Author Topic: Съвършенство  (Read 30135 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Съвършенство
« on: March 05, 2011, 13:22:25 PM »
Матей 5:48. И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец.

Яков 1:4. А твърдостта нека извърши делото си съвършено, за да бъдете съвършени и цели, без никакъв недостатък.

  Здравейте. Искам да разискаме въпроса с думата "съвършени". Предполага ли тя "съвършенство" в контекста на "пълна свобода от грях" и следствието е "перфектност", пълна идентичност с безгрешното естество на Месията, или ?

  Как да разбираме тези стихове :


Quote
 9. Не се лъжете един друг, понеже сте съблекли вече стария човек с делата му,
  10. и сте се облекли в новия, който се подновява в познание по образа на Този, Който го е създал;
- към колосяните 3гл.

Римляни 6:6.
Quote
като знаем това, че нашият стар човек беше разпънат с Него, за да се унищожи тялото на греха, за да не робуваме вече на греха.


 
Quote
20. Но вие не така сте познали Христос;
  21. ако наистина сте Го чули и сте научени в Него, както е истината в Иисус,
  22. че, що се отнася до предишното ви поведение, вие сте съблекли стария човек, който тлее в измамните страсти,
  23. и бивате обновявани в духа на своя ум,
  24. и сте облекли новия човек, създаден по образа на Бога в истинска правда и святост.
- към ефесяните -4-

  Гал. 5: 24 -  
Quote
24. А които са Исус Христови, разпнали са плътта заедно със страстите и похотите й.



Quote
 17. Благодарение, обаче, Богу, че като бяхте слуги на греха, вие се покорихте от сърце на оня образец на вероучението, в който бяхте обучени,
  18. и, освободени от греха, станахте слуги на правдата.


към римските вярващи, 6гл.
  ____________________________________________

  Има два варианта, според мен.
-1- вариант : може да се достигне (?кога)до състояние на пълна свобода от греховното естество и съединение с Господа.
-2- вариант : това е една нагласа и стремеж, в който се крие господството над греха.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: съвършенство
« Reply #1 on: March 06, 2011, 03:59:25 AM »
Нагласата и стремежа са отклика на нашата свободна воля, спрямо Божията работа в нас, чрез която ние и искаме и изработваме всичко според Неговото добро намерение. Трябва да помним, че боят не е наш, а Господен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #2 on: March 06, 2011, 09:56:57 AM »
  Така написано, специално аз, разбирам че ти приемаш за истинен и верен вариант -2-, но аз зная, че си за вариант -1- (:-) - извинявай за вариантоността - да се не объркаш в нея?). Тоест, доколкото разбирам, Бог желае ние да се представим пред Него в това, в този облик, за който Той постави образ, изискване, направи образец, пред народа, дошъл в полите на Синайската планина. А именно : чисти, безгрешни, святи хора, принадлежност на Бога, сол на света и светлина, един нов народ, едно царско свещенство (или, за предпочитане : "свещенници на Царя"), хора, които Бог Е придобил, за да възвести на света, според както е написал преди векове Симон Канарата : 
Quote
  9. Вие обаче сте род избран, царско свещенство, народ свет, люде които Бог придоби за да възвестите добродетелите на тогова който ви призва от тъмнината в чудната своя светлина;
  10. вие които некога си не бехте народ, а сега народ Божий, некога си непомилвани, а сега помилвани.
  11. Възлюбени, моля ви се, като пришелци и чужденци на света да се отдалечавате от плътските похоти, които воюват против душата;
  12. да имате добро поведението си между езичниците, та дето ви одумват като злодейци, от добрите ви дела, като ги видят, да прославят Бога в денят на посещението.
І писмо, 2гл.

