Author Topic: Галaадецът Ефтай  (Read 48329 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #30 on: April 24, 2011, 13:52:37 PM »
Quote
Уочман :
________________________________
- Ефтай направи ОБРЕК
- БОГ ИЗБРА какво да излезе от вратата и да посрещне Ефтай
_________________________________

Виждам че не е подплатено с текст от писанията.  Ти обвиняваш тези, които са на противна страна, че не биха действали като Ефтай (да си спазят обрека), нито като Авраам (да посегнат на Исаак), но аз не виждам тези примери да са постулатни, да са не изключение, а ПРАВИЛО. Бог ВЕДНЪЖ избра да изпита Авраам и то – заради завета Си с него и говорейки за това, че един ден Той, Небесният Бог така ще накаже Сина Си. Авраам беше СПРЯН. Това ти не го пишеш, но пишеш своите инерпретации, нападайки опозицията си. Това не е право.

Бог избрал какво да излезе от вратата. Къде го пише, моля? В закона има редица случаи за направен НЕСМИСЛЕН ОБРЕК. Ти как така направи този генерале извод просто не ми е ясно. Прочетох внимателно текста и не оставам с впечатление, че това е било правило (да се посвещава нещо на Бога така прибързано и необмислено, както е сторил Ефтай). Никой друг, никъде, не е правил такъв обрек. От никой друг, никъде, Бог не пожела да пирнесе сина си, едничкият си син на обещанието, в жертва. Това са изключения, а вие искате да ги постулирате. Това не е право.

Това, което Ефтай направи беше ОТВОРЕН ОБРЕК, сиреч обрек при който не е в неговите ръце какво ще излезе от вратата да го посрещне. И ако не е в ръцете на Ефтай, който прави обрек пред Бога то в чии ръце е? При този обрек има две страни, едната е Ефтай, другата е Бог. Ако не е в ръцете на едната страна, то в коя ръка ще е? Пределно ясно е че е в ръката на Бога. Освен ако не успееш да докажеш, че е в ръката на случайността, късмета или на дявола. Според Писанието и космите на главата са преброени пред Бога и дори и едно врабче не пада на земята без волята на Отца. Мат. 10:29,30 Ако това е така за космите и врабчетата , то колко повече това е вярно за съдбата на една израилева дъщеря?

Това, че Авраам беше спрян, не е аргумент по темата.Защото аргумента по отношение на Авраам е че той не се усъмни, че именно Бог изисква жертвата на детето, и беше напълно готов да я изпълни докрай. Докато вие се съмнявате, че Бог би дал такава заповед. Авраам е баща на вярата и аз предпочитам да имам неговата вяра, не вашата.

Точно това е проблема с хуманизма. Когато стане въпрос за човешка жертва, оо човека е толкова издигнат, че БОГ НЕ МОЖЕ да прави така. НЕ МОЖЕ да иска такива неща. Човешкия род не може да преглътне гордостта си спрямо Бога. Обаче Бог е Бог и прави все що Му е угодно и не се съобразява с мнението на човеци. Трябва ли да напомня как пророка прокле децата и мечка излезе и разкъса 50 деца, защото се подиграха на един пророк? Това е Бога на Библията, който не му харесва има още малко време до Пришествието да се кланя на какъвто друг бог си избере.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #31 on: April 24, 2011, 15:29:49 PM »
  Виждам твои размишления, неподплатени с нищо от библията. На ръба на спекулацията, че и отвъд.

 -1- в ръцете на Бог била развръзката относно изборът на излязлото от дома. Пише за несмислено говорене относно Бога и несмислени обреци. Ти си вадиш твои размисли и спекулираш с истината. Никъде не пише, че Бог е благоволил в жертвата на Ефтай. Никъде.
"Отворен обрек"? Хм...интересно. Явно си го допълнил в твоите преводи - 10 на брой.
 -2- Уочман :

________________________
"Това, че Авраам беше спрян, не е аргумент по темата."
________________________
 Разбира се че не е аргумент - нали е написан от хуманисти и сатанисти. ;-) Напротив - ТОВА Е АБСОЛЮТЕН АРГУМЕНТ И ВСЕКИ, КОЙТО ИМА ЗДРАВ РАЗУМ, ИЛИ ИМА ЕЛЕМЕНТАРНИ ПОЗНАНИЯ В ПРАВОТО И СЪДА ЩЕ ГО КАЖЕ И ЩЕ ОТСТЪПИ. Хайде стига спекулации!

ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ
  Нека всеки прочете относно Авраам - пише че Бог искаше ДА ГО ИЗПИТА ДАЛИ ИМА СТРАХ ОТ НЕГО, А НИКЪДЕ НЕ ПИШЕ ЧЕ БОГ Е ИСКАЛ ДА УБИЕ ИСААК. Никъде. Никога. Едно е "изпитание" и "изпитване", Уочман, а друго е твърдението ти че Бог искал да бъде Исаак принесен в жертва. Това не го пише. Това е твоя притурка и твърдение, от което ти трябва да се покаеш.

 Елисей и децата - ЕДНОКРАТНО. Никога. Никъде другаде. Нарицателен пример. Те обидиха пророк на Бога. И заслужаваха смърт - в закона го пише. Пишеш сборно и както хората казват - от десет кладенеца (разбирай - превода) вода носиш.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #32 on: April 24, 2011, 15:52:18 PM »
Крайно несериозно и повърхностно Владо! Аз съм дал аргументи и от Мат.10:29,30 и преди това от Евр:11:17-19 (както съм писал по-горе) и много добре съм обосновал разумността на това, което съм писал.

Ти обаче нямаш никакви доказателства, че Ефтай бил говорил несмислено. Напротив, значи чрез несмислен обрек и несмислено говорене Бог послуша Ефтай и му даде победата и му се отреди място в списъка с героите на вярата? Много смислено няма що.

По нищо не си личи, че си отделил време да вникнеш в аргументите, да прегледаш референциите. Важното е да си кажеш каквото си си намислил. Така дискусия не се води.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #33 on: April 24, 2011, 16:29:54 PM »
Като страничен наблюдател Владо, трябва да ти кажа че спориш много детски и предубедено, без да дадеш никакъв шанс на аргументацията на отсрещната страна, опитвайки се да вникнеш в нея. Това е много важен въпрос, защото касае характера на Бог и подобно поведение по такива въпроси е крайно недопустимо. Ако не съомеем да разпознаем Бог такъв какъвто е описан в писанията, то тогава служим на друг бог който е повлиян не от писанията, а от развратеният ни от светска бълвоч необновен ум, което в крайна сметка ще се окаже фатално. Затова е от изключителна важност да изследваме нещата в дълбочина и в пълна сериозност да сме готови да приемем Бог такъв какъвто е и такъв какъвто са го познавали хора като Авраам, Ефтай и прочие, независимо какво би ни струвало това.
Попринцип не исках да се намесвам, но наистина държанието ти прави много лошо впечатление и не мисля че така се постига градивен диалог, който да бъде от полза.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #34 on: April 24, 2011, 17:45:48 PM »
Quote
Уочман :
________________________________
- Ефтай направи ОБРЕК
- БОГ ИЗБРА какво да излезе от вратата и да посрещне Ефтай
_________________________________

Виждам че не е подплатено с текст от писанията.  Ти обвиняваш тези, които са на противна страна, че не биха действали като Ефтай (да си спазят обрека), нито като Авраам (да посегнат на Исаак), но аз не виждам тези примери да са постулатни, да са не изключение, а ПРАВИЛО. Бог ВЕДНЪЖ избра да изпита Авраам и то – заради завета Си с него и говорейки за това, че един ден Той, Небесният Бог така ще накаже Сина Си. Авраам беше СПРЯН. Това ти не го пишеш, но пишеш своите инерпретации, нападайки опозицията си. Това не е право.

Бог избрал какво да излезе от вратата. Къде го пише, моля? В закона има редица случаи за направен НЕСМИСЛЕН ОБРЕК. Ти как така направи този генерале извод просто не ми е ясно. Прочетох внимателно текста и НЕ оставам с впечатление, че това е било ПРАВИЛО (да се посвещава нещо на Бога така прибързано и необмислено, както е сторил Ефтай). Никой друг, никъде, не е правил такъв обрек. От никой друг, никъде, Бог не пожела да пирнесе сина си, едничкият си син на обещанието, в жертва.[/font] [/color][/u]Това са изключения, а вие искате да ги постулирате. Това не е право.


