Author Topic: Кое му е всъщност лошото??  (Read 42211 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #15 on: June 10, 2011, 15:58:29 PM »
Nikolay,

Мисля, че размислите ти относно светската система са доста пропити с това, което си бил научен в училище. Фактът е, че точно това е била целта на училището и у теб тя е свършила работата си.

Факт е, че Божието Слово ни дава примери за това как са живяли хората едно време, как са правили бизнес, как са изкарвали прехраната си и т.н.

Факт е, че мнозина днес не забелязват това. В случая ти не си обърнал внимание на това какво пише в Словото и говориш като цяло наизуст.

Когато си лице в лице с нивата и небето и очакваш да завали, за да даде плод, тогава можеш да говориш тук на всички във форума, че "без Божията подкрепа и 1000 декара ниви да има човек пак ще погине". Сега си стоиш пред монитора и очакваш да си купиш утре храна от магазина и смяташ, че всичко това ще си стои, но това не е упование на това Бог да ти изпрати дъжд на нивата. И всъщност това, което получаваш от магазина е често внос от чужбина. Ако спре този внос, няма кой да ти донесе нищо на магазина, тъй като и тук малцина се занимават със земеделие.

Не случайно Писанието говори за толкова случаи на глад и как Божиите хора са били упътени от Бога какво да направят и то не е било да уповават на "държавата".

Само да вметна, че по дефиниция "държавата" е "хората", а не "човеци, които владеят над други човеци".



ОК, тогава да те попитам какво направи Йосиф ?
Май отиде в Египет (тогавашната 'светска система') и живя там почти през целия си живот ? И не Бог ли го упъти да го направи ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #16 on: June 10, 2011, 16:04:37 PM »
При това орязваш това което съм казал и си го тълкуваш както искаш, Тихомир.

Nikolay,
Когато си лице в лице с нивата и небето и очакваш да завали, за да даде плод, тогава можеш да говориш тук на всички във форума, че "без Божията подкрепа и 1000 декара ниви да има човек пак ще погине".

Защото аз казах това:

Quote
А ако световната системата се срине, без Божията подкрепа и 1000 декара ниви да има човек пак ще погине.  И 1000 животни да има, ако се срине светската система, може да бъде ограбен от гладната тълпа и пак да умре от глад.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #17 on: June 10, 2011, 16:09:53 PM »
Николай, ти специално да си се замислил за Йосиф, че не Египет спаси Йосиф, а Йосиф спаси Египет. И Египет нямаше нищо общо с днешната система, той беше аграрна икономика. Днешната система се крепи на финансово магьосничество и експлоатация на природните ресурси и бедните народи до дупка.

Времето, което Израел трябваше да прекара в робство в Египет беше също пророчески образ на това, как всички сме били роби на света, но ще си спомниш ли какво направи Бог? Бог ИЗВЕДЕ народа си от Египет, за да може да Му послужи в пустинята и след това да им даде собствена земя. Забележи, че Бог не желае народа Му да Му послужи в Египет. ПЪРВО трябваше да ИЗЛЕЗЕ и ПОСЛЕ да послужи на Бога и да стане част от Божия завет, царство и цели.

Понеже даваш примери с Египет е редно да се замислиш над тия неща.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #18 on: June 10, 2011, 16:21:07 PM »
Не съм казал нищо за това кой кого е спасявал. Казах че Йосиф живя там и умря там !
А това за Египет нещо не го схванах.
В Египет нямаше влъхви = магьосници ?
В днешния свят няма аграрна икономика ?

И да питам ти от къде знаеш, че Бог който е разпръснал слугите си из 'светската система' няма да ги изведе когато стане време за това ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #19 on: June 10, 2011, 16:23:06 PM »
Мога също така да те попитам Watchman, Бог ли те изведе теб от града за да отидеш там където си сега или ти сам реши да го направиш ?
И да обясниш защо реши така ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #20 on: June 10, 2011, 16:36:22 PM »
Не го схващаш защото не знаеш как работи финансовата система на света. И не само финансовата, и политическата, и образователната и медицинската. Религиозната да не забравяме също.

