Author Topic: За съботата, обрязването, закона и пасхата  (Read 52250 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168

.............................

Вие наричате неправилно цялата Библия “Божие Слово”. Библията се дели на:
-   Закон, пророци – книгите от Битие до Малахя + Откровението до Йоан, наричани на много места “Писанията”
-   Свидетелства – евангелията и писмата послания на апостолите

Та някои книги от свидетелствата макар и да съдържат цитати от Словото на Бог, те са си човешки писания, човешко слово – разкази на очевидци, съвети, поучения и т.н.
Свидетелствата са изключително важни за това че ние имаме чрез тях доказателство че Месията е дошъл. Те могат ид а са полезни за поучение, но те не са директно Слово на Бога към авторите, затова когато нещо не е ясно по отношение на закон трябва да се обръщате към Писанията – Законът и пророците, а не към писма на апостолиц, защото те не са арбитрате, арбитъра е Бог и Словото му, което се намира в закона и пророците. Затова и Петър ти казва във 2-рото си послание: “Освен това имаме по-достоверно нещо - пророческото слово, на което, добре правите, че давате внимание,...”

.................................................

Ето това е Словото на Бог – и в двата стиха съм подчертал че Бог говори – “така казва Господ Йехова”, както и “Господ заповяда”. Това е ясно и просто.  Аз пазя това което Господ заповядва – аз съм езичник и трябваше да се обрежа ако искам да искам да съм с Господ и да ям хляба и да пя виното, неговото тяло което е жертвал за мен.

Научете се кое е Божието слово и кое е “свидетелствата”, пък тогава водете дискусии на сериозно ниво...




Ето директно Слово от Господ, в свидетелството на Матей

Матей 22 глава

35 И един от тях, законник, за да Го изпита, зададе Му въпрос:
36 Учителю, коя е голямата заповед в закона?
37 А Той му рече: "Да възлюбиш Господа твоя Бог с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичкия си ум".
38 Това е голямата и първа заповед.
39 А втора, подобна на нея, е тая: "Да възлюбиш ближния си, както себе си".
40 На тия две заповеди стоят целият закон и пророците.


ЗНАЧИ ОСНОВА на закона и пророците са тези две заповеди. Това са Христови думи. С други думи казано, законът се съдържа в тези две заповеди. Другояче казано:  двете заповеди обхващат закона и пророците. И тогава е съвсем логично обяснението, че който изпълни тези заповеди изпълнява закона!

И Павел потвърждава тези Господни думи ето тук в

Галятяни 5 глава

11 И аз братя, защо още да бъда гонен, ако продължавам да проповядвам обрязване? защото тогава съблазънта на кръста би се махнала.
12 Дано се отсечаха ония, които ви разколебават.
13 Защото вие, братя, на свобода бяхте призовани; само не употребявайте свободата си като повод за угаждане на плътта, но с любов служете си един на друг.
14 Защото целият закон се изпълнява в една дума, сиреч, в тая "Да обичаш ближния си както себе си".
15 Но ако се хапете и се ядете един друг, пазете се да не би един друг да се изтребите.
16 Прочее, казвам: Ходете по Духа, и няма да угождавате на плътските страсти.
17 Защото плътта силно желае противното на Духа, а Духът противното на плътта; понеже те се противят едно на друго, за да можете да правите това, което искате.
18 Но ако се водите от Духа, не сте под закон.



Като заключение разсъждавам по последния стих 18, ЧЕ щом си ИЗБРАЛ да си под закон, значи си ИЗБРАЛ да НЕ се водиш от Христовият Дух - това, не е ли отричане от жертвата на Христа ???
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
За да продължа дискусията е добре да се разгледат договорните отношения между Бог и Авраам, както и между Бог и народа на Израел и да се види къде тези договорни отношения се пренасят някак си "тайно" и към договорни отношения с езичниците, та и езичниците да ги вършат така, както са споменати.

Също искам да попитам какво означава това, че Бог щял да напише нов договор (и защо да е "нов"). Какъв беше договорът с Авраам и какъв е договорът, за който се говори в Еремия 31:

  31. Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще направя с Израилевия дом и с Юдовия дом Нов завет;
  32. Не такъв завет, какъвто направих с бащите им, В деня, когато ги хванах за ръка, За да ги изведа из Египетската земя; Защото те престъпиха Моя завет, Поради което Аз се отвърнах от тях, казва Господ.
  33. Но ето заветът, Който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа закона Си във вътрешностите им, И ще го напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат Мои люде;

Интересно е, че се говори за нов договор, но не се говори за нов закон, защото Божиите закони си остават същите от сътворението до края на вековете. Договорите, обаче могат да се менят.

