Author Topic: Праведният Елиу и неправедният Йов  (Read 11847 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
  Привет, братство. Искам да повдигна този въпрос, който беше основен в дебатът ми с един ... човек преди време. Въпросният ... човек твърдеше, че Елиу е бил прав в описаното в книгата Йов, затова и накрая Бог не го осъжда, нито пък го споменава. Аз лично не намирам отговор на това защо Бог не се спира на Елиу и думите му към Йов и по-старите (по-старите от Елиу), но искам заедно да разискаме този казус :
 ПРАВ ЛИ Е БИЛ ЕЛИУ В ДУМИТЕ СИ КЪМ ЙОВ И КЪМ ПО-СТАРИТЕ ОТ НЕГО (от Елиу)? ЗАЩО БОГ (въпросът е малко "юридически" :-) ) НЕ ОСЪЖДА ЕЛИУ, НИТО ПЪК КАЗВА НЕЩО КЪМ НЕГО, А СЕ ОБРЪЩА КЪМ ЙОВ И НЕГОВИТЕ ПРИЯТЕЛИ?
 
  Въпросният ...човек искаше, помеждувпрочем, да докаже че не е на старите мъдростта, нито пък по-възрастните са за почит. Затова и защитаваше Елиу и думите и позицията му към Йов. Аз лично бях крайно възмутен и в негодувание, но над тезими чувства искам да разискам този въпрос с вас тук.
 Поздрави.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #1 on: July 14, 2011, 22:31:18 PM »
Аз мога да коментирам залгавието, а именно, че Бог нарече Йов "праведен", противно на заглавието, а за Елиу нищо не се споменава.

Та, ако трябва да започнем от нещо, трябва да бъде заглавието на темата.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #2 on: July 15, 2011, 00:19:08 AM »
Йов беше праведен човек и за това спор не може да има. Но имаше неща, които твърдеше и за които не беше прав, затова и Елиу имаше право да го изобличи. Има голяма разлика между това един човек да е неправеден и да не е прав за някои неща. За мен Йов е един от най-великите праведници, които някога са ходили по земята на когото не съм достоен да завържа ремъка на обувките, но той също имаше своите неясноти от които Бог го освободи чрез това, което пострада.

В края на краищата и Йов и неговите приятели трябваше да се покаят за думите си, а Елиу не трябваше да се покайва:

Йов 42:6  Затова отричам се от думите си, И се кая в пръст и пепел.

Йов се отрече от думите си и явно имаше защо. Елиу показа на Йов къде точно бърка:

Job 33:1  Затова, Иове, чуй сега словото ми, И слушай всичките мои думи.
Job 33:2  Ето, сега отворих устата си, Езикът ми с устата ми говори.
Job 33:3  Думите ми ще бъдат според правотата на сърцето ми, И устните ми ще произнесат чист разум.
Job 33:4  Духът Божии ме е направил, И дишането на Всемогъщия ме оживотворява.
Job 33:5  Ако можеш, отговори ми; Опълчи са с думите си пред мене та застани.
Job 33:6  Ето, и аз съм пред Бога както си ти,- И аз съм от кал образуван.
Job 33:7  Ето, моят ужас няма да те уплашва. Нито ще тежи ръката ми върху тебе.
Job 33:8  Безсъмнено ти си говорил, като слушах аз, И аз чух гласа на думите ти, като казваше:
Job 33:9  Чист и без престъпление съм; Невинен съм, и баззаконие няма в мене;
Job 33:10  Ето, Бог намира причини против мене, Счита ме за Свой неприятел;
Job 33:11  Туря нозете ми в клада, Наблюдава всичките ми пътища.
Job 33:12  Ето, в това ти не си прав; Ще ти отговоря, че Бог е по-велик от човека.
Job 33:13  Защо се препираш с Него, Загдето Той не дава отчет ни за едно от Своите дела?


Проблема на тримата приятели на Йов беше, че те твърдяха, че Йов непременно е съгрешил, че да му се случи всичко това. В това те не бяха прави,защото Йов не беше съгрешил, но Бог се прославяше в твърдостта на неговата праведност чрез страданието му.

