Author Topic: Съвършенство  (Read 30140 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Съвършенство
« Reply #30 on: April 07, 2011, 18:24:10 PM »
Quote from: pc_home
моля ви да не излизате от ролята си на администратор влизайки в ролята на съдник или всезнаещ! Благодаря Ви за разбирането да "дишаме" свободно в този отворен форум!
Всеки сам стои пред Бога или пада.
Не е нужно да нападаш някого за да се изтъкнеш сам.
Или съм попаднал пред Синедриона осъдил Исус?

Очакваме аргументи по темата базирани на Писанието. Това е форум където темите се обсъждат с аргументи, а не се подхвърлят хвърчащи идеи, без покритие, прикрити зад повърхностни изрази като "моя гледна точка" и "вие така, аз пък инак."

А кой какво и как съди, остави на Бог да реши в деня, който Той е определил.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

pc_home

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Re: Съвършенство
« Reply #31 on: April 07, 2011, 18:36:39 PM »
Здр.,

искате аргументи за да прецените Вие дали са истина ли?
И да ми кажете вие как мислите - за да се съглася с вас?
Тонът Ви не е никак приветлив за един Новодошъл във форума!
Не съм дошъл да се кланям пред никого - още по- малко пред съвършени
в очите си Администратори!

Поздрави!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Съвършенство
« Reply #32 on: April 07, 2011, 18:47:34 PM »
Искаме аргументи, защото всяка сериозна дискусия се води с валидни аргументи. Като отсрещната страна изпитва аргументите и ако може ги оборва представяйки по-добри аргументи. Това е начина да се води смислена дискусия от която има полза.

Ние не сме заинтересовани някой да се кланя на "администратори" а да се кланя на Истинния Бог, според Истината. Всички пророци, апостоли и самия Исус се осланяха на "Писано е.." за да аргументират позицията си.

Това е форум за библейски християни, където Писанията са на почит и това е записано в правилата на форума. Добре е да се запознаеш с тях преди да продължиш. Лично ти препоръчвам ето тази тема, която мисля ще ти е особено полезна в случая.

Ако искаш да се обясняваш с някои за тон на говорене, лични нападки и прочие, има си лични съобщения за да се обясниш лично с някого ако имаш личен проблем с него или с отношението му. В темите трябва да се пише по самите теми и то с аргументи. Ако това не е начина по който ти си свикнал да комуникираш, то ще трябва да ти припомня, че човек който отива на чуждо място се съобразява с реда на мястото, което е посетил. Всеки дом има свой ред и гостите ако имат достойнство ще се съобразяват с него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Съвършенство
« Reply #33 on: April 07, 2011, 18:53:15 PM »
pc_home,

Водим се по примера на Словото, където Божиите мъже доказваха твърденията си чрез Писанията, а тези, които ги слушаха (например Беряните) ги проверяваха чрез Писанията.

Това, което ти каза не беше от Писанията, затова минахме на следващата стъпка — да проверим твърдението ти дали е според Писанията. Оказа се, че не е.

Ако имаш да кажеш нещо относно това, постъпи според примера на Божиите мъже.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Съвършенство
« Reply #34 on: April 07, 2011, 19:01:04 PM »
Би ли прочел правилата на форума отново. Също така не смяташ ли че да ползваш израза "дишаме" вместо отговор към другите на всеки втори пост е малко неправилно ?
Все пак тука дискутираме, а не водим монолог !
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

pc_home

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Re: Съвършенство
« Reply #35 on: April 07, 2011, 23:41:21 PM »
Здр.,

четох отзивите ви и
за миг се зачудих да не би досега да съм чел Корана... що ли?
И кое което написах не е според Библията?
Че във времето на Стария Завет за съвършен
се считаше този, който принесе жертва без недостатък
по начина предписан в закона?
Или - че след Христос - по времето на Новия завет -
за съвършен се счита всеки, който има жива връзка на доверие
спрямо Бога, уповаващ се за спасението си чрез вяра
на делото извършено от Христос?
Кое не е Библейско?

Какво е греха ако не отношение на недоверие спрямо Бога?
А обратното не е ли правда?
А светостта не е ли характеристика за връзката на личността с Бога?

Докато се съмнява някой във възможността на Бог да го спаси въпреки грешките и недостатъците му - той е още в неверието си и греха му остава.

Кое не е библейско?
Тогава как се спасявате - като постигнете норматив?
Светостта не е норма, а връзка с Бога!
А откога перфекционизмът е святост?

