Author Topic: Трябва ли да постим 40 дена преди да почнем да служим на Бог  (Read 12033 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Исус беше отведен в пустинята и пости 40 дена.После като го попитаха защо неговите ученици не постят Той каза че ще дойдат времена когато ще бъде отнет младоженеца и тогава ще постят.Няма точно казано време за някакъв пост но има показано.Живи и здрави и Бог да ви пази.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Когато и ти бъдеш отведен в пустинята, тогава ще постиш. Исус не тръгна да пости в пустинята по своя преценка.

Фарисеите попитаха защо не постят неговите ученици, защото те имаха религиозен пост по тяхно осмотрение и с това се издигаха в очите на човеците. Това някой да пости 40 дена, за да "влезе в играта" е със същия статут на това, което фарисеите налагаха на хората.

Моисей когато пости, пак беше по Божия заповед, а не по негова преценка.

Постът не е, за да се прави регулярно. Постът е, за да се смири душата пред Бога. Това може да стане и чрез неядене, но не е задължително. Постът няма да помогне да получиш своето си. Постът няма да помогне да получиш и това, което искаш. Бог дава и отнема с пост и без пост, защото е Бог. Но с пост може да те поставиш в позиция на смирение пред Бога.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Защо е трябвало да пости Исус след като не е извършил грях а ние който сме пълни с грехове да чакаме да бъдем отведени в пустинята.Не е ли по добре тогава да се молим да бъдем отведени в пустинята.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Никъде не е писано, че е постил поради грехове. Ето примерно за Данаил какво пише, когато е постил:
Даниил 10:12. Тогава ми рече: Не бой се, Данииле; защото от първия ден откак ти приклони сърцето си да разбираш и да смириш себе си пред своя Бог, думите ти се послушаха; и аз дойдох поради думите ти.

Днес мнозина знаят за поста като начин за смиряване на душата, но малцина виждат това, че Давид е постил също, за да разбере от Бога това, което има да стане. Забележи, че и Данаил не се смиряваше поради грехове.

Ето за Христос какво се казва:
Филипяни 2:8. и, като се намери в човешки образ, смири Себе Си и стана послушен до смърт, даже смърт на кръст.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Аз винаги съм разбирал, че има два вида пост. Единия е когато човек сам избере да пости с цел да бъде подкрепен в духовния си път или когато е изправен пред критична ситуация (както Естир или Ездра), а другия е когато Бог го води да пости поради причини, които Бог вижда, а човека може и да не вижда.

Нито един от двата случая обаче поста не е "преди да почнем да служим на Бог" понеже според Писанието ЦЕЛИЯ живот на човека принадлежи на Бога и ако бъде живян по Божията воля е служене на Бога, и няма такова нещо като почване или спиране на служене на Бога. Исус беше отведен от Духа в пустинята ЗА ДА БЪДЕ ИЗКУШАВАН (или ИЗПИТВАН) 40 дни. И смисъла на поста беше да го укрепи в това време на изпитание, а не да служи като религиозен ритуал "преди да почнем да служим на Бог."
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Добре по друг начин ще задам въпраса си:Защо това че Исус пости 40 дена и беше изкушаван после е писано в Словото?Не искам да вярвам че е само някакъв факт който ей така да го знаем мисля че има защо да е писано и ние трябва да го знаем.За изкушенията мисля че ми е ясно но за поста.Да не би ни е показал нещо.Не ни е казал да постим 40 дни но ни е показал.Незнам задавам си въпросите ако можете кажете.Бог да ви благослови.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
За изкушенията мисля че ми е ясно но за поста?

Нека погледнем какво точно казва Писанието:

Maт 4:1  Тогава Исус биде отведен от Духа в пустинята, за да бъде изкушаван от дявола.
Maт 4:2  И след като пости четиридесет дни и четиридесет нощи, най-после огладня.
Maт 4:3  И тъй изкусителят дойде и Му рече:...


Maрк 1:12  И веднага Духът Го закара в пустинята.
Maрк 1:13  И беше в пустинята четиридесет дни изкушаван от Сатана, и беше със зверовете; а ангелите Му служеха.


Лука 4:1  А Исус, пълен с Святия Дух, когато се върна, от Йордан, бе воден от Духа из пустинята четиридесет дена,
Лука 4:2  дето бе изкушаван от дявола. И не яде нищо през тия дни; и като се изминаха те, Той огладня.