Да, Владо, прав си!!! Когато се взема един библейски стих, който не намира подкрепа в най-малко още 1 подобен стих, (за да се изпълни валидността на библейското доказателство-за най-малко 2 или 3 свидетели)  които да казват, да потвърждават същото нещо и/или принцип и ако само на база този единствен стих се прави разсъждение, чийто извод се извежда в доктрина, то това е лъжа, според Писанията! най-малкото е НЕВЕРНО, погрешно, своеволно и самоцелно тълкуване от някой в полза на това, което той иска да учи другите!

Както в случая с Ефтай и дъщеря му.

НАИСТИНА няма НИКЪДЕ в Цялото Писание друг такъв случай, като пример за вяра и твърдост относно: да принесем като  доброволна жертва (отнемане на живота) на собственото ни дете(или друг член от сем-вото ни) в полза на който и да е било друг от човешкия род, макар и в Божието Име.  


Това, че Авраам беше спрян, не е аргумент по темата.Защото аргумента по отношение на Авраам е че той не се усъмни, че именно Бог изисква жертвата на детето, и беше напълно готов да я изпълни докрай. Докато вие се съмнявате, че Бог би дал такава заповед. Авраам е баща на вярата и аз предпочитам да имам неговата вяра, не вашата.

Точно това е проблема с хуманизма. Когато стане въпрос за човешка жертва, оо човека е толкова издигнат, че БОГ НЕ МОЖЕ да прави така. НЕ МОЖЕ да иска такива неща. Човешкия род не може да преглътне гордостта си спрямо Бога. Обаче Бог е Бог и прави все що Му е угодно и не се съобразява с мнението на човеци. Трябва ли да напомня как пророка прокле децата и мечка излезе и разкъса 50 деца, защото се подиграха на един пророк? Това е Бога на Библията, който не му харесва има още малко време до Пришествието да се кланя на какъвто друг бог си избере.


Watchman, Ти твърдеше, че свободата на нейните съграждани от гнета на амонците е заплатена с нейното пожертване чрез отнемане на живота й, чрез огън, в името на Бог.  И доколкото разбрахме, правиш паралел с Бог, Който пожертва Единствения си Син - Исус, Божият Агнец.[/u]
НО това не е БИБЛЕЙСКО, нещо по-вече, то дори е насочено срешу отнемане на Славата от Бога, за чудесното Божието Жертвено Дело за нас.
Авраамовият акт на действие спрямо синът му Исак е подобно на това, което Бог щеше и направи за падналото човечество. Подобно,но не е  СЪЩОТО, защото нямаше развой по нататък като завършек. И правилно Владо е посочил с главни букви: "НО БОГ ГО СПРЯ."
 и знаеш ли защо?
Не е защото, Бог Отец не можеше след умъртвяването на Исак пак да го възкреси, Бог можеше.
Не е защото, Бог Отец не можеше да изпълни обещанието към Авраам, ако беше действително заклан синът му, да бъде отец на много народи, Той можеше.
Не е, защото имаше промяна в същността на великият АЗ СЪМ, защото Бог не може да ПРОМЕНИ самият СЕБЕ СИ, Той е същият вчера днес и во веки.

Брате! Умишлено, категорично Бог СПРЯ Авраам, ЗАЩОТО  Жертвеността Му е заложена напълно в Неговият Свят и върховно Справедлив характер. и поради същността си  като такъв Бог, Той не може да промени   Божествения план за изкупление на Своите Си,  тъй като още от началото на създанието, от началото на Вечността беше промислена само ЕДНА ЕДИНСТВЕНА НЕПОДРАЖАЕМА по своя Пример и Неповторимост  ЖЕРТВА на Човек за благото на човеци- Единородния Божи Син,Исус Христос.




Това, което Ефтай направи беше ОТВОРЕН ОБРЕК, сиреч обрек при който не е в неговите ръце какво ще излезе от вратата да го посрещне. И ако не е в ръцете на Ефтай, който прави обрек пред Бога то в чии ръце е? При този обрек има две страни, едната е Ефтай, другата е Бог. Ако не е в ръцете на едната страна, то в коя ръка ще е? Пределно ясно е че е в ръката на Бога. Освен ако не успееш да докажеш, че е в ръката на случайността, късмета или на дявола. Според Писанието и космите на главата са преброени пред Бога и дори и едно врабче не пада на земята без волята на Отца. Мат. 10:29,30 Ако това е така за космите и врабчетата , то колко повече това е вярно за съдбата на една израилева дъщеря?