Същото е с утвърдените закони в една държава — те си стоят. Да ги наречем "конституция" за по-ясно. Конституцията си стои и на база на тази конституция се създават договорни отношения между 2 или повече страни. Тези договори могат да бъдат променяни или разваляни, но конституцията си остава.

Божият закон, който е в небесната скиния си остава същия и не се променя. Това, което беше дадено на Моисей беше образ на това, което беше видял. Той трябваше да внимава да направи нещата по образа и подобието й. Какво означава това, че в небесната скиния става абсолютно същото като това, което Израел правиха?

Нищо подобно. Ако беше така, то човек "по образ и подобие на Бога" трябваше да бъде самият той същия като Бога, но виждаме, че не става въпрос за физическо подобие. По същия начин и това, което става в скинията не е същото като физическото подобие, което Бог даде на Моисей.

Да се върна към договора или завета. Договора, който Бог сключи с Израел на Синай беше на основа определени изисквания и клаузи. В този пасаж се говори, че ще сключи друг договор, а не същия.

И защо така? Защото старият договор беше престъпен и пише, че Бог се отвърнал от тях. Новият договор на основа на чий закон ще бъде? На същия закон, според който Ной беше праведен, според който Енох беше праведен, според който Авел беше праведен. Този закон е това, което е основата.

Затова и нито една точка от закона няма да отпадне. Христос не каза, обаче, че нито една точка от договора няма да отпадне, защото беше писано в Еремия, че ще има нов договор. Този нов договор има същите законови основания (или основи), както и стария договор.

И това се отнася за Израел и Юда, които според стария договор се обрязваха задължително. А какво да кажем за езичниците? Писано е, че в Авраамовото потомство ще се благославят всички народи. И как така?

Да започнем с договора, който Бог нарече "вечен договор", който Той сключи с Авраам:
Ето, Моят завет е с тебе; и ти ще станеш отец на множество народи. Не ще се именуваш вече Аврам {Т.е., Висок отец.}, но името ти ще бъде Авраам {Т.е., Отец на множество.}; защото те направих отец на множество народи. Ще те наплодя твърде много и ще произведа народи от тебе; и царе ще произлязат от тебе. И ще утвърдя завета Си между Мене и тебе и потомците ти след тебе през всичките им поколения за вечен завет, че ще бъда Бог на тебе и на потомството ти след тебе. На тебе и на потомството ти след тебе ще дам за вечно притежание земята, в която си пришелец, цялата Ханаанска земя; и ще им бъда Бог.

Когато един договор е вечен, той не може да бъде развален. Договорът, който Бог сключи с Израел на Синай не беше вечен, затова и беше сменен с друг, според пророчествата. Ето и потвърждение на това:
Той е Господ Бог наш; Съдбите Му са по целия свят. Помнете всякога завета Му, Словото, което заповяда на хиляда поколения, Завета, който направи с Авраама, И клетвата Му към Исаака, Която и утвърди на Якова за повеление, На Израиля за вечен завет, Като рече: На тебе ще дам ханаанската земя За дял на наследството ви...

А ето какво става и с езичниците:
О вие, които сте жадни, дойдете всички при водите; И вие, които нямате пари, дойдете купете, та яжте; Да! дойдете, купете вино и мляко, Без пари и без плата.
Защо иждивявате пари за онова, което не е хляб, И трудът си за това, което не насища? Послушайте Ме с внимание и ще ядете благо, И душата ви ще се наслаждава с най-доброто {Еврейски: Тлъстината.}. Приклонете ухото си и дойдете при Мене, Послушайте, и душата ви ще живее; И Аз ще направя с вас вечен завет Според верните милости, обещани на Давида. Ето, дадох го за свидетел на племената, За княз и заповедник на племената. Ето, ще призовеш народ, когото ти не познаваш; И народ, който не те познаваше, ще тича при тебе, Заради Господа твоя Бог, И заради Светия Израилев, защото те е прославил, Търсете Господа, докле може да се намери. Призовавайте Го докато е близо;

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18

"""Според "Ранобуден" е нужно да изпълниш само част от закона, която не касае жертвите, докато Павел говори за изпълнение на "целия закон"."""