Но Йов не беше прав в това, че се препираше с Бога относно това, че Бог не му дава отчет защо е позволил всичко това да му се случи. Другото в което не беше прав Йов беше, че изкарваше Бога твърде взискателен само и само да си намери причини против него, а това не беше вярно. Бог не си търсеше причини против Йов, напротив чрез това страдание Бог трупаше една вечна тежест на слава върху Йов. Йов не можеше да разбере това, защото неговото разбиране за Бога беше първично. Той познаваше Бога като защитник на правдата и праведния и съдия на грешния. Но не познаваше Божиите тайни. Същите тайни в които се препънаха фарисеите и много от израилтяните, защото си казаха - Исус умря разпънат на дърво, проклет според Закона, значи не може да е праведник, камо ли Божий Син и Месия. Но те дълбоко бъркаха, защото на кръста се изявяваше една от Божиите тайни - а именно невинния пожертван за виновните.

Позицията на Елиу беше именно такава - "Бог е по-велик от човека" - сиреч той напомни на Йов - не принизявай Бога до човешките си умувания за правда и неправда. Бог е велик Бог, ако е направил нещо - Той има добра и праведна причина, както и да ни изглежда на нас самите. За разлика от тримата приятели на Йов, които се фокусираха в размишленията си да изкарат Йов грешен, Елиу се фокусира на това да напомни, че Бог винаги е праведен:

Йов 34:7  Кой човек е като Иова, Който укорява Бога, както пие вода,
Йов 34:8  И дружи с ония, които вършат беззаконие, И ходи с нечестиви човеци?
Йов 34:9  Защото е казал: Нищо не ползува човека Да съизволява с Бога.
Йов 34:10  Слушайте ме, прочее, вие разумни мъже. Далеч да бъде от Бога неправдата, И от Всемогъщия беззаконието!
Йов 34:11  Защото ще въздаде на човека според делото му, И ще направи всеки да намери според пътищата си.
Йов 34:12  Наистина Бог няма да извърши насилие, Нито ще извърне Всемогъщият правосъдието.
Йов 34:13  Кой е възложил на Него грижата за земята? Или кой Го е натоварил с цялата вселена?
Йов 34:14  Ако прилепи Той сърцето Си само към Себе Си, И оттегли към Себе Си Духа Си и душата Си,
Йов 34:15  То ще издъхне заедно всяка плът, И човекът ще се върне пак в пръстта.
Йов 34:16  Сега, ако си разумен, чуй това; Слушай гласа на думите ми.
Йов 34:17  Ще властвува ли оня, който мрази правдата? И ще изкараш ли виновен мощния Праведник


Точно тук аз виждам и превъзходния дух, който е в Елиу, защото неговото отношение беше да издигне Бога, а не да изкара грешен човека. Много пъти може да видим праведни човеци да пострадат сериозно и тайната мисъл на сърцата ни е - " Ааа знаех си че е грешник, ето Бог го наказа!" Това понякога може да е вярно, но може и ни най-малко да не е вярно както беше случая с Йов.

При всички случаи ако имаме превъзходен дух, ние ще помним, че Бог е праведен във всичките Си пътища и съдбите Му са съдби велики и тайни, които ние можем да не разбираме, но трябва да си напомняме написаното:

Ис. 55:8  Защото Моите помисли не са като вашите помисли. Нито вашите пътища като Моите пътища, казва Господ,
Ис. 55:9  Понеже, както небето е по-високо от земята, Така и Моите пътища са по-високи от вашите пътища, И Моите помисли от вашите помисли.


Ако се прочете внимателно всичко, което Елиу казва на Йов може да се вникне повече в това колко превъзходна беше неговата позиция в тази нелека за всички ситуация.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #3 on: July 15, 2011, 09:37:39 AM »
 За някои пасажи не съм съгласен, а именно, че Елиу е издигал Бога и не се е фокусирал върху греха на Йов. Според мен той не прави никаква разлика от това, което до него са говорили приятелите на Йов - всъщност той се възмущава от това, че те не могат да посочат точно и ясно вината на Йов пред Бога, гнева му пламва и той разпалено се включва в дискусията, като до този момент е мълчал, смятайки, че приятелите на Йов (по-стари и по-мъдри уж от него) ще могат да покажат на Йов, че именно поради свой грях той, Йов, страда (видно е от гл. 32).