Поздрави!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Съвършенство
« Reply #36 on: April 08, 2011, 00:01:18 AM »
Явно не си чел това, което ти предложихме да прочетеш.

На български език "завет" означава "договор". Бог е нарекъл "стар договор" договорът, който сключи с Израел на Синай. Този договор беше направен 400г след като Израел се засели в Египет. Този договор трая няколко стотин години и беше отменен с нов договор. Този нов договор беше продължение на вечния договор, който Бог сключи с Авраам.

Ако ти наричаш "стария договор" това, което Христос и апостолите наричаха Писания и го свързваш само с жертви на животни, трябва да премислиш отново дали наистина 18 години си вникнал в значенията на думите, които се съдържат в това Слово. Все пак думите са на български език.

Знаеш ли кой е нарекъл Писанията "стария завет"? Знаеш ли какъв е бил този човек? Знаеш ли коя част от Писанията се отнася към "стария договор"? Знаеш ли какви са му клаузите и т.н.? Знаеш ли дали Авраам е служил на Всемогъщия Бог според "стария договор"? Знаеш ли дали Йов е служил на Всемогъщия Бог според "стария договор"?

Знаеш ли какво е договор, знаеш ли какво е влизане на договор в сила, знаеш ли каква е разликата между Писанията и договор, който е описан на няколко страници от тези Писания? Знаеш ли, че този договор не е 1200 страници?

Първо си изясни какво е "старият договор" и какво е Писанията — кой нарече Писанията "старият договор" и как го наричаха Христос и апостолите и тогава опитай отново с аргументите.

В момента терминологията ти е толкова смесена, че това, което говориш не е право и се вижда с просто око, но трябва да се смириш, за да го разбереш.


С две думи за теб "старият завет" е нещо много по-различно от това, което Бог е нарекъл "стар договор". Затова от погрешна терминология идват и погрешни заключения. Наистина не си вникнал в Писанията и затова сега всичко това ти се струва странно, защото си бил научен не както трябва.

Ето и последното ти съобщение няма нищо общо с това, което Бог говори за съвършенство.

Искам да покажеш на всички тук къде пише, че съвършен е този, който "има жива връзка на доверие спрямо Бога, уповаващ се за спасението си чрез вяра на делото извършено от Христос".

Ако го покажеш, тогава ще разберем, че наистина се уповаваш на Библията, въпреки, че не правиш разлика между стар договор и Писанията.

Ако, обаче не го намериш, значи има нещо много сбъркано в това, което си бил научен. И внимавай, тук всяка твоя дума ще бъде поставена под теста на Писанията. Никакви свободни съчинения и абстрактни заключения няма да бъдат толерирани.

Божието Слово е базирано на истина, а не на абстрактни идеи.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

pc_home

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Re: Съвършенство
« Reply #37 on: April 08, 2011, 16:23:46 PM »
Здр.,

добре - разяснете ми,понеже съм невеж, най- подробно каквото знаете от Библията за съвършенството, за да имам позицията аз да ви критикувам евентуално, защото по всичко личи, че вие сте много наясно какво е съвършенство и как да си защитите становището със стихове от Писанието.
Ама моля да го направите - дори и да трябва да пишете цял час - ще го прочета!
Мерси!

Поздрави!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Съвършенство
« Reply #38 on: April 08, 2011, 16:34:45 PM »
Quote
най- подробно каквото знаете от Библията за съвършенството, за да имам позицията аз да ви критикувам
При такъв отговор от твоя страна дори не бих си направил труда да пиша, тъй като виждам, че не търсиш утвърждаване на Истината, а търсиш да се "надкритикуваш" с някого и то още по-лошо — да ти кажат нещо от Библията и ти да опиташ да "критикуваш" и ти, щото досега си бил критикуван.

Това отношение е твърде себично. В този форум трябва да си готов да бъдеш критикуван на база Писанията и то не с цел и ти да можеш да критикуваш, а за да може да бъде показана Истината, която Всемогъщият Бог е записал в Словото.

Вместо това ти приемаш всичко това лично и отвръщаш по същия начин. Това е плътско отношение.


В момента пиша само защото по въпроса е вече писано. Прочети темата от началото й.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Съвършенство
« Reply #39 on: April 08, 2011, 16:50:22 PM »
Quote
най- подробно каквото знаете от Библията за съвършенството, за да имам позицията аз да ви критикувам евентуално

В първия си отговор към тебе дадох конкретни библейски аргументи. Можеш да вземеш отношение по тях. Както и по аргументите, които други са изложили по темата. Думите от посланието на Яков директно противоречат на твоята теза, чe съвършенството не е процес, който води до реално съвършенство, а е само нещо, което го има в очите на Бога, поради жертвата на Христос, но го няма (и не може да се очаква да го има) в реалния живот на светиите.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

pc_home

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Re: Съвършенство
« Reply #40 on: April 08, 2011, 22:01:19 PM »
Здр.,

а защо Яков точно е избран за да се дискутира по тази тема?
Павел не е ли теологът на Новия Завет?
Аз лично бих предпочел Павловите послания.
Не е тайна, че Мартин Лутер даже е отхвърлял
посланието на Яков като законническо.
За мен Павел е човека призван от Бога за да
обясни промяната - В Христа!

Поздрави!


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Съвършенство
« Reply #41 on: April 08, 2011, 22:11:51 PM »
А така, дойдохме си на думата. Значи и ти си от тези, които като нещо не им е угодно предпочитат да го скъсат от Библиите си.

Ти не си чел май, че и Павел говори за съвършено подготвяне на Божия човек? И като не си чел, решаваш да се приравниш с Лутер (за чиято "реформация" можеш да прочетеш подробно).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Съвършенство
« Reply #42 on: April 08, 2011, 23:45:23 PM »
Quote
а защо Яков точно е избран за да се дискутира по тази тема?

Не е избран Яков, а е избрана Библията, която е Божието вдъхновено Слово. Няма значение кой човек е използван за инструмент за написването на дадена книга, автора е Бог а не човек.

Quote
Павел не е ли теологът на Новия Завет?

Не съм чел никъде в Библията Павел да е теолог. Чел съм, че е апостол. Също както и Яков и Петър и Йоан.

Quote
Аз лично бих предпочел Павловите послания.

Аз лично бих предпочел боб чорба с малко чесън и леко лют червен пипер. Истината обаче не е гозба в която имаме право на предпочитания, цялото Писание е истина.

Quote
Не е тайна, че Мартин Лутер даже е отхвърлял
посланието на Яков като законническо.

Не е тайна също,че Лутер е призовавал за гонене на евреите и за запалване на синагогите им. Не е тайна, че не се е отказал от кладите като средство за религиозно гонение. Не е тайна, че е държал много от католическите догми. Не е тайна, че е направил първата държавна църква смесвайки религиозната и политическата власт. Лутер не е нито пророк нито апостол и неговите думи нямат Божието одобрение, както имат всички думи в Писанията.

Quote
За мен Павел е човека призван от Бога за да
обясни промяната - В Христа!

Нека да видим какво си чел от Павел тогава по отношение на съвършенството:

1Кор. 2:6  Обаче, ние поучаваме мъдрост между съвършените, ала не мъдрост от тоя век, нито от властниците на тоя век, които преминават;

Фил. 3:15  И тъй, ние, които сме съвършени, нека мислим така; и ако мислите вие нещо другояче, Бог ще ви открие в него.

Какви са тия съвършени хора за които Павел говори?

Eф. 4:13  докле всички достигнем в единството на вярата и на познаването на Божия Син в пълнолетно мъжество, в мярката на ръста на Христовата пълнота;

Каква е тази мярка на ръста на Христовата пълнота за която Павел говори, че всички трябва да достигнем? Има ли недостатъци и несъвършенства в Христовата пълнота? Павел говори на вярващи хора, сиреч тези, които вече са приели оправдание чрез вяра, какво е това до което те ОЩЕ трябва да достигнат?

2Тим. 3:17  за да бъде Божият човек усъвършенствуван, съвършенно приготвен за всяко добро дело.

Що за човек е този който е СЪВЪРШЕНО приготвен за ВСЯКО добро дело?

И нека да добавя и думите на някой, Който може и да не се класира според тебе за "теолог на Новия Завет" но Неговите думи са верни и истинни, въпреки класациите на човешкото мъдруване:

Maт. 5:48  И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец.

И като видяхме думите на Исус, нека да видим и тези на Неговия Баща:

Битие 17:1  ... Господ се яви на Аврама и му рече: Аз съм Всемогъщият; ходи пред Мене и бъди съвършен.

И за разлика от твоята интерпретация в началото, точно гърците са склонни към интелектуализиране на реалностите и само грък е способен да измисли постановка като "човек пълен с грях и недостатъци, но съвършен в очите на Бога". Еврейската концепция винаги е била на страната на практичната реализация на вярата, не във виртуалното и интелектуалното а в реалното.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.