Watchman, на какво библейско основание нарече обрека на Ефтай- ОТВОРЕН. ??? щото тогава трябва да има и ЗАТВОРЕН???
Предполагам обаче, че искаш да кажеш, че при всеки друг обрек, където човек КОНКРЕТНО нарича какво ще направи - посвети и принесе на Господа, ти наричаш затворен.
В случая Ефтай не конкретизира какво точно ще посвети, (принесе) и това има равностоен смисъла на нашето казване: "на всичко съм съгласен, всичко което имам го давам, само Бог да ми даде да успея в това и това"
Искам да ти обърна внимание, че личната жертва от изпълнението на оброка на Ефтай е съпоставима единствено с жертвата на Ана, описана в 1 Царе, 1 глава, която посвети единствения си син Самуил на Бога, въпреки че нямаше други деца, с които да се утешава, когато го остави на свещеника в храма. Понеже ти извеждаш мнение за Ефтай, че е описан като герой на вярата в ЕВРЕИ 11 глава, и че е такъв най-вече поради силата на твърдостта си да изпълни докрай казаните думи пред Господ като обрек, то по тази логика БИ СЛЕДВАЛО същата тази АНА да бъде вписана в същия този списък на герои на вярата, поради делото й на вяра. НО тя липсва!  Тогава, от това, се налага извода, че Ефтай не е включен от Св.Дух в този облак героични свидетели, поради издържането му на тежестта на обрека, както твърдеше ти, аа е там поради останалите му дела, за което съм изложила мнение предните дни.

Уочмън ти тълкуваш повратно текста от Мат. 10:29,30, и ги свързваш нагаждащо се към твоето мнение към случая с Ефтай. Точно тези 29 и 30 стих ти ги вадиш от контекста, където се говори, че Бог ще ни запази от злото, което ни правят враговете и също контекста изразява степента на грижата Му  към Неговите, след като Създателят на Световете отделя  голямо внимание дори  за всяко едно врабче, то КОЛКО по-вече ще защити  тези, които ще изповядат Името Му пред човеците.

Матей 10 глава

19 А когато ви предадат, не се безпокойте, как или какво да говорите, защото в същия час ще ви се даде какво да говорите.
20 Защото не сте вие, които говорите, но Духът на Отца ви, Който говори чрез вас.
21 Брат брата ще предаде на смърт, и баща чадо; и чада ще се подигат против родителите си и ще ги умъртвят.
22 Ще бъдете мразени от всички, поради Моето име; а който устои до край, той ще бъде спасен.
23 А когато ви гонят от тоя град, бягайте в другия; защото истина ви казвам: Няма да изходите Израилевите градове докле дойде Човешкият Син.
24 Ученикът не е по-горен от учителя си, нито слугата е по-горен от господаря си.
25 Доста е на ученика да бъде като учителя си, и слугата като господаря си. Ако стопанинът на дома нарекоха Веелзевул, то колко повече домашните му!
26 И тъй, не бойте се от тях; защото няма нищо покрито, което не ще се открие, и тайно, което не ще се узнае.
27 Това, което ви говоря в тъмно, кажете го на видело; и което чуете на ухо, прогласете го от покрива.
28 Не бойте се от ония, които убиват тялото, а душата не могат да убият; но по-скоро бойте се от оногова, който може и душа и тяло да погуби в пъкъла.
29 Не продават ли се две врабчета за един асарий? и пак ни едно от тях няма да падне на земята без волята на Отца ви.
30 А вам и космите на главата са всички преброени.
31 Не бойте се, прочее, вие сте много по-скъпи от врабчетата.