1.   Законите на Бога са още от началото на света - да имаш един Бог, да не правиш идоли, да не убиваш, крадеш, прелюбодействаш и т.н.  Да не ядеш нечисти меса (Ной е знаел какво е чисто и нечисто) ... Те не почват с договора от Синаи, със Синаи почва 1-вят договор с Израел, който е според левитско-аароновя чин, а не според Мелхиседековuя.

2.   Внимавай сега – Пасхата и Съботата са ПРЕДИ да се дадат законите на Синаи ! Синайският договор е описан в Изход 19 и 20 (в 20-та глава се давит плочите), а още в Изход 16-та Господ им дава заповед за Съботата – когато Израел не беше стигнал планината Синаи.  Така също Пасхата беше дадена още в Изход 12, в Египет.

3.   Наистина Еремия говори за “деният които ги изкара от Египет” и забележи какво ти казва в  24-ти стих:   22 Защото не говорих на бащите ви, нито им дадох заповеди, За всеизгаряния и жертви В деня, когато ги изведох из Египетската земя;  23 Но това им заповядах като рекох: Слушайте гласа Ми, И Аз ще ви бъда Бог, И вие ще Ми бъдете люде! И ходете по всичките пътища, които ви заповядам, За да благоденствувате.  24 Те, обаче, не послушаха нито преклониха ухото си, Но ходиха по намеренията и по упоритостта на своето нечестиво сърце, И отидоха назад, а не напред. 
-   Както виждаме Господ им е дал заповеди още тогава, но те не го послушаха и веднага почнаха да съгрешават , ще дам пример с Изход 16 и Съботата (събитията са преди Синаи!): 26 Шест дена ще го събирате; но седмият ден е събота, в нея няма да се намира.  27 Обаче някои от людете излязоха да съберат на седмия ден, но не намериха.  28 Тогава рече Господ на Моисея: До кога ще отказвате да пазите заповедите Ми и законите Ми?     - последното изречение – не са спазили повелите му.
-   И пак да отбележа – и Събота и Пасха е имало , преди да се даде Закона от Синаи, но те не са били съпроводени с животински жертвоприношения ( пасхалното агне е колено за да се изяжда).

4.   А сега ще изоблича хитрата ти тактика – понеже всички знаем че жертвоприношенията отпаднаха, отпадна левитския и Аароновя чин, ти използваш това като казваш че те са били "неразделна част от Bojia Закон"  и след като аз съм пазел  Пасхата и Съботата, то би трябвало да правя и жертвоприношения, иначе не съм изпълнявал ЦЕЛЯТ закон и съм бил под проклятие. И така аз ти показах че Закона с плочите и свещеническите постановление се даде в Изход 20-30, а Пасхата е дадена  още в Изход 12, а за Съботата се говори още в Изход 16, обрязването е пък 430 години по-рано...
- значи заповедите на Бога са от преди Синаи, но има нещо “добавено” – кое е то, това беше законът за жертвоприношенията, които се даде заедно с плочите на завета и останалите заповеди на Синаи. С него се даде и левитското и Аароновото свещеничество – “за  да се изявят беззконята на хората”. Законът с жертвоприношенията стана “детеводил” на Израел към Месията, защото според пророците Месията е изкупител, неговата кръв. Така Израел се учеше че трябва кръв да бъде пролята при грях.

5.   Всеме е да обясня сега за Заветите, дано да го прочетат това и други хора от форума!
-   Завета на Бог е бил винаги само един и е с Аврам (когото Бог направи Авраам, т.е. ОТЕЦ НА МНОГО НАРОДИ – обещанието  в завета прочетете в Битие 17:1-7 ) ако някои от нас не е под този завет, не е и с Бога.
-   Ето го и обещанието в Завета с Авраам: Битие 22:18
в твоето потомство (на ever. “твоето семе, потомък” –ед.ч.)  ще се благославят всичките народи на земята, защото си послушал гласа Ми. 
  - Това потвърждава Павел и в Галатяни 3-та:  14 така че благословението дадено на Авраам да дойде чрез Христос Иисус на езичниците, за да приемем обещанието на Духа чрез вяра.15 Братя - по човешки говоря - ако едно завещание е потвърдено, дори и да е само човешко, никой не може да го развали, нито да му прибави нещо. 16 А обещанията се изрекоха на Авраам и на неговия потомък. Не казва: «и на потомците", като за мнозина, а като за един: «и на твоя потомък», който е Христос.  - Очевидно ти казва че завещанието към Авраам е потвърдено чрез Христос!
- Това обяснява и в Деянията 13 – обещанието към Авраам е изпълнено чрез Исус:
32 И ние ви носим сега блага вест за обещанието, дадено на бащите, 33 че Бог го изпълни за нас, техните деца, като издигна Иисус; както е писано и във втория Псалм: «Ти си Мой Син, Аз днес Те родих.»
-   За потвърждаването на завета и Помазаник говори и Даниил в 9-та глава:
26 И след шестдесет и две седмици Помазаникът ще бъде отмахнат и няма да има нищо. И народът на идващия княз ще разруши града и светилището; и краят му ще бъде чрез наводнение; и до края: война, определени опустошения.
27 И той ще потвърди завет с мнозина за една седмица,

