Author Topic: Притчата за нечестивия управител  (Read 42372 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Притчата за нечестивия управител
« on: December 19, 2011, 15:30:35 PM »
Да ви питам как да разбирам тази притча и най вече следния текст:    и Аз ви казвам,спечелете си приятели посредством неправедното богатство и когато се привърши,да ви приемат във вечните селения.  Бог да ви благослови

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #1 on: December 20, 2011, 11:38:08 AM »
Quote
1 Каза още на учениците Си: Някой си богаташ имаше настойник, когото наклеветиха пред него, че разпилявал имота му. 
2 И той го повика и му рече: Какво е това що слушам за тебе? Дай сметка за настойничеството си; защото не можеш вече да бъдеш настойник. 
3 Тогава настойникът си рече: Що да сторя, тъй като господарят ми отнема от мене настойничеството? Нямам сила да копая, да прося срам ме е. 
4 Сетих се що да сторя, за да ме приемат в къщите си, когато бъда отстранен от настойничеството. 
5 И тъй, като повика всеки от длъжниците на господаря си, каза на първия: Колко дължиш на господаря ми? 
6 А той рече: Сто мери масло. И каза му: Вземи записа си и седни скоро та пиши петдесет. 
7 После каза на друг: А ти колко дължиш? И той рече: Сто мери жито. Казва му: Вземи записа си и пиши осемдесет. 
8 И господарят му похвали неверния настойник за гдето остроумно постъпил; защото човеците на тоя век са по-остроумни спрямо своето поколение от просветените чрез виделината. 
9 И Аз ви казвам, спечелете си приятели посредством неправедното богатство, та, когато се привърши, да ви приемат във вечните жилища. 
10 Верният в най-малкото и в многото е верен, а неверният в най-малкото и в многото е неверен. 
11 И тъй, ако в неправедното богатство не бяхте верни, кой ще ви повери истинското богатство? 
12 И ако в чуждото не бяхте верни, кой ще ви даде вашето? 
13 Никой служител не може да служи на двама господари; защото или ще намрази единия и другия ще обикне, или ще се привърже към единия а другия ще презира. Не можете да служите на Бога и на мамона. 
14 Всичко това слушаха фарисеите, които бяха сребролюбци, и Му се присмиваха. 
15 И рече им: Вие сте, които се показвате праведни пред човеците; но Бог знае сърцата ви; защото онова, което се цени високо между човеците, е мерзост пред Бога


 Виждам в тази притча следните няколко въпроса и си правя определени изводи от тях:
Първо това е притча и чрез нея ни се илюстрира нещо буквално приложимо в живота ни, чрез образни изрази и сравнения. Господ използва човеците на тоя  век, за да ни илюстрира нещо полезно за живота на просветените чрез виделината. Притчата е разделена, така като гледам на две части, от 1 до 9 стих и после от 9 до 15 стих.

Ето въпросите, които могат да изникнат, а дали са съществени е друг въпрос:
- Кои са богаташът и настойникът ? / в реалният живот/
- кой наклеветява настойника?
- На кого говори Господ Исус, изговаряйки притчата?
- кое е праведното и кое неправедното богатство?
- кои са тези приятели които трябва да си спечелим чрез неправедното богатство?

Господ говори на фарисеите конкретно,  на настойниците/ в определен смисъл/ но и и на всички нас . Ключов стих е 11.
Неправедното богатство е богатството на този свят. Парите, имотите, вещите, системата въобще..
Праведното богатство е богатството което има осветеният от Бога човек, чрез покаяние , което е докрай, докато живее и чрез вяра. Това богатство е богатството на Божието царство / то включва много неща, доста от които са ни непознати/ Но да бъде човек богат в Бога, да богатее в Бога, това нещо не ни е непознато..
Приятелите които трябва да си спечелим са приятели не от този свят. Понеже виждаме, че имат достъп до тн. вечни жилища.

Изобщо става ясно, че тези на които говори Господ, тоест на нас хората, имат дадено неправедно богатство, това е богатството с което се оперира в този свят, въпросът е какво ще сторим с това което ни е дадено, и от тези ни действия ще стане ясно дали може да ни се вярва , за да ни се даде истинското богатство / тоест праведното богатство/.
От 11 стих надолу Господ говори за двамата господари - Бог и мамона / парите/
Той изобличава слушащите го за тяхното сребролюбие и за това, че чрез парите и тн. неправедно богатство, те не служат на Бога, но на мамона, за да богатеят тук , на тази земя, но не да богатеят в Бога и да гледат към небесните жилища.

