Author Topic: За съботата, обрязването, закона и пасхата  (Read 52249 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Добре, нека отново попитам (защото отново избягваш прекия въпрос). Защо апостолите казаха (цитирам):
Деяния 15:24. Понеже чухме, че някои, които са излезли от нас, ви смутили с думите си, и извратили душите ви, [като ви казват да се обрязвате и да пазите закона], без да са приели заповед от нас...

Без заповед от тях? Че кои са те, за да заповядват нещо по-различно от това, което ти правиш?

Ти хубаво се обрязваш, но защо правиш подобно на това:
Галатяни 6:12. Ония, които желаят да покажат добра представа в плътския живот, те ви заставят да се обрязвате; те търсят само да не бъдат гонени за Христовия кръст.
Галатяни 6:13. Защото и сами тия, които се обрязват, не пазят закона, но желаят да се обрязвате вие, за да могат да се хвалят с вашия плътски живот.


И защо делиш обрязването от съботата и избягваш да коментираш това, което апостолите направиха? Аз не ги деля, но с твоя подход удряш на камък, когато става въпрос за тези пасажи.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
И за да стане по-ясна дискусията ето ги трите стиха, които можем да обсъдим, подчертавам нещата върху които наблягам, а именно че говорят за изпълняване на Събота или Пасха  в бъдеще време, бъдеще и от наша гледна точка, защото се говори за преминаването на земята и небето, както и за Божието царство:

ЗА ПАСХАТА:

Лyка 22
16 защото ви казвам, че няма вече да я ям докле се не изпълни в Божието царство.


ЗА СЪБОТАТА И ПРАЗНИЦИТЕ

Колосяни 2
17 които са сянка на онова, което ще дойде, а тялото е Христово.


ЗА ЦЕЛИЯ ЗАКОН (ВКЛЮЧВАЩ СЪБОТА И ПАСХА)

Матеи 5
18 Защото истина ви казвам: Докле премине небето и земята, ни една йота, ни една точка от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне.






Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Но защо избягваш въпроса за обрязването и това, което апостолите коментираха? 
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Къде деля Събота от обрязването, Тихомире, не мога да разбера? Мисля че ясно показах че и двете са закон, заповеди от закона, които не са преминали (Матеи 5-та), пазя и съботата, пазя и "знака на завета" - обрязването. Къде ги деля, кажи ми? ...

И Галатяните защо ми ги цитираш, като че се хваля че съм обрязан, ти правиш ли разлика между някои които се хвали и друг които констатира че прави нещо, без да се възвишава? Ето ти елементарен пример:  ти хвалиш ли се че изпълняваш заповедта да имаш един Бог, Бога на Израел, като те попитат в какво вярваш? А като кажеш на някои че това е Бога в които трябва да вярват и че това е 1-вата заповед в неговия закон?  Хвалиш ли се когато казваш на някого че не пожелаваш нищо на ближния и го заставяш и той така да не прави?

Не виждаш ли че в Галатяни пише - тези които се хвалели с обрязването, нo не пазели закона? Павел говори за конкретни хора, не завсички обрязани вярващи (защото всички първи християни са били до един обрязани евреи и са пазели закона).

И разбери че аз знам много добре кои са заповедите на Господ, няма нужда да ми цитираш какво апостолите казали, аз достатъчно ясно чета какво Господ казва:

Левит 22:31
И тъй, да пазите заповедите Ми и да ги вършите. Аз съм Господ.

Битие 26:5
понеже Авраам послуша гласа Ми, и опази заръчването Ми, заповедите Ми, повеленията Ми и законите Ми.

Йоан 15:10
Ако пазите Моите заповеди, ще пребъдвате в любовта Ми, както и Аз опазих заповедите на Отца Си и пребъдвам в Неговата любов.



И в трите стиха говори една и съща личност.








Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Отново привличаш вниманието върху това какво ти правиш, а не върху това, какво е право.

Ще попитам отново (не знам дали четеш внимателно) — защо избягваш въпроса за обрязването и това, което апостолите коментираха?

Апостолите обичаха ли Христос, че казаха това? По твоите думи те не обичаха Бога, но престъпиха заповедите му.