-   Исус е служител НА ОБРЯЗАНИТЕ и пак се говори че е утвърдил обещанието:
Римляните 15:8 И аз казвам, че Иисус Христос стана Служител на обрязаните заради Божията истина, за да утвърди обещанията, дадени на бащите,
-   И ние сме под обещанията в Завета с Авраам (единствения Завет):
Галатяни 3:29 И ако сте Христови, то вие сте Авраамово потомство и наследници по обещание.   -  нашето щастие е да се завърнем в “Авраамовото лоно” (Лyка 16:22).

6.   Трябваше да изясня кой е Заветът за нас (единственият -  с Авраам), какви бяха обещанията в него за нас и кой го изпълни (Исус). 
А сега ще покажа че този завет претърпиа промени в договорът с Авраамовите потомци, говоря за “Първородните му потомци” – Израел, защото договорорите се сключват първо с тях, a и ние след тях, езичниците, които също сме Авраамови чеда – ако пазим договорът както е сключен с Израел.
-   Заветът може да бъде със СВЕЩЕНИЧЕСТВО или според Мелхиседековя чин , или според Аароновя чин (левитския чин). По времето на Авраам беше Мелхиседековя чин и така щеше да бъде ако Израел не се бонтуваше с Бога след излизането от Египет и престъпваше заповедите му.
-   Тогава свещеничеството според Мелхиседековя чин бе заместено с Араоно-левиткся чин и започнаха жертвоприношенията за грях, с което се "изяви грехът”. Това свещеничество (Аароново-левитското) беше добавено 430 години, след като Бог даде обещанията си на Аврама, Изаак и Яков (Израел). Галатяни 3:17:
И това казвам, че завет, предварително потвърден, от Бога, не може да бъде развален от закона, станал четиристотин и тридесет години по-после, така щото да се унищожи обещанието
.   – това е този “закон”, които ти така и не си разбрал и смесваш с Божиите Заповеди, това е левиtcкото свещеничество което беше свързано с ежедневно жертвоприношение на животни, а Първосвещеник беше Аарон. Защо се дадоха ВРЕМЕННО тези жертвоприношения – за да се изяви грехът, два стиха по-надолу:
19 Тогава, защо се даде закона? Прибави се с цел да се изявяват престъпленията, докле да дойде Потомъкът, на Когото биде дадено обещанието; и беше прогласен от ангели чрез един ходатай.
-   А ето че невероятно ясно Павел обяснява че ставе въпрос именно за закона-наредбите за жертвоприношенията на животни, Евреи 10-та:
1 Защото законът, като съдържа в себе си само сянка на бъдещите добрини, а не самата същност на нещата, то свещениците, които непрестанно принасят всяка година същите жертви, никога не могат с тях да направят съвършени в чистота ония, които пристъпват да жертвуват.  2 Другояче те биха престанали да ги принасят; защото жертвоприносителите, еднаж очистени, не биха имали вече никакво изобличение на съвестта за грехове.  3 Но в тия жертви всяка година става спомен за греховете.  4 Защото не е възможно кръв от юнци и от козли да отмахне грехове.  5 Затова Христос, като влиза в света, казва: - "Жертва и принос не си поискал, Но приготвил си Ми тяло;  6 Всеизгаряния и приноси за грях не Ти са угодни.  7 Тогава рекох: Ето, дойдох, (В свитъка на книгата е писано за Мене), Да изпълня Твоята воля, о Боже" -  8 Като казва първо: "Жертви и приноси и всеизгаряния и приноси за грях не си поискал, нито Ти са угодни", (които впрочем се принасят според закона),  9 после казва: "Ето, дойдох да изпълня волята Ти". Ще каже: Той отмахва първото, за да постанови второто.  10 С тая воля ние сме осветени чрез принасянето на Исус Христовото тяло веднъж за винаги.  11 И всеки свещеник, като стои та служи всеки ден, принася много пъти същите жертви, които никога не могат да отмахнат грехове;  12 но Той, като принесе една жертва за греховете, седна за винаги отдясно на Бога