Йосиф може да е умрял в Египет, ама костите му бяха изнесени от там, което идваше да покаже, че неговото място не е там. Също така Йосиф беше заведен НАСИЛА в Египет. И пак това беше пророчески образ, за да се изпълни Писанието "И от Египет повиках Сина Си".

Бог обаче няма намерение Неговите синове да са в Египет, а да излязат от него. Писанието ясно заповядва:

2Кор. 6:14  Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината?
2Кор. 6:15  и какво съгласие има Христос с Велиала? или какво съучастие има вярващия с невярващия?
2Кор. 6:16  и какво споразумение има Божият храм с идолите? Защото ние сме храм на живия Бог, както рече Бог: "Ще се заселя между тях и между тях ще ходя; ще им бъда Бог, и те ще Ми бъдат люде".
2Кор. 6:17  Затова - "Излезте изсред тях и отделете се", казва Господ, "И не се допирайте до нечисто"; и "Аз ще ви приема,
2Кор. 6:18  И ще ви бъда Отец, И вие ще Ми бъдете синове и дъщери", казва всемогъщият Господ.


А сега погледни живота си и ми кажи не живееш ли ПОСРЕД нечестивите (както Лот) и дали не си ВПРЕГНАТ с тях И ЗАВИСИМ от тях?

Да, Бог ме изведе от града, но само за да мога да отрезвея още повече и да видя, че дори това излизане не е достатъчно и че не съм изпълнил още горния стих. Имам обаче всяко намерение чрез Божията благодат да го изпълня, и то незабавно.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #21 on: June 10, 2011, 16:54:46 PM »
Да костите му бяха изнесени, защото Бог го предупреди за това, че ще изведе народа си от там. Но, той беше заведен там 'насила' не поради Божията воля ли ? За това ли Бог му прати сънищата, че братята му ще му се поклонят ?
Всичко беше подготвено от Бог и то стана така защото такава беше волята Му. А не защото братята му решиха да го продадат, самият Йосиф им го каза.

И ако аз живея и съм впрегнат като Лот, и ако Бог е промислил за мен да се спася като Лот, не бих ли се спасил ?

И ако Бог е извел теб, не би ли могъл да изведе и други като им покаже твоя пример ?

Знаеш ли Божиите пътища и кое и защо прави той ? И можеш ли да му кажеш кое е право и кое не ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #22 on: June 10, 2011, 17:39:12 PM »
Aлоооу, отклонихте дискусията в непознати води.

   Тихомире, пази се от този осъдителен дух които те завлядява.
Не забравяи че и ти си бил грешник.
    Или си втория Месия заченат непорочно?
Бог е щедър да прощава и наистина слънцето изгрява и над злите и над добрите!
     Така че лошо няма да има храна в Моя дом- казва Господ, пък било то материална или духовна!



   П.С.

  цитат: "В случая визирах значението на конктерния пасаж. Думата "съдбата" няма съвременното значение в което се използва, а има значение на "присъдата" - т.е да внимаваш в това какви присъди дава съда на сиромаха и дали са справедливи или се изкривява правото, защото е сиромах и не може да се защити."

      С това не съм съгласен докажи го чрез Словото!!!

!
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #23 on: June 10, 2011, 17:59:43 PM »
Quote
С това не съм съгласен докажи го чрез Словото!!!

Ами провери еврейската дума и употребата й в Писанията и ще видиш. Дори българската дума "съдба" идва от корена "съд" и е означавала "присъда" във времето когато е превеждана Библията. Няма общо със днешното "съдба" по смисъла, който се използва от астролозите. Правилния прочит на тази библейска дума не е съдбА, а СЪДба.

Quote
И ако аз живея и съм впрегнат като Лот, и ако Бог е промислил за мен да се спася като Лот, не бих ли се спасил ?

