Author Topic: Коя е истинската Църква?  (Read 66163 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

avia

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 67
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #30 on: November 05, 2011, 09:34:52 AM »
"....Тая тайна е голяма,но аз говоря това за Христос и за Църквата..."


22 Жени, подчинявайте се на своите мъже, като длъжност към Господа;    
23 защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на църквата (като само Той е спасител на тялото).    
24 Но както църквата се подчинява на Христа, така и жените нека се подчиняват във всичко на своите мъже.    
25 Мъже, любете жените си както и Христос възлюби църквата и предаде Себе Си за нея,    
26 за да я освети, като я е очистил с водно умиване чрез словото,    
27 за да я представи на Себе Си църква славна, без петно, или бръчка, или друго такова нещо, но да бъде света и непорочна.    
28 Така са длъжни и мъжете да любят жените си, както своите тела. Който люби жена си, себе си люби.    
29 Защото никой никога не е намразил своето тяло, но го храни и се грижи за него, както и Христос за църквата;    
30 понеже сме части на Неговото тяло [от Неговата плът и от Неговите кости].    
31 "Затова ще остави човек баща си и майка си, и ще се привърже към жена си, и двамата ще станат една плът".    
32 Тая тайна е голяма; но аз говоря това за Христа и за църквата.    
33 Но и вие, всеки до един, да люби своята жена, както себе си; а жената да се бои от мъжа си...


Работата на Един Бог/Христос/..с краен резултат...да я представи за Себе Си...
Тая тайна е голяма...Коя тайна...но всъщност Павел говорел за Христос и за Църквата.?Тайна,която била скрита/по напред в писаното/,но сега била показана на Неговите апостоли и пророци?В която тайна Павел имал "проумяване"?А именно,че езичниците били вече сънаследници...?Тогава,какво общо имат мъжа,жената и техните "задължения"?Каква е асоциацията?Христос и Църквата?
Мъжът и жената?
Ако съществува подобен паралел,е редно да попитаме/да изследваме/..понятието Мъж,и Жена,защото от край време,Бог се нарича Съпруг,на Собствената си жена/народ,сега вече езичник и евреин/.
Ако не познаваме Бог,/като Мъж/,нема познаваме и "мъжът",невестата/жената е еклесията.Но проблема остава в "мъжът"/Самият Бог/.Кой е Той,за да бъда и аз "мъжът"?Какви са Неговите отношение,работа с Неговата жена,за да се прави и аналог..мъжът -жената-Христос-църквата?

Целото послание към Ефес,е цело обяснение,целата картина,ясна,недвусмислена.
Говори се за Намерение на Бог,за Неговото отношение с жена Му във времето.
Ние търсим белезите на "истинската църква".....
/По моето мнение/ белезите са следните:

"Но желая да знаете, че глава на всеки мъж е Христос, а глава на жената е мъжът, глава пък на Христос е Бог."

"защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на църквата (като само Той е спасител на тялото)."

"И всичко покори под нозете Му, и постави Го да бъде глава над всичко за църквата,
Ефесяни 4:15 "

През времената Бог е имал,крайни недоразумения със Собствената си жена/народ/...сега не е по различно.Защо?Стигал е до крайности,с много тежки последствия за тази "жена"..и винаги е твърдял,че не е разбран,не е търсен,не е желан,дори оставян/не веднъж/.
В същото време на лице са били всички "белези" за "истинноста" на обществото/спазвани стриктно/.Тази жена/на Бога/,обаче като ,че ли не може да "стопли",какво пак не е доволен Бог/мъжът и/..и пита..в какво сме сгрешили,дори в какво сме Те оставили?

Всички ние/съставляващи Тялото/,имаме един основен проблем...Самия Бог.Той остава същия,със същите разбирания,повели,заповеди...и...нема да се промени.Дори си мисля ,че не би се замислил да постъпва с нас/евреи и езичници/ по същия начин ,по който е постъпвал и в миналото.Защо?Нали имаме белезите на "истинността".Говорим Неговото слово,изцеляваме в Неговото име,кръщаваме в същото Име?Събираме се в Неговото име?

Липсва Живия!Дишащия,Чувстващия,Верния,Обичащия,Гневещия се!
Къде липсва..в обществото ли?Не!Липсва в образа на мъжа,жената,в дома..и после в обществото!

"а не държи главата Христа, от Когото цялото тяло, снабдявано и сплотено чрез ставите и жилите си, расте с нарастване, дадено от Бога."
Това е лично обръщение!
Сега да проследим къде се разпада връзката:
Бог е глава на Христос!
Христос е глава на мъжът!
/явно Те немат промяна и проблем/
Мъжът е глава на жената???
Мисля,че тук е късото съединение?
Защото има определителна форма..КАКТО..
мъжът е глава на жената,КАКТО,Христос за църквата.

"защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на църквата (като само Той е спасител на тялото)"

Един мъж,който не познава Христос/за да е Негов образ/,жена/живееща с неподчинено сърце,спрямо мъжът..както църквата се подчинява на Христос...Общество,което пита Бога..."Какъв ти е проблема,в какво не те потърсихме,къде те оставихме...събираме се в твоето име,и в Твоето име извършихме много велики дела../отговора го знаете/???
В случая съм мъж/но да прочетем писанието,защото започва,с обръщение към жената...

"Жени, подчинявайте се на своите мъже, като длъжност към Господа;"

Защо "КАТО" длъжност?Защо започва апостолът с жената?
/Нека жените не ме разбират погрешно,старая се да съм безпристрастен доколкото ми позволява мъжкото естество/

Но и мъжът и жената са "жена" на Христос,и са длъжни ,..единия да люби ,КАКТО Христос,но преди това другия да се подчинява,КАКТО църквата се подчинява на Христос.
Ако липсва подобно разбиране и живот в собствените ни семейства,какво да говорим за собствените ни общества/защото ние сме обществото/.
Нашата длъжност ,всъщност вече не е длъжност,а своеволно ,но съообразено с обстоятелствата дело/с липса на постоянно отношение/.Ако Живия не е глава на мъжът,или мъжът на жената..кого чекаме,кого имитираме?
Ще завърша със следното...болен дом-болно общество,общество без глава!
Един апел..като мъж/обикновен мъж/  .../това го пише Павел,не аз/А на жените заръчвам, и то не аз, но Господ: Жена да не оставя мъжа
си.."
А това го пиша аз...
Най -големата болка изживяна от Нашия Баща е именно тази..че е бил оставян!
Живи и здрави




strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #31 on: November 08, 2011, 12:52:33 PM »
Цитат от 2ра глава на Галатяни
"...защото знаменитите не ми приложиха нищо повече, но напротив, щом видяха, че бях поверен да проповядвам евангелието на необрязаните, както Петър на обрязаните..., и като познаха дадената мене благодат, Яков и Кифа и Иоан, които се виждаха, че са стълпове, дадоха десници на общение на мене и на Варнава, за да идем ние в езичниците, а те в обрязаните. Искаха само да помним сиромасите, за което и се потрудих с усърдие това същото да сторя."
Ето че за потвърждение на написаното в Коринтяни, и тук в Галатяни се откроява тази характерна за Истинската Църква черта. Яков и Кифа и Иоан, са видяли, че Павел не от човеци е приел Благовестието Христово, така че не са счели за необходимо да му прилагат нещо в допълнение. Освен едно! Само да не забравя - да помни сиромасите! И тук, пак, както в 2Коринтяни 9:2, отново имаме думата "усърдие"! "Искаха само да помним сиромасите, за което и се потрудих с усърдие" - "Понеже зная вашето усърдие, за което се хваля с вас пред Македонците, че Ахаия от лани е приготвена и вашата ревност мнозина подбуди"
Колкото до "БРАТОлюбието", трябва да знаем, че братя ИМА, но при не наличието на стабилна Църква, повечето са духовно малки /Матея 25/ - гладни, жадни, голи, скитащи се, болни, а и затворени. И ако наблегнем първо на Царския закон, мисля, че ще започне истинско духовно израстване. Защото виждам, че днес не се знаят елементарни истини за ранната Църква и повечето се спъват в не толкова трудни неща, а се впускат да търсят отговори за дълбоки неща, без да са наясно с плитките.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #32 on: November 08, 2011, 17:09:36 PM »
strannik,

Виждам, че под "църква" имаш предвид нещо доста по-различно от това, което Бог нарича "църква" и гледам, че по-добре от Бога знаеш, че нямало било "стабилна църква" и затова (?) "братята" били "духовно малки".

Тук има толкова много твърдения, които си ги казал ей така. Първо, трябва да посочиш доказателство, че "няма стабилна църква". Това ще разбули тайната около разбирането ти за "църква". Предполагам, че щом не го пише във вестниците, няма го по новините, няма "стабилни" сгради, реклами на събрания и маркетинг, няма шушукания между хората, няма слухове, значи "няма стабилна църква"?... Ако греша в преценката ти, тогава ме поправи и докажи защо "няма стабилна църква".

След като си готов с доказателството, трябва да покажеш като (уж) няма "стабилна църква", кои пасажи в Словото говорят за това, че следствието е "братя", обаче "духовно малки".

Това, което Христос говори в Матей 25 го изкарваш извън контекста и правиш заключения, които не са коректни.

Т.нар. "ранна църква" не е започнала 1-ви век. За църквата Господ говори още за Израел в пустинята с Моисей. Това предполагам ще хвърли малко разяснение или поне ще предизвика размисъл относно разсъжденията, които са базирани на погрешна терминология.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #33 on: November 08, 2011, 19:16:02 PM »
Защото виждам, че днес не се знаят елементарни истини за ранната Църква и повечето се спъват в не толкова трудни неща, а се впускат да търсят отговори за дълбоки неща, без да са наясно с плитките.

Това, че правя сравнение със нещо от ранната църква и правя аналог с него сега като пропускам това което се е случило през това време, не означава че не знам за него. Че, не знам всичко е ясно, но съм позачитал по темата. :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #34 on: November 08, 2011, 22:37:45 PM »
1Коринтяни 14:24-25
"Но ако всички пророкуват, и влезе някой невярващ или прост, той се обвинява от всички, и осъжда се от всички; тайните на сърцето му стават явни; и тъй, той ще падне на лицето си, ще се поклони Богу и ще изповяда, че наистина Бог е между вас."
Посочете ми църква, в която това да е така!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #35 on: November 09, 2011, 00:47:03 AM »
Какво очакваш?

Адрес, телефон, сграда, управител, ЕИК?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #36 on: November 09, 2011, 03:49:31 AM »
В 1 Кор. 14 глава апостол Павел не дефинира какво е стабилна църква, а разяснява какво е предимството на пророческата дарба пред останалите. В  Писанията нямаме свидетелство точно примера който Павел дава да се е случвал някъде редовно, въпреки това е имало множество истински и стабилни събрания.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

avia

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 67
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #37 on: November 09, 2011, 12:47:26 PM »
Странник...по същата логика.."Бъдете съвършени,както е съвършен Вашия Небесен Баща"...Посочи ми един човек,който да отговаря на това ?