Това разбирам от този пасаж в Лука, ако има някой друго виждане, ще се радвам да го видя, понеже доста съм се чудил на въпросната притча.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #2 on: December 20, 2011, 14:21:46 PM »
Аз вчера и днес размишлявам по темата понеже никога не съм разбирал добре този пасаж и тази притча. Никога досега не съм и отделял специално внимание да я разбера. И сега когато отделих някои много интересни неща ми се изясниха.

Едно от тези неща е значението на думата "мамон" -това е дума с корени в халдейския и арамейския език, като буквално означава "увереност" и вече по асоциация тази дума придобива и значение на "богатство." С други думи когато четем в Библията за "мамон" ние трябва да разбираме увереност в богатството, или упование на богатството.

И точно това изясняване ще помогне да се разбере иначе трудния израз "неправедно богатство." Какво е "неправедно богатство"? Това което ние нормално в нашата реч бихме нарекли неправедно богатство би било богатство придобито по неправеден начин. Например чрез измами, чрез насилие и прочие. Но в контекста на този текст от Библията ние не можем да приравним думите които Исус използва с такова значение, защото Той се обръща към слушателите си и им казва да си спечелят приятели чрез "неправедното богатство" което предполага че всеки който слуша има неправедно богатство.

Аз не бих се съгласил с предположението на small axe, че Исус говори на фарисеите, защото първи стих казва "Каза още на учениците Си" - фарисеите са били само странични слушатели, защото Исус е говорил публично.

Друг ключов момент е че навсякъде където в този пасаж се говори за богатство, оригиналната дума е "мамон" и в този контекст стих 11 е доста интересен:

И тъй, ако в неправедното богатство не бяхте верни, кой ще ви повери истинското богатство?

Luk 16:11  Then if you were not faithful in the unrighteous mammon, who will entrust the true to you?


Значи тук излиза, че има "неправеден мамон" и "истински мамон" - и това от своя страна разбива традиционното схващане за "мамона" като някой си бог или демон. Защото ако е лъжлив бог или демон, то как може да има "истински мамон"? Затруднението за разбиране на този текст идва обаче не от текста, но от нашите презумпции относно текста, както и от непознаването на значението на думата мамон. И ако установим, че "мамон" в действителност означава "увереност" както доказва и лексикона то тогава е много по-лесно да схванем,  какво означават изрази като "истински мамон" и "неправеден мамон", а именно:

- неправеден мамон е богатството в което е неправедно да уповаваш, те да поставяш своята увереност и сигурност в него. Т.е това са материалните придобивки, имот и ресурси но също и способности, умения знания. Според Писанието няма никакъв проблем човек да има такива неща, но е гибелно да уповава в тях.

- истинския мамон са ония неща в които е реално (праведно) да се уповава и да сме уверени в тях. Това е познаването на Бога, разбирането на Божиите пътища и цели, вникване в духовните истини и реалности.

По този начин стих. 11 придобива много ясен смисъл, а именно, че ако ние не сме верни в нашето настойничество по отношение на онези неща, на които не е праведно да осланяме живота и увереността си, то кой ще ни повери истинските реални духовни истини (съкровища) в които можем да поставим нашата увереност.

Това по себе си е много голям шамар за онези християни които се изживяват като "небесни шматки" защото те презират верността си в малките материални неща и отговорности и си мислят, че с това извършват духовен подвиг и се протягат към големите духовни неща. Докато истината е че човек, който не е верен в малкото няма по никой начин да му се повери нито разбиране, нито настойничество на по-важни духовни неща. Точно както на хора като апостол Павел беше поверена тайната и истината на Благовестието, на което той беше настойник и пазител.

И чак сега когато сме си изяснили терминологията и изразите използвани в тази притча ние можем да размислим относно нейното значение и приложение.

Преди всичко в нея централната фигура е един настойник на чуждо богатство. Този настойник е бил нехаен и е пилеел имота на господаря си. Не се казва, че е крадял от него, но че го е разпилявал, сиреч не го е управлявал разумно. А виждаме и от друга притча, че господаря очаква повереното богатство не просто да се запази, но и да се увеличава. Това е очакването и на Бога към нас спрямо това, което ни е поверил. Онзи слуга който не увеличава ще бъде намерен за неверен, дори да е запазил поверената стойност без да я разпилее.

И това, което аз разбирам е че Исус говори на онези, които виждат в себе си този неверен настойник, който не е в състояние да увеличава повереното му, но вместо това го разпилява. И тук съвсем ясно става въпрос за поверени материални ресурси, в които не е праведно човек да уповава, сиреч "неправеден мамон." И така както аз разбирам съвета на Исус относно спечелването на приятели чрез "неправедния мамон" е ако някой види себе си че е неспособен наследник да увеличава повереното му и да го умножава за своя Господар на Небесата, то той да вложи това което има в подпомагането на други светии, които са верни настойници, така щото един ден когато поради своята невярност и лошо настойничество той остане без награда във вечното царство, той да получи приемането на онези, които са били верни и са получили награда и вечни жилища и така да сподели в тяхната награда.

Или накратко казано, ако видиш, че се проваляш в повереното ти настойничество, вложи малкото което ти е останало в това да подкрепиш онези, които са верни, така, че един ден да участваш в тяхната награда.

Това е което успях да разбера от този пасаж и според мен има голям смисъл и практическо приложение. И дори бих казал, че тази яснота идва много своевременно предвид днешното тежко състояние на християнството и вярващите.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #3 on: December 20, 2011, 16:21:16 PM »
Съгласен, с горните уточнения и обяснения. Доста по- ясно става как би могло да се обясни-  неправедното богатство!


Увереност в Бога и увереност в парите, това е също интересно съждение, като съпоставка на праведно и неправедно богатство.
Иначе ако си служиш с парите но уповаваш на Бога, а не на тях, то това се явява просто технически израз /термин/- "неправедно богатство", с което ти просто си служиш, но вече не за да богатееш още и още и да уповаваш на него, но за Божия слава. Тогава би бил верен настойник над това тн. неправедно богатство и може да ти бъде поверено повече, тоест  тн. праведно богатство.

  Иначе, да, Уочман, прав си, че Господ говори на учениците и на всички които слушат, включително и на фарисеите, които също изобличава в сребролюбие, а и не само тях, естествено. Не е правилен изразът ми "конкретно на фарисеите", по- скоро на всички които биха, както ти се изрази -" Исус говори на онези, които виждат в себе си този неверен настойник, който не е в състояние да увеличава повереното му, но вместо това го разпилява"



dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #4 on: December 21, 2011, 17:27:27 PM »
Благодаря ви за отговорите,и аз поразсъждавах и търсех отговори най вече в Словото.Царете са увеличавали богатсвата си с Благословението на Бог като ходят в пътя Му.В притчи 13 гл.22стих се казва:добрия оставя наследство на внуците си,а богатсвото на грешния се запазва за праведния.Има още стихове в този дух но мисля че най добре отговаря посланието до Римляните 11гл.  8 както е писано: "Бог им даде дух на безчувствие, очи - да не виждат и уши - да не чуват".

  9 И Давид казва: -
"Трапезата им нека стане за тях примка и уловка,
Съблазън и въздаяние;

10 Да се помрачат очите им, та да не виждат,
И сгърби гърба им за винаги".

11 Тогава казвам: Спънаха ли се, та да паднат? Да не бъде! Но чрез тяхното отклонение |дойде| спасението на езичниците, за да ги възбуди към ревнивост.

12 А, ако тяхното отклонение значи богатство за света и тяхното отпадане - богатство за езичниците, колко повече тяхното пълно |възстановяване!|

13 Защото на вас, |които бяхте| езичници, казвам, че, понеже съм апостол на езичниците, аз славя моята служба,

14 дано по някакъв начин да възбудя към ревнивост |тия, които| са моя плът, и да спася някои от тях.

15 Защото, ако тяхното отхвърляне |значи| примирение на света, какво |ще бъде| приемането |им|, ако не оживяване от мъртвите?

16 А ако първото |от тестото| е свето, то и |цялото| засяване е |свето|; и ако коренът е свет, то и клоните |са свети|.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #5 on: December 21, 2011, 22:03:04 PM »
dodai,

аз така и не разбрах какво общо имаше твоя последен коментар във връзка с темата и притчата за неверния настойник?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #6 on: December 22, 2011, 03:14:25 AM »
12 А, ако тяхното отклонение значи богатство за света и тяхното отпадане - богатство за езичниците, колко повече тяхното пълно |възстановяване!|      Мисля си че това е неправедното богатство с което трябва да си спечелим приятели.Това богатсво което ни се даде като отпаднаха от благодатта Израелтяните то предполагам е неправедно понеже ни се даде незаслужено.   

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #7 on: December 22, 2011, 11:21:41 AM »
dodai, можеш ли да ми кажеш как след като Исус говори тези думи на евреи, а не на езичници, отпадането на евреите е богатство за тях чрез което ще си спечелят приятели за вечността?

Второ думата за "богатство" в Римляни 11:12 няма НИЩО ОБЩО с думата, която Исус използва, защото Исус не говори за "богатство" а за "мамон" - едно напълно различно понятие от това използвано в Римл. 11:12.

Твоя коментар е един от най-несмислените неща които съм чел от мнооого време насам и издава едно доста болно духовно състояние. Ти имаш нужда от помощ да излезеш от това състояние, защото си в много голяма мъгла и не знаеш нито от къде идваш, нито накъде отиваш. Дано се сепнеш и се събудиш, защото ако така, четеш Библията - ще ходиш в големи заблуди.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #8 on: December 22, 2011, 14:38:48 PM »
И Аз ви казвам, спечелете си приятели посредством неправедното богатство, та, когато се привърши, да ви приемат във вечните жилища.
Конкретния ми въпрос беше за този текст и мисля с моето бедно духовно състояние че това е отговора след като не съм стигнал до същината кажете ми как е наистина че нещо ми убягва а и не мога надълго да пиша и да се конкретизирам затова колкото мога.Вие който сте на по богато духовно състояние може по добре да обяснявате и предполагам по простичко да бъде разбираемо за такива като мен.Благодаря.

Поздрави

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #9 on: December 22, 2011, 15:49:58 PM »
Додай, привет!
Въпросът ти не може да бъде само едно изречение от притчата, а трябва да се погледне на цялата притча, вярвам си съгласен.

 Надявам констатацията на Уочман относно твоят постинг да не те разтрои негативно или настрои против и тн. Не е това целта. Аз също считам постингът ти за странен и неясен и в общи линии без връзка с темата, понеже това което пишеш има отношение към съвсем други въпроси. Така, наистина, ако четеш писанията , ще се оплетеш. Едни теми не изясняват други коренно различни теми. Ти си ги смесил и е станало нещо непонятно.

Затова, ако искаш да разбереш всъщност реално притчата, я чети, моли се и сетне ако решиш чети написаното тук. Понеже смятам в случая конкретно написаното от Уочман относно притчата за много изясняващо. Това кой колко е духовно напред, назад и тн. вярвам не е целяща да обижда констатация но да подпомогне, бъди сигурен. Всички сме в някаква степен на разбиране и това е нормално. Все пак ти благодаря за повдигната от теб тема, понеже за мен е доста интересно това което си дискутираме сега тук тримата в случая.

Аз ще напиша сега още някои неща, по скоро въпроси  относно темата, за да я разширим още и дано с включването отново на някой събеседник, да стане още по- ясна тази иначе  доста странна притча.


Аз продържавам да чета притчата и написаното досега, и забелязвам няколко неща, които ми се ще да напиша и да помислим над тях. Нещо все ми се струва, че ми убягва все още, въпреки изясненото досега в темата и  задълбоченото вникване, което чета в случая от Уочман.

Първо ще отбележа, че съм все по- удивен от притчата, и от този който я изговаря.
По - необичайно наставление и изобщо сравнения, илюстрация, теза и извод като тези в тази притча не съм срещал. Колко тъжно е когато човек не разбира  нищо от древните езици, вероятно нещата които Господ говори навсякъде изглеждат още по удивителни и вълнуващи от това което сега мога да разбера.

По първата част от притчата, до 9 стих:
Защо Господарят похвалва неверният настойник, за нещо което всъщност го ощетява / самият господар/?
 Господарят губи от действията на настойника в случая. Тоест настойникът се показва, като още по неверен в очите на господаря си, с цел да се облажи след като загуби настойничеството си. Странна ми е тази похвала от страна на господаря му. Възможно е, господарят му да е просто удивен от хитростта, на настойника , в желанието си да облагодетелства себе си възможно най- добре и затова да е похвален, но не реално с добри чувства, но някак иронично. Никой няма да хвали някой друг за още по голямото зло което му е сторил. Така допускам, че Господ Исус прави тази илюстрация за да ни демонстрира находчивостта в злото която имат неправедните и да ни стимулира да имаме находчивост в доброто, подобна на тяхното хитроумие, но с плодове на правда, а не на неправда.

