Author Topic: Коя е истинската Църква?  (Read 66071 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #15 on: October 28, 2011, 23:39:30 PM »
Тихомире от постнгите на Уочман оставам с добро впечатление, но от твоите имам чувството, че се впускаш в излишни и празни разисквания! Още в постинг #9, казах да не се откланяме от темата! Просто дадох пример, с който да обясня причините за подхода при написания от мен първи постинг по темата, но това за което говориш ти, не е по темата. Освен това разговора ми бе с Уочман и аз очаквам отговор от него, а не от теб. С теб писахме по рано и аз ти дадох точен отговор в 5ти постинг. И какви са тези аналогии за пастори или не знам си там които правиш, къде аз говоря за пастори? Ако си спомняш в други теми бях казал, че съм напуснал фалшивите църкви преди повече от 10 години вече, и при мен пастори няма. Моя пастир е Хрисотс!
Колкото до написаното от постинга ти, точно миряните, са домочадието, и това никак не ги оставя без отговорност. А ако си изваждаш обратен извод, че "те остават без особена отговорност", значи не познаваш писанията!
Относно "очакването", ако ти не виждаш връзката на примера ми който дадох с пасажа от Исая, значи изобщо не улавяш смисъла на това, което говоря. Съветвам те да мислиш повече преди да пишеш. Та ти не спазваш собствените ви съвети описани в Правила на форума! А там пишеше, до колкото си спомням за молене, мислене, пак молене до последно преди да се натисне копчето "публикувай"!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #16 on: October 28, 2011, 23:46:14 PM »
strannik,

Няма какво да се водиш от впечатления разни. Става въпрос за това да се изяви Истината. Това, което искам да наблегна е, че няма как да разсъждаваш над темата заедно с Watchman, когато терминологията ти е различна с това, което той има предвид, а аз знам какво има предвид и затова обръщам внимание на това.

И както виждаш от дума на дума отиваме да събаряме поредната стена, която е била изградена от религията в ума ти.

Замисли се за това нещо като нещо добро, а не скачай веднага и да го избиваш на "чувства" и "впечатления".

Вижам, че не си взел поука от това, което ти написах относно писаното, но продължаваш да си знаеш своето за "домочадието" и за "миряните". Нещо повече "миряни" няма да видиш в Библията, тъй като това е отново термин, който е въведен изкуствено. Не случайно го сложих в кавички. Ако изследваш думата, ще видиш, че в основата й е "някой, който не е професионалист или експерт". И в сферата, която се ползва, т.е. религиозната, значи човек, който само слуша отгоре какво ще му кажат и той не трябва да разсъждава и да е "експерт". Това никъде го нямаме заповядано в Словото, нито като пример. Точно обратното, има заповед да ставаме мъдри. Не само това, мъжете са описани като свещеници в домовете си.

Но докато си на този ум, няма да може да се води пълноценна дискусия, защото отказваш да се замислиш за това, че основата, на която си стъпил се разрушава и опитваш да я запазиш, тъй като иначе падаш и започваш от 0.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #17 on: October 29, 2011, 01:51:59 AM »
Quote
Нещо повече "миряни" няма да видиш в Библията, тъй като това е отново термин, който е въведен изкуствено. Не случайно го сложих в кавички.
Като не е написан в Библията и като е въведен изкуствено, защо го използваш да натоварваш темата? Право ли е да правиш това?
Разликата между изначалния смисъл на една дума и смисъла, който влага един събеседник е от голямо значение!
Използвайки думата "миряни" ти оставяш впечатление, че на теб тази дума е удобна, за това, което посочваш, поради което я употребих и аз, не че съм искал. Затова няма никакво значение, какво значела в изначален смисъл, поради което обясненията ти за нея са поредното излишно написано нещо. Колкото за "домочадието", в смисъла на написаното в Матей за който казваш, че после нищо не се говорило вече за "домочадие", мога да ти кажа, че в същия този смисъл, не само в този стих, но цялия Нов Завет говори за "домочадие".
"Симоне, Симоне любиш ли ме паси аганцата ми",
"паси овцете ми",
"ако и да имате много наставници, мнозина отци нямате, защото аз ви родих в Христа",
"моето чадо Онисима, когото родих в оковите си",
"Аз съм добрият пастир; добрият пастир живота си дава за овцете",
"И други овце имам, които не са от тая кошара, и тях трябва да доведа; и ще чуят гласа Ми; и ще станат едно стадо с един пастир",
"светилника, и свети на всички които са в къщи"
Ето на колко места се говори за дом и чада...
Просто не знам за каква неправилна терминология говориш Тихомире и не знам в кой има религиозна стена, та вие с Уочман имате различни терминологии. Него го разбирам, теб не мога! Хващаш се за маловажни неща, изваждаш странни доводи и ненужни цитати. Хайде върни се на моя постинг #9 и като го прегледаш, кажи толкова ли нямаше по важни неща по същността по темата, а се хвана за един пример, който дадох и за който казах, че е отклонение от темата?
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #18 on: October 29, 2011, 12:10:50 PM »
strannik,

Чети внимателно това, което съм писал и в предното и по-предното съобщение:
Quote
Нещо повече "миряни" няма да видиш в Библията, тъй като това е отново термин, който е въведен изкуствено. Не случайно го сложих в кавички.

Ето и по-предното съобщение, където пиша, че подобни разсъждения нямат нищо общо със Словото и съм ги нарекъл с термините, които днес се ползват масово, които дори самият ти използва след това:
Quote
Ако се разсъждава така, че "домочадието" са "миряните", значи те остават без особена отговорност, отговорността и "управлението" остават в "слугата, който е поставен". Всъщност това е в унисон с днешната ситуация, но няма общо с текста в оригинала, нито с първоначалната идея на общностите, за които виждаме примери в Словото.

Но виждам, че си се хванал за думата "домочадие", за която ти казах, че не е в пасажа, който ми цитира от Матей 24 в началото и се опитваш да намериш някакви "доказателства", че било "имало домочадие". Смири се и виж реално какво е писано и предай сърцето си да изследваш това, което е писано. С текущото си мислене е лесно да бъдеш подведен с подобен съвременен превод за "домочадието".

Това, което Христос е казал на Петър го е казал на Петър. Аз не съм чул Христос да го е казал на останалите 10 от апостолите, между другото. И не само това, Петър беше един от 3-мата, които бяха най-близки до Христос, наред с Яков и Йоан. За Йоан беше казано друго нещо, например, но не беше казано за Петър.

Останалите пасажи са пък към други теми, които нямат общо с това, което Христос каза на Петър.

Това е проблемът на разсъжденията, че в главата ти е еднолична йерархична пирамида и всичко се процежда през това мислене. Вместо да започнеш от 0 и да кажеш — нека да видя какво наистина пише, към кого го пише, за кого го пише и какво пише в КОНТЕКСТА на този пасаж... ти просто имаш на ум някакви разсъждения и основният ти мотив е дай да видя къде пише пасаж, който да подкрепя МОЯ начин на мислене, а не неговия.

Все пак Божието Слово казва, нека всеки човек да бъде признат за лъжлив, а Бог за истинен. В случая не си на прав път.

Докато в ума ти е такава йерархия и гледам как енергично защитаваш това свое мислене, няма как да говорим по темата за истинската Църква. Не случайно засегнах тази част от разсъжденията ти и както виждам не ги пускаш. Здраво си се хванал за тях.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #19 on: October 30, 2011, 16:22:49 PM »
 Ако ще оставяме ненужни думи и термини, то можем да го направим и с традиционното "Христос", не само с "миряни"-те. Знаем, че "Христос" е гръцка дума и означава "Помазаник" и "Помазан" в българският език, така че е коректно да започнем да се съобразяваме с истинността в значенията на думите при превода, а не традиционно да продължаваме това, което масово го практикуват (касая названия и думи от святите писания).
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #20 on: October 30, 2011, 16:57:49 PM »
Владо, посочи къде в оригинала е ползвана думата "миряни". Аз дори не говоря за "превод", а за традиционно използване на дума, която не трябва да се ползва особено в значение на Божии хора.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #21 on: October 30, 2011, 18:27:59 PM »
Владо, посочи къде в оригинала е ползвана думата "миряни". Аз дори не говоря за "превод", а за традиционно използване на дума, която не трябва да се ползва особено в значение на Божии хора.
Нещо не мога да те разбера.