32 И тъй, всеки, който изповяда Мене пред човеците, ще го изповядам и Аз пред Отца Си, Който е на небесата.
33 Но всеки, който се отрече от Мене пред човеците, ще се отрека и Аз от него пред Отца Си, Който е на небесата

Просто не пасва НИКАК цитата ти за историята с Ефтай и дъшеря му.
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #35 on: April 24, 2011, 18:14:15 PM »
blossom, толкова се оплете в темата, че не си в състояние въобще да следиш за какво става въпрос. Явно толкова силно си си навила да си държиш на твоето, че си напълно заслепена за смисъла на това, което се пише. Не следите темата, не следите аргументацията по темата, не спазвате линията на логиката. отплесвате се по неща, които нямат никаква връзка със онова за което се говори. Пределно ми е ясно какво значи опиянение с вавилонско вино, опили сте се и не знаете какво говорите, при все това преизобилствате с думи с пионерско усърдие. Който е разумен ще разбере, аз няма смисъл да се повтарям.

Обаче зададох ти въпрос, искам да видя какво ще отговориш:

Quote
Нека да ти задам един въпрос, ако по времето на Антихриста ти бъде поставено условие да поставиш белега на звяра върху детето си или то ще умре, ти какво ще избереш? Ще кажеш ли " всяко човешко жертвоприношение пред Бога се изключва от плана и мислите на Бог" и после с пълна увереност ще дадеш да му поставят белега според "плана и мислите" на бога на твоето въображение, или реално ще препочетеш на убият детето в името на вярността към Бога, което си е точно жертвоприношение на човек заради Бога.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Георги

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #36 on: April 24, 2011, 18:43:41 PM »
Да се рече, че Бог не инжинира всяко обстоятелство изглежда напълно погрешно.

Римляни 11:36: „Защото всичко е от Него, чрез Него и за Него. Нему да бъде слава до векове. Амин.”

Исая 46:10: "Който от началото изявявам края, И от древните времена нестаналите още неща, И казвам: Намерението Ми ще устои, И ще извърша всичко що Ми е угодно;"


 Дори и да не пише, че дъщерята е излязла по волята на Бога,  то това не се ли подразбира?

 В такъв смисъл, факта че дъщерята излиза сам по себе си не е ли одобряването от страна на Бог, че точно тя излиза? Дали умира или не е вече друг въпрос.
'By beholding folly as the folly of others, thine own folly cries out to heaven.' - Barth

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #37 on: April 24, 2011, 20:10:11 PM »
 [/quote]author=Watchman link=topic=627.msg8582#msg8582 date=1303658055]
blossom, толкова се оплете в темата, че не си в състояние въобще да следиш за какво става въпрос. Явно толкова силно си си навила да си държиш на твоето, че си напълно заслепена за смисъла на това, което се пише. Не следите темата, не следите аргументацията по темата, не спазвате линията на логиката. отплесвате се по неща, които нямат никаква връзка със онова за което се говори. Пределно ми е ясно какво значи опиянение с вавилонско вино, опили сте се и не знаете какво говорите, при все това преизобилствате с думи с пионерско усърдие. Който е разумен ще разбере, аз няма смисъл да се повтарям.

Обаче зададох ти въпрос, искам да видя какво ще отговориш:

Quote
Нека да ти задам един въпрос, ако по времето на Антихриста ти бъде поставено условие да поставиш белега на звяра върху детето си или то ще умре, ти какво ще избереш? Ще кажеш ли " всяко човешко жертвоприношение пред Бога се изключва от плана и мислите на Бог" и после с пълна увереност ще дадеш да му поставят белега според "плана и мислите" на бога на твоето въображение, или реално ще препочетеш на убият детето в името на вярността към Бога, което си е точно жертвоприношение на човек заради Бога.

Watchman, НИКАК даже не съм се оплела, но разбирам, че така ти се иска!  :)
Истината е, че виждам ясно нещата, както и ти посочвам къде е грешката ти  и се обосновавам защо е грешка.

Също, с така зададения от теб въпрос, пък и като се проследи цялата тема се забелязва че СМЕСВАШ понятията:

1а.приноси за всеизгаряне в Словото Божие, са  според Мойсеевия Закон, даден му от Бога, т.е. ИНИЦИАТОР на съществуването им и НОРМАТИВНО УРЕЖДАЩ провеждането им е Бог, където се изисква САМО и САМО животно, да е от чистите, без недостатък, мъжко. Извършва се от посветен, чист свещеник, който е също без недостатък на определеното от Бога осветено място, пред входа на шатъра за срещане и пр.
1б. Обреци- описани в Словото за посвещаване на хора в служба на Бога, според Божиите изисквания за това.
2. човешки жертвоприношения, описани в Словото Божие, което са извършвали езическите народи са извършвани в името на чужди богове, идоли,  и са целяли получаване на благословение на принасящите я, човек отнема ритуално човешки живот с предтекст, че божеството им настоява за точно тази персонална жертва. Разбира се, те не са постановени от Бог Отец.
3.човешки жертви - могат да бъдат лично извършени от човек в името на идеали за доброто на негови любими хора, семейство, изпаднали в беда хора, народ. Неизисквана с правила и наредби от Бога. инициаторирана от Лични  човешки подбуди, светоглед; също може да бъде волно или неволно.
4. човешки жертви  за Божията правда - в името на Бога, да отдадеш само собствения си живот по убеждение, когато обстоятелства (отстояване в твърдост на истински Божии принципи) или други хора със заплаха за здравето, живота, или имотното състояние поради неприемане на тяхната воля, изискват т от теб - в условия като възможни ситуации в Мат.10:16-42, мъченическите жертви на първите християни
5. Религиозни Обреци- на животни, предмети, човеци - поради изискването им от религиозни институции в името на нечие божество, или човешка организация,Те също са непостановени от Бога.
 
С така описаните групи, не претендирам за изчерпателност.

Във връзка с твоя въпрос  е и този списък на видовете жертви, обреци, жертвоприношения, като преди да продължим, те моля да посочиш към коя група  ти  причисляваш обрека на Ефтай?


 
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #38 on: April 24, 2011, 20:26:07 PM »
blossom, така си и мислех, че НЯМА да ми отговориш на въпроса, вместо това, нова поредица от словоизлияния. Моя въпрос няма никаква връзка с никакъв измислен списък, а има връзка с напълно реална ситуация в която всеки християнин може да изпадне.

И така, ще имам ли отговор на въпроса си или не?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #39 on: April 24, 2011, 21:42:36 PM »

Обаче зададох ти въпрос, искам да видя какво ще отговориш:

Quote
Нека да ти задам един въпрос, ако по времето на Антихриста ти бъде поставено условие да поставиш белега на звяра върху детето си или то ще умре, ти какво ще избереш? Ще кажеш ли " всяко човешко жертвоприношение пред Бога се изключва от плана и мислите на Бог" и после с пълна увереност ще дадеш да му поставят белега според "плана и мислите" на бога на твоето въображение, или реално ще препочетеш на убият детето в името на вярността към Бога, което си е точно жертвоприношение на човек заради Бога.[/quote]

Watchman, отговарям ти пряко и ясно на това, което питаш:
Категорично ще избера второто, поради вярата ми в Бог!!!

Държа да посоча в иначе правилният ти по същество въпрос, неправилната формулировка, -"което си е точно жертвоприношение на човек заради Бога.", ЧЕ това се нарича жертвуване, А НЕ жертвоприношение!!!
 Когато се каже "Жертвоприношение", се употребява така думата(без да гледам в речници, мисля по логика) е жертва вследствие САМО на РЕЛИГИОЗЕН РИТУАЛ!!!
А във въпроса си ти представяш съвсем друга ситуация, която е РАЗЛИЧНА от ЗНАЧЕНИЕТО на Религиозен Ритуал! Т.е. говориш за мъченическа жертва, пример за такава е посочено например в
Деяния 22:20
и когато се проливаше кръвта на Твоя мъченик Стефана, и аз бях там и одобрявах, като вардех дрехите на тия, които го убиваха.

не казва Ап. Павел, когато се правеше жертвоприношението на Стефана за Бог.
 

ЗАщото ако се срещнем  с теб някъде в едно такова жестоко време и ако аз на свой ред те питам, дали И ти си готов да си жертваш детето си при същите или подобни обстоятелства, ти би ли ми отговорил:
"Да, аз вече направих жертвоприношение на децата си!" ???

Ето как в случая говорим за едно и също нещо, но ти му слагаш НЕВЯРЕН, НЕРЕАЛЕН етикет!


