Author Topic: Вдъхновението на Писанията  (Read 5819 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kike

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Вдъхновението на Писанията
« on: January 27, 2017, 12:58:39 PM »
Въпреки, че от дълги години смятах, че съм във вярята установих, че нямам разбиране дори за елементарни неща и особено когато започнах да изчиствам ума си от набити клишета. Едно от тези неясни за мен неща е и това, което Wachman написа:

Quote
Quote
По отношение на Библията на първо място трябва да разбираш какво означава вдъхновение и как то работи. Ако разбираш как работи Божието вдъхновение ще знаеш, че човешкия фактор не играе когато то е на лице.

Какво точно представлява вдъхновението? Защото ако кажем, че е диктувано от Бога и хората са записвали точно дума по дума тогава, ще имаме претенциите на корана.
 Затова до каква степен влияе човешкия фактор?
За пророците ми се срува по ясно, там на пророкът му се дава видение или разговаря с ангел от Бога, но как Божието вдъхновение работи при хората решили да опишат дадени случки, на които са свидетели или по това което са чули без в това да има грешка ?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Вдъхновението на Писанията
« Reply #1 on: January 27, 2017, 13:51:06 PM »
Здравей,

Първо отделих въпроса ти в своя собствена тема, защото беше зададен в представянето на участник във форума и не е правилно да отклоняваме темата на представянето му към други теми. Затова обособих въпроса ти в своя тема, за да може целенасочено да се говори по този въпрос.

Quote
Затова до каква степен влияе човешкия фактор?

До същата степен до която чашата влияе на виното в нея. Може би не много хора знаят това, но съда в който е поставена дадена течност действително оказва някакво влияние на съдържанието, но това влияние не касае самата същност и цялостност на съдържанието. По същия начин всеки автор от Писанието има свой стил на писане, свои изразни средства, дори свой темперамент, но съдържанието е изцяло от Бога.

Самия апостол Павел говори за това, като казва:

2Кор. 4:7  А ние имаме това съкровище в пръстни съдове, за да се види, че превъзходната сила е от Бога, а не от нас.

Човека е пръстния съд в който е поместено съкровището, но съдържанието е от Бога.

Когато човек пише или говори под вдъхновение неговия дух и ум са изпълнени с онова, което трябва да напише или да каже. Това прилича на съд изпълнен с вода, който само се накланя напред да се излее пред всички съдържанието в него. Това не е същото като диктовка, защото диктовката е нещо машинално при което нито човешкия дух, нито човешкия ум съучастват. А има едно папагалско предаване на чутото. Ето защо писането под вдъхновение е подобно на пророкуването, то е изцяло под контрола на Духа, но формата на предаване е различна.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kike

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Вдъхновението на Писанията
« Reply #2 on: February 01, 2017, 09:57:24 AM »
Здравей,

Quote
Първо отделих въпроса ти в своя собствена тема, защото беше зададен в представянето на участник във форума и не е правилно да отклоняваме темата на представянето му към други теми. Затова обособих въпроса ти в своя тема, за да може целенасочено да се говори по този въпрос.

Извинявам се не зная как да започна нова тема, затова писах там. Благодаря ти, че си отделил въпроса в нова тема.

Въпросът ми е провокиран от запитването на мюсюлманин, който попита: Как е умрял Юда Искариот?" В бързината отговорих, че се е обесил, но в Деяния на апостолите е записано, че се пръснал през средата. Може би има някакво обяснение, но единстенито, което открих беше православно, което обяснява, че Юда искал да се обеси, но паднал и се пръснал.

Знам, че това не е жизнено важно, но тогава се запитах възможно ли е да има някакви т.н. противоречия?


 


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Вдъхновението на Писанията
« Reply #3 on: February 01, 2017, 13:25:39 PM »
Всяко нещо, което не е разбрано в неговата цялост може да изглежда противоречиво. Имаше един пример при който 4-ма слепци хващат един слон и с напипване всеки от своя край описва какво представлява слона. И разбира се описанията им са напълно противоречиви. Докато истината е че те са само частични. Когато частите се съберат се получава цялата картина в която няма противоречие.

Същото е и с историята за смъртта на Юда. Това че се е обесил не противоречи на това, че може след обесването клона да се е счупил и той да е паднал и пръснал в пропастта. А мюсюлманите са последните които биха искали да говорят на тема противоречия защото не съществува по грубо противоречаща си книга от Корана.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kike

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Вдъхновението на Писанията
« Reply #4 on: February 01, 2017, 13:57:18 PM »
Да, прав си, просто самата аз се обърках, когато ме попитаха и установих, че не знам какво точно е вдъхновението от Бога. Но примера ти с течнота и съда е много добър.

И православните така обяснявят това така наречено "противоречие" и наистина няма причина да не го приемем, защото всички други подробности съвпадат. Просто сглобена картина от различни части.
Благодаря ти.