  Ако ние сме народ, който перманентно пада в различни грехове и стои в някакво неизяснено положение на "сто пъти на ден пада и сто пъти се покайва", то, Господи, къде е смисълът на тези редове :
Quote

5. Защото ние не проповедваме себе си, но Христа Исуса Господа, а себе си раби ваши заради Исуса.
  6. Защото Бог който е рекъл да възсияе виделина от тъмнината, той е който възсия в сърдцата ни за просвещение с познанието на славата Божия с лицето Исус Христово.
  7. И това съкровище имаме го в пръстни съдове, за да бъде превъзходството на силата от Бога, а не от нас.
, както и на това :

Матей 5:48. И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен Отец ваш, който е на небеса.



  20. И не само за тех се моля, но и за онези които чрез техното слово ще поверват в мене,
  21. да бъдат всички едно; както ти, Отче, си в мене и аз в тебе, да бъдат и те в нас едно; за да поверва светът че ти си ме проводил.
  22. И аз, славата която ми даде, дадох я тем; да бъдат едно както сме ние едно:
  23. аз в тех, и те в мене; да бъдат съвършени в едно, и да разбере светът че ти си ме проводил, и възлюбил си ги както си възлюбил мене.
  Йоан 17,


  2. Всека радост имайте, братие мои, когато впадате в различни изкушения;
  3. понеже знаете че изпитанието на вашата вера произвожда търпение.
  4. А търпението да има дело съвършено, за да бъдете съвършени и цели, без никакъв недостатък.
  Яков 1, 

1 Коринтяни 2:6. А говорим мъдрост между съвършените; но не мъдрост от този век, нито от господарите на този век, които преминават;


1 Коринтяни 14:20. Братие, не бивайте по ума деца, но бивайте младенци по злобата, а по ума съвършени мъже.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: съвършенство
« Reply #3 on: March 06, 2011, 10:10:54 AM »
Трябва да се прави разлика между значението, което съдържа думата "съвършен", значението, което съдържа думата "безгрешен", значението, което съдържа думата "свят" и значението, което съдържа думата "чист".

Обикновено се приравняват, от което идват объркванията. А това са доста различни думи.

Дори само да вземем факта, че безгрешен човек няма, цялата една такава (фантастична) теория рухва.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #4 on: March 06, 2011, 10:26:33 AM »
  Под съвършен имам в предвид думата "телейос" от гр.ез. и нейният еквивалент в еврейският - tâmı̂ym. Вж. за справка например Битие 6:9, 17:1, Второз-е 18:13, 25:15, под-и. Също така можем да видим Яков какво казва относно съгрешаването и съвършенството - той ги поставя в контекста на говоренето :
Яков 3:2. Защото ние всички в много неща грешим; а който не греши в говорене, той е съвършен мъж, способен да обуздае и цялото тяло.

  Следователно, имайки в предвид това, аз смятам, че говоренето, което произхожда от сърцето на човека, или отразява неговото съвършенство пред Бога, или неговата недостатъчност и опетненост. Също така, аз виждам тук, че Яков говори за безгрешност, за стоене в праведност и святост пред Бога - така, както е стоял и стои и Исус. Мисля, че една от целите на спасението и оправдаването е тази : да се представим чисти и святи, без петно или бръчка, пред нашият Бог, Който Е на небесата. Затова и Павел говори за пръстни съдове и мощ, която е Негова. Можем още много да говорим за това.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: съвършенство
« Reply #5 on: March 06, 2011, 10:30:28 AM »
От това, което виждам, въпреки, че Божиите думи ясно казват, че безгрешен човек няма, ти отново говориш за "безгрешност", дори и Яков да не пише за подобно нещо.

Виждайки това още в предните съобщения повдигнах въпроса: Какво означава "съвършен" според Божието Слово?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: съвършенство
« Reply #6 on: March 06, 2011, 13:51:27 PM »
Quote
Така написано, специално аз, разбирам че ти приемаш за истинен и верен вариант -2-, но аз зная, че си за вариант -1- (:-) - извинявай за вариантоността - да се не объркаш в нея?).

