Author Topic: Рай и Ад  (Read 100289 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Рай и Ад
« Reply #15 on: January 10, 2012, 22:09:08 PM »
Бог е навсякъде, защото пише в псалмите:
Псалми 139:8. Ако възляза на небето, Ти си там; Ако си постеля в преизподнята, и там си Ти.

Също на друго място:
3 Царе 8:27. Но Бог наистина ли ще обитава на земята? Ето, небето и небето на небесата не са достатъчни да Те поберат; колко по-малко тоя дом, който построих!

Вижда се, че където и да се отиде, Бог е там.

Ако за момент предположим, че раят е бил на небето, защото Бог е общувал с Адам и Ева, тогава къде беше Моисей и скнията, когато Бог общуваше с него? Скинията беше на земята. Бог  общуваше с Моисей тук на земята. Бог общуваше и с пророците си на земята. В псалмите пише, че и в шеол да се отиде, пак Бог е там.

Там, където е Бог има правда и справедливост. Не означава, че там, където е Бог цъфтят цветя. Например нечестивите ще бъдат мъчени за вечни векове пред очите на Месията и ангелите:
И друг, трети, ангел вървеше подир тях и казваше със силен глас: Ако някой се поклони на звяра и на неговия образ и приеме белег на челото си или на ръката си, той ще и да пие от виното на Божия гняв, което е приготвено чисто в чашата на гнева Му; и ще бъде мъчен с огън и жупел пред светите ангели и пред Агнето.

Трудно е, когато басни и лъжливи учения са минавали толкова много пъти през ушите на човеците, изведнъж да се отърсят от тях, но е критично важно човек да види какво пише в Словото. Бог ще съди според Неговите думи и какво е казал, независимо дали човеците смятат думите Му за правилни или не.

Раят е бил създаден там под земята. Имало е светлина. Имало е пара, която се е издигала и е напоявала земята. Нищо чудно тази пара да се е образувала от лавата, която е под земята и подземните води на реките, които извират от рая. Две от реките, които извират от рая са Тигър и Ефрат и ги има на картата.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Рай и Ад
« Reply #16 on: January 11, 2012, 00:10:30 AM »
щом рая е бил създаден под земята,означава ли това,че земята е по-добро място от рая,защото тя е на по-горно ниво от него и цялата е осветена в светлина?как може да съществува живот под земята за хора в плът?нима под земята има друг свят?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Рай и Ад
« Reply #17 on: January 11, 2012, 00:44:40 AM »
По начало Бог е създал човека да живее в парка/градината/рая/едем. Там също има растения, животни, светлина, влага. Може да се обработва земя и да ражда плодове. Има дървета, има реки. Има светлина. Там не е тъмно, но пак е осветено. Не си представяй пещери и мрак.

"Служението" (както е модерно днес да се казва) на Адам е било да е земеделец.

Бог е създал и "лицето на земята" (на еврейски думата е "видимата част на земята"). Човекът беше създаден от пръст, която беше взета от видимата част на земята, а не от рая. След като съгрешиха Адам и Ева бяха изгонени в земята, от която бяха взети. Така е писано.

Градината е сложена да се пази от меч, който се върти на всички страни. Това означава, че може да се достигне до нея, но няма да може да се влезе поради меча. Това е съвсем реално място.

Адам не е бил дух, когато е бил в градината/едем, но е бил плът. После е бил изгонен от там на повърхността на земята. Когато Христос говори за това, че "плът и кръв не могат да наследят небесното царство", Той не говори за рая, а говори за царуването на Христос и възкресението на светиите в прославени тела.

