Author Topic: Притчата за нечестивия управител  (Read 42350 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #15 on: December 27, 2011, 12:23:23 PM »
Nikolay,

Отново не четеш внимателно. Виж какво съм писал.

Христос говори съвсем пряко. Има си дума, която я е употребил. Това, че някой е решил, че "мамон" е сребролюбието е много нелогично, поради факта, че има "праведен мамон". Ако се опираш на басните, които си научил (които опитваш да лансираш тук, независимо какво точно пише и значението на думите, които Бог е дал), тогава трябва да обясниш тук пред всички какво означава "праведно сребролюбие" тогава, защото Христос говори за праведен мамон.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #16 on: December 27, 2011, 19:44:05 PM »
Прочетох го няколко пъти за да видя думата за която си се хванал. Думата е: пари
Аз никъде не казвам, че не съм съгласен с Уочман за това което обяснява, но в притчата се говори за богатство.

Quote
Mammon

Earthly goods; property; riches
.

PROPERTY
1. имот, имущество, собственост, притежание, стопанство, имение

man of PROPERTY собственик, имотен човек, богаташ

2. свойство, отличително качество

3. достояние

RICHES
1. богатство

2. богатства, съкровища, ценности

Quote
Mammon was a common Chaldee word used in the East to express material riches
Относно праведното сребролюбие съм го казал:
Ако човек е спечелил богатство по неправеден начин и не може да го опази, но пропилява. То кой ще му даде да пази придобитото с правда ?
Не трябва ли да сме благодарни на Бог, че ни е дал това което имаме /материално/ ?

Дори да служиш на градината си повече, отколкото на Бога, без да ти носи пари тя, пак попадаш под същото осъждение на "мамона", защото "мамонът" не са само парите, както беше ясно казано.
Би ли ми обяснил кой бездомник има градина ?
Кой просяк има градина ?
За да имаш градина и да произвеждаш нещо от нея, да и служиш, да имаш нещо /цветя примерно/ в нея което да не ти носи пари/богатство, а просто за красота - ще ти трябват пари за да я поддържаш!!! Най-малкото това че притежаваш дворно място означава, че имаш пари да си го закупиш.
С което пак се връщаме на думата 'пари'. Каквото и да имаш на този свят то ще е материално, а щом е материално то е свързано автоматично с пари. Хващаш се за думата която съм използвал без да я разбираш. Съжалявам, че съм я използвал, но аз я разбирам, както се вижда, по друг начин от теб.
Да богатството може и да не е само материално, аз не казвам нищо против това и съм съгласен с тази идея.
––––––––––––––––
Притчата е от 1 до 9, от 10 до 15 са уточнения и допълнения към самата притча.

Quote
10 Верният в най-малкото и в многото е верен, а неверният в най-малкото и в многото е неверен. 
11 И тъй, ако в неправедното богатство(*) не бяхте верни, кой ще ви повери истинското богатство? 
12 И ако в чуждото не бяхте верни, кой ще ви даде вашето? (*)
13 Никой служител не може да служи на двама господари; защото или ще намрази единия и другия ще обикне, или ще се привърже към единия а другия ще презира. Не можете да служите на Бога и на мамона(*)
14 Всичко това слушаха фарисеите, които бяха сребролюбци(*), и Му се присмиваха. 
15 И рече им: Вие сте, които се показвате праведни пред човеците; но Бог знае сърцата ви; защото онова, което се цени(*) високо между човеците, е мерзост(**) пред Бога

(*) тук се говори през цялото време за богатство като материални ценности.
(**) Едва тук се говори за това което е ценно за Бог. Което върнато в обратен ред нагоре вече добавя смисъла на това което е ценно за Бог. Това за което говори и Уочман.
Това, че гледам нещата под различен ъгъл не означава, че имам друга гледна точка :)
Една ябълка както и да я гледаш все си е ябълка, но ако се задълбочи човек ще види че има и семки, но това не я прави по-малко ябълка.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #17 on: December 27, 2011, 22:39:42 PM »
Quote
но в притчата се говори за богатство

Точно това е въпроса, че не се говори за богатство, а се говори за праведен и неправеден мамон. А това е доста различно нещо. Мамон не означава богатство. Означава нещо различно, аз съм дал информация по въпроса, но който иска може да изследва сам.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #18 on: December 28, 2011, 20:07:28 PM »
- истинския мамон са ония неща в които е реално (праведно) да се уповава и да сме уверени в тях. Това е познаването на Бога, разбирането на Божиите пътища и цели, вникване в духовните истини и реалности.

(**) Едва тук се говори за това което е ценно за Бог. Което върнато в обратен ред нагоре вече добавя смисъла на това което е ценно за Бог.