  Тълкуването на тази част от книгата може, общо взето да е двустранно, без крайно изясняване, но моята позиция, е че Елиу е искал да обори праведната позиция на Йов :

- Гневът му (на Елиу) пламна против Йов, защото оправдаваше себе си повече от Бога. Сега, разбирам че Йов казва, че се отрича от своите думи и се кае, но нима това не е правилната позиция на всеки един човек, видял Бога с очите Си? Да видим Исая : "- Горко ми, защото загинах!- понеже съм човек с нечисти устни и живея между народ с нечисти устни - понеже очите ми видяха царя, Господаря на воинствата." (Исая 6гл.)Същата по смисъл е реакцията и на Йоан, пратеника на Исус : "....и лицето Му светеше, както свети слънцето в силата си. И като Го видях паднах при краката Му като мъртъв..." (Откр-е 1:17).

  Също така, поставям под съмнение правилната преценка на Елиу, имайки в предвид тези му думи : 34гл.

-1- Йов е пиел презрение както се пие вода (ако се усъмним, че това е след наказанието, то следващите думи го отричат като време, 7ст.)

-2- Йов е в дружба с грешници и ходи с безбожници (ст.8)
-3- Йов е човек, който разпространява зли думи за Бога на Израил и подвежда към грях хората (а именно : „Нищо не ползва човек да е благоугоден на Бога!” – ст.9)
-4- Йововото говорене е без знание и думите му са лишени от разум (т.е.- безумни, ст.35)
-5- Елиу смята, че наказанието на Йов е справедливо, за негов грях и желае Йов докрай да бъде изпитан, защото отговарял на своите приятели като грешник ( а именно – не вижда в себе си вина ст. 36)
-6- Йов има грях и бунт в себе си, говори неспирно против Бога
-7- Йов говори напразно (дърдори) и думите му не са думи със знание (35:16)
-8- Елиу представя себе си така : „съвършен в знание”
____________________________________________________

И така, за мен идва две, а не три тези : тази на Йов и тази на неговите приятели, като тезата и позицията на Елиу, е видно от началото на 32 гл., както и по – натам.

И така, тезата на Йов е че той не е съгрешил на Бога и е праведен в позицията си, не е наказан за свой грях.

Тезата на приятелите му и на Елиу е че той е грешен и е наказан за греха си (смятам, че Елиу в горните 9 точки изкарва Йов наистина грешен).

Ако приемем, че Елиу има различна позиция от тази на приятелите на Йов, то при внимателно разглеждане на 32 гл., от началото и по – натам, мисля, че написаното може да се тълкува точно като обратна идея – именно, че Елиу е ядосан от неспособността на тримата да покажат греха и нечестието на Йов и сега той, въпреки, че е най-млад ще изяви нечестието и греха, ПОРАДИ КОИТО ЙОВ Е НАКАЗАН. И той го прави – 8-те мои повърхностни точки са доказателство за това.

И въпреки това е необяснимо, че Елиу не присъства в говоренето на Всевишният накрая – било то, че е говорил правда, било то, че е говорил неправда по отношение на Йов – Бог Е Праведен Съдия и за мен е необяснимо как не се е произнесъл по отношение на Елиу и позицията му.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #4 on: July 15, 2011, 09:50:02 AM »
  Също така, искам да обърна внимание на това изказване :
Quote
Йов се отрече от думите си и явно имаше защо.
- противоречи на пасажът от гл.42: 8.

  Разглеждайки предходните глави, от 38 - до 42, аз добивам представа, че Бог коригира Йов и го порицава. Въпреки че в началото на книгата Бог се "хвали" с Йов, тук Бог го порицава, задавайки му въпроси и показвайки пред Йов Своето величие, карайки го да направи неща, невъзможни за човека (напр.- да се облече с превъзходство и величие, с чест и достойнство, да гърми с гласа си, както прави Всемогъщия и други).
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #5 on: July 15, 2011, 10:41:29 AM »
Това, че Бог порицава Йов не пречи на факта, че Йов е бил праведен. Сгрешил човек и нечестив човек са различни неща, както са различни и праведен и някой, който е извършил добро дело.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #6 on: July 16, 2011, 22:26:59 PM »
  Да, Йов остава праведен и верен на Бога докрая на изпитанието си.
 Интересно е, между другото думата "изпитание". Тя е старовременна и идва от "из-пъйтати" / "из-пъйон" - "изпивам (нещо)". Йов е "изпил", един вид, това, което Бог му е отредил и той е бил верен на Бога докрай. Досещам се за чашата, която Господа изпи и молитвата Му в Гетсиманската градина ... благословено да е агнето за това, че понесе гнева Господен. Благодарение, слава, почит и сила принадлежат на него. Амен.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #7 on: July 27, 2011, 11:46:42 AM »
 Искам да завърша темата така : Елиу, в когото човекът, с когото влезнах в дебат, намира себе си казва така : "Един, който е усъвършенствуван в знание, стои пред тебе. " (36:4), на фона на своите несправедливи обвинения към Йов, които посочих горе.

 Смятам, че човекът, който се идентифицираше с въпросният Елиу е добре да се покае, имайки в предвид годините на своята вяра (2г и половина) и несправедливият пост, който е заел - да поучава вярващите. Намирам, че е ненормално млад във вярата да се идентифицира с думите на Елиу, че е "съвършен в мъдрост", както и да се вживява в ролята на изобличител и поучител (учител на Божиите думи) на  по-възрастните и да влиза в пост, който не му е даден от Бога.

  До там са я докарали "съвременните християни" - да ги поучават младенци, да властват над тях деца. Срамота.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

khorin68

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 6
  • Господ ме зачете
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #8 on: July 28, 2011, 18:45:52 PM »
Наистина ще ми е трудно продължа по тази тема, защото рискувам да погледна нещата по друг начин. Няма да използвам цитати от вече написаното дотук, защото няма да вземам предвид, че има неправилно изказване или грешен мироглед. Искам просто да напиша нещо, което ще бъде полезно дотолкова, доколкото ви прозвучи убедително.
Най-напред, искам да обърна внимание на нещо, което мен ме предизвика да направя определено изследване. Името Йов на еврейски (йоб) означава „мразен, т.е. преследван, гонен“. Това е името, което Бог призна в Своя разговор със сатана: “После Господ рече на Сатана: Обърнал ли си внимание на слугата Ми Иов, че няма подобен нему на земята, човек непорочен и правдив, който се бои от Бога и се отдалечава от злото?“ (Йов 1:8) Нали е интересно да вземем предвид това, че Бог го назова така? И сатана веднага се хвана за името му – щом е „преследваният“, я ми го дай на мене... После обаче идва ред на Елиу. Елиу на еврейски (елиху`) означава „неговият Бог“, а освен това той е син на Варахиил (на еврейски „бараке`л“ и означава „Бог е благословен“). Докато Йов няма назован баща, то Елиу има. Забелязвате ли разликите? Също така и местоживеенето им поставя разлики между тях. Йов живее в земята Уз (на еврейски „уц“, т.е. „съветване“ и по името на синът на Нахор – Битие 22:21), докато Елиу е назован като директен потомък на другия син на Нахор – Вуз (Тогава пламна гневът на вузеца Елиу, син на Варахиила, от Арамовото семейство... - Йов 32:2)
Така... Няма да съпоставям думите на Елиу с думите на Йов. То няма и нужда, защото думите на Елиу предизвикаха реакция в Бога: Тогава Господ отговори на Йова из бурята... (Йов 38:1) Интересно е откъде се появи бурята (на еврейски е „ураган“). Докато в случката с пророк Илия в 3 Царе 19:11 е само силен вятър, тук е твърде силен вятър.
А като най-последно, Бог се обърна към тримата мъже, които безуспешно „изобличаваха“ Йов: Затова вземете си сега седем телци и седем овни, та идете при слугата Ми Иова, и принесете  всеизгаряне за себе си; а слугата Ми Иов ще се помоли за вас, (защото него ще приема), за да не постъпи с вас според безумието ви, защото не сте говорили за Мене това, което е право, както слугата Ми Иов. (Йов 42:8) Забележете, че Бог не обяви Йов за праведник, а за приет. Еврейската дума е „наса`“ и означава „вдигам, повдигам; изправям“.
Нека божият мир е над всички вас!
Защото Ездра бе утвърдил сърцето си да изучава Господния закон и да го изпълнява, и да учи в Израиля повеления и съдби.
                       (Ездра 7:10)

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #9 on: July 28, 2011, 19:17:46 PM »
Какво означава, че "Бог не обяви Йов за праведник"? Това, че не го е обявил в това изречение или по принцип?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

khorin68

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 6
  • Господ ме зачете
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #10 on: July 28, 2011, 19:49:09 PM »
Не, не по принцип, а като заключение. В самото начало Бог обявява, че "няма подобен нему на земята, човек непорочен и правдив, който се бои от Бога и се отдалечава от злото?" (Йов 1:8) На еврейски "непорочен и правдив" е "(там) и (яшар)", т.е. "завършен; цялостен" и "прав; честен, прям, лоялен". Думата праведен е свързана с правда, т.е. "истина". По начало Йов е стоял в истината, защото Бог го обяви за Негов слуга. На еврейски "слуга" е "е`бед" - служител, слуга, а коренът е от думата "а`бад" - работя.
Защото Ездра бе утвърдил сърцето си да изучава Господния закон и да го изпълнява, и да учи в Израиля повеления и съдби.
                       (Ездра 7:10)

