Author Topic: Веселието пред Господа-част от нашия живот ли е?  (Read 8872 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ivaivanova

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Вт.28:47 Понеже не си служил на Господа, твоя Бог, с веселие и на драго сърце поради изобилието на всичко,....

1 Лет.12:40 Освен това и онези, които бяха близо до тях, чак до Исахар, Завулон и Нефталим, им донесоха храна с осли, камили, мулета и волове - храни от брашно, нанизи смокини, сухо грозде, вино, дървено масло, говеда и изобилно овце; защото беше веселие в Израел.

2Лет.29:30 Тогава цар Езекия и първенците заповядаха на левитите да славословят Господа с думите на Давид и на ясновидеца Асаф. И те пееха с веселие; и се наведоха и се поклониха.


И така на много места  в Словото виждаме че живота на Божийте хора е съпътстван от веселие и си задавам въпроса ние така ли живеем?

Пс.150:4 Хвалете Го с тъпанче и хора,
хвалете Го със струнни инструменти и със свирки.


Дори тук виждаме,че Давид ни препоръчва да Го хвалим с тъпанче и хороигране днес как хвалим Господ,играем ли хора за Негова Слава,като израз на благодарност и почит.
Скрили ли сме се в черупките и да чакаме Той да дойде и да ни вземе,живеем ли така като Божий свят народ отделен за слава на Святото Му Име?

Ис.61:3 ...да наредя за наскърбените в Сион,
да им дам венец вместо пепел,
миро на радост вместо плач,
облекло на хваление вместо унил дух;
за да се наричат дървета на правда,
насадени от Господа, за да се прослави Той


А тук виждаме че Господ казва,че ще ни даде венец вместо пепел,миро на радост вместо плач,облекло на хваление вместо унил дух,пак се питам отделени ли сме за Господа според Неговите повеления?
Имаме ли съзнанието,че сме Божий свят народ,царско свещенство?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Преди да се отговори на тази тема, трябва да се изяснят няколко неща, които засегна:
— За какво "вземане" става въпрос?
— Откъде знаеш какво правим, че казваш, че сме били "чакали"?

И залитайки в "съзнанието, че сме..." можеш да отидеш доста далеч в нещо, което се нарича new age, чиято цел е да възвиси самочувствието на човека и да го накара да се чувства по-добре, използвайки разнообразни похвати като примерно този със "съзнанието, че сме..." или да те карат "да се веселиш", когато трябва и не трябва.

В същото Божие Слово пише:
Яков 5:13. Зле ли страда някой от вас? нека се моли. Весел ли е някой? нека пее хваления.

Ако има хора, които са зле и ти им кажеш подобно нещо с няколко пасажа, извадени от контекста, много ще объркаш нещата.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Във времена като тези аз мога да кажа за себе си, че не живея с веселие. Всичко, което виждат очите ми ме изпълва със скръб. Онова, което се случва днес е точно както в дните на Ездра и Неемия. Божият град е в руини, храма е сринат с основи, съдовете в него разграбени, стените на града съборени, портите му изгорени с огън. Как да се развеселя? Всичко, което мога да направя е това, което направи и Неемия:

Неем. 1:3  И те ми рекоха: Останалите, които оцеляха от плена в тамошната област, са в голямо тегло и укор; и стената на Ерусалим е съборена, и портите му са изгорени с огън.
Неем. 1:4  А когато чух тия думи, седнах та плаках, и тъжах няколко дни; и постих и се молих пред небесния Бог...


Давид правеше същото:

Пс. 119:136  Водни потоци текат из очите ми. Понеже не се спазва Твоя закон.

Божият Син не правеше изключение от хората, които скърбяха непрестанно за положението на Божиите хора:

Ис. 53:3  Той бе презрян и отхвърлен от човеците. Човек на скърби и навикнал на печал;

С това не искам да кажа, че Бог не е достоен да се зарадваме в Неговите милости, благости и велико изкупление, но искам да кажа, че има време и място за всяко нещо:

Екл. 3:1  Има време за всяко нещо, И срок за всяка работа под небето:
Екл. 3:2  Време за раждане, и време за умиране; Време за насаждане, и време за изкореняване насаденото;
Екл. 3:3  Време за убиване, и време за изцеляване; Време за събаряне, и време за градене;
Екл. 3:4  Време за плачене, и време за смеене; Време за жалеене, и време за ликуване;


Времето в което живеем, и поколението в което се намираме на мен ми говори, че е време на жалеене и време на печал. Време на въздишане и скърбене за това, което виждат очите ни:

Езек.9:4  И Господ му рече: Мини през града, през Ерусалим, и тури белег върху челата на мъжете, които въздишат и плачат поради всичките мерзости, които стават всред него.