-   По-ясно казано – здраве му кажи! Но тези жертвоприношения и Аароново-левитски чин очевидно “преминаха”, защото те бяха временна част от договора, това е т.н. Стар Завет с израеляните.  Аароновото свещеничество и постановленията към него ПРЕМИНАХА още преди да са преминали “небето и земята”! Кога преминаха:
Матеи 27: 51 И ето, завесата на храма се раздра на две от горе до долу, земята се разтресе, скалите се разпукаха,  - щом се е раздрала завесата, тогавашният Първосвещеник няма върху какво да пръска кръв и остава безработен....След което се върна Мелхиседековото свещеничество. Нека да видим Евреите 9 глава:
1 И наистина, и при първия завет имаше постановления за богослужение, както и земно светилище. 2 Защото беше направена скиния, в първата част на която бяха светилникът, трапезата и присъствените хлябове; която част се нарича Святото място; .......
11 Но понеже Христос дойде като Първосвещеник на бъдещите добрини през по-голямата и по-съвършена скиния, не с ръка направена, тоест не от настоящото творение,12 Той влезе веднъж завинаги в Светилището и придоби за нас вечно изкупление.13 Защото, ако кръвта от козли и от юнци и пепелта от юница, с които се поръсваха осквернените, освещава, за да се очисти плътта, 14 колко повече кръвта на Христос, който чрез вечния Дух принесе Себе Си без недостатък на Бога, ще очисти вашата съвест от мъртви дела, за да служите на живия Бог!

____

Е, видя ли колко тежат претенциите ти за знание, приятелю, – след като ме питаш защо не принасям жертви, а искам да пазя целия закон – тези животински жертвоприношения, Тихомире, са част от остарялата част от договора и ако ти беше нясно нямаше да ме питаш. Но с тези постановления не са отпаднали другите заповеди, показах ти и елементарен пример че Съботата или Пасхата не почват със Синаи- те са отпреди това.

Дано повече хора прочетат този постинг.

Станислав

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Отново има доста да се пише по твоето писане, но нека започна с Пасхата. Заповедта за Пасхата, според твоята логика, е преди Моисеевия закон, а в нея има принасяне на агне без недостатък.

Ти защо не принасяш жертви? Те и други жертвоприношения са се изяждали (с изключение на някои органи и тлъстини, както и с явното изключение на кръвта).

А ако четящите внимателно прочетат какво се казва за съботата в Изход 16, ще видят, че се отнася стриктно за манната и събирането й. В Моисеевия закон се казват доста повече неща за съботата.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Ранобуден търси доказателство, че в апостол Павел говори Христос (2 Кор 13:3). Бог ще му го даде в съдния ден.

От друга страна, това че мисли че 'пази' закона (не че го пази изобщо) е единствено показно, че е закоравен чрез същият този закон, защото закона или ще съкруши или ще закорави спрямо благовестието. В следствие и богохулните му твърдения и диспозиция на духа относно Духа и апостолите, които говореха чрез същият Божи Дух.



Георги,

Много странно разбираш че Христос говори чрез Павел, ти явно си мислиш че всяка дума която каже Павел е от Христос.... Слагате Павел на пиедестал на които съм не е желал да бъде слаган, а даже казва че е "най-малкият от апостолите". Това което ти казва 2 Коринтяни 13:3 не е че Павел е "радиопредавател на Бога", а че е "избран да разгласява Неговото име пред народи и царе и пред израеляните" (Деяния 9:15), т.е. да разпространява Добрите Новини за Исус.
Еиднствения на земята които e говорeл само думите на Бога е Исус.

Останалите говорят и много свои думи и правят много грешки - защото са хора.

След като си мислиш че Светя Дух е неизменно постоянно с апостолите и ги движи през всеки миг, значи трябва да се съгласиш че правил е угодил на Бога като е обриажал езичник (аз така и смятам)

Деяния 16:3
Него Павел пожела да води със себе си, затова взе та го обряза поради юдеите, които бяха по ония места; понеже всички знаеха, че баща му беше грък.


Защо Петър е лицемерничал ако е имал Светя Дух постоянно?

Галатяни 2
11 А когато Кифа дойде в Антиохия, аз му се възпротивих в очи, защото беше се провинил.    
12 Понеже, преди да дойдеха някои от Якова, той ядеше заедно с езичниците; а когато те дойдоха, оттегли се и странеше от тях, защото се боеше от обрязаните.    
13 И заедно с него лицемерствуваха и другите юдеи, така щото и Варнава се увлече от лицемерието им.