Watchman, сега е твоя ред да отговориш какъв вид е действието на Ефтай спрямо дъшеря му : обрек на Бога, жертвоприношение в Божието име, принос за  всеизгаряне пред Бога, жертва-цена за свободата на израилтяните от амонците???
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #40 on: April 24, 2011, 22:32:46 PM »
Quote
Watchman, отговарям ти пряко и ясно на това, което питаш:
Категорично ще избера второто, поради вярата ми в Бог!!!

Добре, че се реши да отговориш.

Quote
Държа да посоча в иначе правилният ти по същество въпрос, неправилната формулировка, -"което си е точно жертвоприношение на човек заради Бога.", ЧЕ това се нарича жертвуване, А НЕ жертвоприношение!!!
 Когато се каже "Жертвоприношение", се употребява така думата(без да гледам в речници, мисля по логика) е жертва вследствие САМО на РЕЛИГИОЗЕН РИТУАЛ!!!
А във въпроса си ти представяш съвсем друга ситуация, която е РАЗЛИЧНА от ЗНАЧЕНИЕТО на Религиозен Ритуал! Т.е. говориш за мъченическа жертва, пример за такава е посочено например в
Деяния 22:20
и когато се проливаше кръвта на Твоя мъченик Стефана, и аз бях там и одобрявах, като вардех дрехите на тия, които го убиваха.

не казва Ап. Павел, когато се правеше жертвоприношението на Стефана за Бог.
 

ЗАщото ако се срещнем  с теб някъде в едно такова жестоко време и ако аз на свой ред те питам, дали И ти си готов да си жертваш детето си при същите или подобни обстоятелства, ти би ли ми отговорил:
"Да, аз вече направих жертвоприношение на децата си!" ???

Ето как в случая говорим за едно и също нещо, но ти му слагаш НЕВЯРЕН, НЕРЕАЛЕН етикет!

Това ти изказване за пореден път показва, че боравиш с термините без да вникваш в тях. Няма никаква разлика между жертане и жетрвоприношение, защото думата "жертвоприношение" реално означава принасяне в жертва, или жертване. Сиреч нещо от което се отказваш да имаш тук и сега в нечие име или заради някаква кауза. Думата която ще се използва да опише това не променя същността на действието.

С други думи ти казва, че "поради вярата ми в Бог" ти ще счетеш, че е по-добре детето ти да умре, отколкото да се направи компромис със заповедите на Бога. Ами точно това е направил и Ефтай, той е направил същия избор, знаейки, че Божията слава е по-важна от временните притежания, без значение дали са вещи или човеци.

Quote
ЗАщото ако се срещнем  с теб някъде в едно такова жестоко време и ако аз на свой ред те питам, дали И ти си готов да си жертваш детето си при същите или подобни обстоятелства, ти би ли ми отговорил:
"Да, аз вече направих жертвоприношение на децата си!" ???

Между другото излиза че думата "жертвоприношение" дори не се използва в българския превод, използва се "жертва" което е и по-добрия термин. И на твоя въпрос спокойно може да се отговори, че "децата са пожертвани" заради Правдата.

Quote
Watchman, сега е твоя ред да отговориш какъв вид е действието на Ефтай спрямо дъшеря му : обрек на Бога, жертвоприношение в Божието име, принос за  всеизгаряне пред Бога, жертва-цена за свободата на израилтяните от амонците???

Текста е много ясен какво е, цитирам "той стори с нея според обрека, който бе направил." Има ли нещо неясно тука?

Ситуацията на Ефтай изключително много наподобява мъченическа смърт заради спазването на Божиите заповеди, защото точно както Ефтай не избра своеволно кое да излезе от вратата да го посрещне, но Бог го избра, така и не ние избираме своеволно да се наврем в ръцете на Божиите врагове да ни убиват. Но АКО Бог допусне да сме в ръцете им, и цената на живота ни, на децата е поставена на везната на компромиса с Божието Слово, тогава жертвата трябва да бъде направена. И в такава жертва Бог не само благоволи, но е изключително прославен. Това е примера на Ефтай, който Писанието ни завещава. И не е важно дали е станало чрез обрек или чрез обстоятелства в които сме принудени да избираме между смърт и непослушание. Важен е праведния избор на безкомпромисност, дори цената да е живота ни или този на децата ни.

Вие можете да си умувате колкото искате относно как била принесена дъщерята, миришело ли на изгорена плът и прочие, но подобни умувания няма да ви укрепят и да ви помогнат в злия ден във връзка с който ти зададох горния въпрос.

Ето това е смисъла на Библейските дискусии, да познаем наистина какъв е Бог и какво Той очаква от нас, и какви драстични неща Той е готов да извърши за да прослави Името Си и да извърши делото си.

Някой твърди, че случая с Елисей и 50-те деца бил само един, друг му ръкопляска. Е някой от вас ще седне ли да преброи колко еврейски деца са отишли в газовите камери? Стотици хиляди може би? Над един милион? само Бог знае, но цифрата е драстична. И принципа тук касае не бройката а Божият характер. И именно ТОВА е смисъла на тази дискусия и нищо друго.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #41 on: April 24, 2011, 22:39:54 PM »
Quote from: Watchman
Някой твърди, че случая с Елисей и 50-те деца бил само един, друг му ръкопляска. Е някой от вас ще седне ли да преброи колко еврейски деца са отишли в газовите камери? Стотици хиляди може би? Над един милион? само Бог знае, но цифрата е драстична. И принципа тук касае не бройката а Божият характер. И именно ТОВА е смисъла на тази дискусия и нищо друго.
Който го твърди, може би не е чел това блаженство относно децата на Вавилон (така го нарича Бог, него питайте защо):
Дъщерьо вавилонска, която ще бъдеш запустена, Блазе на онзи, който ти въздаде За всичко що си сторила нам! Блазе на онзи, който хване и разбие о камък Малките ти деца!



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #42 on: April 24, 2011, 23:38:56 PM »
Здравейте, следя темата и ще напиша и аз нещо по-натам. Но ми прави впечатление, че вие не се опитвате да разтълкувате заедно каква е ситуацията на Ефтай, а всеки казва по нещо. Т.е. вместо да се допълвате и тълкувате заедно всеки се опитва да изкаже някакво становище.
Може и да бъркам, но май влагате повече чувства от колкото е необходимо. Казвам всичко това, не за да обидя или поправям някой, а за да ви накарам да се замислите над ситуацията.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #43 on: April 25, 2011, 00:00:55 AM »
Quote from: Watchman
Някой твърди, че случая с Елисей и 50-те деца бил само един, друг му ръкопляска. Е някой от вас ще седне ли да преброи колко еврейски деца са отишли в газовите камери? Стотици хиляди може би? Над един милион? само Бог знае, но цифрата е драстична. И принципа тук касае не бройката а Божият характер. И именно ТОВА е смисъла на тази дискусия и нищо друго.
Който го твърди, може би не е чел това блаженство относно децата на Вавилон (така го нарича Бог, него питайте защо):
Дъщерьо вавилонска, която ще бъдеш запустена, Блазе на онзи, който ти въздаде За всичко що си сторила нам! Блазе на онзи, който хване и разбие о камък Малките ти деца!



Тихомир , можеш ли да обясниш конкретно какво искаш да кажеш, с цитата на Псалм 137, стихове 8 и 9 по-горе???

Защото относно текста от Watchman, пак се вижда СМЕСВАНЕ на ситуацията на 50 деца(някъде преводите казват, че са младежи), които бяха разкъсани по думите на пророка от мечка , като наказание, поради извършено неправедно действие спрямо Божия човек-подиграваха му се!, т-е . ВИНОВНИ.
И от друга страна - изгарянете на еврейските деца в нацистките газови камери-които според действията си, са НЕВИННИ, но са там, поради Божие проклятие над предците им.

Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Галaадецът Ефтай
« Reply #44 on: April 25, 2011, 01:31:50 AM »
Здравейте, следя темата и ще напиша и аз нещо по-натам. Но ми прави впечатление, че вие не се опитвате да разтълкувате заедно каква е ситуацията на Ефтай, а всеки казва по нещо. Т.е. вместо да се допълвате и тълкувате заедно всеки се опитва да изкаже някакво становище.
Може и да бъркам, но май влагате повече чувства от колкото е необходимо. Казвам всичко това, не за да обидя или поправям някой, а за да ви накарам да се замислите над ситуацията.
Аз виждам доста диаметрално противоположни становища. Не виждам за какво допълване може да става. Това не е религия, в която имаме ин-ян. Става въпрос за Истината и тя е само една. Не може да има допълване на коренно противоположни мнения.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?