Не ти препоръчвам да си като Лот, защото Лот стана баща на два народа чрез кръвосмешение - Моавците и Амонците, които станаха едни от най-големите врагове на Божият народ. Ти такъв плод ли искаш от живота си?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #24 on: June 10, 2011, 18:33:14 PM »
Quote
С това не съм съгласен докажи го чрез Словото!!!

Ами провери еврейската дума и употребата й в Писанията и ще видиш. Дори българската дума "съдба" идва от корена "съд" и е означавала "присъда" във времето когато е превеждана Библията. Няма общо със днешното "съдба" по смисъла, който се използва от астролозите. Правилния прочит на тази библейска дума не е съдбА, а СЪДба.



   Т.е.  бедните  не ни касаят, освен ако не са заплетени в някоя неспрасведлива съдебна драма? - Това ли казваш?

      Защо тогава пишете:   "само да помним сиромасите - което също нещо и ревностно желаех да върша." Гал. 2:10

    Което м/у  другото е мото на подраздел в форума.

  Защо тогава Христос казва на козите : "Гладен бях и не ме нахранихте"?

  Какво пише в Исая  58 глава за правилния богоугоден пост? -

      Isa 58:7  Не е ли да разделяш хляба си с гладния, И да въведеш в дома си сиромаси без покрив? Когато видиш голия да го обличаш, И да се не криеш от своите еднокръвни?
Isa 58:8  Тогава твоята светлина ще изгрее като зората, И здравето ти скоро ще процъфне; Правдата ти ще върви пред тебе, И славата Господна ще ти бъде задна стража. "

   Давам ти поне 3 точки за размисъл.
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #25 on: June 10, 2011, 18:51:20 PM »
Quote
   Т.е.  бедните  не ни касаят, освен ако не са заплетени в някоя неспрасведлива съдебна драма? - Това ли казваш?

Не, ни най-малко не казвам това. Едиственото, което казах е, че КОНКРЕТНИЯ пасаж говори за несправедливи присъди, без да внушавам с това, че това е единствената валидна ситуация, или единствения пасаж, който касае въпроса за бедните. Просто направих уточнение във връзка с цитирания пасаж, без да правя обобщения.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #26 on: June 10, 2011, 20:19:03 PM »
то Лот стана баща на два народа чрез кръвосмешение - Моавците и Амонците, които станаха едни от най-големите врагове на Божият народ. Ти такъв плод ли искаш от живота си?

Да не дава Бог.

Но, да видим друго:
Тук, сам Исус казва да помним Лотовите дни. Какво стана в Лотовите дни:
Quote
Лука 17 глава
28 Така също, както стана в Лотовите дни; ядяха, пиеха, купуваха, продаваха, садяха и градяха,   
29 а в деня, когато Лот излезе от Содом, огън и сяра наваляха от небето и ги погубиха всички, -   
30 подобно на това ще бъде и в деня, когато Човешкият Син ще се яви.   
31 В оня ден, който се намери на къщния покрив, ако вещите му са в къщи, да не слиза да ги вземе; също и който е на нива да не се връща назад.   
32 Помнете Лотовата жена.

Не дойде ли съд за Содом и Гомор ? Не бе ли спасен Лот ? Защо бе спасен ако е бил неправеден ? А, ако пък е спасен защото е бил праведен, то той бе изведен от там поради праведността си. Или бе спасен само поради думата на Авраам ? А ако е така, ние чада ли сме на Авраам (макар и духовни) ? И в крайна сметка дали това може да се случи на някой друг, но в последните дни ?
Но, пък Исус ни каза - помнете Лотовата жена, понеже тя макар и спасена не послуша Божията воля.
А за, потомството на Лот ще попитам, Лот ли съгреши или дъщерите му ? И ако и да беше потомството му грешно пред Бога, дали Лот ще бъде спасен и ще влезе ли в новата земя, така наречения рай ?