Божието Слово не свидетелства подобно нещо. Къде е проблемът тогава? Как така заповядваха нещо, което според теб е неправилно, а в същото време пак пазеха заповедите му?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Съботата е заповед, тя е точка от закона и съвсем не е една от най-малките заповеди. Точка. Ако някои иска да не я пази, ок, лошо е за него, но ако и  учи така хората да съгрешават - още по лошо.

...

И разбира се че целят закон е все още в сила, Тихомире - който обича Господ ще го пази.
Няма да яде нечисти храни, ще пази 10-те заповеди (не 9-те), ще пази Божиите празници от Левит 23, ще пази и хигиеничните и други закони, които са ни дадени за да ни е добре и за да се освещаваме и ги пазим АКО ВЯРВАМЕ. Те са акт на вярата ни.

Ето какво казва Павел за обрязването и спазването на Закона:

Гал 5:1  Стойте, прочее, твърдо в свободата, за която Христос ни освободи, и не се заплитайте отново в робско иго.
Гал 5:2  Ето, аз, Павел, ви казвам, че ако се обрязвате Христос никак нямя да ви ползува.
Гал 5:3  Да! повторно заявявам на всеки човек, който се обрязва, че е длъжен да изпълни целия закон.
Гал 5:4  Вие, които желаете да се оправдавате чрез закона сте се отлъчили от Христа, отпаднали сте от благодатта.


Той пише на галатяните точно по повод на такива човеци, които са се опитвали да им отнемат свободата в Христос като ги учат да се обрязват и да пазят Закона. За тях Павел пише:

Гал 4:17  Тия учители ви търсят ревностно не по добър начин; даже те желаят да ви отлъчат от нас, за да търсите тях ревностно.


Това "търсене ревностно" равносилно на "отлъчване" от апостолската доктрина в днешно време някои хора наричат просто "обсъждане на библейските доктрини".

И разбира се, ето ще ти отговоря - ако мъж иска да пази Пасхата, така както ни е дадена в Библията, то той може да я взима само ако е обрязан - това е написано в закона.

Аз съм обрязан и взимам Пасxата всяка година за възпоменяние на жертвата на моя Господ Исус, (които също е обрязан...) .


Гал 5:6  Понеже в Христа Исуса нито обрязването има някаква сила, нито необрязването, но вяра, която действува чрез любов.
Гал 5:7  Вие вървяхте добре; кой ви попречи да не бъдете послушни на истината?
Гал 5:8  Това убеждение не беше от Онзи, Който ви е призовал.
Гал 5:9  Малко квас заквасва цялото тесто.
Гал 5:10  Аз съм уверен за вас в Господа, че няма да помислите другояче; а който ви смущава, той ще понесе своето наказание, който и да е бил той.
Гал 5:11  И аз братя, защо още да бъда гонен, ако продължавам да проповядвам обрязване? защото тогава съблазънта на кръста би се махнала.
Гал 5:12  Дано се отсечеха ония, които ви разколебават.


Ще се съглася със Павел.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Според "Ранобуден" е нужно да изпълниш само част от закона, която не касае жертвите, докато Павел говори за изпълнение на "целия закон".

Има някакъв проблем в цялата работа и ми се струва, че е в разбиранията на Ранобуден, тъй като той смята, че отричаме Божия закон, защото не се връзва с неговата логика. Обаче не се връзва нещо и с думите на Божието Слово.

Виждам, че това е наистина объркване за него — хем обрязването на плътта не е задължително според Словото, хем е задължително според Закона, хем Ранобуден е научен, че трябва.

И сега Ранобуден трябва да избира
* или да продължава да игнорира това, което пише в Словото (както прави това до момента)
* или да каже, че част от Словото е неправилна
* или да се срине цялото му разбиране и да започне от 0 и да се запита — как е възможно това — да пише това и това, както и да пише другото.

Надявам се да е последния вариант и там разбирането не е на база на "илюзии", а си има съвсем точно и здраво обяснение на всичко това. Проблемът е, че трябва да се започне да се гради наново, защото като се гради върху старото излиза криво.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Ранобуден, имам няколко въпроса към тебе, ще те помоля да отговориш открито, ясно и без овъртания.