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #11 on: July 29, 2011, 00:34:14 AM »
______________________________
Цитат :
Името Йов на еврейски (йоб) означава „мразен, т.е. преследван, гонен“. Това е името, което Бог призна в Своя разговор със сатана: “После Господ рече на Сатана: Обърнал ли си внимание на
______________________________
  Здравей.
  Искам да направя няколко отметки, които според мен са наложителни. Имената в оригиналните езици имат значения, разбира се, също и имената в еврейският имат ГОЛЯМО значение. Например имената на синовете на Яков от Лия, Рахил и техните слугини (Зелфа и Вала). Или пък имената на първите синове – Каин и Авел. Също името на самият първи направен човек – Адам, на неговата жена, взета от реброто му – Ева. Или самото име на градината Едем, или много други смисли на различни имена – било то на човеци, географски области, градове, или нещо друго. Името на Помазаният цар от Назарет – Йешуа. Това е интересна тема, но тук трябва да се обърне внимание на следното : името на Йов не се поставя в семантична (смислова) зависимост в разговора между противника на Бога и Самият Всевишен. Нито пък името на Йов, като значение, е споменато някъде  – такъв извод не можем да направим, освен някакъв паралел, през името- изпитанието – краят на самата книга и изходът от Бог. Но това са по-скоро доста спорни изводи, бих казал, които са малко относителни и по-скоро – философски.
  Това, което се дискутира в книгата и темата тук е позицията на Йов ; неговият живот пред Всевишният, като значението на името тук не виждам да е намесено по някакъв начин – било то контекстуално спрямо даден пасаж от книгата, било то като обобщен извод от няколко глави, или дори цялата книга. Водещо е не значението на името (не че  е без значение), а праведността на Йов и свидетелството от живота на същият пред човеците, Бога, служебните духове.
Напротив, бих казал : името на Йов се свързвало с образа на човек, който е имал седем сина, три дъщери (тук евентуално можем да обърнем внимание на цифрите, защото според мен те са в контекста – 7 и 3), също като добитък :   „… добитъкът му беше седем хиляди овце, три хиляди камили, петстотин чифта волове; и петстотин ослици; имаше и голямо множество слуги;…” а самият Йов безспорно е бил : „… така че тоя човек бе най-големият от всичките жители на изток.” Така че от текста виждаме, че името на Йов е синоним на много добри неща и добродетели, но не и на мразен, преследван и гонен.


И така, с две думи, значението на името на Йов тук не е намесено по никакъв начин – виждаме, че дебатът м-у Бог и сатана е въз основа на неговият живот и правда пред Бога :
„  8. После Господ рече на Сатана: Обърнал ли си внимание на слугата Ми Иов, че НЯМА ПОДОБЕН нему на земята, човек НЕПОРОЧЕН И ПРАВДИВ, КОЙТО СЕ БОИ ОТ БОГА И СЕ ОТДАЛЕЧАВА ОТ ЗЛОТО?” – конфликтната точка, или брейкпойнта на цялата книга се оказват тези думи на Всевишният и оттук започва да се заплита цялата интрига и трагедия на Йов, чийто край е триумфален. Тези думи на Самият Жив Бог в лицето на противника на доброто и клеветника, се оказват началото на цялото действие на книгата. Значението на името тук не виждам да фигурира – то е евентуално дадено пророчески от родителите на Йов, като СИМВОЛ на това, което Бог Е имал в предвид че ще стане с него, защото Бог всичко знае и от Него нищо скрито не може да има, амен.