Нещо друго интересно — пише, че Каин беше изгонен от лицето на земята и той продължи да живее там и да има потомство. Това означава, че родът на Каин не е върху лицето на земята а някъде вътре, но със сигурност не е в градината/рая. Това означава, че имаме 3 места, за които да се разсъждава — лицето на земята (където живеем), раят и място, което е от вътрешната страна на земята, но пак може да се живее.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Рай и Ад
« Reply #18 on: January 11, 2012, 01:42:52 AM »
наистина звучи фантастично.когато бях дете,четях много приказки,имаше доста приказки в тая книга,която обичах,които говореха за горния и долния свят и че хората понякога попадали в долния свят чрез черни и бели овни,които ги занасяли там.естествено осъзнавах,че е измислица,но на по-късен етап,като девойка започнах да се питам,защо макар и приказки да са, ще говорят за долен и горен свят,от къде може да му хрумне на автора да измисли долен свят,в който може да се живее.сега,когато ми казваш тия неща,колкото и фантастично да ми звучат,все пак съм ги чувала макар и не от първоизточника,именно Словото.Проблема е че до сега имах тотално различна представа,знаеш каква,каквато се говори в църквите.заради това много ми грабна вниманието всичко това.
по какъв начин може да се стигне до рая?казваш,че може.друго интересно- животните в рая всички ли говорят?от къде идва фантастичната идея в детските филмчета,където животните говорят?измислица ли е или води началото си от някъде?

кажете ми какво ми трябва,за да мога да проверявам думи в оригиналния текст на библията,както вие правите.и има ли начин това да става само чрез интернет?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Рай и Ад
« Reply #19 on: January 11, 2012, 02:21:36 AM »
Ако си с Windows има софтуер, който можеш да свалиш от http://www.e-sword.net/downloads.html и после в него някъде има от менютата начин да си свалиш съответните преводи на Библията — на български (обикновено е Славейковия или на Верен), на английски (KJV, KJV + Strong Numbers). Това са ти основните неща, които обикновено се използват като преводи. Например ако не знаеш дори английски, намираш пасажа на български, после отиваш в английския превод, който е с т.нар. "Strong Numbers" (това са индекси от речника на Strong, като всеки индекс отговаря на определена дума в еврейския или гръцкия текст). И там минаваш върху всяка дума от пасажа и гледаш какво значи на английски, за да видиш дали това е думата, която търсиш на български. После гледаш коя е думата в оригинала или в кой израз от оригинала участва думата и там в речника ще ти изпише кои са значенията на думата, в каква форма е използвана, какво глаголно време и т.н.

Сега относно темата: Това за долния свят и горния свят го бях забравил. Често много от приказките, митовете и легендите са базирани (макар и отчасти) на съвсем реални събития, места или личности.

Както четем, според Божието Слово има лице на земята, има и място, където хората могат да живеят и то не е върху лицето на земята. Очевидно не е във въздуха и облаците, а е някъде под земята. Виждал съм разни рисунки, които не знам доколко са верни, но може и да има доза истина, в които вътрешната част на земята е куха и по средата има вътрешно слънце, като земната кора беше доста дебела (от порядъка мисля на хиляда или повече километра). Това дори научно може да се предположи като се изследва гравитацията. Има разни научни трудове, които говорят за т.нар. "куха земя" или "hollow earth". Може да се потърси и да се прочете какво човеците са изследвали. Има и сателитни снимки, които показват че на полюсите повърхността на сферата на земята влиза навътре. Това също може да се потърси и да се види, въпреки, че тези снимки не ги разпространяват много. Колко от тези неща са верни, не е ясно, тъй като аз лично не намирам много подробности в Библията.

За момента е важно да разбираме това, че има лице, има място, което не е лицето и има рай, който е под земята и е на същото място, където е шеол, обаче има разделение от голяма бездна. Това пише в Божието Слово и това е сигурно. Предполагам повечето, които четат това се съмняват в думите, но за лицето на шеол вече цитирахме по-горе за какво става въпрос. Относно лицето на земята може да се прочете тук:
13. А Каин рече на Господа: Наказанието ми е толкова тежко, щото не мога да го понеса.
14. Ето, гониш ме днес от лицето на тая земя; ще съм скрит от Твоето лице, и ще бъда бежанец и скитник на земята; и тъй всеки който ме намери, ще ме убие.
15. А Господ му каза: Затова, който убие Каина, нему ще се отмъсти седмократно. И Господ определи белег за Каина, за да не го убива никой, който го намери.
16. Тогава излезе Каин от Господното присъствие и се засели в земята Нод, на изток от Едем.