Имаме не един пример където, децата получават наказание, но бащите им не поради вярата си.
В крайна сметка имаме Един който съди и ще съди, не само по делата ни, но и по това какво е в сърцата ни. Затова не бива и да забравяме това:

Quote
1 Коринтяни 13 глава
1 Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.   
2 И ако имам пророческа дарба, и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм.   
3 И ако раздам всичкия си имот за прехрана на сиромасите, и ако предам тялото си на изгаряне, а любов нямам, никак не ме ползува.

Колкото и да спазваме закона, в нас трябва да има и любов, но тази любов не трябва да противоречи и да се противопоставя на закона.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #27 on: June 10, 2011, 22:15:21 PM »
Quote
Не дойде ли съд за Содом и Гомор ? Не бе ли спасен Лот ? Защо бе спасен ако е бил неправеден ? А, ако пък е спасен защото е бил праведен, то той бе изведен от там поради праведността си. Или бе спасен само поради думата на Авраам ?

Лот можеше и да не  бъде спасен защото сърцето му клонеше към градовете. Бог му каза да бяга към планината, а той избра някакъв малък град и се примоли на Бога да запази малкия град за да може той да отиде там. Това показва добре какво е в сърцето му. Аз бих казал - горко на онези, които избират да са като Лот.

Интересното е също, че Авраам ходатайстваше за праведните, не за останалите.

Quote
А ако е така, ние чада ли сме на Авраам (макар и духовни) ?

Нека ти припомня думите на Исус тука:

Йоан 8:39  Те в отговор Му казаха: Наш баща е Авраам. Исус им каза: Ако бяхте Авраамови чада, Авраамовите дела щяхте да вършите.

Ти казваш, че си Авраамово дете, ами вършиш ли делата на Авраам? Той живееше в шатри извън градовете на безбожниците. Крайно време е ония които са от Авраам, да вършат неговите дела.

Quote
А за, потомството на Лот ще попитам, Лот ли съгреши или дъщерите му ?

Я ми кажи - ти ако се напиеш и някоя блудна жена се възползва от това и преспи с тебе, дали ще си без грях?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #28 on: June 11, 2011, 19:44:27 PM »
Интересното е също, че Авраам ходатайстваше за праведните, не за останалите.
Именно за това го споменавам, понеже той се намери праведен.

––––
Йоан 8:39  Те в отговор Му казаха: Наш баща е Авраам. Исус им каза: Ако бяхте Авраамови чада, Авраамовите дела щяхте да вършите.

Ти казваш, че си Авраамово дете, ами вършиш ли делата на Авраам? Той живееше в шатри извън градовете на безбожниците. Крайно време е ония които са от Авраам, да вършат неговите дела.

А ти в шатра ли живееш ?
Или както всеки в днешно време живееш в къща ?
Иначе за да гледаш много овце, кози и какъвто и да е добитък няма как да живееш в ценътра на който и да е град, а е най добре да си някъде в близост до града. Все пак животните трябва да се изкарват на паша всеки ден и да се прибират вечер. Но, и е хубаво да си в близост до града за да можеш да търгуваш с другите хора там.
Аз не гледам животни - за какво ми е да съм извън града ? И тогава имаше наемници и някои от тях са живели в градовете - нали ? Да тогава е било по-рядко от сега.

Quote
Я ми кажи - ти ако се напиеш и някоя блудна жена се възползва от това и преспи с тебе, дали ще си без грях?
Ти ако имаше дъщеря би ли я сравнил с блудница ?
Ако е дъщеря която познава Божия закон тя няма да го направи. А, ако презира повеленията му тя може и да го направила, но бащата няма как да го предвиди понеже и се доверява. Не е все едно да се довериш на блудница и на дъщеря.
А за Лот се казва че той дори не разбра.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кое му е всъщност лошото??
« Reply #29 on: June 11, 2011, 20:10:37 PM »
Интересното е също, че Авраам ходатайстваше за праведните, не за останалите.
Именно за това го споменавам, понеже той се намери праведен.