______________________________
Цитат :
 И сатана веднага се хвана за името му – щом е „преследваният“, я ми го дай на мене...
______________________________
  Не, далеч не пише, че „сатана се е хванал за името му”, но пише, че сатана оспори праведността на самият човек – оспори ПРИЧИНАТА, ОСНОВАТА, КАНАРАТА на вярата на самият Йов. Значението на името е бих казал надсюжетно – то е „пророчески израз” на това, което става, самият Йов се превръща в „изпълнение” на името си, ако мога така да кажа. Тук има дълбоки пророчески паралели със Самият Помазаник, бих казал – както в името, така и в съдбата и самият изход, но не пише, че има нещо общо м-у името на Йов и желанието на сатана да го изпита и да се открие истинската причина на праведността и демонстрираният свят живот на Йов. Така, както беше изпитан Самият Помазаник в края на дните Си и беше отхвърлен, счетен за нищо и унизен, така беше и Йов, също има паралел и в това, че хората са отвръщали лицето си от Помазаника, а в края на книгата на Йов разбираме, че чак при възстановяването на Йов идват неговите роднини – дотогава те са странели от него, били са „отвърнали лице” – символ на неодобрение, на липса на благоволение, те са смятали, че поради свой грях и неправда (скрити от хората, но видни от Бога) са се случили всичките беди : избитите деца, измрелите животни, други – откраднати, избитата прислуга. Дори в един от преводите (на седемдесетте) е описано, че жената на Йов е обикаляла другите къщи, вероятно просейки. Това е преди тя да го посъветва да похули Бога и да умре..
______________________________
Цитат :
„Докато Йов няма назован баща, то Елиу има. Забелязвате ли разликите?”
______________________________

Безспорно, за традицията на еврейският народ техните бащи са имали и имат невероятно важна роля. Това може да се проследи в целите святи писания. Но има случаи, в които дадени хора са без произход и това не пречи на тяхната праведност. Такъв е случаят например с пророците Амос, Авдия, Михей, Наум, Авакум, Агей,( 1 Царе 2:27) неизвестен пророк – „ И един Божи човек дойде при Илий и му каза : ….”, друг неизвестен пророк – (3 Царе 13:1) : „ И ето, един Божи човек дойде от Юда във Ветил”, Малахия, Даниил, Ананий, Мисаил, Азарий, както и много други мъже, които са споменати без своите бащи, но това не ги прави … „по-недостойни”, или пък нещо друго, обезценяващо тяхната служба пред Бога – напротив, всички знаем за живота на изброените мъже какъв е бил и те какви са били пред Бога. Така че аз лично не виждам „разликите” в този смисъл.
______________________________
Цитат :
„Йов живее в земята Уз (на еврейски „уц“, т.е. „съветване“ и по името на синът на Нахор – Битие 22:21), докато Елиу е назован като директен потомък на другия син на Нахор – Вуз…”
______________________________
  Ами не че произходът и бащиният дом нямат значение, но в този контекст и тази книга и в общият план на развитието на действието на книгата аз не виждам нито връзка, нито обобщение, нито паралел, нито каквото и да е. Йов е праведен – и то – символ на праведност за поколението си, както пише, а Елиу е човек, представен по баща и земя (поне в книгата не е намерено място за него, освен тези няколко реда) – начин за обикновено представяне на личност (вероятно е слушал дотогава, както разбирам от думите му, че е чакал тримата приятели на Йов да го „поставят на място” и да изявят греха му), Бог не го споменава в думите Си (предполагам защото самият Елиу просто е говорил точно както и самият той казва – разпалено и е бил млад и Бог в милостта Си не го наказва и дори не проявява отношение към глупостта му, която е причинена от неправилна „ревност” към Бога). 
______________________________
Цитат :
„думите на Елиу предизвикаха реакция в Бога:”
______________________________
Всъщност, при внимателен прочит се вижда, че Бог просто „игнорира” говоренето на Елиу (навлезнало в най-висша фаза вече) и започва да изобличава самият Йов. Думите на Бога не са предизвикани от говоренето на Елиу, според мен, а просто Бог Си Се е намесил на времето, когато Той е определил и макар да е праведен Йов пред Него, макар Самият Той да се е хвалил с Йов пред сам клеветника, Бог започва да задава реторични въпроси, чийто отговор е : „Кая се в пръст и пепел…” (по памет) – за Йов и за нас поуката е че колкото и велико да стои някой, то той е човек – дните на живота му са в ръката на Бога и никога не трябва да забравяме, че ние сме в Божията ръка и под Неговата всесилна власт. Дори и зло да сполети някой – Бог не е виновен. В добро да живее – да благодари и да живее смирено и кротко.
______________________________
Цитат :
„Докато в случката с пророк Илия в 3 Царе 19:11 е само силен вятър, тук е твърде силен вятър.”
______________________________