1 Според теб задължително ли е обрязването за всеки християнин?
2 Исус според теб черен ли е бил?
3 Отричаш ли посланията на апостол Павел, или ако не ги отричаш - смяташ ли, че той греши по отношение на обрязването?
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Отново привличаш вниманието върху това какво ти правиш, а не върху това, какво е право.

Ще попитам отново (не знам дали четеш внимателно) — защо избягваш въпроса за обрязването и това, което апостолите коментираха?

Апостолите обичаха ли Христос, че казаха това? По твоите думи те не обичаха Бога, но престъпиха заповедите му.

Божието Слово не свидетелства подобно нещо. Къде е проблемът тогава? Как така заповядваха нещо, което според теб е неправилно, а в същото време пак пазеха заповедите му?





Тихомире,

Това което аз правя - пазейки Съботата и пазейки Пас хата е правилното, защото това е правил моят Господар Исус, това са правили и всички негови аспостоли, които всички са били обриажани. Тъй че дай да не говорим кое е право и кое криво.

А сега да видим въпроса ти:

"Как така заповядваха нещо, което според теб е неправилно, а в същото време пак пазеха заповедите му?"

1. Апостолите всички до един пазеха заповедите от Закона. Всички бяха обриажани, всички пазеха Съботата, всички пазеха Пасхата. Това е по втората част от въпроса ти.

2. А по първата - я да видим какво са заповядали на езичниците, един вид да не им налагат друга тегота освен следните три (ТРИ - трички на брой и не повече) неща:

- въздържате от ядене идоложертвено,
- кръв и удавено
- блудство

Това е добре, разбира се че не трябва да се правят тези неща, но това ли е, Тихомире, всичко което трябва да правят езичниците - всички останали заповеди от "Мойсеевя закон" (които е Божият Закон, даден чрез Мойсей) те като голяма тегота ли са за езичниците (явно, щото според твоите разбирания, след като апостолите не са заповядали друго освен въздържане от ядене на идоложертвено, кръв, удавено и блудство) и мога ли аз като един добър езичник християнин да ти открадна портфейла, щото това не са ни заръчали апостолите.

Виждаш ли какви абсурдни изводи правиш?...



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Учудващо е как заобикаляш въпросите и отговаряш само на това, което ти е удобно.

Апостолите казаха, че на Святия дух и на тях им се видяло добре да не налагат тази тегота (обрязването), освен тези, които казват:
Понеже чухме, че някои, които са излезли от нас, ви смутили с думите си, и извратили душите ви, [като ви казват да се обрязвате и да пазите закона], без да са приели заповед от нас, то ние, като дойдохме до единодушие, намерихме за добре да изберем мъже и да ги пратим до вас заедно с любимите ни Варнава и Павла,
...
Защото се видя добре на Светия Дух и на нас да ви не налагаме никоя друга тегота, освен следните необходими неща: да се въздържате от ядене идоложертвено, кръв и удавено, тоже и от блудство; от които ако се пазите, добре ще ви бъде. Здравейте.


Твоите думи някак нямат тежест пред думите на Святия Дух. Не само това, но и опиташ да извъртиш нещата в посока, която да отдалечи четящите и пишещите от истинския въпрос и той беше — защо на Святия Дух и на апостолите им се видя право това, а на теб не ти се вижда право?

Святият Дух и Христос ще си противоречат, така ли?

Как само отбягваш въпросите, които ти се задават и опитваш да отклониш темата в друга посока. Относно "портфейла" също ще ти отговорим ако първо се решиш да застанеш като мъж и да се опашеш и да отговориш подобаващо, а не да увърташ и да се чудиш как да избегнеш определени части от Словото и особено тези, които съдържат думите на Павел.

Интересно ми е как изпълняваш целия закон, като умишлено си решил, че няма да изпълняваш тези части, които са свързани с жертвите. Кой ти го е позволил това и кой ти е казал, че всичко това е отпаднало, а друго е останало? Как може един Божий закон да отпадне наполовина? Че той би бил много "хилав" тогава? Аз не съм чел никъде за "наполовина отпадане" или "частично отпадане" на някои заповеди.

Да не говорим, че Божият закон стои още от създанието на света, а това, което беше дадено на Моисей беше, за да имат хората нагледно какво отчасти представлява Божия закон.

И тъй като в момента ти претендираш, че го изпълняваш, трябва да покажеш на всички четящи тук защо Святият Дух и апостолите не наложиха обрязването на езичниците, а ти го налагаш.

Още по-интересно беше, че Авраам повярва и това му се вмени за правда още когато не беше обрязан. И защо беше това? Не е ли това пророчеството, че езичниците ще съставляват едно тяло заедно с Израел?

Енох обряза ли се или следваше Божия закон?

А Ной обряза ли се или следваше Божия закон?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
"""Според "Ранобуден" е нужно да изпълниш само част от закона, която не касае жертвите, докато Павел говори за изпълнение на "целия закон"."""

-   Тихомире, това ти изказване доказва че не си запознат с животинските жертвоприношения и Аароновото Първосвещеничество, щом като си мислиш че те са част от закона. Те бяха добавени и вече ти показах стиха от Еремия 7:22. Защото не говорих на бащите ви, нито им дадох заповеди за всеизгаряния и жертви в деня, когато ги изведох от Египетската земя; -  заповедите за жертването не бяха по воля на Бога, а бяха дадени за да подготвят хората за Исусовата жертва: Псалми 40:6
6. Към жертва и приноси Ти нямаш благоволение; отворил си уши в мене; всеизгаряне и принос за грях Ти не си поискал
. - Тъй че, научи за кой закон говори Павел.


""Има някакъв проблем в цялата работа и ми се струва, че е в разбиранията на Ранобуден, тъй като той смята, че отричаме Божия закон, защото не се връзва с неговата логика. Обаче не се връзва нещо и с думите на Божието Слово.""


- Тихомире, кой сте тези “вие” – някаква църковна общност очевидно?

ИСКАМ ДА НАПРАВЯ И ЕДНО ПОСЛАНИЕ ЗА ТЕБ И BY FAITH:

Вие наричате неправилно цялата Библия “Божие Слово”. Библията се дели на:
-   Закон, пророци – книгите от Битие до Малахя + Откровението до Йоан, наричани на много места “Писанията”
-   Свидетелства – евангелията и писмата послания на апостолите

Та някои книги от свидетелствата макар и да съдържат цитати от Словото на Бог, те са си човешки писания, човешко слово – разкази на очевидци, съвети, поучения и т.н.
Свидетелствата са изключително важни за това че ние имаме чрез тях доказателство че Месията е дошъл. Те могат ид а са полезни за поучение, но те не са директно Слово на Бога към авторите, затова когато нещо не е ясно по отношение на закон трябва да се обръщате към Писанията – Законът и пророците, а не към писма на апостолиц, защото те не са арбитрате, арбитъра е Бог и Словото му, което се намира в закона и пророците. Затова и Петър ти казва във 2-рото си послание: “Освен това имаме по-достоверно нещо - пророческото слово, на което, добре правите, че давате внимание,...”

Затова ако се интересувате от въпроса за обрязването на езичницитe послушайте съвета на Петър и се допитайте до “по-достоверното нещо – пророческото слово”,а не да ми давате цитати от писма на Павел, стиховете от Галатяни ги знам на изуст, освен това знам абсолютно всички стихове за обрязването в цялата Библия, много преди да се обрежа. И така хайде да видим по-достоверното нещо – пророческото слово до Езекиил (44:7-9):

7 дето въведохте инородци, с необрязано сърце и необрязана плът, да бъдат в светилището Ми та да го мърсят, дори в Моя дом, и дето, когато принасяте хляба Ми, тлъстината и кръвта, престъпихте завета Ми, в прибавка на всичките ви други мерзости. 
8 И не сте изпълнили службата на светите Ми неща, но сте поставили за себе си стражари над службата в светилището Ми. 
9 Така казва Господ Иеова: От всичките инородци, които са между израилтяните, никой инородец с необрязано сърце и необрязана плът да не влиза в светилището Ми.


А ето ти стихове и от Изход 12:

48 И ако би някой чужденец да живее като пришелец между тебе и да иска да пази пасхата Господу, нека се обрежат всичките му мъжки, и тогава нека пристъпи да я пази; той ще бъде като туземец. Но никой необрязан не бива да яде от нея. 
49 Един закон ще има за туземеца и за чужденеца, който е пришелец между вас. 
50 И всичките израилтяни сториха според както Господ заповяда на Моисея и Аарона; така направиха.


Ето това е Словото на Бог – и в двата стиха съм подчертал че Бог говори – “така казва Господ Йехова”, както и “Господ заповяда”. Това е ясно и просто.  Аз пазя това което Господ заповядва – аз съм езичник и трябваше да се обрежа ако искам да искам да съм с Господ и да ям хляба и да пя виното, неговото тяло което е жертвал за мен.

Научете се кое е Божието слово и кое е “свидетелствата”, пък тогава водете дискусии на сериозно ниво...


Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Защото се видя добре на Светия Дух и на нас да ви не налагаме никоя друга тегота, освен следните необходими неща: да се въздържате от ядене идоложертвено, кръв и удавено, тоже и от блудство; от които ако се пазите, добре ще ви бъде. Здравейте.

Твоите думи някак нямат тежест пред думите на Святия Дух. Не само това, но и опиташ да извъртиш нещата в посока, която да отдалечи четящите и пишещите от истинския въпрос и той беше — защо на Святия Дух и на апостолите им се видя право това, а на теб не ти се вижда право?



Виж какво ти казва Исус за Светя Дух:

Йоан 14:26
А Утешителят, Светият Дух, когото Отец ще изпрати в Мое име, той ще ви научи на всичко, и ще ви напомни всичко, което съм ви казал.


- Светuя Дух УЧИ И НАПОМНЯ ВСИЧКО КОЕТО Е КАЗАЛ Исус. А Исус никога не е отменял обрязването за никoй – прочети си Езекил 44 и виж какво казва там – “необрязаните езичници омърсяват светилището му”. 
Светuя Дух не може и да променя закони – защото Исус казва че “докато не премине небето и земята няма да падне и най малката точка, най-малката заповед от Закона”. Така че Светuя Дух не може да променя закона за обрязването.

- На Светuя Дух не може да му се “вижда добре”, нито  “да му се вижда зле”, защото той не решава нищо от себе си, той е ПРАТЕНИК от Бога и ВСИЧКО КОЕТО ПРАВИ Е ДА ПРЕДАВА БОЖИETO слово – НИЩО повече.

- Ако кажем че на Светuя Дуx “му се е видяло добре”, значи на
Господ “му се е видяло добре”, т.е. един вид Господ не е бил сигурен или чак по-късно като е станало въпрос дали да се обрязват езичниците на Господ “му се е видяло добре” да не се обрязват и е казал така на Пратеника – Светuя Дух.....   Ето до такива неща се изпада когато хората като теб четат, а нямат разбиране....

- Иcтината е една – никъде не пише в Деяния 15 апостолите да се допитат до Бога относно това да отпадне ли част от Закона (обрязването), и  може да са си мислели че след като на тях им се е видяло добре, значи е от Духа и явно и на него “му се е видало добре”.

Иди научи че Светя Дух е Пратеник, той напомня, той изпраща Словото на Бога, а не решава сам на своя глава без да му е заповядано от Бог, пък после ми цитирай неща които знам добре и съм мислил върху тях много, преди да реша да се обрежа.




Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
"""Според "Ранобуден" е нужно да изпълниш само част от закона, която не касае жертвите, докато Павел говори за изпълнение на "целия закон"."""

-   Тихомире, това ти изказване доказва че не си запознат с животинските жертвоприношения и Аароновото Първосвещеничество, щом като си мислиш че те са част от закона. Те бяха добавени и вече ти показах стиха от Еремия 7:22. Защото не говорих на бащите ви, нито им дадох заповеди за всеизгаряния и жертви в деня, когато ги изведох от Египетската земя; -  заповедите за жертването не бяха по воля на Бога, а бяха дадени за да подготвят хората за Исусовата жертва: Псалми 40:6
6. Към жертва и приноси Ти нямаш благоволение; отворил си уши в мене; всеизгаряне и принос за грях Ти не си поискал
. - Тъй че, научи за кой закон говори Павел.
Ако прочетем внимателно какво пише в Еремия 7:22, ще видим, че говори за деня, кгоато ги изведох от Египетската земя и наистина ето какво Бог каза в същия този ден:
Изход 15:26. Ако прилежно слушаш гласа на Господа своя Бог, и вършиш онова, което Му е угодно, и слушаш заповедите Му, и пазиш всичките Му повеления, то не ще ти нанеса ни една от болестите, които нанесох върху египтяните; защото Аз съм Господ, Който те изцелявам.


Законът беше даден на планината Синай чрез Божия човек Моисей и там се говори за жертви. Явно не си чел за приносите за първородните и това, което направиха Йосиф и Мария за Исус. То беше съгласно закона, даден на Моисей.  А приносите на празника на първите плодове? Него празнуваш ли го и не принасяш ли приноси? Пасхата няма ли принасяне на агне в жертва? Нали я празнуваш според Закона?

Не пише ли:
Чила 28:2. Заповядай на израилтяните, като им кажеш: Внимавайте да Ми принасяте на определеното им време Моите приноси, хляба Ми за благоуханна чрез огън жертва на Мене.
Второзаконие 11:32. Внимавайте, прочее, да вършите всичките повеления и съдби, които днес поставям пред вас.

И не на последно място:
Второзаконие 12:32. Внимавайте да вършите всичко що ви заповядвам; да не притуряш на него, нито да отнимаш от него.

Ти каза, че не жертваш и жертвите не били в закона, но аз чета за принасяне на агне в жертва на Пасхата и ти ако не изпълняваш точно всичко това си под проклетия.

Нека да повторя:
Ако не внимаваш да изпълняваш всичките думи на тоя закон, които са написани в тая книга, и не се боиш от това славно и страшно име ИЕОВА ТВОЯ БОГ, тогава Господ ще направи ужасни язвите върху тебе и язвите върху потомството ти, язви големи и непрестанни, и болести зли и непрестанни.

Ето до какво води изкарването на пасажи от контекст. Не знам дали си ги учил наизуст някъде тези неща или умееш да вадиш пасажи от контекст, но това те докарва до живот под проклетия, защото не изпълняваш точно написаното според закона, даден на Моисей.

Тогава как си седнал да говориш кое било написано от човеци и кое не след като и това, за което претендираш, че било "вярно" не изпълняваш според писаното?


В този форум сме виждали мнозина, които са били отстъпници от Бога и в крайна сметка стигат до едно и също нещо — отричане на части от Писанията и части от посланията на пратениците, които не са им угодни.





И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Защото се видя добре на Светия Дух и на нас да ви не налагаме никоя друга тегота, освен следните необходими неща: да се въздържате от ядене идоложертвено, кръв и удавено, тоже и от блудство; от които ако се пазите, добре ще ви бъде. Здравейте.

Твоите думи някак нямат тежест пред думите на Святия Дух. Не само това, но и опиташ да извъртиш нещата в посока, която да отдалечи четящите и пишещите от истинския въпрос и той беше — защо на Святия Дух и на апостолите им се видя право това, а на теб не ти се вижда право?



Виж какво ти казва Исус за Светя Дух:

Йоан 14:26
А Утешителят, Светият Дух, когото Отец ще изпрати в Мое име, той ще ви научи на всичко, и ще ви напомни всичко, което съм ви казал.


- Светuя Дух УЧИ И НАПОМНЯ ВСИЧКО КОЕТО Е КАЗАЛ Исус. А Исус никога не е отменял обрязването за никoй – прочети си Езекил 44 и виж какво казва там – “необрязаните езичници омърсяват светилището му”. 
Светuя Дух не може и да променя закони – защото Исус казва че “докато не премине небето и земята няма да падне и най малката точка, най-малката заповед от Закона”. Така че Светuя Дух не може да променя закона за обрязването.

- На Светuя Дух не може да му се “вижда добре”, нито  “да му се вижда зле”, защото той не решава нищо от себе си, той е ПРАТЕНИК от Бога и ВСИЧКО КОЕТО ПРАВИ Е ДА ПРЕДАВА БОЖИETO слово – НИЩО повече.

- Ако кажем че на Светuя Дуx “му се е видяло добре”, значи на
Господ “му се е видяло добре”, т.е. един вид Господ не е бил сигурен или чак по-късно като е станало въпрос дали да се обрязват езичниците на Господ “му се е видяло добре” да не се обрязват и е казал така на Пратеника – Светuя Дух.....   Ето до такива неща се изпада когато хората като теб четат, а нямат разбиране....

- Иcтината е една – никъде не пише в Деяния 15 апостолите да се допитат до Бога относно това да отпадне ли част от Закона (обрязването), и  може да са си мислели че след като на тях им се е видяло добре, значи е от Духа и явно и на него “му се е видало добре”.

Иди научи че Светя Дух е Пратеник, той напомня, той изпраща Словото на Бога, а не решава сам на своя глава без да му е заповядано от Бог, пък после ми цитирай неща които знам добре и съм мислил върху тях много, преди да реша да се обрежа.

Видяхме, че ти не признаваш книгата "Деяния на апостолите", нито признаваш посланията на Павел. Така правят и другите твои "колеги", към които принадлежиш.

Но нека сега да видим защо след като нито една йота от Закона няма да премине, тогава защо не изпълняваш и това:

  23. Господ още говори на Моисея, казвайки:
  24. Говори на израилтяните, като речеш: В седмия месец, на първия ден от месеца, да ви бъде тържествена почивка, спомен с тръбно възклицание, свето събрание.
  25. В него да не вършите никаква слугинска работа и да принасяте жертва чрез огън Господу.
  26. Господ говори още на Моисея, казвайки:
  27. Десетият ден на тоя седми месец да бъде ден на умилостивение; да имате свето събрание, и да смирите душите си, и да принесете жертва чрез огън Господу.
  28. Никаква работа да не вършите в тоя ден, защото е ден на умилостивение, за да се извърши умилостивение за вас пред Господа вашия Бог.
  29. Защото всеки човек, който не се смири в тоя ден, ще се изтреби измежду людете си.
  30. И всеки човек, който извърши каква да е работа в тоя ден, тоя човек ще изтребя изсред людете му.
  31. Никаква работа да не вършите; това да бъде вечен закон във всичките ви поколения във всичките ви жилища.

Забележи, че това трябва да бъде "вечен закон във всичките ви поколения и жилища". Пише да се принася жертва чрез огън Господу. И това къде го пише — в закона, даден на Моисей, нали? За който ти казваш, че нямало жертви.

Що за лицемерие е това твоето? Уж изпълнявал, уж нито една йота от закона НЯМА ДА ПРЕМИНЕ, а то цели пасажи си решил да не спазваш, че учиш и другите така.

Това му се вика лицемерие, защото говориш, а не вършиш. И не само това, но говориш полвинчато, а не вършиш.

Ти знаеш ли закона, който бе даден на Моисей откъде дойде или не знаеш?

Знаеш ли за кои "заповеди", "повеления" и "закони" говори Бог, когато свидетелства за Авраам?
Битие 26:5. понеже Авраам послуша гласа Ми, и опази заръчването Ми, заповедите Ми, повеленията Ми и законите Ми.

Знаеш ли според чии закони и повеления вървяха Авел, Енох, Йов или Ной? Знаеш ли на основа на кой Закон бяха праведни? Знаеш ли, че за правдата трябва Закон, на който да се основе? Ной беше наречен непорочен и ходеше "по Бога":
Битие 6:9. Ето Ноевото потомство. Ной беше човек праведен, непорочен между съвременниците си; той ходеше по Бога.

Знаеш ли какво е да ходи някой по Бога или е било всичкото една голяма "импровизация"?

Имаш ли идея за какъв Закон става въпрос изобщо тук или ще скъсаме още няколко части от Писанията, за да може да минат ученията, които опитваш да пробуташ тук?


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Георги

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Ранобуден търси доказателство, че в апостол Павел говори Христос (2 Кор 13:3). Бог ще му го даде в съдния ден.

От друга страна, това че мисли че 'пази' закона (не че го пази изобщо) е единствено показно, че е закоравен чрез същият този закон, защото закона или ще съкруши или ще закорави спрямо благовестието. В следствие и богохулните му твърдения и диспозиция на духа относно Духа и апостолите, които говореха чрез същият Божи Дух.
'By beholding folly as the folly of others, thine own folly cries out to heaven.' - Barth