 стих 9 -"И Аз ви казвам, спечелете си приятели посредством неправедното богатство, та, когато се привърши, да ви приемат във вечните жилища"
И тука, след илюстрацията с хитростта на неправедния настойник  идва горното наставление на Господа. Обяснението на Уочман, според мен, е  задълбочено и логично, така ми въздейства, но има неща които са някак странни в притчата.
Ако приемем, че има неправеден мамон и праведен мамон, то в притчата Господ използва и други сравнения. Той не казва - праведен мамон, а истински. / може и да се приеме за близко по смисъл/. Освен това неправедният мамон се сравнява с чуждо богатство, а истинското богатство с " вашето богатство"

Така 9 стих би ли могъл да се възприеме и така: "Спечелете си приятели посредством чуждото богатство.." Чуждо, в смисъл дадено ни като настойници.?
 Излиза, че земното богатство включващо доста неща, които горе се описаха в предните постинги, е чуждо, също наречено неправедно и неистинско / в контекста на истинското според 11 стих/ , богатството свързано с познаването на Бога и Божието царство е истинско, наше и праведно / макар думата- праведно- да не е употребена/

Обяснението на Уочман, че е наречено неправедно богатство, понеже на него не може да се уповава, както подобава да се уповава на Бога е за мен правдиво и стъпвайки на него обяснение си изяснявам по- пълно, че другото богатство е праведно, понеже включва упованието ни към Бога, като познаване на Него самия. Това е богатство и е истинско, излиза също и , че е наше. Както и на друго място четем Павел да казва, че всичко е наше / ако сме Божии/ и ние Христови, а Христос Божи!
Така би ли било възможно да се приеме, че неправедното богатство е такова поради това, че неистинско такова, тоест фалшиво, или нестойностно в Божиите очи, но дадено ни за да се види дали в него ще сме верни. А истинското богатство, тн. истински мамон е такъв понеже е съсредоточен само и единствено в Бога?
Ако не е така, за мен би си  останал неясен въпросът защо е употребена думата - неправедно, наместо неистинско, според употребената дума / истинското богатство/, ако няма подобна взаимозаменяемост на смисъла.


За мен въпросът с практическото и приложение е най- интересен. Това което чета от Уочман е едно интересно виждане. Според както разбирам, ако насочеността на притчата е основно към онези хора които се виждат като неверни настойници, то практическото наставление към тях е/ според Уочман/, е да се спечелят приятели чрез даденото им тук тн. неистинско богатство, или неправедно такова, според думата в текста, за да имат достъп, или приемане в небесата, в тн. жилища, където ще са тези верни от друга страна настойници на това тн. неправедно богатство.

Така става ясно, че тук има верни и неверни настойници на неправедното богатство, като и в двата случая те могат да са заедно  Божието царство, ако неверните такива, се сепнат и не употребят повереното им неправедно богатство за Божия слава, като в случая подпомогнат верните настойници, понеже те си остават настойници , а неверните губят този статут.

Това разбирам от написаното от Уочман, дано съм схванал правилно.
Излиза, че  Господ призовава, да си спечелим приятели чрез неправедното богатство, но праведно да ги спечелим. Тоест не през главата на господаря, както в притчата прави неверният настойник, но със знанието на господаря, и не да опорощаваме дълг, но да подпомогнем нечий дълг, който някой има към господаря, чрез нашето неправедно богатство. 
 
Мислите ли че може да има и нещо повече относно тези приятели, които да си спечелим. Защо Господ казва това наставление на учениците си? Те не са се показали все още като неверни настойници, но имат конкретно наставление да си спечелят приятели посредством това неправедно богатство.

Възможно ли е това да не го отнасяме само към някакви неверни настойници/ които може и да сме ние/ но и към верни такива?
В такъв случай това спечелване на тези приятели ще придобие и друг смисъл, но в момента той ми убягва. / възможно е и да ми убягва, понеже просто няма такъв, естествено/

Притчата е наистина удивителна ..