Защо Павел сам казва честно и открито че върши грехове?

Римляни 7
19 Защото не върша доброто, което желая; но злото, което не желая, него върша.


Защо казва че не знае след като си мислиш че Христос говори в него постянно?

2 Коринтяни 12:2
Познавам един човек в Христа, който, преди четиридесет години, (в тялото ли, не зная, вън от тялото ли, не зная, Бог знае), бе занесен до третото небе.


И много такива примери. Обожествявате хората, вмсето да си вземете поука от писанията им.

И дали "не пазя изобщо" закона ти няма как да знаеш, брат, но знае Господ. И какво "ще ми даде в Съдня Ден", също не знаеш, не знаеш даже дали ще се явя в съдня ден. Помисли върху думите си.



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Я разясни на всички тук критерият, според който една книга е "от Христос", а друга — не.

Аз не си спомням някоя книга да е писана от Божията ръка директно, освен плочите на договора, както и написаното на стената на нечестивия цар Валтасар.

Книгата Даниил също се пише от Даниил, но се чудя какъв е критерият, според който хващаш книги и им казваш, че това не е "от Христос". Даниил също пише от свое лице книгата, както и Йоан.

Павел, обаче пише за такива като теб и ги нарича презрително "псета" (не съм аз го измислил, Павел го пише) и пише много относно съботата, обрязването и други неща, които не изнасят на ученията, с които си заквасен.

И тъй като предишните ти аргументи за писмата на Павел са, че били писани от човек, то аз те питам за други книги също, защото там аргументът "писани от човек" не върви.
Quote from: Ранобуден
Та някои книги от свидетелствата макар и да съдържат цитати от Словото на Бог, те са си човешки писания, човешко слово – разкази на очевидци, съвети, поучения и т.н.

Затова, разясни на всеослушание тук пред всичките какъв е обективният критерий за това, защото виждам, че:
— Отричаш части от Библията като боговдъхновени с някакви много вяли обяснения, които не издържат елементарни тестове;
— Цитираш разни неща за "съботата" и "пасхата" извън контекст и се мъчиш да докажеш неща, които не са според Божието учение. Причината е, че в тези пасажи има "събота" и "пасха" и смяташ, че това е достатъчно като доказателство, но отново липсва контекст.

Като цяло съм погнусен от всичко, което пишеш, както и от начините, по които опитваш да заобиколиш тези пасажи и части от Библията, които не са угодни на лъжеученията, които опитваш да носиш тук.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Отново има доста да се пише по твоето писане, но нека започна с Пасхата. Заповедта за Пасхата, според твоята логика, е преди Моисеевия закон, а в нея има принасяне на агне без недостатък.

Ти защо не принасяш жертви? Те и други жертвоприношения са се изяждали (с изключение на някои органи и тлъстини, както и с явното изключение на кръвта).

А ако четящите внимателно прочетат какво се казва за съботата в Изход 16, ще видят, че се отнася стриктно за манната и събирането й. В Моисеевия закон се казват доста повече неща за съботата.

Хахах, "стриктно и само за манната"... Всеки може да си прочете Изход 16 и да види - Господ не случайно им даде двойно количество в 6-тя ден манна и им заръча да си сготвят двойно повече - за да не събират и готвят в седмия ден, който е Събота, в 23-ти стих Господ им казва "утре е Събота - свята почивка Господна".  И изобщо не е по-различно:
Изход 16 "Шест дни ще го събирате, но седмият ден е събота, в нея няма да се намира"    и  
Изход 20 "Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела; а на седмия ден, който е събота на Господа твоя Бог, да не вършиш никаква работа"

Разбира се че има и други детайли, които Господ даде после, но все пак никoй не може да научи всичко за един ден - кой е завършил училище за един ден? Това обаче не пречи да се изпълнява това което се знае до онзи момент.  

Показах ти че почивката в 7-мия ден е от преди Синаи и се е пазила. Днес е 7-мия ден....

А за пасхалното агне (или козле) - не се коли "защото и нашата пасха, Христос, биде заклан [за нас]" (1 Кор 5:7) и "Достойно е Агнето, което е било заклано" (Окр. 5:12),  а и Исус когато обяви Новия Завет на последната пас хална вечеря каза че той е тялото (а не вече агнето) и нареди да ядем хляба и виното за негово възпоминание. Говорим за 14-ти Авив, началото на 14-ти, вечерта. А на 15-ти можеш да ядеш агне - ако искаш.