Това са думите на Каин. Вижда се, че той бива изгонен от лицето на земята и ще бъде скрит от Божието лице, което е интересен израз. Също се казва, че той се заселва в земята Нод, която била на изток от Едем. Това отново потвърждава, че става въпрос за съвсем реални географски места. Едем е някъде в мястото, откъдето на картата извират реките Тигър и Ефрат, а на изток от това място са Иран, Афганистан, Пакистан и другите държави от изтока. Колко "на изток" се е заселил Каин, не пише. За земята "Нод" повече нищо не се казва и най-вероятно тя не е на лицето на земята, а във вътрешността. "Нод" означава "скитничество".

Когато Бог говори за изтребване на всичко живо при потопа в Ноевите дни, отново се говори за изтребване от лицето на земята. Най-вероятно Каин не е бил изтребен, тъй като той е бил изгонен от лицето на земята. Ето какво пише за потопа:
Битие 6:7. И рече Господ: Ще изтребя от лицето на земята човека, когото създадох, - човеци, зверове, влечуги и въздушни птици, - понеже се разкаях, че ги създадох.

Битие 7:23. Всичко живо що се намираше по лицето на земята се изтреби, - човеци, добитък, животни и небесни птици; изтребиха се от земята; останаха само Ной и ония, които бяха с него в ковчега.

Относно говоренето на животните — не се бях замислял. В Словото имаме свидетелство само за змията в Едем, че е говорела, но и за нея пише, че е била най-хитрата от всички животни. Това означава, че се е отличавала от тях. Също Бог е изрекъл проклятието над Адам, Ева и видимата част на земята, беше изречено и проклятие върху змията като влечуго. Бог не прокле никое друго животно, но змията. Това също е интересно, защото поставя змията в по-особена позиция.

Битие 3:14. Тогава рече Господ Бог на змията: Понеже си сторила това, проклета да си измежду всеки вид добитък и измежду всички полски зверове; по корема си ще се влачиш, и пръст ще ядеш през всичките дни на живота си.

Тъй като виждаме змии и на тази земя (лицето) и четем, че е имало змия и в Едем, значи най-вероятно не е било нещо необичаемо за градината. Това за говорящите животни в детските приказки може и да е взето като пример от змията, която говореше в Едем, но нямаме свидетелство за това да е нормално животно да говори на друго място (изключение прави случая, където магарето на Валааам проговори, но то беше по-скоро инцидентно, отколкото нормално).

Когато Бог проклина земята, той прокле не Едемската градина и земята там, а земята, от която беше взет Адам, видимата част:
А на човека рече: Понеже си послушал гласа на жена си и си ял от дървото, за което ти заповядах, като казах: Да не ядеш от него, то проклета да бъде земята поради тебе; със скръб ще се прехранваш от нея през всичките дни на живота си. Тръни и бодли ще ти ражда; и ти ще ядеш полската трева. С пот на лицето си ще ядеш хляб, докато се върнеш в земята, защото от нея си взет; понеже си пръст и в пръстта ще се върнеш.
...

затова Господ Бог го изпъди от Едемската градина да обработва земята, от която бе взет. Така Той изпъди Адама; и постави на изток от Едемската градина херувимите и пламенния меч, който се въртеше, за да пазят пътя към дървото на живота.


В тези пасажи от Битие се вижда, че Бог проклина видимата част на земята и Адам е бил направен от пръст от видимата част на земята. Бог го изпъжда да обработва видимата част на земята, която оттогава започва да ражда тръни и бодли. Така Едем остава като градина, в която няма тръни и бодили.