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #10 on: December 22, 2011, 17:55:05 PM »
Quote
И Аз ви казвам, спечелете си приятели посредством неправедното богатство, та, когато се привърши, да ви приемат във вечните жилища.
Конкретния ми въпрос беше за този текст и мисля с моето бедно духовно състояние че това е отговора след като не съм стигнал до същината кажете ми как е наистина че нещо ми убягва а и не мога надълго да пиша и да се конкретизирам затова колкото мога.Вие който сте на по богато духовно състояние може по добре да обяснявате и предполагам по простичко да бъде разбираемо за такива като мен.Благодаря.

dodai, първо виждам, че ти си извадил пасажа от контекста и се опитваш да разсъждаваш върху нещо. С подобен подход не е чудно, че стигаш до такива брутални изводи.

Ако искаш да разбереш пасажа какво означава, трябва да прочетеш и изучаваш цялата притча, а не да се опитваш да разбираш смисъла на части от нея извадени от контекста в който са казани.Не знам кой те е научил да вадиш така пасажи извън цялостната картина в която са поставени и да си правиш някакви изводи. Писах ти по-строго за да се сепнеш и осъзнаеш, че си тръгнал по много опасен път. Така няма абсолютно никакви ограничения до какви падения и ереси можеш да стигнеш. И понеже видях ясно опасността в която си ти писах по твърдо та дано се убоиш от Бога.

С вадене на думи от контекста можеш да си докажеш абсолютно всяко учение под слънцето и да си мислиш, че е библейско учение. Като начало върху това размисли и осъзнай. И след това моли Бог да те научи да мислиш правилно, а не според вървежа на света или на религиозните шаблони.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #11 on: December 26, 2011, 20:54:40 PM »
...
По първата част от притчата, до 9 стих:
Защо Господарят похвалва неверният настойник, за нещо което всъщност го ощетява / самият господар/?
...

Защото неправилното богатство може да се 'пропилее' и по този начин:
Quote
Лука 15:7
Казвам ви, че също така ще има повече радост на небето за един грешник, който се кае, нежели за деветдесет и девет праведници, които нямат нужда от покаяние.


А това идва от това, че е пропуснат един въпрос и той е кои са длъжниците. А длъжниците могат да бъдат и грешници които да се покаят и да се спасят. И като се спасят се оказва, че пропиляното става спечелено. Именно за това и 'богаташа' реагира по този начин и похвали.

Quote
8 И господарят му похвали неверния настойник за гдето остроумно постъпил;
Тук трябва да се обърне внимание на това изречение, защото то уточнява предните.
Quote
защото човеците на тоя век са по-остроумни спрямо своето поколение от просветените чрез виделината.



Относно думата "мамон" тя може да се тълкува буквално както е направил Уочман. Може и преносно, но тогава трябва да се знае какво всъщност представлява божеството мамон на което са се кланяли. Той е бог на парите т.е. ако човек обича и се радва на парите, на придобиването им и на ползването им. То той се покланя на мамон, като по този начин разчита на тях и се хвали със тях или както казва Уочман, уповава на тях.

Quote
13 Никой служител не може да служи на двама господари;

Кои са двамата господари ?
Бог на Авраам, Исак и Яков.
Бога на парите - Мамон.

Ако човек е спечелил богатство по неправеден начин и не може да го опази, но пропилява. То кой ще му даде да пази придобитото с правда ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #12 on: December 26, 2011, 22:49:52 PM »
Nikolay,

Ти май като четеш не разбираш и предпочиташ да следваш басните, на които си научен и да служиш и на истината в Словото. Няма как. 2-ма господари не можеш да следваш. Дори да служиш на градината си повече, отколкото на Бога, без да ти носи пари тя, пак попадаш под същото осъждение на "мамона", защото "мамонът" не са само парите, както беше ясно казано.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #13 on: December 27, 2011, 09:18:10 AM »
А къде съм казал, че може да служи на двама господари ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #14 on: December 27, 2011, 12:07:32 PM »
Да благодаря ви за укора и наставленията хубаво е да има някой да те упъти.Съжалявам че нещо съм се подвел и надявам се да ми е простено.

Уочман не съм искал да разглеждам отделен пасаж само че това неправедно богатство не ми се изясняваше и затова конкретно питах за него инъче ми е ясно че трябва да се разглежда цялата притча.И да ти кажа не съм израствал в така наречените църкви а с помоща на нашия Учител.Знам че не съм победил плътта още но се боря и вярвам че с упоритост ще стане.Сега се уча да пиша и да давам цитати и малко се обърквам дано ме разберете.

Сега малко поразбрах притчата като мога да се обоснова и да изговоря или в случая да изпиша което разбирам ще споделя.

Благодаря ви и Бог да ви пази.
Бъдете Благословени.