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #38 on: November 14, 2011, 11:09:55 AM »
Прочетох цялата дискусия която сте провели но аз не разбрах коя е истинската църква.Ако някой може да обясни с по обикновени думи лесно да се разбира.Благодаря ви и нека Бог да ви благослови с мир и любов в Исус Христос амин.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #39 on: November 15, 2011, 23:26:40 PM »
avia, логиката не е точно същата, защото самото Слово казва - "Няма праведен ни един" поради което аз не мога да ти посоча дори и в Словото съвършен човек, освен Христос, но Той е Бог дошъл в човешка плът, докато за записаното в 1Коринтяни 14:24-25, мога да ти посоча в Словото, както и в примери през отминалия век, че е имало Църкви с този дар. Посочих този цитат от Коринтяни, защото именно в него се говори за хора, между които е Бог, макар, че даровете наистина не са критерий за праведност и стабилност при една личност или църква. Критериите са плодовете, но съгласете се всички, че все пак, ако има днес стабилна Църква, то тя ще изпълнява заповяданото в Словото - "Копнейте за по-големите дарби" или както е в Царигр.изд. - "Имайте ревност за по-добрите дарби". И ако една Църква наистина стои праведно и стабилно пред Бог, то Той в любовта Си и в милостта Си, ще им даде това, за което копнеят и ревнуват! Така, че от една страна дарбите не са критерий, но от друга страна имаме писаното в Йоан, че Бог не слуша грешници, но ако някой е благочестив и върши Божията воля, него слуша. Но ето, че тук пак опираме до благочестието и вършенето на Божията воля. А за да е човек благочестив, трябва да обуздава езика си, защото е писано, че ако някой счита себе си за благочестив, а не обуздава езика си, неговото благочестие е суетно. А за да се научи човек да обуздава езика си, трябва да ограничи максимум влиянието на света върху неговия ум и да даде място на Словото Божие да се вселява в него богато! /Колосяни 3:16/

Quote
В 1 Кор. 14 глава апостол Павел не дефинира какво е стабилна църква, а разяснява какво е предимството на пророческата дарба пред останалите. В  Писанията нямаме свидетелство точно примера който Павел дава да се е случвал някъде редовно, въпреки това е имало множество истински и стабилни събрания.
Watchman, това, което казваш е вярно, но все пак въпросния пример се е случвал. И макар и да не е посочено в колко Църкви, все пак го е имало! Дали във всяка, във всяка втора, в една от три, или в една от пет Църкви, незная, но го е имало! А днес, вие сами знаете, какво е положението. Това нормално ли е да го няма изобщо, този така нужен за назидаване на Църквата дар? До времето до 2000та година, до когато посещавах църковните събрания, се наслушах на пророчества, които абсолютно не се изпълниха. От там на сам, още 11 години слушах пророчества написани в книги, за които мога да кажа, че наистина поразяваха със своята дълбочина и вид на достоверност, но пак излиза, че нещата са неверни, предвид това, че "пророческите думи" започнаха да се редактират, а и при очевидното тъпчене на Колосяни 3:12,13,14, за което се убедих неколкократно, изобщо не мога да приема, че такъв има правото да се нарича пророк. Затова за мен стабилна Църква е тази, при която ги има нещата, за които четем в Евангелията, Деянията и Посланията, но също така и няма неща, за които не четем!
Четем ли, че в един град Църквата е една, значи трябва да е една!
Четем ли, че в Църквата е имало апостоли и те са били потвърдени, то те трябва да са потвърдени и днес!
Четем ли, че е имало пророци, то неверните падат по очи и се покланят на Бог, защото тайните на сърцата им стават явни!
Четем ли, че никой нищо от имота си не е наричал свое, но всичко им е било общо, значи така трябва да стане и днес!
Пише ли, че всеки ден християните са били заедно и с радост и простосърдечие са хвалили Бог, Който е прибавял на Църквата всеки ден такива, които се спасяват, значи така трябва да е и днес.
Не ме интересува че живеем 20 века по късно, Бог не се променя, нито обещанията Му! Той е Същия и Слава да бъде на Името Му!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #40 on: November 16, 2011, 04:09:01 AM »
strannik много ми хареса това което си написал и аз го подкрепям напълно.Дай Господи това да бъде амин.Нека Бог да те благослови.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #41 on: November 16, 2011, 12:20:49 PM »
Нещата днес са зле и ще се влошават, но пък верните ще продължават да стоят в Бога, да живеят благочестиво и да очакват Исус от небесата, да накаже непокорните и да дари утеха на своите.
Относно пророческата дарба, тя не е непременно предсказване на някакви бъдещи събития, по скоро това е дарба за назидание, изграждане, увещание и утеха. Хората с такава дарба, това е предимно тяхната служба в тялото от повярвали.
Те не казват непременно нещо случило се в тайно, или предстоящо, макар, че и това е възможно, ако Бог иска, но преди всичко говорят движени от Духа, говорят неща , които слушащите разпознават в сърцата си като казано именно за тях, и така са съответно изобличени, или насърчени и прославят Бога.
Вярвам, че и днес никоя от дарбите не е отпаднала и съществува, но ние сме причината за рядкото проявление на дарбите от Бога. Ние и нашето неверие.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #42 on: November 16, 2011, 13:11:40 PM »
strannik,

Доста от нещата, които пишеш са базирани на опита, който си имал и ученията, с които си бил заквасен, с които са заквасени, предполагам и всички участници във форума — кои повече, кои вече по-малко.

В твоите думи се долавят много пропуски на основни неща, които са базата, на която трябва да стъпи един праведен човек. Без тези неща не може да се стъпи на учението за дарбите. По същия начин по днешните религиозни събрания хората се опитват по всякакъв начин да имат разни "усещания" и "изживявания" и "свръхестествени преживявания". Едно време съм виждал многократно лъжливи неща, които не дават добър плод или лъжливи пророчества и т.н...

Първо е правдата на Бога. Какво е правдата на Бога? Какво е благовестието? Каква е целта на Божиите хора? Какво е призванието на Божиите хора?

Това са малка част от основните въпроси, на които религиозните събрания са дали други отговори, въпреки, че отговорите са записани в текста на Библията в прав текст. И базирани на друга основа, хората търсят неща, които няма как да намерят. Все едно да сложиш семена върху бетон и да чакаш да порастнат, а всъщност трябва да ги сложиш в почва, за да порастнат. И тъй като те не растат върху бетона, ти си правиш илюзии, че "растат в духовния свят" или "те искат още време" или ти се "привиждат, че растат".

"Няма праведен ни един" е нещо, което сме обсъждали в друга тема и само за да насоча @strannik към размисъл ще му дам пример, че мнозина в Библията са били наричани "праведни" (Йосиф, Йов и друг). Това погрешно ли е било или има проблем в това, че се хваща половин изречение от пасаж и се прави учение по него?

В Словото понятието "църква" няма религиозен смисъл и никога не е било употребявано в такъв, тъй като самата дума няма религиозен смисъл. "Църква" може да бъде наречено както събрание от няколко човека на нива, които нямат никакви намерения да служат на Бога, както и на няколко човека на нива, които работят и търсят Бога за дъжд. Църква може да се употреби и като "общност" от всички праведници на земята, както и от общност от няколко праведника на конкретно място. "Църква" не е термин, който обединява всички праведни по земята. Думата "църква" няма отношение към правдата или неправдата сама по себе си. В Словото се говори и за синагогата на сатана, не трябва да забравяме. Та думите "църква" или "синагога" нямат положителен или отрицателен смисъл сами по себе си.

Копнежът по дарбите в Коринт е бил "подплътен" със знание за това каква е целта на дарбите и мястото на дарбите в събранието от праведните. Това разбиране днес почти го няма или по-точно го има на малко места и тези места не ги пише във вестниците.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #43 on: November 16, 2011, 15:11:39 PM »
Tihomir, аз не зная за другите участници във форума, но трябва да ти кажа, че моя "квас" се нарича Нов Завет на Господ Исус Христос, ако ли да не беше досега щях да си стоя на някой стол в някоя от регистрираните църкви или щях да  продължавам да си чета "пророчества" и да си мисля, че като давам мляко и вълна, всичко е наред.
Като човек, който внимава да изпълнява писаното "пророчества не презирайте, всичко изпитвайте", аз съм приемал за проверка (изслушване, четене),различни учения и твърдения, които са се появявали в евангелските среди, но до определено време. За изпитването на някой неща ми трябваше малко време, но за изпитването на други ми трябваха години. Защото не е лесно човек да се научи да изпитва нещата с Божието Слово или да гледа на тях през Божието Слово. Но когато такъв размени местата и започне да гледа на Божието Слово през нещата, тогава се получава блокиране във вярата, защото такъв започва да разбира Словото през призмата на тълкувания, доктрини и учения, които е приел. Това е вече "заквасване", за каквото говориш. В крайна сметка разбира се от подлаганите на проверка неща има и прави и истинни, които няма как човек да отхвърли, защото вижда, че Словото ги потвърждава.
Другото което е, ти говориш за пропуски при мен на основни неща. Добре, аз не знам всичко, възможно е да изтървам нещо. Покажи ми.
Първо казваш е правдата на Бог! Напълно съм съгласен, Божието Слово го потвърждава с думите "първо търсете Божието царство и Неговата правда". Но с какво аз показвам да пропускам това?
Казваш също, че на въпросите "Какво е правдата на Бога? Какво е благовестието? Каква е целта на Божиите хора? Какво е призванието на Божиите хора?", религиозните събрания дават други отговори, докато Словото дава отговор в прав текст. Добре, ще посочиш ли за всички четящи темата, този прав текст в Словото?
За праведните. Да и на мен веднага ми дойде на ум за Езекил 14:14 и да спомена на avia за Ной, Йов и Данаил, но не ставаше дума просто за праведни, но за съвършени, а това е доста по високо. Макар, че и за съвършенството, Исус каза на един "ако искаш да бъдеш съвършен иди продай имота си и дай на сиромасите", също и другаде се казва "ние поучаваме мъдрост между съвършените", което говори и че съвършени може да има, но това е друга тема.
А за това каква е целта на дарбите и мястото им в събранието, нека да обсъдим в друга тема, за да го има това разбиране тук и да не го търсим във вестниците.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Коя е истинската Църква?
« Reply #44 on: November 16, 2011, 15:35:51 PM »
Квасът, за който говоря е пропил мисленето ти, тъй като според това, което пише в Словото нещата не стоят така, както мислиш. Говоренето ти издава това. Всички сме били пропити с такъв квас, за съжаление.

За начало — какво е "новият завет", за който говориш? Кой ти каза, че всички са си продавали целия имот? Защо в посланието към Евреите пише, че на някои от братята им разграбвали ИМОТА, който според твоето мислене трябвало да се продаде? Защо Христос не каза на всички слушащи да си продадат имота? Защо той избра определено хора, които да бъдат с него? Защо Петър трябваше да отседне в кожаря Симон, който явно имаше имот и го подслони не за ден или два? Къде в Словото четем, че всички вярващи излязоха на квартира?

С тези въпроси искам да ти покажа, че мисленето ти е заквасено от ученията днес, които наблягат на определени пасажи от писмата на апостолите и се насърчават хората да не вникват в Писанията, на чиято основа бяха стъпили тези евреи и говореха.

Поради липсата или по-точно "изкрияването" на тези основни понятия е доста рано да говорим за дарбите на Божия Дух.

Като едно добро начало мога да започна с това какво беше призванието на Авраам, за когото се казва, че е бил "бащата на вярата" и какво е призванието на Авраамовите чада. Колко дарби е имал Авраам, къде е "ходил на църква" и какво е направил за Бога изобщо и защо той не си продаде имота?

От отговора на тези въпроси може да се започне да се изгражда представата на Бога за това как Божиите хора трябва да живеят и какъв пример да дават. Останалите неща се градят след като има основа.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?