Фактът, че е поставен меч и херувими, за да я пази, означава, че има от кого да я пази. Щом Адам е бил изгонен от нея, значи може да се стигне до входа на градината, но най-вероятно е много недостъпно и скрито, а и самият меч и херувимите няма да позволят на никой да влезе.
Също се казва, че връзката на градината с лицето на земята, която се пази, е откъм източната страна на Едем:
Битие 3:24 Така Той изпъди Адама; и постави на изток от Едемската градина херувимите и пламенния меч, който се въртеше, за да пазят пътя към дървото на живота.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Рай и Ад
« Reply #20 on: January 11, 2012, 16:50:45 PM »
Искам да споделя още един пасаж, който ясно доказва, че раят не е на небето:
Деяния 2:34. Защото Давид не се е възнесъл на небесата; но сам той казва: - "Рече Господ на Моя Господ: Седи отдясно Ми

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Рай и Ад
« Reply #21 on: January 12, 2012, 12:45:49 PM »
това означава,че някои от правителствата по света и хората с власт имат не само достъп до такава информация,ами са били и там даже,на невидимата част от земята,не в рая.може да е така,може и да не е така,но предвид технологиите и рисунките,които видях в нета,по-скоро може би дори са били там и са се срещнали с хората там.Има рисунки,които покаазват много високи мъже,като великани в сравнение с хората.Друго нещо,което ми направи впечатление,е че графиките и рисунките показват,че между повърхността на земята и вътрешността й,където е другия свят се намират земните пластове и лавата също,там е и гравитационното поле.Интересен е факта,че входовете за вътрешния свят на двата полюса пропадат доста надълбоко надолу,но не пресичат гравитационното поле,нито лавата,нито земните пластове,те са като празно пространство,обаче въпреки това са като много дълбоки дупки надолу.Мислейки за Адам и Ева,как са били изгонени от рая,взех да мисля,как са се изкачили до повърхността на земята,но пък всъщност за тях това се е падало под земята,тъй като гравитационното поле е между двата свята.Излиза така,че за нас рая се пада под земята,а за тях нашия свят се пада под земята.И определено условията на живот са други.Другото логично нещо е,че няма същество или растение,което да е живо само отвън,а отвътре да е някаква маса вещества или твърди частици,които не са живи,как да го обясня незнам,но не съществува подобно нещо.Поради този факт,напълно логично е и планетата земя да има във вътрешността си живот,а не само земни пластове,скали,лава...

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Рай и Ад
« Reply #22 on: January 14, 2012, 12:29:02 PM »
Прочитайки темата, смятам че библейските пасажи наистина ни дават голямо основание да мислим че Едем е разположен някъде под земята. Това е голяма изненада за мен и изобщо не го бях предполагал до сега, макар че добре знаех че царството на мъртвите Шеол е под земята. Всъщност винаги съм си мислил, че преди потопа, Бог е преместил Едем някъде извън пределите на земята.
 Струва ми се обаче, че има пропукване в логиката на твърдението че Каин се е преместил да живее в долната земя и до ден днешен неговите потомци я обитават.

13. А Каин рече на Господа: Наказанието ми е толкова тежко, щото не мога да го понеса.
14. Ето, гониш ме днес от лицето на тая земя; ще съм скрит от Твоето лице, и ще бъда бежанец и скитник на земята; и тъй всеки който ме намери, ще ме убие.
15. А Господ му каза: Затова, който убие Каина, нему ще се отмъсти седмократно. И Господ определи белег за Каина, за да не го убива никой, който го намери.
16. Тогава излезе Каин от Господното присъствие и се засели в земята Нод, на изток от Едем.



Ако наистина Каин имаше в предвид, че гоненето от лицето на тая земя означаваше отиване в долната, то тогава той нямаше да се страхува че някой ще го намери. Или пък ако беше толкова лесно да се слезне под земята че да има опасност някой да го намери и убие, значи е логично да предположим че там има не само Каинови потомци но и много други човеци, цели народи, което ми звучи доста абсурдно. Библейските истории след тези събития както и други исторически източници, чрез които можем да проследим развитието на човечеството дори не загатват за подобни народи живеещи под земята. Даже да приемем че има вероятност пасажите да говорят точно това, не мисля че в писанията има други места които подкрепят подобни твърдения, а в крайна сметка всичко се потвърждава от двама или трима свидетели.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Рай и Ад
« Reply #23 on: January 14, 2012, 13:18:46 PM »
Girard,

Твоята логика е базирана на презумпцията, че Кайн се бои от това да бъде убит от други ХОРА, само че текста не говори изрично за хора и би могло да става въпрос за други същества, за каквито Писанието говори, че обитават под земята.

По принцип не казвам това за да защитя версията, че Кайн е бил изгонен изрично в долната земя, но за да покажа пролуката в логиката на която стъпваш.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Рай и Ад
« Reply #24 on: January 14, 2012, 13:21:49 PM »
Girard,

Забележи, че в същия стих, който си подчертал (половината от него) пише, че е изгонен от "лицето на тая земя". Как така ще е изгонен от лицето (видимата част) и ще е "бежанец и скитник на земята".

После се описва кои са били потомците на Каин и там е записано за хора, които са били занаятчии и изобретатели. Говори се за това, че Каин е познал жена си. Коя е била жена му? Верно е, че се споменават само мъжете, които са родени, та може и да са родени след Каин. Не пише нищо особено.

Също така за първи път потомците на Каин са започнали да се занимават с коване на метал, с изработка и употреба на духови и струнни инструменти, животновъдство, строене на шатри. Тези знания ги има и до днес, но това не означава автоматично, че Каин не е бил изгонен в част от земята, която не се води лице.

По-нататък в Битие 5 се говори за потомството на Адам, но вече Каин не се споменава, сякаш го няма.

Има и друго нещо, че изразът "гониш ме от", означава "лишаваш ме от наследство" или "разделяш ме". И може да означава както изгонване от видимата част на земята, така и лишаване от наслество на видимата част на земята. Но пък виждам, че потомците на Каин имат земя, градове и живеят в тях. Но дали тези градове са били по лицето на земята или в предполагаема вътрешна част? Най-интересното е, че нищо повече не се казва за потомците на Каин след Битие 5. За потомците на Сит се говори много. Знаем, че кои от народите са (вероятно) потомци на Сим, Хам, Яфет. Но за потомците на Каин нищо не се споменава подобно на това:
13. А Мицраим роди Лудим, Анамим, Леавим, Нафтухим,
14. Патрусим, Каслухим (от които произлязоха филистимците) и Кафторим.


Дали не се споменава, защото Каин беше разделен от наследство на земята и от споменаване в родословието или защото Каин беше изгонен от видимата част на земята... а може би и двете, не зная.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Рай и Ад
« Reply #25 on: January 14, 2012, 13:26:24 PM »
Често задаван въпрос е: от къде Каин си взе жена?Може да е имало други хора там,но библията не ни дава информация,просто не е написано,няма иначе никакъв проблем да е имало там други хора.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Рай и Ад
« Reply #26 on: January 14, 2012, 13:30:40 PM »
Забележи, че са описани само мъжете, които са били родени, а за жените рядко се споменава и то само ако има специфична цел. Това означава, че след Каин може да са родени и жени като една от тях да му е станала съпруга.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Рай и Ад
« Reply #27 on: January 14, 2012, 13:40:17 PM »
Опитвам се да вникна в това което пишете, но някак си не мога да го приема. Вижда ми се много по-малко вероятно и логично да е така макар и да не е невъзможно, но просто не мога да му дам логически превес, прекалено много неясноти и въпроси изкачат тогава. Много по вероятно е да приемем че Каин се страхува да бъде убит от други хора от колкото от някакви същества които обитават под земята(къде писанията говорят за тях?). Според мен, не се споменава за родословието на Каин точно защото такова няма. Просто го е сполетяла същата съдба каквато и другите човеци по време на потопа с изключение на Ной и потомството му.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Рай и Ад
« Reply #28 on: January 14, 2012, 13:50:01 PM »
Потопа е бил само по лицето на земята, ако Кайн е бил в долната земя, той не е бил засегнат от потопа.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Рай и Ад
« Reply #29 on: January 14, 2012, 13:56:12 PM »
Добре де а каква е причината да изчезне тотално от библейските хроники след потопа? Наистина никак не ми се виждат здрави подобни разсъждения и се чудя защо сте склонни да стъпвате върху тях. Разбирам че трябва да се отърсим от всякакви инерции и всякакви небиблейски учения, но мисля че има опасност да стигнем до другата крайност така.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.