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
А ти откъде си сигурен, че баш тази част от Коринтяни не е човешки думи на Павел или всичко е избирателно, според това, кое е субективно изгодно.

В този форум не си добре дошъл, тъй като ти не признаваш цялата Библия, а според правилата тук са добре дошли само, тези, които признават цялата Библия, а не части, които са им угодни и то извадени от контекст.

Не може да се говори пълноценно с човек, който се върти като фурнаджийска лопата и избягва това, което не му е угодно и казва, че било човешко слово.

Ще отговаряш за тези думи в Божия съд.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
"Ранобуден" имах намерение да отговоря на твърденията ти, но преди на намеря време ти успя да разкриеш кой си и на какъв дух си, както и сектата на която принадлежиш. Не случайно не можете да търпите писанията на апостол Павел, защото той стои диаметрално противоположно на вашите лъжеучения. И не само това, но ясно е заявил:

Фил. 3:2  Пазете се от псетата, пазете се от злите работници, пазете се от поборниците на обрязването ( Гръцки: От връзването: презрителен израз);
Фил 3:3  защото ние сме обрязаните, които с Божия Дух се кланяме, и се хвалим с Христа Исуса, и не уповаваме на плътта.


Ние за разлика от псетата от твоята секта приемаме думите на Павел за 100% вдъхновени от Бога, защото за разлика от вас разбираме какво означава апостол и каква е фундаменталната роля на апостола.

Еф. 2:20  понеже бяхте съградени върху основата на апостолите и пророците, като с краеъгълен камък сам Христос Исус,

Думите на апостолите са също толкова фундаментални, като думите на пророците. И според тия думи хора като тебе и твоя учител "Буи" сте псета. А псето според Писанията е отстъпник от благодатта.

От изписаното от тебе (още като се почне от съботата) става ясно, че ти нямаш ни най-малка представа от Бога на Израел, нито от пътищата на живия Бог. Да религията е мощно нещо, мощен опиум, който може да накара човек дори да се обреже, за обрязването на сърцето обаче се иска много повече от плътските ти напъни, но ти бидейки зает със сянката си останал лишен от реалността.

Ние обаче ще те почетем както подобава на поборник на обрязването, на духовно псе и на зъл работник, а именно като обрежем достъпа ти до форума, така и ти ще си още по-обрязан, и ние ще сме последвали Божиите думи казани чрез Павел.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18

ЗНАЧИ ОСНОВА на закона и пророците са тези две заповеди. Това са Христови думи. С други думи казано, законът се съдържа в тези две заповеди. Другояче казано:  двете заповеди обхващат закона и пророците. И тогава е съвсем логично обяснението, че който изпълни тези заповеди изпълнява закона!
...............

Като заключение разсъждавам по последния стих 18, ЧЕ щом си ИЗБРАЛ да си под закон, значи си ИЗБРАЛ да НЕ се водиш от Христовият Дух - това, не е ли отричане от жертвата на Христа ???



А така, законът се съдържа в тези две заповеди. Те са ти опаковката в която се намират детайлите, Таня. Те са инструмента, а той си има части. Китарата има резонаторно тяло, струни, гриф и прагчета, китарата няма да издаде звук, ако не и сложиш струни.

И така ако обичаш ближния - ще прелюбодействаш ли, ще крадеш ли и т.н.?  Ако обичаш Бог - ще правиш ли идоли, ще работиш ли в осветения от него 7-ми ден, може ли да твърдиш че обичаш Бога, а да нарушаваш Почивката му (самоволно говорим)?

Това е и отговорът. Видя ли че няма нищо тайнствено?

По вторият ти въпрос Глътяни 5:18 - аз не съм "под закон", просто ти не знаеш че тук става въпрос за левитския чин. Аз съм под Мелхиседековя, защото съм новозаветен християнин.

Просто за разлика от повечето хора, пазя заповедите на Бог както ни ги е дал в Библията, защото знам колко е скъпа кръвта на Исус...  Надявам се и ти да знаеш цената на кръвта му и да не си переш пердетата днес, нито да готвиш, нито да пазаруваш - така нарушаваш една от 10-те Божи Заповеди. Нали сама ми цитира "Да възлюбиш Господа твоя Бог с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичкия си ум"?