Не съм убеден, че е било така – в случката от 3 Царе 19 : 11 – и натам се вижда, че Бог изпраща силен вятър, цепещ бърдата и скалите, но по свое усмотрение Бог не е пожелал да говори в този мощен вятър – предполагам че същият вятър е бил по-скоро „демострация” на нещо, което Илия е бил „забравил” – че Бог е Мощен. Всъщност при явяването Си на Синай се вижда че точно обратното – сред гръмове и тътен Бог слезе на планината. Така че си е на Бог как и кога ще се яви, няма правило. Също се сещам как Бащата проговори на Сина (вж. еванг-то на Йоан) – хората казаха, че е „гръм”.
______________________________
Цитат:
„Забележете, че Бог не обяви Йов за праведник, а за приет.”
______________________________
Напротив, Сам Бог го обяви за праведник :

  8. И Господ рече на Сатаната: обърна ли внимание върху Моя раб Иова? Защото няма на земята такъв като него: човек непорочен, справедлив, богобоязлив и отбягващ злото.    

  8. And the LORD said unto Satan, Hast thou considered my servant Job, that there is none like him in the earth, a perfect and an upright man, one that feareth God, and escheweth evil?
І на Йов.
И Бог не се отметна от тези си думи, защото Бог не е човек, та да се отмята от казаното Си. Той Е Верен. А Йов беше и си остана Негов праведник – докрая на изпитанието. Всъщност, ако накрая Йов не беше праведен, нямаше да бъде и приет, разбира се.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #12 on: March 10, 2015, 17:17:10 PM »
Днес преглеждах темите и видя и тази та рекох и аз да споделя моето схващане върху книгата Йов.
Както Йов така и приятелите му изповядват една и съща теология и тя е:

Ако си праведен пред Бога ще благоденстваш, ако си нечестив ще страдаш.

Това е явно от спора между Йов и неговите истински приятели.
Къде е проблема тогава?
Проблема е в това, че Йов жъне плодовете на нечестивите без да е извършил грях и така той е в недоумение
" защо Бог е допуснал грешката" да допусне такова нещо да се случи на праведен човек?
Приятелите на Йов съдят неправилно тъй като те казват:
"Ей, не знаем какво точно си съгрешил пред Бога, но съдейки по това което ти се е случило е ясно, че си съгрешил. Иначе така ли щеше да се случи? Виж разрови се за греха си и ще видиш, че не страдаш без причина. Заслужил си страданието си"
Йов казва:
И баба и дядо могат да обвиняват като вас без да могат да доказват. Това ли е начина по който справедливо се съди, като вас? Хващаш злините струпали се в живота на човека и му казваш ето ти доказателства, че си съгрешил. Това не е редно! И аз вярвам като вас, че това което се случи на мен трябва да се случи на нечестивите, но не разбирам защо на праведен човек като мен?

Та конфликта на Йов и приятелите му е точно заради посочените причини!
Елиу слуша, слуша пък се произнесе и каза на приятелите на Йов, че не обвиняваме човек без да посочим вината му. Лошотиите в живота на човек не са непременно Божии съд заради греховете му.
А на Йов в общи линии каза:
"Йов, ти знаеш ли това? А това? А това?" и му зададе доста въпроси на които отговорите бяха:"Не знаеш, не разбираш"
"Ами с такова ограничено знание за Бог и неговите дела дали можеш справедливо да отсъдиш дали Бог е прав или не?"
Това, което Елиу подхвана(да дава знание за Бога и Неговите пътища и суверенитет) Бог продължи нататък като зададе на Йов още няколко риторични въпроса на които отговора беше: НЕ!

И така накрая Йов каза:
Йов 42:5
Слушал бях за Тебе със слушането на ухото, Но сега окото ми Те вижда


Израз, който показва, че някой има по добро познание, схващане за някого или нещо. Например, едно нещо е да си слушал за някого, а друго нещо е да го срещнеш и видиш с очите си. Тогава ако си имал някаква погрешна представа за този, човек тя може да бъде коригирана.

Йов научи нещо което е важно всеки да научи:
Човек на тази земя може да страда без да заслужава и може също да благоденства без да заслужава.
Бог не  винаги въздава според делата на човека на тази земя затова нека се водим не от това, което ни се случва а от изявената Божия воля, знаейки че Този на който служим е Справедлив и Милостив.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Праведният Елиу и неправедният Йов
« Reply #13 on: March 10, 2015, 19:18:59 PM »
Аз мога само да се съглася с тези разсъждения.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.