Това, което се вижда от тези пасажи е че Исус е бил заведен от Святият Дух в пустинята с цел да бъде изпитан / изкушаван от дявола. Не се казва изрично, че Духът го е водил да пости, но е ясно че Исус е направил този избор с цел да се подготви за изпитанията/ изкушенията, които Му предстояха.

Това е което и ние можем да правим ако знаем, че ни предстоят изпитания и тежки решения. Но независимо от това през какво преминаваме, ВИНАГИ Е ПОЛЕЗНО да се пости, защото постът е Божий ресурс, който е полезен и за вътрешния човек и за външния.

Та ако ти би желал да постиш аз бих ти препоръчал да постиш поне 36 часа седмично, а понякога да заделяш време и за три дневен пост. Самия пост ще те научи какви са ползите от него, след което можеш да постиш и повече дни - седмица или две седмици. Ако ще постиш повече от три дни обаче е задължително да знаеш как се прекъсва пост, защото ако постиш една две седмици и прекъснеш поста нахвърляйки се върху храна, може и да си предизвикаш сериозни физически увреждания и дори да умреш.

За 40 дневен пост обаче смятам, че човек трябва да е много добре подготвен и духовно и физически и да предприеме такъв пост само ако наистина е воден от Бога или знае какво прави. Има и невярващи хора, които постят успешно по 40 дни, но те са добре подготвени и знаят какво трябва да правят по време на такъв пост и как да го прекъснат.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Благодаря ти уочман за отговора.Аз още в светския си живот много съм гладувал за здраве и знам как става захранване и т.н. после като християнин също съм постил вече доста и съм разбрал че чрез поста поне за мен се смирява много плътта но конкретния ми въпрос беше имал ли е нужда да пости Исус 40 дена Той който е безгрешен който е Божий Син и евентуално какво ни говори с това че пости тогава.Бог да те благослови.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Исус е бил 40 дни в пустинята и е постил. Наистина не пише, че му е било заповядано да пости, но Той е постил след като е бил отведен от Духа в пустинята.

На мен най-много ми прави впечатление изречението, където казва, че след като минаха 40 дни Той огладня. Тогава и свърши времето, в което трябваше да бъде в пустинята. Тогава и започна да бъде изкушаван от сатана, не по отношение на това, че беше гладен, а по отношение на това дали ще се поклони на сатана.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
също съм постил вече доста и съм разбрал че чрез поста поне за мен се смирява много плътта

Поста не гарантира смиряване на плътта. Човек може да се смири, може и да се възгордее още повече от това, че пости. Например чел съм че висши магьосници постят често когато имат да направят сложни магии и да призоват високо стоящи демонични същества. Няма никакво смирение в това. Просто поста им помага да се отворят повече за духовния свят.

Ето защо презумпцията, че поста е свързан непременно със смирението е напълно погрешна. Всичко зависи от мотивацията и отношението на самия човек.

Quote
но конкретния ми въпрос беше имал ли е нужда да пости Исус 40 дена Той който е безгрешен който е Божий Син и евентуално какво ни говори с това че пости тогава

Според това, което аз разбирам Исус е имал точно толкова нужда да пости през тези 40 дни, колкото Моисей имаше нужда да пости 40 дни когато получаваше от Бога закона и заповедите му. И както Моисей беше посредник на Завета между Бог и евреите на Синай, така Исус стана посредник на Новият Завет между Бог и евреите. Не случайно Моисей писа за Исус: "Господ твоят Бог ще ти въздигне отсред тебе, от братята ти, порок както е въздигнал мене; него слушайте." Вт. 18:15

Най малкото Исус трябваше да се оприличи на Моисей със своя 40 дневен пост. И още както казах и преди Исус трябваше да се подготви чрез този пост за предстоящите изпитания. И както забеляза и Тихомир, изпитанията не започнаха преди самия пост да свърши. Т.е след като подготовката бе завършена, сатана бе допуснат да Го изкушава.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Благодаря ти Тихомире и на тебе Уочман за отговорите и наистина поста може би възгордява защото бях предприел дълъг пост но вярвам като чета сега какво сте ми писали че Бог ме е подтикнал да го прекъсна но имаше добър ефект върху мен и най вече че намерих вашия форум да мога да се поучавам от мъдри и знаещи християни който следват Словото на Бог.Въпреки че съм млад  християнин Бог ме прати на 3 места да Му служа то това беше като нямах и година пълноценан живот в християнството и по Божията милост ме прати в двата варненски затвора и в едно село но сигурно да не се възгордея и те ми бяха спрени и затова попитах този въпрос.Сега ми стана ясно и Слава Богу че има още християни който мислят за Божието.Бог да ви благослови.