:)

Георги

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41

И дали "не пазя изобщо" закона ти няма как да знаеш, брат, но знае Господ. И какво "ще ми даде в Съдня Ден", също не знаеш, не знаеш даже дали ще се явя в съдня ден. Помисли върху думите си.


Ясно ми е, че не пазиш закона защото си плътски, а закона е духовен. В следствие и останалото е ясно.
'By beholding folly as the folly of others, thine own folly cries out to heaven.' - Barth

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Галатяни 2
11 А когато Кифа дойде в Антиохия, аз му се възпротивих в очи, защото беше се провинил.   
12 Понеже, преди да дойдеха някои от Якова, той ядеше заедно с езичниците; а когато те дойдоха, оттегли се и странеше от тях, защото се боеше от обрязаните.   
13 И заедно с него лицемерствуваха и другите юдеи, така щото и Варнава се увлече от лицемерието им.


относно обрязването, тук ясно се вижда, че езичниците от които Петър е започнал да страни не са били обрязани.  Не се казва дали са били братя или не, но това страненене от страна на Петър е било зло и Павел му го е казал.

Дори по-горе си казва,че дори и Тит който е бил с Павел не е бил принуден да се обреже.

Чудна работа, как ясни текстове се пренебрегват, все едно не съществуват от поборниците на обрязването.
А иначе, аз лично, ако някой държи да се обрязва, нямам нищо против, но ако започне да прибавя това към истината на благовестието , като неотменимо условие,  етова вече не бива, това е друго благовестие.


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
small axe, тия човеци отричат Бого-вдъхновеността на апостолските думи с цел да отворят врата за лъжеученията си. Ако нещо е пределно ясно в апостолските писания, това е че човек НЕ ТРЯБВА да се обрязва, и ако реши да се обрязва за да спазва закона, той е отпаднал от благодатта. Има само един единствен начин за заобикаляне на тази категорична позиция и тя е да се постави под съмнение авторитета на апостолските думи. Те биват обявени за "свидетелства" а не за Божие Слово, каквото са. Има хора дето от много по-малко от това правят друго благовестие, а с подобна стъпка човек може да отлети и с метла в космоса.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Quote
Има само един единствен начин за заобикаляне на тази категорична позиция и тя е да се постави под съмнение авторитета на апостолските думи. Те биват обявени за "свидетелства" а не за Божие Слово, каквото са.


Искам да обърна внимание на тези думи, специфично на определението "свидетелства". Всъщност, евангелията могат да се възприемат за "свидетелства", също. Както и редица други книги от Ст.З. - зависи от вътрешното желание на даден човек. Въпросът е следният. Тези свидетелства дали са пропити от Божият Дух, дали човекът, написал тези редове е бил движен от Духа на Бог (в-дъх-новени), или просто са човешки редове, наставления, съвети, чиято цел и насока не са това, което претендират те : изграждане на светиите, установяване на основни приниципи на истинност, коректност и функциониране на събранията, животите, постановяване на Божии директиви, подобни.

 Човек с логика, философска мисъл и доза реторика би могъл да оспори и истинността на твърдението че Исус Е това, което Той - Самият казва че е (Самият Божи Син и Сам Той - Бог). Въпросът е че ние сме приели ТОЗИ ОБРАЗЕЦ НА ВЯРА а не шмекерските изпълнения на хора като Станислав - Ранобудният, който със своята обхода, думи и безумие сам осъжда душата си за огнената геена.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Само да вметна (за пишещите и четящите), че с оглед на това, че "Ранобуден" е изгонен, е редно да се коментират принципните неща в тази тема, тъй като всяко нещо, което е адресирано към него ще си остане неотговорено, тъй като не му е позволено да пише.

Той сам си каза, че се води от друга "библия", в която част от писаното е "утвърдено", а друга част са "свидетелства", които нямат достатъчно тежест, за него и сектата, от която е.

Това е достатъчен аргумент човекът да не участва в дискусиите тук, тъй като по силата на правилата на форума сме се събрали да дискутираме Библията във вида, в който е опитана като Божие Слово, а не да видим дали можем да минем няколко (лъже)учения, които са базирани на всичко от Библията, но без тези части, които ги оборват недвусмислено.

Имайки предвид това, мисля, че четящите са достатъчно разумни да заключат за какво става въпрос и отделно от възмущенията на пишещите относно това, засега по мое мнение, не мисля, че може да се напише нещо друго градивно за полза на четящите.

Ако някой има нещо, което е достатъчно градивно и назидателно за Божиите хора, може да го сподели, но мисля, че по останалата част сме изяснили нещата.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?