  След като правиш видна забалежка за употребата на думата "миряни", която дума е внесена нарочно и е част от империалистическото "християнство", в различни степени (дали ще е "миряни", или пък друга дума, заместваща "учениците на Господарят", или "последователите на пътя", или другите там употребени думи, и означаваща "посетители на неделна проповед", която представлява един пасторален - лидерски монолог, с даване на дарения, свирене на тима за "хваление и поклонение", събиране на църковен десятък и тнтн неща, които липсват в святите писания на новият договор), но употребяваш думата "Христос", която макар да е част от гръцкият език и масово да е навлязла в "християнският език / терминология / речник", то е редно заради правдата, която дължим на Господаря от Назарет, Който иде, да използваме нормалната и далеч по - адекватна дума от българският език "Помазаник", или "Помазан".

 Редица редови вярващи като чуят, че "Исус Христос" не е като "Петър Петров", се учудват. Те не знаят, че преводът трябва да е "Помазаният Йесус / Исус", или на места - "Помазаникът Йесус / Исус".

  Нека да не продължаваме традицията, но ясно да покажем  нещата - поне дотам, докъдето сме стигнали, със смирение и чистота в Господа.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #22 on: October 30, 2011, 19:23:04 PM »
Виж по-нагоре, че употребих "миряни" точно в линия на разсъжденията на strannik, където имаме точно йерархична структура, в която има някой, който поема отговорност и други, които не поемат отговорност. Тази философия пасва идеално на днешната епоха и статуквото, което е въведено и затова думата "миряни" за мнозина си идва точно на мястото. Затова и аз я употребих, като специфично подчертах, че това е в негативен смисъл.

Поради тази причина направих тези уточнения, за да могат четящите да разбират и да внимават в значенията на думите. Няма как да говорим на общ език ако значенията на думите, които използваме се разминават.

Затова уточнявам.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #23 on: October 31, 2011, 07:47:51 AM »
Виж по-нагоре, че употребих "миряни" точно в линия на разсъжденията на strannik, където имаме точно йерархична структура, в която има някой, който поема отговорност и други, които не поемат отговорност. Тази философия пасва идеално на днешната епоха и статуквото, което е въведено и затова думата "миряни" за мнозина си идва точно на мястото. Затова и аз я употребих, като специфично подчертах, че това е в негативен смисъл.

Поради тази причина направих тези уточнения, за да могат четящите да разбират и да внимават в значенията на думите. Няма как да говорим на общ език ако значенията на думите, които използваме се разминават.

Затова уточнявам.
Аз за "миряни/н/" нямам забележка, нито оспорвам това, което си написал - то е така, спор няма. Направих отметка за "Христос", която дума е вече време да я употребяваме в нейният пълнозначен аспект, който и посочих, а именно : "Помазан", "Помазаник". Също така е редно да се отбележи, че "християни" не е свързано толкова с "фамилията" "Христос" (-ови, например), а с основата - "помазан-ник", един вид "хора, които имат върху себе си помазването на Самият Свой Господар - Помазаният Йесус / Исус", но това е вече друга тема. 
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #24 on: November 03, 2011, 18:21:32 PM »
Между другото за днешната църква и нейното структуриране нещата се въртят като начало около апостол Павел.
Той е бил пратен между езичниците и това което е правел е горе долу като в църквите сега. Заставал е пред  другите и е изнасял 'лекции', но е нямало как да бъде иначе защото никой от тях не е разбирал за какво иде реч и всички са се учели и черпели информация за Бог и Исус от него. От там много от църквите са възприели този начин на 'поучение' нямало е и преводи на самото слово, а когато са се появили не са били много добри и малко хора са имали достъп до тях което допълнително е затруднило познанието за Бог.
И понеже това е така от векове хората са свикнали, че това е правилния начин, вместо да се обърнат и да видят от евреите как трябва да се прави.
Остава въпроса защо в днешно време след като има информация за тези неща хората не се обръщат към истината която четат в библиите си, а продължават да слушат хората които ги използват и лъжат. :/
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #25 on: November 03, 2011, 18:36:55 PM »
Nikolay, това, което казваш е доста далече от истината, тъй като самият апостол Павел пише:

1 Коринтяни 14:26. Тогава, братя, що става между вас? Когато се събирате всеки има да предлага псалом, има поучение, има откровение, има да говори непознат език, има тълкувание. Всичко да става за назидание.

Да не говорим, че същото нещо се е правило и в синагогите и то далеч преди Павел да се роди. Основна грешка е да се смята, че по времето на Павел изведнъж са започнали да правят събранията "по-различно". А всъщност всичко си е било пак същото като форма.

Когато Христос излезе от пустинята със силата на Духа и започна да говори по синагогите искаше ли "специално разрешение"?

Не. Той не беше известен на народа тогава. Преди това говорил ли е? Сигурно. Това е било нормалното протичане на тези събрания. Когато този, който говори говори неща, които не са според всеобщото разбиране имаше ли "баш лектор", или "разпоредители" или "охрана", които да го "озаптят"? Не. Хората просто хващаха човека и го убиваха с камъни. Не случайно искаха да направят това и с Христос, защото според тяхните разбирания той говореше богохулно. Това стана, за да се изпълнят Писанията, че при своите си дойде, но своите му не го приеха. Но говоря това, за да изясня "начинът на протичане" на тези събрания.

И когато Павел е говорил той е бил просто поредният от събранието, който е можел да стане и да предложи поучение.

Дори и днес да протичат събранията по този начин и под тази форма, това няма да оправи нещата. Просто ще имаме езичници в сърцата, събиращи се под форма на събрание, за което четем в Библията.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #26 on: November 03, 2011, 19:21:51 PM »
Нещо не съм се изразил ясно вероятно. Това което казвам, е за времето когато Павел е ходел сред езичниците за да им открие Бог.
За да разпространи словото между езичниците той е го е правил на различни места.
Quote
13 А в събота излязохме вън от портата край една река, гдето предполагахме, че става молитва; и седнахме та говорихме на събраните там жени.   
14 И някоя си богобоязлива жена на име Лидия, от град Тиатир, продавачка на морави платове, слушаше и Господ отвори сърцето й да внимава на това, което Павел говореше.

Също така това какво той е учел, бързо е било забравено в следващите няколко века, а и с намесата на Рим нещата тотално се отклоняват от това което е разпространявал Павел.
Иначе когато е ходел в синагогите по тези места е ясно, че нещата са били както трябва. Но, в синагогите не са пускали никой освен евреи. А и в повечето случаи те веднага почваха да се обръщат срещу него.

В този пример той е правел като Исус, говорел е на събрани хора край река заедно с Тимотей.
Това което казвам е, че хората са почнали да копират този начин на предаване на словото като единствен и са го превърнали в институция. Започнали са да издигат техни си лидери и даже да ги издигат в светци без да се интересуват Бог одобрява ли това или не. Не казвам, че Павел е виновен, просто споделям какво мисля за възникването на днешните църкви и пастори.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #27 on: November 03, 2011, 19:42:25 PM »
Ти правиш ли разлика между Павел като пратеник от Бога и това, което си писал:
Quote
Той е бил пратен между езичниците и това което е правел е горе долу като в църквите сега

Разликата е от земята до небето. Пратеникът има за цел да отиде и да извести дадено нещо на някого. Той е пратен с власт и авторитет. Този, който имитира пратеника е нищо повече от "турист в чужда държава" и има точно толкова авторитет и власт.

Няма нищо общо между "църквите сега" и това, което пише в Словото — дори като форма на общуване, събиране и т.н... а какво да говорим за същината "под похлупака".

А относно възникването на днешните религиозни структури трябва да прочетеш малко история на католическата църква — от обединението на какви общества е възникнала примерно...
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #28 on: November 04, 2011, 01:51:43 AM »
Има една основна черта в характера на ранната Църква, която искрено и със сълзи копнея да се възстанови днес, защото с болка мога да кажа, че не я откривам! Евангелието на апостол Йоан и неговите послания говорят най ясно за нея, но аз искам да обърна внимание на написаното за нея в двете послания на Павел към Коринтяните, както и в Деяния на апостолите! Говоря за онова братолюбие, което християните от 1ви век бяха развили до такава степен, защото сега като четем в Словото, какво са правили, на мнозина им се вижда странно. Реално братолюбие в действие, до такава степен, защото в Деяния е записано, че никой не е наричал нещо от имота си свое, но всичко им е било общо, даже са продавали от имотите си, за да могат да покрият нуждите на своите братя в нужда! В Деяния четем за трапези, за немотните братя и вдовиците от Църквата, трапези, за които да се грижат бяха избрани дякони! Чувал съм че Църквата в Антиохия се е грижила за 5000 сиромаха!!! Църквата в Рим - за 3000 сиромаха!!! Какво братолюбие!!! Къде е то днес? Не лъжата, която хората наричат хуманизъм, а истинското братолюбие, къде е?
Защо питам това? Защото всички говорим за любов, а тя трябва да се опита! За това говори и 2Коринтяни 8:1-8, в който цитат ви моля да вникнете внимателно:
"Още, братя, обявяваме ви Божията благодат дадената на църквите в Македония, че, като търпят голямо утеснение, преумножената тяхна радост и дълбоката им нищета показаха преизобилно богатството на тяхната щедрост, защото според силата си (свидетелствувам), и повече от силата си, доброволни се посочиха, като ни умоляваха с голямо приканване да приемем дара им и участието в служенето на светиите; и не само както се надявахме, но себе си отдадоха първом Господу, а после нам, с волята Божия, така щото примолихме се на Тита, както бе започнал, така и да доизкара във вас и това благодеяние. И тъй, както изобилвате във всяко нещо, във вяра и в слово и в разум и във всяко усърдие и в любовта си към нас, така да преизобилвате и в това благодеяние. Това не ви го казвам като заповед, но чрез усърдието на другите да опитам и искреността на вашата любов."
Виждате ли как се опитва една любов дали е искрена? Да се потърси доказателство за нея!
24ти стих "Покажете прочее към тях и пред църквите доказателството на вашата любов и на нашата с вас похвала."
Но това дело, не може да бъде, ако не излиза от сърцето. И именно в това Павел похвалва коринтяните, че те даже имат нещо повече, а именно нужното огромно желание! В 10ти стих е записано, че те коринтяните, християните от Ахаия, са били първи не само да го правят, но и да го искат и желаят! Тоест те са я копнеели, преди да я проявят тази Христова Любов на дело!
И нещо повече. Освен че са се обичали и са си помагали Църквите от Македония и Ахаия, така щото изобилието на едните да запълни оскъдността на другите и обратно, те взаимно са събирали милостиня и за светиите в Ерусалим.
1Коринтяни 16:1-3 "А колкото за събирането на милостинята за светиите, правете и вие както наредих в галатийските църкви. В първия ден на седмицата всеки от вас да отделя според успеха на работите си, и да го има при себе си, за да не стават събирания, когато дойда. И когато дойда, ще изпратя с писма ония, които ще одобрите, да отнесат подаръка ви в Ерусалим"
А също и този прекрасен стих:
2Коринтяни 9:1-2 "Защото излишно е да ви пиша за спомоществованието, което сме длъжни на светиите. Понеже зная вашето усърдие, за което се хваля с вас пред Македонците, че Ахаия от лани е приготвена; и вашата ревност мнозина подбуди."
Ето че тука вече Словото говори за ревност и за подбуждане! Ревност, която подбужда мнозина!
Ето за тази основна черта от характера на ранната Църква става дума и за нейното възстановяване със сълзи копнея днес! Ревност, за Библейско братолюбие!
А думата "подбуди" говори за събуждане!
Събуждане от което крайно се нуждаем!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #29 on: November 04, 2011, 10:47:38 AM »
strannik,

За да има "БРАТО-любие" трябва да има БРАТЯ. В контекста на Библията "братята", за които говорим са тези, които са поклонници на еврейския Бог на Авраам, Исаак и Яков и ходят в праведните му пътища.

Днес мнозина копнеят за това, което и ти споделяш, но малцина копнеят за Божията правда и това да бъдат синове на Бога. Когато имаме праведни Божии хора, тогава имаме братолюбието, за което четем в Словото. Без тези условия да са налице, ще имаме лицемерен хуманизъм и социални дейности (каквито виждам в изобилие днес).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?