези, които се опитват да слеят ню ейджа и християнството бълват библии от александрийския кодекс. Такива са NIV и повечето съвременни преводи.

Александрийския кодекс следва да се върне в коша за боклук, където му е мястото, както и всички библии преведени от него, както и всички коментари за "стари и надеждни текстове" базирани на него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Ев. от МАРКА - 16 Глава.
« Reply #2 on: January 27, 2012, 00:09:26 AM »


     Мерси за отговора, наистина и аз предполагах, че ще е така.
 В последните особено 15-тина години се наблюдава една експлозия от наистина от шантави към по-шантави преводи на Библията, в сравнение с които NIV, изключая тая му част, си е направо много добър, да не кажем направо каноничен.
        Това също, според мен си е част от една засилена демонична активност!
  Всъщност мога да кажа, че аз не съм виждал превод, които да е правен след 1995 год. и да е добър и достоверен.
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

zdravko

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 25
Re: Ев. от МАРКА - 16 Глава.
« Reply #3 on: March 04, 2015, 18:26:31 PM »
За съжаление абсолютно същото се случва със Йоан 8 глава - историята за Исус и жената хваната в прелюбодейство - искат да я премахнат по същия начин, същите хора, със същите мотиви.
Acts 17:11¨ И беряните беха по-благородни от солунците, защото приеха словото с всеко усърдие, и изпитваха всеки ден писанията дали е това така."

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Ев. от МАРКА - 16 Глава.
« Reply #4 on: March 05, 2015, 10:37:16 AM »
Кой се опитва да я премахне и къде си го прочел ? Ако може малко повече информация :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]