Author Topic: За съботата, обрязването, закона и пасхата  (Read 52275 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Здравейте,
Тъй като модераторът на форума Watchman написа че в този форум хората са “по-заинтересовани от Библейските реалности и начин на живот" усещам голяма необходимост да се включа в тази тема, защото за мен е важно като християнин каква е библейската реалност по отношение на 7-мия ден Събота и как тя рефлектира върху начина на живот на християните. Не съм адвентист, но светя Почивния 7-ми ден от години и затова ще задам няколко въпроси към автора на темата за Съботата (Watchman):

1.   Знаеш ли за кое време говори пророк Иcая в 66-та глава?

22 Защото, както новото небе И новата земя, които Аз ще направя, Ще пребъдат пред Мене, казва Господ, Така ще пребъде родът ви и името ви.                                                                             
23 И от новолуние до новолуние, И от събота до събота, Ще дохожда всяка твар да се покланя пред Мене, Казва Господ.   

Знаеш ли за какви съботи ли пише в 23-ти стих?

2.   Знаеш ли че преводът на стихът Евреи 4:8, които даваш е преправен, т.е. има две думи които са добавени а ги няма в ръкописите? Ти даваш стиха: “Защото, ако Исус Навиев беше им дал почивка, Бог не би говорил след това за ДРУГ ден” – тук двете добавени думи са “Навиев” и “Бог”, всеки който иска може да провери че съм прав, вижте и в King James Версията. Проблема е че ти правиш разсъжденията си върху погрешен текст като казваш “Писано е ясно, че почивката в която са почивали евреите в обещаната земя, в която са влезли чрез Исус Навиев от Бога се счита за нищо, понеже казва, че това въобще не е почивката на Бога”.    Разбираш ли че в този стих не се говори никъде за Исус Навиев, нито се говори че “Бог” бил говорил за друг ден? Повтарям – и най-големия лаик може да провери в Интернет че и двете думи “Навиев” и “Бог” не присъстват в стиха... В този стих е ясно че пише за Исус Христос – той е този който даде Съботния ден, Исус Навиев не е давал никаква съботна почивка никога.
Ако те притеснява че не пише Исус Христос, а само Исус, виж че Павел така го пише и в Евреи 2:9, Евреи 3:1, Евреи 6:20 – пише само “Исус”, но ние знаем че е Исус Христос.

3.   Павел цитира думите на Господ от Псалм 95-ти “Затова се заклех в гнева Си, Че няма да влязат в Моята почивка”, които се отнасят до онези израилияни които закоравяха сърцата си по време на 40-те години в пустинята и започнаха да престъпват законите му. Въпросът ми е много ясен:  Бог казва че те “няма да влязат” (бъдеще време) в Неговата почивка, ние знаем че всички те (непокорниците под 20 годишна възраст) измряха в пустинята преди Обетованата Земя, тогава за кое бъдеще време се заклева  Господ че няма да влизат?... Как би било възможно тези израеляни да влезнат в тази “Почивка”, ако тя е преди възкресението на мъртвите? За какво “влизане в Божията Почивка в момента”  говориш след като тя не е настъпила още? Отец и Исус не са спряли да работят по творението си:  Йоан 5:17 А Исус им отговори: Отец Ми работи до сега, и Аз работя.
Божията почивка е през 1000 годишното Царство на Христос, което ще се оправлява от Сион, където ще е ПОКОЯТ МУ:                         
Псалм 132
13 Защото Господ избра Сиона, Благоволи да обитава в него. 
14 Това, каза Той, Ми е покой до века: Тук ще обитавам, защото го пожелах. 


Иcая също пише за ПОКОЯТ МУ и за Миленuyма:   

11:10 И в онзи ден Есевият корен, който ще стои като знаме на народите - към него ще прибягват племената и покоят му ще бъде слава.


Пак го пише и в 14-та глава:   
7. Успокои се, утихна цялата земя, възклицават радостно.

А че трона на Исус ще е на земята в Йерусалим пише ясно и в Лyка 1:32-33 и Матеи 25:31.
Пророците са писали за онова далечно време, когато ще настане пълен покой на земята, това е царството на Исус, това е Божията Почивка, която е 1000 години след 6000-те хиляди години от сътворението преди това. 6+1=7. Това и символизира седмият ден от седмицата.

4.   Слаб ход е също търсенето на противопоставяне на седмият почивен ден с денят “Днес” (уж според теб Божията Почивка сега), за които се казва “днес ако чуете гласа му не закоравявайте сърцата си”,  по-после Павел предупреждава  “Затова нека се постараем да влезем в тая почивка”. Тук се говори за същото като в Откровение 3:20-21, просто е казано по различен начин:  “20 Ето стоя на вратата и хлопам; ако чуе някой гласа Ми и отвори вратата, ще вляза при него и ще вечерям с него, и той с Мене.  21 На този, който победи ще дам да седне с Мене на Моя престол, както и Аз победих и седнах с Отца Си на Неговия престол.”  - кой ще седне на престола на Исус – този който като го чуе му отвори врататата, които не закоравява сърцето си, които се “постарава”, които “побеждава”, които влезне в Почивката Му.
Разбираш ли че “днес” значи “сега”, т.е. да действаме моментално,а не значи че днес вече е настъпила Божията Почивка?

5.   Правиш ли разлика между това “всеки ден да е за Господа” и това да ОСВЕЩАВАШ точно един определен ден? Правиш ли разлика между това че в седмия ден святото събрание е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, ЗАКОН Е, докато за другите дни на нито едно място в Библията не пише че е закон да имаме свято събрание?
Когато Господ каза на Израел да пази Съботите му защото това е знакът между него и неговият народ Изход 31:13 “...Съботите Ми непременно да пазите; защото това е знак между Мене и вас във всичките поколения...” - забелязваш ли какво пише – ВЪВ ВСИЧКИТЕ ПОКОЛЕНИЯ, които поколения не са спряли.  И дали е само за Израел или и за нас, вярващите в Истинският Бог:   
Иcая 56
6 Също и чужденците, които се прилепват към Господа, За да Му служат, да обичат името на Господа, И да бъдат Негови слуги, - Всеки от тях, който пази съботата да я не оскверни, И държи завета Ми, - 
7 И тях ще доведа в светия Си хълм, И ще ги зарадвам в Моя молитвен дом; Всеизгарянията им и жертвите им ще Ми бъдат благоугодни на олтара Ми, Защото домът Ми ще се нарече Молитвен дом на всичките племена.


6.   Знаеш ли какво казва Исус в Матей 5:18?
18. Защото истина ви казвам: Докато премине небето и земята, нито  една йота, нито една чертица от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне.
 Сещаш ли се  че небето и земята не са преминали и заповедта за освещаването на седмия ден няма как да е отминала, нито да е променена, така както и Исус “не дойде да променя, а да изпълни”?  Знаеш ли че е било ОБИЧАИ за Исус да ходи в синагогата в Събота? Защо Исус е давал такъв пример?
Лука 4:16
И дойде в Назарет, дето беше отхранен, и по обичая си влезе в синагогата един съботен ден и стана да чете.


Знаеш ли че такъв е бил обичая и на Павел? Я виж:

Деяния 17:2
И по обичая си Павел влезе при тях, и три съботи наред разискваше с тях от писанията,


Защо новоповярвалите езичници молеха Павел да им проповядва чак след седмица?

Деяния 13:42
Когато си излизаха [из юдейската синагога, езичниците] ги молеха да им се проповядват тия думи и следващата събота.


Ако всеки ден е било Почивка, защо Исус не го е казал на най-близките му, а вместо това виж какво са направили: 

Лука 23:56
И като се върнаха, приготвиха аромати и миро; и в съботата си почиваха според заповедта
 

Защо жените не отидоха в Събота да помажат Господ Исус – НЕ КОЙ ДА Е А ГОСПОД ИСУС?!   Нали всеки ден е Почивка в Господа!?....

Знаеш ли кой Бог заповяда да убият безпощадно с камъни един човек който е събирал съчки в Събота? 

Числа 15:35
И Господ каза на Моисея: Човекът непременно трябва да се умъртви; цялото общество да го убие с камъни вън от стана.


Този пример как ти се струва в полза на важността на пазенето на 7-мия ден или обратното? Говорим за смъртно наказание? И ако Бог е наредил да убият онзи човек с камъни задето е събирал съчки в Съботен ден, човек който добре е знаел какво казва заповедта, справедливо ли е да пощади нас, които също знаем добре какво казва заповедтта?

“И тъй, който наруши една от тия най-малки заповеди, и научи така човеците, най-малък ще се нарече в небесното царство...”


А какво остава за тези дето умишлено нарушават не една от най-малките заповеди, а  4-тата Заповед записана на заветните плочи на свидетелството и по-лошо - учат така нещастните хорица, които не познават Библията добре?...

Хайде малко да се спра до тук, можеш да започнеш с точка 1.






Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Тъй като има много неща, които да се отговорят, ще взема само някои от тях и ще попитам:

По отношение на фразата "във всичките ви поколения" относно съботата и начинът, по който подхождаш към нея — и като ден от седмицата, бих те попитал дали спазваш също така и следните:
Всяко мъжко дете между вас във всичките ви поколения да се обрязва, като стане на осем дни, както роденото у дома ти, така и онова, което не е от твоето потомство, купено с пари от някой чужденец.

Празнуваш ли пасхата, за която също има заповед да се празнува във всички поколения. Дори пише, че е "вечна наредба".

Спирам до тук, защото част от твърденията ти са изкарани от контекст, за да се внуши определено нещо и по същия начин подходих и аз с това съобщение, според което внушение излиза, че има проблем с това, че езичниците не се обрязваха (дори апостолите говориха за това), а има заповед да се прави това във всички поколения. Къде е "проблемът"?

Да не говорим за това, че вярващите се събираха всеки ден, а не само в събота според записаното:
И всеки ден прекарваха единодушно в храма и разчупваха хляб по къщите си, и приемаха храна с радост и простосърдечие...

...да не говорим, че са били и в храма всеки ден, не само по къщите.

Та, ако ще разискваме за тези неща, първо трябва да говорим според контекста на това какво е писано, къде е писано, защо е писано.

Това ми прилича все едно да кажа на някой човек, че това се отнася за него:
цялата земя ще ти се кланя и ще те славослови, ще възпява името ти.

Ясно се вижда, че пасажът е изваден от контекста.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Здравей Тихомире,

Това което написах беше изложение в няколко основни точки. За да представя цялостната си позиция имах нужда от изложение, което подредих и не случайно помолих да започнем от 1-ва точка, а после 2-ра и т.н. за да сме систематични и да няма хаос. Всеки един от въпросите ми може да представлява сериозна и задълбочена дискусия.

Затова редно е да започнем от точка 1, а после ще видим дали събирането на вярващите всеки ден във храма изобщо доказва отменянето на светото събиране в 7 мия ден. Предполагам се сещаш че събирането на израилияните още едно време в храма в Йерусалим е ставало всеки ден, като хората са ходили на поклонение да се молят или да славят Бога. Предполагам знаеш от Лyка 2:36-37 че е имало такива хора в храма постоянно (като пророчицата Анна, Фануилова дъщеря).
Това обаче по никакъв начин не отменя заповедтта за задължителното свето събрание в Събота и както показах на Исус му е било ОБИЧАИ да влиза в синагогата в Съботен ден, за това ти пише Лyка:
Лука 4:16
И дойде в Назарет, дето беше отхранен, и по обичая си влезе в синагогата един съботен ден и стана да чете.

Лука 4:31
И слезе в Галилейския град Капернаум, и поучаваше ги в съботен ден;


Знаеш ли какво значи думата “обичаи”? И защо Исус не е имал обичаи да ходи в cинагогата всеки ден? Занеш ли че i nа апостол Павел е било ОБИЧАИ да проповядва в синагогата в Съботен ден – Деяния 17:2?... Защо?...  Къде изобщо е логиката, Тихомире, вярващите да молят Павел да им проповядва същото и "следващата" Събота, след като е можел да го направи още веднага или на другия ден? Отговорът на този въпрос е лесен - хората си имат свои си работи - да си изкарват хляба "с пот на челото през седмицата" и за да могат ВСИЧКИ ЗАЕДНО да слушат Словото в 7-мия ден.

След като си тръгнал да говориш че всеки ден вярващите се събирали това какво отменя заповедтта да не работим в Съботен ден и както виджаме едни от най близките на Исус (Мария Магдалена, Мария, Йоанна и майката на Яков) не са отишли да го помажат в Съботен ден а са си починали според заповедтта, толкова ли е било страшно да отидат да го помажат ако той ги е учил че всеки ден е еднакъв за Бога?

И защо изобщо Исус предупреждава че когато Мерзостта на Запустението седне на святото място (припомняки пророчеството на Даниил) казва да се молим да не стане в Съботен деn?

Матей 24:20
При това, молете се да се не случи бягането ви зиме или в съботен ден;


Въобще с единия стих дето даваш, сложен на везните с моите, не дава тежест и да се уравновесят дажe...

Затова ще те помоля да следваш изложението ми и да започнеш с точка 1 и 2 за начало, пък после ще стигнем и до другите. Иска ми се да видя за кое време мислите че говори Иcая в последната глава която е написал и за какви съботи говори + точка 2 в която ви питам защо давате стиха от Евреи 4:8 в които има прибавени думите “Навиев” и “Бог”.

Благодаря.


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Именно, защото постановката ти е базирана на пасажи извън контекст искам първо да изясним това. Не може да се продължи смислена дискусия, когато основната тежест е върху пасажи извън контекста.

Обичаят, който е бил да се събират в почивния ден и да четат от Закона, да предлагат поучение, псалм и т.н. Христос поучаваше още преди да го познават даже, като един от всички, тъй като всеки мъж е можел да стане и да поучава. Нямало е лектори както сега.

Обичаят е бил такъв, не според това, което е било договорено чрез Божия човек Моисей. Никъде Бог не беше заповядал в събота да правят отделно (сиреч "свято") събрание.

Тъй като събирането на хората в този ден да общуват и да се поучават в Писанията не беше противно на Мойсеевия закон, имаше създаден такъв обичай. Самият Христос не каза, че обичаят е лош, но както казах никъде няма заповед за това в Мойсеевия закон. Съботата е направена за човека, доколкото пише в Левит (и което цитира и Месията), а не човекът за съботата.

Не искам да продължавам с тези разяснения, тъй като смятам, че това е достатъчно засега.

Ти така и не отговори на въпроса, който зададох относно разбирането ти за "всички поколения", тъй като на това се гради основната част от твърденията ти. Затова и започнах оттам, защото смятам, че това, че в пасажа, който цитира, от Исая, където се говори за 1000 годишното царство не мисля, че има 2 мнения, но останалите неща, които пишеш са базирани на това за "всички поколения", както и на факта, че обичай, който е въведен извън Закона (и не е бил заповед в закона), го правиш заповед тук и даже казваш, че е за "всички поколения".

Аз те попитах защо обрязването, което е пак за "всички поколения" не беше спазено, но ти не отговори.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Пишеш:

"Никъде Бог не беше заповядал в събота да правят отделно (сиреч "свято") събрание."

Е как никъде - в Левит 23:

1 Господ още говори на Моисея, казвайки:    
2 Говори на израилтяните, като им кажеш: Господните празници, в които ще свиквате свети събрания, Моите празници, са следните:    
3 Шест дена да се работи; а седмият ден е събота за тържествена почивка, за свето събрание: в нея да не работите никаква работа; във всичките ви жилища е събота Господу.


Пишеш:

" Тъй като събирането на хората в този ден да общуват и да се поучават в Писанията не беше противно на Мойсеевия закон, имаше създаден такъв обичай. "

- Извинявай - не било противно на кое?... Левит 23:1-3  е закон от Бога, даден ни чрез Мойсей, за това няма как да е противен на Закона, защото самия той е Закон.  Освен това запведтта за спазването на Съботата не е никакъв "обичаи" - тя е заповед, закон.  Левит 23:1-3 - обичай?... 

Пишеш:

"Самият Христос не каза, че обичаят е лош, но както казах никъде няма заповед за това в Мойсеевия закон."

- още веднъж ти показвам грешката - Левит 23, но ако не ти е достатъчен, ето ти още два стиха:

Изход 35:2
Шест дена да се работи; а седмият ден да ви бъде свет, събота за почивка посветена Господу; всеки, който работи в тоя ден, да се умъртви.

Левит 16:31
Това да ви бъде събота за тържествена почивка и да смирите душите си; това е вечен закон.



"...факта, че обичай, който е въведен извън Закона (и не е бил заповед в закона), го правиш заповед тук..."


- Аз ли го правя заповед?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
В Левит наистина пише 6 дни да се работи, а седмия да се почива, но това, което използват преводачите като "събрание" (микра) не е същото, което се използва за "събрание" (кахал) или "църква". Думата "микра" по-скоро означава "обявяване", "прогласяване" или "репетиция". Тук не става въпрос за сграда или специално религиозно събрание дори.

Тъй като по това време достъпът до Писанията не е бил толкова широк е било нормално да се създаде обичай да си направят място, където да се събират хората и да четат от няколко налични преписа и това не е било в разрез с прогласяването на деня за почивка, защото не са вършили своето си (въпреки, че всеки е можел да направи това, което е нуждно за ежедневните потребности без това да е в нарушение на Закона).

Останалите пасажи, които спомена, говорят за почивка и смиряване на душата, а не за "религиозно събрание" (както се разбира днес и което сякаш искаш да направиш като заповед).

Докато са били в пустинята какво са правили в събота? В първте месеци, когато се заселваха в обещаната земя имаха ли преписи от Писанията и какво правиха в събота? Или когато Израел отиде в плен, какво правиха събота? Бог укори ли ги за това, че съботите не са се събирали на "свято събрание", както казваш, или ги укори за това, че не са дали почивка на земята?

Ако става въпрос за четене на закона и припомнянето на Божиите заповеди, дори и тези, които са нямали преписи, са нямали проблем, защото са ходили на Господните празници, където се е прочитал целия закон на всеослушание.

Да не говорим за това, че Авраамовите чада трябва да вършат Авраамовите дела, а те бяха — да научат дома си да пазят Господните пътища, а не да чакат на "съботата", за да дойде някой друг да ги научи.


Пак избегна въпроса с обрязването.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
"В Левит наистина пише 6 дни да се работи, а седмия да се почива, но това, което използват преводачите като "събрание" (микра) не е същото, което се използва за "събрание" (кахал) или "църква". Думата "микра" по-скоро означава "обявяване", "прогласяване" или "репетиция". Което ясно говори, че не е нужно да имаш сграда да ходиш там. Тъй като достъпът до Писанията не е бил публичен е било нормално да се създаде обичай да си направят място, където да се събират хората."

-  Освещаването на 7-мия ден и отделянето му като важност от другите (защото Бог определено иска да стане ясно че го отделя от другите 6,
как - като е заповядвал да се наказват със смърт онези които не го пазят) няма нищо общо с това дали има сграда или не. Много преди Соломон да построи храма хората са се събирали на различни места, даже и на открито за да се чете законът. Заповедтта е да се събираш с останалите вярващи и да се говори Словото. За целта обаче хората не трябва да работят в този ден.


Останалите пасажи говорят за почивка и смиряване на душата, а не за "религиозно събрание" (както се разбира днес).
"

-  няма такъв библейски термин като "религиозно събрание" в Библията. Библията изпозлва точно определен израз за църковните събрания на вярващие - "свято събрание", останалото са празни приказки. "Святите събрания" са били ЗАПОВЕДИ в седмичните Съботи, както и годишните Съботи.

"Докато са били в пустинята какво са правили в събота? Или когато Израел отиде в плен, какво правиха събота? Бог укори ли ги за това, че съботите не са се събирали на "свято събрание", както казваш, или ги укори за това, че не са дали почивка на земята?"

- В пустинята Израел пазеше Съботата, веднага щом излезе заповедтта за нея. А когато си пленник или роб нямаш собствена воля да почиваш в Събота, за това разбира се Бог не съди. То е ясно... но това ли е голямото доказателство че 7-мия ден не е задължително да се отделя?

"Договорът, който беше даден на Мойсей беше относно земята и това как да бъде ползвана и това е контекстът на нещата."

- брей, къде в Левит 23:1-3 видя такъв "контекст"?

"Пак избегна въпроса с обрязването."


- не съм аз които избягва въпросите, а ти тръгна да отговаряш на първия ми пост в които дадох 6 точки, като умишлено не започна с първата ми точка. Но така или така моят постинг беше до автора на темата за Съботната Почивка - Watchman.

Ако имаш желание можеш да започнеш от 1-вата точка (стиховете от Иcая 66) за която досега само каза че се отнасяла за 1000-годишното царство, което е точно така, но не каза защо пише за съботи там.



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
"В Левит наистина пише 6 дни да се работи, а седмия да се почива, но това, което използват преводачите като "събрание" (микра) не е същото, което се използва за "събрание" (кахал) или "църква". Думата "микра" по-скоро означава "обявяване", "прогласяване" или "репетиция". Което ясно говори, че не е нужно да имаш сграда да ходиш там. Тъй като достъпът до Писанията не е бил публичен е било нормално да се създаде обичай да си направят място, където да се събират хората."

-  Освещаването на 7-мия ден и отделянето му като важност от другите (защото Бог определено иска да стане ясно че го отделя от другите 6,
как - като е заповядвал да се наказват със смърт онези които не го пазят) няма нищо общо с това дали има сграда или не. Много преди Соломон да построи храма хората са се събирали на различни места, даже и на открито за да се чете законът. Заповедтта е да се събираш с останалите вярващи и да се говори Словото. За целта обаче хората не трябва да работят в този ден.
Прави впечатление, че използваш адвентистки подходи към всичко това. Интересно как наблягаш на съботата, та даже и с главна буква я пишеш.

Събирането с останалите вярващи не е ставало само в събота. Това е нещо, което убягва на мнозина днес, поради факта, че са свикнали с манталитета на "ходене на църква", а не вярващите да са "събрание" или "кахал". Думата "кахал" се използва в пасажа, където се говори за Израел в пустинята и се говори за тях като "събрание".

Причината е, че Израел е бил заедно като общност. Когато са работили, те са работили или при господар от Израел, но в повечето случаи са имали свой занаят или са обработвали сами нивите и са гледали добитъка си. Под "сами" имам предвид целия им дом. Основната задача на мъжа е била да научи дома си на Божиите пътища. Не е било задача на някой си "проповедник" да научи семейството му. Затова е и нямало концепция за "ходене да се слушат проповеди", а по-скоро по време на празниците се е слушал целия закон.

Това, че днес хората работят при езичници като наемници и нямат време да се видят с други християни е съвсем различен проблем. Израел е бил роб (и още разпръснат) и са знаели какво означава да се работи сред идолопоклонци, което е различно от това, което се говори в Закона относно прогласяването на определен ден.

По време на празниците е имало прогласяване на определен ден и този ден не е бил събота, според както ти казваш тук:
Quote
"Святите събрания" са били ЗАПОВЕДИ в седмичните Съботи, както и годишните Съботи.

Можеш да прочетеш за Пасхата, за празника на хлябовете и другите празници и да видиш кога са били прогласявани определени дни, които са преведени като "свято събрание".

Съботата, за която се говори в Писанията е нещо повече от това, което говориш. Ти говориш повече за това как съботата беше дадена на Мойсей, отколкото за това каква е идеята на съботата от сътворението нататък. Това е типично адвентистко мислене (да повторя).

Именно поради тази причина ти отговорих, защото виждам, че наблягаш на определен ден от седмицата и го наричаш "ден за свято събрание" (като в Словото е имало и други дни на "свято събрание", което всъщност е "свято прогласяване", защото не винаги е имало събрание с други семейства).

Тъй като ти отново опитваш да заобиколиш въпроса, който зададох за обрязването, ще ти го напомня пак и ще ти кажа (отново) защо го повдигам.

Основната идея на адвентистите (и в случая — твоята) е да говорят за съботата като вечна заповед и наблягайки на определен ден от седмицата се изграждат едни особени философии (които могат да се прочетат във всеки адвентистки справочник).

И тъй като това се крепи на няколко пасажа, които са в повечето случаи извадени от контекст (включително и този с "всички поколения"), затова реших, че е добре да се обърне внимание на тази грешка, а не да се кара по начина, по който искаш да се отговаря.

Ти избягваш да отговориш на това, което питах, защото това ще развали до голяма степен начина, по който искаш да протече дискусията, а въпросът, който повдигам е изключително важен.

За да говориш за наказание със смърт относно неспазване на съботата и това, че бил за "всички поколения", тогава явно става дума и за смъртно наказание и сега — нещо, което нито можем да видим като пример от апостолите, нито дори можем да го видим като заповед към езичниците. Искам да ми кажеш защо Йоан не е бил наказан със смърт, когато е бил на остров Патмос или Павел, който е пътувал като затворник на кораб.

И тъй като нещата стават много изкривени реших да "отрезвя" малко стремежа ти да разсъждаваме като "коне с капаци" само върху 5 думи. И това е да попитам за контекста на тези пасажи. В същите места, където се говори за съботата, се говори и за обрязването.

Друг подход на адвентистите е да наблягат само на съботата, обаче умишлено да игнорират останалите заповеди. Интересно!

В случая наблягаш точно на съботата и аз те питам и за обрязването, което е споменато изрично в същия договор. Договорът не го пише в Левит 23 (за което ти попита къде го било пишело това), а е договор, който Бог даде преди влизане в обещаната земя. Ако разгледаш юридически как са нещата, ще видиш, че са изключително добре издържани с клаузите и неустойките.

Та, говорейки за контекст отново ще попитам — в същия договор, където пише за "Съботата" (както я пишеш с голямо "С"), така пише и за "обрязването" (което предполагам ще напишеш с малка буква). И за двете се говори, че са за "всички поколения". Има и други неща, които се отнасят за всички поколения и едно от тях е всегдашната жертва. Но защо не говориш за тях, а само за съботата?

Нека да продължа — и двете се наказват със смърт ако не бъдат изпълнени от потомците на Авраам (не говорим за чужденци тук).

Въпросът е — защо ти зачиташ само едното (съботата), а не искаш да говориш за другото, след като те са част от един и същи договор? Писано е, че не може да имаш дял в Господа ако не си обрязан, например не можеш да празнуваш Пасхата ако не си обрязан. Пасхата е също част от този договор.

Та, вместо да опитваш да чоплиш отново за "Съботата", дай да видим контекста на всичко това и защо пропускаш всичко останало.

Може би си адвентист?

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Тихомире,

Не е коректно, не е християнско, да ме питаш по няколко пъти дали съм адвентист, след като аз още в първия си постинг в тази тема, във второто си изречение категорично заявих че не съм адвентист. Не мислиш ли че такава мнителност е излишна? Aко твърдя че пазя 4-тата заповед, сега твърдя че пазя и 9-тата.

Освен това има страшно много християни по света не-адвентисти, които пазят заповедта за 7-мия ден това  не го ли знаеш?

И не ти ли е неудобно да водиш библейска дискусия, а да не подкрепяш твърденията си с достатъчно цитати от Библията? Виж си последния постинг, няма един цитат...

Постоянно повтаряш че библейските пасажи за Съботата които давам били извадени от контекста, а не ти ли е млъко неудобно на тебе че говориш за Съботата единствено в контекста на своите разсъждения, всеки може да прочете последните ти три постинга и да види липсата дори на един библейски стих които да подкрепи твърденията ти.

Няма да коментирам колко бледо и некомпетентно е например това написаното от теб:     “Основната задача на мъжа е била да научи дома си на Божиите пътища. Не е било задача на някой си "проповедник" да научи семейството му. Затова е и нямало концепция за "ходене да се слушат проповеди", а по-скоро по време на празниците се е слушал целия закон.”

1.   Библията говори че винаги е имало “старейшини”, които са учели другите на Закона. Имало е и “съдий”, имало е и “фарисеи” и  “книжници”, “рабини-учители” за които Исус казва на собствените си ученици  да правят и пазят всичко що им заръчат – Матеи 23:2-3!
2.   Павел ти казва  в Римляни 10:14 “И как ще повярват в Този, за Когото не са чули? А как ще чуят без проповедник?” – това се отнася за всеки един човек на тази земя – за да чуе за Бог трябва да има проповедник.
3.   Петър ти казва в Деяния 15:21 че по всички градове се е проповядвал Мойсеевият закон който се е прочитал всяка Събота.

Е – какво излезе, че 3 от твърденията ти които цитирах вяха оборени с няколко стиха от Библията.

И след като вече за пореден път не пожела да дадеш отговори на поне първите две точки въпроси от моето изложение, а се стремиш да отбиеш пътя на дискусията в други посоки (яBно за теб не трябва да взимаме на сериозно Иcая когато говори в 66-та глава за седмичните съботите по време на 1000-годишното царство, защото  както казваш “идеята на съботата от сътворението нататък” е друга), то ще ти задам елементарен въпрос:

Заповед от Божия Закон ли е освещаването на 7-мия ден Събота, съботното свято събрание и забраната за работа и ако е закон, то какво мислиш за следните думи на Исус:

17 Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня. 
18 Защото истина ви казвам: Докле премине небето и земята, ни една йота, ни една точка от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне. 
19 И тъй, който наруши една от тия най-малки заповеди, и научи така човеците, най-малък ще се нарече в небесното царство; а който ги изпълни и научи така човеците, той ще се нарече велик в небесното царство.


?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Относно въпроса ми за това дали си адвентист, изобщо не е некоректен. Мнозина от християните са сатанисти, но не го знаят и това не ги прави да не изпълняват основния принцип на сатанисткото учение — да мисли за човешкото, а не за Божието.

Критерият, че "няма цитати" не е добър отговор. Това, че не съм писал "КнигаХ главаY:стихZ" не е критерий. Павел на много места дава заръки, които са цитати от Писанията, но не казва "това е от книгата еди коя си". Въпреки всичко Беряните бяха достатъчно благородни да проверят дали всичко, което говори Павел е според Писанията.

Когато говоря за "кахал" или за "Пасхата" или за това, че обрязването е било дадено на Авраам и неговите чада не са нещо, на което си обърнал внимание, защото няма "цитати". Същият "аргумент" можеш да кажеш и на Павел на всяко място, където дава заръки, обаче "не дава цитати".

Това, че "винаги е имало старейшини, които са учели другите на Закона" не е вярно, тъй като основната функция на старите хора (точният превод е "стар човек") е било да участват в управлението и да бъдат пример. Можеш да прочетеш за тези, които стоят в портата, както и за тези, които са били посочвани за пример на Църквата. Някои, обаче, от тях са и поучавали, но поучението е основна длъжност на мъжа в един дом. И не само това, но всеки един е длъжен да напредва сам в Господния път, защото е писано "Всички ще бъдат научени от Бога". Днешният манталитет е да се чака: държавата да ти отгледа детето, държавата да те нахрани, държавата да ти осигури работа, държавата да ти даде пенсийка, държавата да те лекува, банките да ти дават кредити, "проповедниците" да те учат, "неделните учителки" да ти учат децата, докато ти "си се отпуснал блаженно".

В Божието Слово постоянно има заповеди за това да търсим, да хлопаме, да издирваме, да постоянстваме в Божиите пътища. Писано е, че тези, които Бог е поставил (не човек) като наставници не са господари на вярата, а са помощници в радостта (предимно). Поучението е нещо, което всеки мъж трябва да може да прави. Има такива, които са избрани от Бога, които помагат за израстването на тялото, но те не са "главни лектори", както днес се смята. Не говори ли Павел (ето цитат):
Тогава, братя, що става между вас? Когато се събирате всеки има да предлага псалом, има поучение, има откровение, има да говори непознат език, има тълкувание. Всичко да става за назидание.

Заключението, че всичко това става за изграждане или назидание.

А това, което говорих за свидетелството за Авраам също е нещо, което пропусна. Може би защото няма цитат? Ето цитат:
Защото съм го избрал, за да заповяда на чадата си и на дома си след себе си да пазят Господния път, като вършат правда и правосъдие, за да направи Господ да стане с Авраама онова, което е говорил за него.

Ето какво очаква Бог от тези, които се наричат Авраамови чада:
Исус им каза: Ако бяхте Авраамови чада, Авраамовите дела щяхте да вършите.

А за това дали Авраам наистина е направил това, за което Бог го е избрал може да се види ясно в случката, където слугата му, който е израстнал езичник, както и Авраам, действа като Божий мъж в избирането на съпруга за Исаак. Това означава, че Авраам е научил дома си на Господния път.

Кой учи това днес? Или днес трябва да се ходи само да се слушат лекции. Фарисеите, книжниците, законниците не са били тези, които са говорили всеки път. Откъде знаем това? Знаем го от пасажа, където Павел говори за това, кое е било нормално (по-горе). Знаем го от това, че Христос е ходил и е проповядвал по синагогите (според обичая) още преди да знае някой за него. Става и говори. Или става и чете от Писанията.

Искам да ми покажеш "контекста на моите разсъждения" преди да хвърляш такива клевети. Контекст в смисъла на текстово съдържание буквално означава "околен текст". Когато говорим за един пасаж, който ти цитира, аз ти показах "околни пасажи", които също говорят определени неща. Това ти наричаш "контекста на моите разсъждения", което е изключително неправедно. И не само това, но и отказваш да отговориш на тях все едно ги няма, но наблягаш на твоите точки по-горе.

Когато садукеите опитаха да хванат Исус в думите му, Исус не им отговори спрямо техния дневен ред и според тяхната програма, а хвана точно това, което беше проблемът и го изобличи. Така и в твоите твърдения видях, че има проблем, който посочвам наред с "кон-текст" (сиреч "околни пасажи"). Ти, обаче, се опитваш да избягаш от това.

Относно пасажа Римляни 10:14. В околния текст, за който говоря става въпрос за вярващи, по-точно за мъжа, който трябва да учи дома си на Господния път. В кон-текста или в околния текст на пасажа, който говориш става въпрос за спасение на човек чрез призоваване на Господнето име. Очевидно това, което говоря няма общо със спасението на човека, а става въпрос за поучението на човек, който вече се е покаял от нечестивите си дела. Това е още един пример, че търсиш само по ключови думи и хващаш пасажа и го пускаш тук, но контекстът убягва. Не случайно дадох пример за погрешно цитиране извън контекст още в първия си отговор.

Нека да видим какво пише за Петър в Деяния 15:21. Първо "събота" е с малка буква, да не говорим, че в оригиналните ръкописи няма големи букви. Сиреч, ти наблягаш в момента на нещо повече, отколкото самото Божие слово. Нека видим контекста:

Но, рекоха те, някои от повярвалите между фарисейската секта станаха та казаха: Нужно е да се обрязват езичниците, и да им се заръча да пазят Моисеевия закон. Тогава апостолите и презвитерите се събраха да разискват тоя въпрос.
...
Затуй, аз съм на мнение да не отегчаваме тия измежду езичниците, които се обръщат към Бога; но да им пишем да се въздържат от оскверненията чрез идоли, чрез блудство и чрез ядене удавено и кръв. Защото още от старо време по всичките градове е имало такива, които са проповядвали Моисеевия закон, който се и прочита всяка събота в синагогите. Тогава апостолите и презвитерите с цялата църква намериха за добре да изберат изпомежду си човеци, и да ги пратят в Антиохия с Павла и Варнава, - а именно: Юда, наречен Варсава, и Сила, водители между братята.


Та, първо тук става въпрос за това какво са учили езичниците и се засяга момента с обрязването, за който те попитах в предните съобщения, тъй като е в същия контекст както и съботата, но ти все още не искаш да отговориш на това.

Сред езичниците не навсякъде е имало синагоги. Имало е там, главно където е имало общност от юдеи, които са от тези, които са били разпръснати, тъй като не е присъщо на езичниците да си строят синагоги, а езически идолски капища. Големите градове са били центрове на тогавашната култура и са изобилвали с всякакви неща — идолски храмове, синагоги, грешници, праведници.

Това не може да се каже за по-малките селища.

А това изречение:
Защото още от старо време по всичките градове е имало такива, които са проповядвали Моисеевия закон, който се и прочита всяка събота в синагогите.
На български език първата част е преведена в минало време, докато втората е в сегашно време, което ме кара да мисля, че се говори за синагогите, които са сред Израел, тъй като за езичниците това е нетипично. Ако ставаше въпрос за синагогите сред езичниците изречението би звучло така:
Защото още от старо време по всичките градове е имаЛО такива, които са проповядваЛИ Моисеевия закон, който се и прочиТАЛ всяка събота в синагогите ИМ.

Но не пише така.

За да говорим за 1000 годишния Господен ден и почивката през този ден, трябва първо да видим какво правим преди настъпването на 1000 годишното царство относно "съботата". Това е, на което наблягаме в момента, тъй като ти повдигна въпроса за това какво правиш "сега", демек, че го уважаваш по еди какъв си начин. Зададох ти въпрос, който касае същия контекст (околен текст) както и това за "съботата". Той касаеше обрязването. По същата логика, която ти имаш трябва да видим какво правим с обрязването "сега".

Тъй като това не е удобен за теб въпрос, ти реши да тръгнем да говорим отново за бъдещите дни, за които аз не виждам какво разискване, тъй като и ти самия си писал за 1000-та години и за почивката тогава.

Затова нека да видим какво правим "сега" и какво правим с обрязването, съботата, жертвата всяка сутрин, десятъците и всичко друго, което пише в Закона. Защото кон-текстът (околният текст) на пасажите, които ти толкова обичаш за "съботата" говорят и за много повече неща, за които ти не искаш да споменаваме.

Наистина Христос не дойде да разруши закона, но да го утвърди. Все още има пророчества в закона, които не са се сбъднали и чакат изпълнението си.

И затова, че го утвърждава за теб има смисъл само "съботата". И затова те попитах за останалите неща около съботата — обрязването, например.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Здравей Тихомире,

Съботата я пиша с главна буква по мое усмотрение. В оригиналния текст думите Павел, Авраам, Бог, Исус, Йерусалим, Израел, Армагедон също не се пишат с главна буква но ти ги пишеш така. Тъй че толкоз по върпоса за главните букви.

Относно животинските жертви в Събота - те са част от добавения закон за жертвоприношенията, при които имаше левитско свещеничество и Аароново Първосвещеничество, но той беше ДОБАВЕН и беше ВРЕМЕНЕН - до разкъсването на завесата в храма, когато Исус умря на кръста:

Еремия 7:22
22. Защото не говорих на бащите ви, нито им дадох заповеди за всеизгаряния и жертви в деня, когато ги изведох от Египетската земя;

Евреи 10:8
Като казва първо: "Жертви и приноси и всеизгаряния и приноси за грях не си поискал, нито Ти са угодни, (които впрочем се принасят според закона),


Забележи какво казва Еремия в 7:22...  Тъй че тe нямат нищо общо със дригите заповеди.

И така, Тихомире, предполагам ти пазиш заповедите "не кради", "не убиваи", "не прелюбодействаи" и т.н.? Нo виж какво ти казва Яков:

Яков 2:11
Понеже Оня, Който е рекъл: "Не прелюбодействувай", рекъл е и: "Не убивай", тъй че, ако не прелюбодействуваш, а пък убиваш, станал си престъпник на закона.


А аз добавям: “Този които е казал “Не убиваи” е казал и “Помни Съботния ден да го светиш”. Помисли сам за себе си.

Виж, цялата тема щеше да свърши веднага, ако просто се покаже това:

"Докле премине небето и земята, ни една йота, ни една точка от закона няма да премине"      
 и

"който наруши една от тия най-малки заповеди, и научи така човеците, най-малък ще се нарече в небесното царство"


Съботата е заповед, тя е точка от закона и съвсем не е една от най-малките заповеди. Точка. Ако някои иска да не я пази, ок, лошо е за него, но ако и  учи така хората да съгрешават - още по лошо.

След като толкова ясни стихове (всъщност по - ясни не бих могъл да си представя, може ли?)  като Матеи 5:18-19 не могат да се сдъвчат и преглътнат, то не мисля че има какво повече да говорим.

И разбира се че целят закон е все още в сила, Тихомире - който обича Господ ще го пази.
Няма да яде нечисти храни, ще пази 10-те заповеди (не 9-те), ще пази Божиите празници от Левит 23, ще пази и хигиеничните и други закони, които са ни дадени за да ни е добре и за да се освещаваме и ги пазим АКО ВЯРВАМЕ. Те са акт на вярата ни.

И разбира се, ето ще ти отговоря - ако мъж иска да пази Пасхата, така както ни е дадена в Библията, то той може да я взима само ако е обрязан - това е написано в закона.

Аз съм обрязан и взимам Пасxата всяка година за възпоменяние на жертвата на моя Господ Исус, (които също е обрязан...) .
Така е бил обрязан и бащaта на вярата Авраам и аз тъй като го смятам за духовен баща на вярата правя това което и той е правил, нали ти даде стиха "Ако бяхте Авраамови чада, Авраамовите дела щяхте да вършите." - а така - Авраам се е обрязал на около 100 годишна възраст, Тихомире.

Аз се обрязах защото Авраам, Израел и Исус са все обязани -това е знакът на Завета ни с Бог, това е вярата на Израел.

Всичко добро! Pазбрах ви докъде ви е знанието тук във форума, някои ви е излъгал че може да беззаконствате умишлено и да наследите Божието царство...

Пазете заповедите на Господ Исус!

Станислав  (Ранобуден)



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ти май отново не разбра въпроса за обрязването — аз не те питах "Ти обрязан ли си", а попитах какво да правим с обрязването. Виж как заобикаляш въпроса. Защо апостолите говориха за тази тема и заповядаха неща за обрязването, неспазването на коeто e също толкова достойнo за смърт според Мойсеевия закон, както и неспазването на съботата.

Ти, обаче, оставаш нещата полвинчати. Виждам, че знаеш според адвентистките справочници какви са пасажите за съботата, но сякаш ти е убягнало всичко останало, което пише и за което има специални заповеди за "всички поколения". Тук, обаче, отговаряш не според това, което Бог е заповядал като принцип, а според това, което ти си решил да правиш.

Нека ти задам пак същия въпрос, но по друг начин — защо след като съботата е за "всички поколения" и обрязването е пак за "всички поколения", а и има заповед, че Пасхата трябва да се спазва само от такива, които са обрязани, иначе е достоен за смърт — как тогава езичниците не трябваше да се обрязват (което е ясно записано в Словото).

Как така съботата трябва да се спазва буквално (според твоите думи), а обрязването (и заедно с нея и Пасхата) — не трябва плътски (според Божиите думи).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Joh 5:17  А Исус им отговори: Отец Ми работи до сега, и Аз работя.
Joh 5:18  Затова юдеите искаха още повече да го убият; защото не само нарушаваше съботата, но и правеше Бога Свой Отец, и така правеше Себе Си равен на Бога.


Rom 14:5  Някой уважава един ден повече от друг ден; а друг човек уважава всеки ден еднакво. Всеки да бъде напълно уверен в своя ум.
Rom 14:6  Който пази деня, за Господа го пази; [а който не пази деня, за Господа не го пази]; който яде, за Господа яде, защото благодари на Бога; и който не яде, за Господа не яде, и благодари на Бога.
Rom 14:7  Защото никой от нас не живее за себе си, и никой не умира за себе си.
Rom 14:8  Понеже, ако живеем, за Господа живеем, и ако умираме, за Господа умираме: и тъй живеем ли, умираме ли, Господни сме.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Joh 5:17  А Исус им отговори: Отец Ми работи до сега, и Аз работя.
Joh 5:18  Затова юдеите искаха още повече да го убият; защото не само нарушаваше съботата, но и правеше Бога Свой Отец, и така правеше Себе Си равен на Бога.
Не бях обърнал внимание, че "нарушаваше съботата" не е казано от юдеите, а от автора.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ранобуден

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Ти май отново не разбра въпроса за обрязването — аз не те питах "Ти обрязан ли си", а попитах какво да правим с обрязването. Виж как заобикаляш въпроса. Защо апостолите говориха за тази тема и заповядаха неща за обрязването, неспазването на коeто e също толкова достойнo за смърт според Мойсеевия закон, както и неспазването на съботата.

Ти, обаче, оставаш нещата полвинчати. Виждам, че знаеш според адвентистките справочници какви са пасажите за съботата, но сякаш ти е убягнало всичко останало, което пише и за което има специални заповеди за "всички поколения". Тук, обаче, отговаряш не според това, което Бог е заповядал като принцип, а според това, което ти си решил да правиш.

Нека ти задам пак същия въпрос, но по друг начин — защо след като съботата е за "всички поколения" и обрязването е пак за "всички поколения", а и има заповед, че Пасхата трябва да се спазва само от такива, които са обрязани, иначе е достоен за смърт — как тогава езичниците не трябваше да се обрязват (което е ясно записано в Словото).

Как така съботата трябва да се спазва буквално (според твоите думи), а обрязването (и заедно с нея и Пасхата) — не трябва плътски (според Божиите думи).


Тихомире,

Аз не съм този който "увърта", aз пазя заповедите в Закона на Бога (включително 4-тата заповед), за които пише че и една точка няма да падне от тях и така уча хората, ти вършиш обратното (не пазиш 4-тата заповед) и така учиш другите. Останалото са празни приказки.

Небето и земята не са преминали, следователно съботата (с малка буква, за твое удобство), Пасхата и обрязването не са преминали, защото всички те показват бъдещи събития, които трябва да се случат преди Отец да направи "ново небе и нова замя" и свали Новия Йерусалим на земята.

Затова и Исус казва (виждаш ли - цитирам Господните думи, това не са мои думи) "Докле премине небето и земята, ни една йота, ни една точка от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне"   - и този ли стих съм го прочел в “адвентистките справочници”?   :-)

Какво значи "докле всичко не се сбъдне" - cъботата символизира Божията Почивка - 1000-та години Христово царство. Пасхата (което значи "отминаване") ще е в сила също, защото тленното не е преминало още. Тези празнични събрания са сянка на бъдещите събития, в Колосяни 2 Павел ти го казва "които са сянка на онова, което ще дойде".  Което ЩЕ дойде, но още не е дошло, затова сянката си е все още тук.  Виж какво ти казва Исус:

15 И рече им: Твърде много съм желал да ям тази пасха с вас преди да пострадам;    
16 защото ви казвам, че няма вече да я ям докле се не изпълни в Божието царство.    
...   
19 И взе хляб, и, като благодари, разчупи го, даде им, и рече: Това е Моето тяло, което за вас се дава; това правете за Мое възпоминание.



Първо - Исус яде Пасха.
Второ - той казва ясно че тя ще се изпълни чак в Божието царство, ст.16, няма нужда да се интерпретира.
Трето - в 19-ти стих той твърдо казва "това правете за Мое възпоминание" - кое - Пасхата разбира се, това което правеха на пасхалната вечеря.

Постарах се да ти покажа  Господните думи (на Исус) по въпроса за това:
-   дали е преминала и най-малката точка от закона
-   показах ти какво ще се случи с който наруши една от тия най-малки заповеди, и научи така човеците
-   показах ти че Исус е празнувал Пасха
-   показах ти кога тя ще се изпълни – чак в Божието царство
-   показах ти как Исус ни казва да я правим за “негово възпоминание”

Е – как тогава твърдиш в последното си изречение че Пасхата не трябва да се спазва плътски “според Божиите думи”?... Не ти ли показах току що Божиите думи, че съвсем за плътско спазване ставе въпрос – събрал се е Исус с апостолите на 14-ти Авив, разчупват безквасня хляб, отпиват от виното, той им казва да го празвият това за негово възпоменaние!

Това  не е ли достатъчно, Тихомире, говори ти човек който е обрязан и пази Пасхата. Hе се шегувам, вярвам в Исус и пазя Пасхата му както е по библейски.

Станислав