Когато гледам всичките мерзости, които се правят в името на Божият Син, аз не мога да намеря веселие. Намирам плач и въздишане, жалеене и скърбене.

Когато основите на Божият дом са сринати, аз не мога да се зарадвам. Не мога да се зарадвам, защото и аз самия не правя изключение от тези, които са забравили Господните пътища и са вършили своето си:

Езд. 9:6  Боже мой, срамувам се и червя се да подигна лицето си към Тебе, Боже мой; защото нашите беззакония превишиха главите ни, и престъпленията ни пораснаха до небесата.

Езд. 10:1  А като се молеше Ездра и се изповядваше с плач, паднал пред Божия дом, събра се при него от Израиля едно много голямо множество мъже, жени и деца; защото людете плачеха много горчиво.

Ние живеем във времена, които са достойни за плач и то плач много горчив. Само след такова съкрушение и плач Бог ще ни издигне да съградим отново основите на Господния дом и тогава ще можем да се зарадваме:

Езд. 3:10  И когато зидарите положиха основите на Господния дом, поставиха свещениците в одеждите им с тръби, и левитите, Асафовите потомци, с кимвали, за да хвалят Господа, според наредбата на Израилевия цар Давида.
Езд. 3:11  И пееха ответно, като хвалеха Господа и Му благодаряха защото е благ, защото е до века милостта Му към Израиля. И всичките люде нададоха голямо възклицание и хвалеха Господа, понеже основите на Господния дом бидоха положени.


Не знам за вас, но аз докато не видя основите на Господния дом възстановени, не мога да се зарадвам и развеселя.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159

Quote
Когато гледам всичките мерзости, които се правят в името на Божият Син, аз не мога да намеря веселие. Намирам плач и въздишане, жалеене и скърбене.

Когато основите на Божият дом са сринати, аз не мога да се зарадвам. Не мога да се зарадвам, защото и аз самия не правя изключение от тези, които са забравили Господните пътища и са вършили своето си:
Наистина времето в което живеем е време на измама и мерзости.Но неможе непрекъснато да скърбим.Бог е достоен за почит,благодарност и хвала,независимо от обстоятелствата около нас,или начина на живот на хората.Ако и да намираме себе си слаби или съгрешили понякога,Бог пак е достоен.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
Наистина времето в което живеем е време на измама и мерзости.Но неможе непрекъснато да скърбим.Бог е достоен за почит,благодарност и хвала,независимо от обстоятелствата около нас,или начина на живот на хората.Ако и да намираме себе си слаби или съгрешили понякога,Бог пак е достоен.
Кой каза, че не е достоен? Това означава ли, че когато видим мерзости трябва да се веселим лицемерно?

Писано е ясно — има време за плачене и има време за смеене.

Това, което опитваш да кажеш тук е плод на религиозните проповеди, които преди години съм чувал, които са пълни с подобни "насърчения", които обаче са без никакво покритие, но карат хората да лицемерничат.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Виждаме мерзости постоянно.Това означава ли,че винаги е време за плачене поради тях?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Едно е да "видиш мерзости" - съвсем друго е да видиш всичко сринато из основи. Не случайно дадох пример с времето на Ездра и Неемия. Това беше особено време на разруха, а не някакъв изолиран случай. Днес е абсолютно същото, ако не е и по-зле. Мисля,че Бог е много оскърбен от всичко това и онези, които обичат Бога ще са по същия начин. Ето защо човек трябва да разпознава времената и да знае какво прави, за да не изпадне в тази ситуация за която е писано:

Пр. 25:20  Както един, който съблича дрехата си в студено време, И както оцет на сода, Така и оня, който пее песни на оскърбено сърце.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.