––––
Йоан 8:39  Те в отговор Му казаха: Наш баща е Авраам. Исус им каза: Ако бяхте Авраамови чада, Авраамовите дела щяхте да вършите.

Ти казваш, че си Авраамово дете, ами вършиш ли делата на Авраам? Той живееше в шатри извън градовете на безбожниците. Крайно време е ония които са от Авраам, да вършат неговите дела.

А ти в шатра ли живееш ?
Или както всеки в днешно време живееш в къща ?
Явно се хвана само за думата "шатра", а не подчерта още по-важното, че Авраам живееше отделен от безбожниците. Това е на което наблегна Watchman. Израел живееше също отделно от езическите племена. Бог е дал заповед на Израел да празнува празника на шатроразпъването, когато те трябваше да живеят в шатри няколко дни. Иначе Бог им беше дал заръки и как да си строят къщите. Така че, ако не опитваше да се хванеш за думата, но да размислиш трезво върху цялото изречение на Watchman, в светлината на цялото Писание, нямаше нужда сега да бъде пояснявано това.

Израел е преобраз на това как Бог искаше да живеят Неговите хора — да живеят отделени от езичниците, но без да е проблем да правят бизнес с тях или едни на други да си вършат услуги. Има достатъчно примери за това и думата е точно "пример", за да прочетем, да осмислим и да живеем според този пример.

Иначе Watchman живее извън града, ако това те интересува.


Quote
Иначе за да гледаш много овце, кози и какъвто и да е добитък няма как да живееш в ценътра на който и да е град, а е най добре да си някъде в близост до града. Все пак животните трябва да се изкарват на паша всеки ден и да се прибират вечер. Но, и е хубаво да си в близост до града за да можеш да търгуваш с другите хора там.
Аз не гледам животни - за какво ми е да съм извън града ? И тогава имаше наемници и някои от тях са живели в градовете - нали ? Да тогава е било по-рядко от сега.
Не е задължително да гледаш животни. Това е бил начинът да си набавят вълна за дрехите, защото живеейки по номадски начин, за тях агнетата са били източник на мляко, месо и вълна. Те не са ходили до близкия градски мол, за да си купят платове или готови дрехи.

Quote
Quote
Я ми кажи - ти ако се напиеш и някоя блудна жена се възползва от това и преспи с тебе, дали ще си без грях?
Ти ако имаше дъщеря би ли я сравнил с блудница ?
Ако е дъщеря която познава Божия закон тя няма да го направи. А, ако презира повеленията му тя може и да го направила, но бащата няма как да го предвиди понеже и се доверява. Не е все едно да се довериш на блудница и на дъщеря.
А за Лот се казва че той дори не разбра.
Лот беше наречен праведен още преди да излезе от Содом. В посланието към Евреите се свидетелства за това. Все пак никъде не пише, че дъщеря му е познавала Божия закон (не говорим за Моисеевия закон, защото Лот е далеч преди Моисей). Също Илий, свещеникът, беше убит от Бога, защото "се довери" (ще използвам твоята терминология) на това, че синовете му ще се поправят, но нищо не направи по случая. Така, че твоята логика с "доверието" се чупи пред тази много показателна история.

Аз чета, че Лот беше праведен човек, но това не означава, че дъщерите му са автоматично праведни. Кога е разбрал това, че дъщерите му са преспали с него и дали го е разбрал, не зная. Те все пак са имали съпрузи и на Лот може да му се е струвало, че са били бременни от тях. Това е пак малко вероятно, защото те не са отишли директно в планината, а първо са отишли в Сигор, а и Лот е можел да брои до 9 месеца, предполагам.

Но е ясно като бял ден, че дъщерите му извършиха нечестие, защото откриха голотата на баща си и народите, които се родиха от тях станаха противници на тези, които бяха родени по Божието обещание.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?