Не, няма два варианта има само един и това дето си го описал като два е едно и също нещо, само дето ти го разделяш понеже не ти достига вяра във силата и благодатта на Бога да направи човека съвършен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #7 on: March 07, 2011, 09:44:00 AM »
(...)

Не, няма два варианта има само един и това дето си го описал като два е едно и също нещо, само дето ти го разделяш понеже не ти достига вяра във силата и благодатта на Бога да направи човека съвършен.
Сякаш говориш с недомлъвки, или аз не разбирам тайната ти и ясна, може би, мисъл? Би ли се изразил ясно, би ли дал ясно определение и конкретно значение (според теб) на "съвършен мъж", за да се води праведно дискусията, а не в неяснота? Може да сложиш и насочващи към идеята ти стихове, например, а после да се конкретизира и зипне цялото нещо, за да не се размива и да се отива в спам-нищене.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #8 on: March 08, 2011, 15:34:11 PM »
От това, което виждам, въпреки, че Божиите думи ясно казват, че безгрешен човек няма, ти отново говориш за "безгрешност", дори и Яков да не пише за подобно нещо.

(...)

  Здравей, Тихомире. Би ли ми показал къде точно "Божиите думи ясно показват, че безгрешен човек няма" ? Защото това, що си написал може да даде свобода на хората да живеят в грях, така, както МНОГО НЕПРАВИЛНО си го написал.
Quote
   17. Но ако ние самите, търсейки да се оправдаем чрез Христос, пак сме били намерени грешници, тогава Христос на греха ли е служител? Да не бъде!

20. Съразпънат съм с Христос; и вече не аз живея, а Христос живее в мен; и животът, който сега живея в плътта, го живея с вярата в Божия Син, който ме възлюби и предаде Себе Си заради мен.  - към Галатийските вярващи-
към Галатийските вярващи, 2гл.











27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: съвършенство
« Reply #9 on: March 08, 2011, 16:10:16 PM »
1 Йоан 1:8. Ако речем, че нямаме грях, лъжем себе си, и истината не е в нас.

2 Летописи 6:36. Ако Ти съгрешат, (защото няма човек, който да не греши)...

Еклисиаст 7:20. Наистина няма праведен човек на земята, Който да струва добро и да не греши.

Искам да коментирам, обаче, последното, където НЕ пише "няма праведен човек на земята", а няма праведен човек на земята, който да струва добро И едновременно с това да не греши.

Доброто дърво дава добри плодове, а ако има лош плод, то той не е там, защото дървото самоволно ражда лош плод. С това правя паралел на това, че праведният ако греши, то не е самоволно. Ако греши самоволно, тогава вече нещата са различни и не говорим за човек, който следва правдата, а за човек, който се отклонява самоволно.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #10 on: March 08, 2011, 22:07:01 PM »
Ако ИЗПОВЯДВАМЕ греховете си Той Е Верен и Праведен да ни прости. – І на Йоан 1:9



  18. И мнозина от повервалите дохождаха ТА СЕ ИЗПОВЯДВАХА и ИЗКАЗВАХА ДЕЛАТА СИ.
  19. Мнозина още и от тези които правеха магии донасяха си книгите и ги гореха пред всичките; и като пресметнаха цената им намериха петдесет тисящи сребро.
  20. Така силно растеше и крепеше се словото Господне. – Деяния 19гл.

Представяш ли си картината на вярващи, които всеки ден изповядват греховете си и паданията си ? Аз – не. Това е било във връзка с първоначалното им обръщане от тъмнината към светлината, от царството на мрака към царството на Бога и на Неговият Възлюбен Син. Амен.

І на Йоан 2:6 Който казва че пребъдва в Него сам е ДЛЪЖЕН да ходи така, както е ходил Помазаника (Христос).