Къде е разликата ?
Но, в притчата се говори и за богатство, говори се за масло и пшеница. Това са материални неща. Но за да се разбере поуката от притчата трябва да се знае и кое е ценно за Бог.
Но, не се и говори само за 'мамон' говори се за отношения между хората, говори се за това, че ако сбърка човек трябва да е умен и да се хване и да се покае и да направи така, че да бъде приет пак и т.н. Не може от цялата притча да кажем че се говори само за 'мамон'.
Иначе да ти го обясняваш по просто, аз просто съм написал как го разбирам аз. :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #19 on: December 28, 2011, 21:35:07 PM »
Nikolay,

Като говорим за "истински неща" или за "богатство" и аз и Watchman имаме предвид и материални и нематериални неща.

За съжаление гръцкото християнство говори за материалните неща като за зли, а духовните — като добри. Това учение е чуждо на еврейското мислене.

Това, предполагам, ще ти помогне да си свериш часовника и да погледнеш с други очи писаното в Библията, а и тук в текущата тема.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #20 on: January 01, 2012, 22:26:56 PM »
O.o

Материалното си е материално. Аз никъде не казвам нещо против него. Бог го дава на който пожелае в количества. Въпроса е човек да не го слага на първо място, а да кажем на 15-то.
Проблема е, че аз гледам нещата в много дребни детайли, но всичко е едно цяло. Не може да се раздели материалното от духовното, защото 'трябва да излезем от тоя свят'. Просто ти ми даваш пример с градина и аз ти казвам, че всъщност не е подходящ и казах защо, на което ти ми казваш че съм гръцки последовател :D
Мамон е обожествяван в еврейската култура като бог на материалното. В днешни дни всичко материално може да се сведе до една дума = пари. Но, явно на теб не ти харесва комбинацията от двете която правя.
В древността е правена разлика (която правя и аз), ала сега това е загърбено. Относно гръцко/американско и т.н. евангелие което постоянно казваш на хората (дойде и до мен :D). Аз съм чел предимно Словото, тоя форум и много малко друго. Ако съм научил неща то те са от тук ;) Ходенето ми на 'църква' не беше голямо преди поради разни причини та от там нищо не съм прихванал.
Тук съм понеже споделям нещата които пишете и Вие :)

По темата, важно е да се знае кое е важно за Бог и кое не. Ако няма това разбиране притчата е просто една приказка. И всеки си прави каквито иска изводи.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #21 on: January 01, 2012, 22:47:16 PM »
Quote
Мамон е обожествяван в еврейската култура като бог на материалното.

Ти откъде черпиш информация за това? Аз доколкото знам еврейската култура е монотеистична и е базирана на вярата в единия Бог, и не признава богове на материалното. В отстъплението си Израел е почитал други богове, като Ваал, Астарта, Рефан и други, но за "мамон" няма споменаване в Библията, като отделно божество на което да са се кланяли израилтяните.

Също така, ако стъпим на оригиналното значение на думата "мамон" а именно "увереност" - то виждаме, че мамона далеч не е понятие, което да е взаимозаменяемо с материалните неща. Например мнозина поставят своята увереност в своето образование, или пък връзки, или интелект. Нито едно от тези неща не е материално, при все това то се явява "неправеден мамон".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #22 on: January 01, 2012, 23:42:16 PM »
Nikolay,

Дори и малко допир да си имал с гръцкото християнство (аз не познавам човек, който е нямал), пак важи приказката, че "малко квас заквасва цялото тесто". Тъй като това, което говориш, за което спомена Watchman, не е записано в Библията, то явно си го научил от друго място. Дали това ще е вестник, списание, литургия или книга с религиозни коментари, то си съдържа квас.

Както виждаш, аз не съм казал, че си ходил по черкви или нещо такова, тъй като не мога да твърдя нещо за човек, когото не познавам. Но по това, което пише човек си личи какъв е квасът у него. Квас има у всеки от нас и заради това Словото говори за изчистване на кваса, което е задача на всеки един.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #23 on: January 02, 2012, 01:11:04 AM »
http://sa.dir.bg/genuine.htm

Quote
MAMMON
1. мит. MAMMON Мамон, древносирийски бог на парите

2. мамон, богатство, алчност, корист, сребролюбие

От Словото:
Quote
24 Никой не може да слугува на двама господари, защото или ще намрази единия, а ще обикне другия, или към единия ще се привърже, а другия ще презира. Не можете да слугувате на Бога и на мамона.   
25 Затова ви казвам: Не се безпокойте за живота си, какво ще ядете или какво ще пиете, нито за тялото си, какво ще облечете. Не е ли животът повече от храната, и тялото от облеклото?

Това ако не са материални неща, здраве му кажете...
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #24 on: January 02, 2012, 01:16:17 AM »
Да уточня.
Аз не казвам, че 'мамон' са само материални неща. Думата има много значения. Уочман казва, че означава и увереност и че тази дума пасва добре като превод. Да аз съм съгласен с това. През цялото време се опитвам да допълня, а не да изместя значението.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #25 on: January 02, 2012, 11:10:11 AM »
Nikolay,

Ако си вадиш дефинициите на библейските думи от светските речници няма да стигнеш далече. Дори ако взимаш този самия речник на сериозно ще трябва да обърнеш внимание на малката думичка "мит." което ще рече митология. С други думи ако ще вземаш речника наистина на сериозно то ще трябва също да приемеш, че това е митология и че мамон никога не е съществувал, а е само мит.

Второ съвременните речници отразяват значението на една дума, каквото тя е натрупала през историята и най-вече каквато е употребата й в съвремието. Когато изучаваме Библията обаче, нас не ни интересува какво значение дадена дума е придобила исторически и в днешно време, но ни интересува КАКВО ЗНАЧЕНИЕ Е ИМАЛА ТОГАВА, когато са казани или записани тези думи в Библията. Само така ще разберем какво в действителност са имали предвид апостолите, пророците и самия Исус.

Така, че трябва много да се внимава със съвременните речници. Ето защо библейските думи се изучават с помощта на старогръцки и староеврейски лексикон, а не с помощта на съвременни речници.

Quote
25 Затова ви казвам: Не се безпокойте за живота си, какво ще ядете или какво ще пиете, нито за тялото си, какво ще облечете. Не е ли животът повече от храната, и тялото от облеклото?

Това ако не са материални неща, здраве му кажете...

Никой не е казал, че материалните неща не могат да се включват в "неправедния мамон" но това, което казваме, че той нито се дефинира с тях, нито се изчерпва с тях.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #26 on: January 02, 2012, 15:56:49 PM »
Никой не е казал, че материалните неща не могат да се включват в "неправедния мамон" но това, което казваме, че той нито се дефинира с тях, нито се изчерпва с тях.

Да уточня.
Аз не казвам, че 'мамон' са само материални неща. Думата има много значения. Уочман казва, че означава и увереност и че тази дума пасва добре като превод. Да аз съм съгласен с това. През цялото време се опитвам да допълня, а не да изместя значението.

Относно това:
Quote
Когато изучаваме Библията обаче, нас не ни интересува какво значение дадена дума е придобила исторически и в днешно време, но ни интересува КАКВО ЗНАЧЕНИЕ Е ИМАЛА ТОГАВА, когато са казани или записани тези думи в Библията.
Съм съгласен с теб, но за съжаление аз разполагам само с речниците онлайн и проверявам в няколко за да добия представа (както се вижда и от преди няколко мои поста). Просто не смятам, че е нужно да слагам всичките значения които съм намерил във всеки пост, след като като четящия може да ги види в преден.
Ако ти имаш речници със старото значение или знаеш линкове, ще те помоля да ми пратиш на ЛС или тук в темата може и други да се заинтересуват.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #27 on: January 02, 2012, 17:29:58 PM »
Аз използвам e-sword (www.e-sword.net) който е безплатен библейски софтуер с много лексикони на оригиналните езици.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #28 on: February 04, 2012, 11:35:40 AM »
Здравейте,ето моето разбиране на притчата.

Мисля че неверният настойник бе похвален за остроумието си за да ни се покаже че и от нас ще се изисква да бъдем такива както в Матея 10:16 е писано:
Ето, Аз ви изпращам като овце посред вълци; бъдете, прочее, разумни като змиите, и незлобиви като гълъбите

След като се установи че неправедното богатство е неправеден мамон сиреч неправедно упование то самото напътствие е че чрез тези неща на който не трябва да уповаваме да спечелим приятели.Както в Матея 25:40
Истина ви казвам: Понеже сте направили това на един от тия най-скромни Мои братя, на Мене сте го направили.

И така трябва да бъдем верни в тия малки неща който са земните блага на който не трябва да уповаваме но трябва да сме верни в тях и да ги управляваме разумно за да ни се даде истинско богатство което е неизследимото Христово богатство.

Това е накратко моето разбиране ако има нещо което не съм разбрал правилно поправете ме.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Притчата за нечестивия управител
« Reply #29 on: February 04, 2012, 14:31:47 PM »
Според мен си започнал да разсъждаваш в правилната посока.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.