Йоаново 1 – 3:   5. И знаете че той се яви да вземе нашите грехове; и ГРЕХ НЕМА В НЕГО.   6. Всеки който пребъдва в него не съгрешава: всеки който съгрешава не го е видел нито го е познал. – прочети и натам.
  24. И който пази неговите заповеди, пребъдва в Него, и Той в него; и от това познаваме че пребъдва в нас, от Духа когото е дал нам.

  19. Ти верваш че Бог е един: добре струваш; и бесовете верват и треперят.
  20. Но искаш ли да познаеш, о суетни человече, че вера без дела е мъртва? – Яков -2-


  14. като послушни чада, без да се съобразявате с първите похоти които имахте във вашето незнание,
  15. но КАКТО Е СВЯТ ТОЗИ който ви е призовал, ТАКА БИВАЙТЕ свети и вие във ВСИЧКОТО си поведение;
  16. защото е писано: "Свети бъдете, защото аз съм свет."
  17. И ако назовавате Отец тогози който съди според делото на всекиго без да гледа на лице, поминувайте със страх времето на вашето пришелствуване,
  18. като знаете че от суетното ваше отцепреданно поведение не сте изкупени с тленни неща, със сребро или злато,
  19. но с драгоценната кръв Христова, като на агнец непорочен и пречист,
  20. който беше наистина предопределен преди създание мира, а се яви на последно време за вас  21. които повервахте чрез него в Бога който го възкреси от мъртвите и му е дал слава, щото верата ви и надеждата ви да са в Бога.  1 на Симон –Канарата, 1гл.

 

5. Или мислите че напусто казва писанието: "На завист (Бог) ревнува (за) духът който живее в нас? "
  6. Но по-голема благодат дава Бог; за това казва: "Бог на горделивите се противи, а на смирените дава благодат. "
  7. И тъй, покорете се Богу: съпротивете се на дявола, и ще побегне от вас.
  8. Приближете при Бога, и ще приближи и той при вас. Очистете ръцете си, вие грешни, и осветете сърдцата си, вие двоеумни(!!!).
  9. Мъчете се, и тъжете, и плачете: смехът ви да се обърне на плач, и радостта ви на тъга.
  10. Смирете се пред Господа, и той ще ви възвиси.
- Яков 4-

И не на последно място : ние трябва да се покорим на заповедта на Божият Син тук : Матей 5:48. И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #11 on: March 08, 2011, 22:13:20 PM »

(...)не ти достига вяра във силата и благодатта на Бога да направи човека съвършен.

  Може би това се отнася за теб?  :-)
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #13 on: March 12, 2011, 10:39:44 AM »
  Mak, за удобство на някои от вярващите, които не познават английският език в пълнота, или поне не на над средното ниво, би ли превел частта на труда, касаеща размислите и съответните текстове от писанията ? Горе бях споменал за еврейската дума и гръцкият `и еквивалент, но ми е интересна пълната позиция на автора, която разбирам, за съжаление, частично.

 Прости ме за неудобството и предварително - благодаря.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: съвършенство
« Reply #14 on: March 12, 2011, 18:53:27 PM »
Трябва да се прави разлика между значението, което съдържа думата "съвършен", значението, което съдържа думата "безгрешен", значението, което съдържа думата "свят" и значението, което съдържа думата "чист".

Обикновено се приравняват, от което идват объркванията. А това са доста различни думи.

...

  Отделно от всичко смятам, че горните компоненти, които ти ги разделяш и би ги представил като отделни, са всъщност части от едно цяло, към което цяло Божиите хора трябва да се стремят. Цялостта е ЗАВИСИМА от тяхната пълнота и съвършеност в човека, който е позволил на Бог да изобрази Сина в него, да пребивава Неговият зародиш в него. Тези отделни компоненти са като частите на един двигател, при който ако махнеш едно болтче...всичко ще се разлети и разруши. И така, няма "съвършеност" без безгрешност, без святост и без чистота. Няма святост без съвършеност, без безгрешност, без чистота. Те за ТОТАЛНО свързани, взаимозависими. Те са части от облика на Месията. Те са различни и са едно.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg