Author Topic: Относно "нефилим" в Битие 6:4  (Read 25304 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Относно "нефилим" в Битие 6:4
« on: December 19, 2010, 19:07:33 PM »
 Наскоро в нашето събрание възникна интерес към нефилимите, към тези древни същества, описани в Битие 6гл. Предлагам прост превод на думата, употребена от еврейски, с нейните многолики значения. Има много дълбок смисъл в целият образ на тези същества.


НЕФИЛИМИ

- От Битие 6:4 -

H5303
נפל    נפיל


(от Н5307)
-жесток, тиранин, подтисник, някой, който тормози и малтретира, гигант, повалям, събарям, жесток, безпощаден, безмилостен.

H5307
נפל

- да падне, да бъде хвърлен, запокитен, тръшнат на земята.
-направен да- доведен до- готов да- ПАДНЕ.
-далеч, надалеч, долу- касаят, отнасят се до –ПАДНАЛ.
-да бъде осъден, да бъде изправен по силата на обвинение пред висшестоящ орган, пред съд.
-причинявам някой да бъде излъган.

-изгубен.
-лъжещ, лъган.
-повалям, прекатурвам, преобръщам, събарям.
-поражение, провал, сваляне от власт.
-гния, загнивам, гниене, гнилота, плесен.
-поквара, развала, деморализация, поредица от провали и неуспехи.
-убивам.
-правя силно впечатление, шашвам.
-наказвам, поразявам, измъчвам.
-хвърлям долу (на земята).

 Може да се молим и да разсъдим върху тези значения, обрисуващи тези древни същества, даващи ни палитра от значения относно техният ХАРАКТЕР И СЪЩНОСТ.

 По-натам може да се отворят няколко продължителни теми относно спецификите им, техният характер и същност. Какво ни ползва тази информация и защо я публикувам? Информацията относно писанията винаги обогатява и дава сила в духа на тези, които могат да я приемат. Информацията може да направи мъдър и способен един човек, но това са отделни и несвързани тематично неща.

  Нека Бог ни помогне да разберем неща и да ни отвори очите за работи, които биха ни помогнали във вярата ни.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #1 on: December 19, 2010, 20:52:37 PM »
Разгледай тази тема:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=85.0
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #2 on: December 19, 2010, 22:31:25 PM »
Това което съм чувал относно нефилимите е,че са праотци на днешните влечугоподобни.Аз лично не съм срещал такъв човек или същество,но има данни от различни крайща на земята,че други са виждали.  Чувал съм мнения, че това е кръвната линия на управленския елит.  Не се сещам точно къде срещнах тази информация в нета,но мисля че във vbox7 има подобни клипове,както и различни материали в търсачките. За мен лично не е чудно,ако съществуват подобни създания,защото ако някой човек се е предал в служба на сатана,може да прави с тялото си най-различни трансформации. Друг е въпроса доколко имат общо минало с нефилимите.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #3 on: December 20, 2010, 14:16:49 PM »
(.........................)

 Чувал съм мнения, че това е кръвната линия на управленския елит. 

(........................)

 Да, това е една от правилните насоки за размишление. Има царство на Бога, което има свои принципи и способи, но има и царство на мрака, което има също свои принципи и способи.

- "Силните" на деня.
- Какво се уважава в този свят.
- Кой е "князът" на този свят.
- Кои са на почит у този свят.
- Принципите за домогване до власт, пари и слава у този свят.
- Образите на "силните" и почитаните у този свят.

 После можем да разгледаме същите неща у царството Божие. Нека се молим.

Владо.

ПП- сега видях подробно линка към подобната тема. Нещата там са разгледани в същата насока, в която и на мен Бог ми откри, като ще допълня с ред - два.


27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #4 on: December 20, 2010, 19:58:16 PM »
Това, което аз разбирам за нефилимите е че те са създания без съвест. Съвестта е основния опонент на сатана и неговото учение. Ето защо той винаги е търсил начин да изличи съвестта на човеците. И ако не успее това, поне да я помрачи, затъпи и оскверни.

Нефилимите са част от проекта за населяване на земята със същества без съвест. Такива същества винаги ще са склонни към насилие, защото учението на сатана поощрява това силния да изяжда слабия, по-големия да владее над по-малкия. Именно от там произтича и теорията за еволюцията. Има обаче едно нещо, което стои срещу учението на сатана и цялата еволюционна теория и това е СЪВЕСТТА. Тя е част от Божието подобие в човека. Тя е фундамента на взаимоотношението между Бог и човека. Без нея вярата не може да съществува.

В днешно време сатана има нови нефилими, нови гиганти, които изпълват земята с насилие и угнетяват бедните и слабите. Това са същества без съвест. Личности без дух. Тела без плът. И ако се питате, кои са тези същества  - това са корпорациите.

Ето говорим си за отравянето на водата, на храните, за GMO, за chemtrails, за инфлации и икономически кризи. Зад всичко това стоят корпорациите, някои от които са по-големи от цели нации. Те натискат за ваксините. Те поробват цели народи чрез МВФ, те пробутват ГМО и искат да обложат целия свят с данък "въглероден двуокис" за да могат да унищожат конкуренцията, докато те са си изнесли производствата в страни освободени от този данък. Тези зли тирани са виновни за неописуемо насилие и смърт с огромна безскрупулност и жестокост, не само спрямо човеците, но и спрямо другите същества, които обитават земята заедно с нас - животните. Има данни че ВСЕКИ ДЕН се избиват около 300 000 животни с цел експерименти и увеличаване на корпоративните печалби. И това вероятно са занижени цифри.

И ако Бог посети света за насилието в ония дни, то колко повече това ще се случи днес?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #5 on: December 21, 2010, 12:46:09 PM »
В днешно време сатана има нови нефилими, нови гиганти, които изпълват земята с насилие и угнетяват бедните и слабите. Това са същества без съвест. Личности без дух. Тела без плът. И ако се питате, кои са тези същества  - това са корпорациите.

Много добър документален филм точно по тази тема:

The Corporation - Part 01 - превод

The Corporation - Part 01 - превод
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #6 on: December 21, 2010, 21:33:03 PM »
Мак, здравей!

Нещо не се отваря това, което си дал. Преди час-два пробвах, както и сега и все не става. Само при мен ли е така или при вас се вижда филма?
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #7 on: December 21, 2010, 21:54:41 PM »
При мене се отваря, не знам при другите как е. Можеби доставчика ти да е спрял достъпа до колибката. Ако сайта ти се отваря, намери филма чрез търсачката като напишеш corporation. Ето и друг линк. и трет. Превода съм прикачил. Ако имаш проблеми, пиши.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #8 on: December 21, 2010, 22:23:41 PM »
Благодаря мак за бързата помощ!!! :)

Вече се смъкват и сега чакам...

Поздрав
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #9 on: December 23, 2010, 10:46:51 AM »
*******************************

Искам да хвърля светлина, да обърна внимание, на следният аспект от така откритите неща.

-   царят на Египет, фараон беше санкциониран жестоко от Бог поради игото, подтисничеството, хегемонията му, малтретирането на , Неговият народ. Сега, понеже темата е доста широка и може да се напишат буквално томове, то ми е трудно да я „zip”-на, но ще се постарая.
-1- Бог направи нарочно фараонът да бъде в състояни на закоравеност, да закорави сърцето и съвестта му към страданието на Израил, към явно демонстрираното господство на Богът на Боговете, Сам ИХВХ, Сам Елохим, Сам Ел-Елион над боговете на Египет и над самият-него, който се наричаше царят-слънце, боготворян и обожаван като владетел.
Ето една повърхностна и елементарна информация, която слагам поради невъзможност сам да отворя необходимата литература. Имам литературата, но нямам време. Моля да ми простите това.
„Фараонът носи двойна корона,наречена Пшент, символ на обединението на Горен Египет (бяла корона)и Долен Египет (червена), украсена с кобра (авт.доп-е : замислете се, хора на Бога относно произхода на слаганите от някои християни „мартеници”). Скиптърът и камшикът са символ на всемогъщство.
Фараонът притежава цялата земя, на която е абсолютен господар. Учи се да чете, пише, смята, ловува и плува, да се бие и командва още от четири годишен. Жени се на 8-10 години за своя истинска или полусестра, която става велика царска съпруга, но има право и на други жени. Великият Рамзес II е имал 162 деца.
Фараонът осъществява връзката между хората и боговете. Той е земно проявление на Хор, а след смъртта си се отъждествява с Озирис. Той е превилигерован да царува и след смъртта си, РЕДОМ ДО БОГОВЕТЕ. В текстове от Старото царство се казва, че  ФАРАОН СЕ ИЗКАЧВА ДО НЕБЕТО, РЕДОМ ДО ЗВЕЗДИТЕ (?!!!!).”
-2- Сега обърнете внимание на няколко неща, които са основни : - пирамидите, които са вечен дом и демонстрация на величието на управлението и на вечният живог (фа-ра-он озн. „дом”, „голям дом”, „палат”) явно демострират едно нещо : ТИРАНИЯ И ВЕЛИЧЕСТВЕНО ГОСПОДСТВО НА НЯКОЙ –НАД НЯКОИ, демонстрация на власт и господство, на превъзходство.

  Също така пирамидата е израз и на отношение към Този, Който е Превъзвишен - това отношение е на бунт , на отхвърляне на Неговата власт.

  Бог Е против такъв тип и вид тирания. Видно е от писанията, че този, който възвишава себе си, ще бъде смирен, също препоръчвам текста от Исая 14гл – с акцент на стиховете 13,14. Нека не ги четем набързо, обаче. Има много смисъл и дълбочина в тях. Основното е отношението „АЗ искам, АЗ ще, АЗ, АЗ, АЗ искам да бъда подобен/равен/равносилен по позиция и функция/ на Всевишният”. Думата от англ.ез. , употребена за Всевишен е „Most High” – този, който е най-нависоко, най-величествен, най-нависоко поставен, най-главен, най- голям, най-силен, най-висок, под-и. Думата от евр.ез. е El-yon - H5945
עליון 
  - Превъзвишеният, Който обитава на най- високо, Който е Най- Висок.

  Стремежът към това да бъде някой подобен, равен на Всевишният е от произход сатана.
  Стремежът на самата плътта е в крайна сметка и единствено, смърт. Стремежът на един, който пожела да бъде равен на Самият Единствен Бог, да бъде в същото положение на власт, сила и господство, се оказа ГИБЕЛЕН за него. Нека го напиша още веднъж, простете за повтаряемостта : 

„Стремежът на един, който пожела да бъде равен на Самият Единствен Бог, да бъде в същото положение на власт, сила и господство, се оказа ГИБЕЛЕН за него.” Защо ? Защото той застана ПРОТИВ Божията воля, съдба и желание за него и неговият живот. Това е мъдро да се разбере.

  Докато този херуб, този херув, херувим, не се беше изпълнил с тези мисли и не БЕШЕ ИМ СЕ ПОКОРИЛ, той беше това :   Thou SEALEST UP THE SUM, FULL OF WISDOM, and PERFECT IN BEAUTY.
Eze 28:13  Thou hast been in Eden the garden of God; every precious stone was thy covering, the sardius, topaz, and the diamond, the beryl, the onyx, and the jasper, the sapphire, the emerald, and the carbuncle, and gold: the workmanship of thy tabrets and of thy pipes was prepared in thee in the day that thou wast created.
Eze 28:14  Thou art the ANOINTED CHERUB THAT COVERETH ; and I have set thee so: thou wast upon the holy mountain of God; thou hast walked up and down in the midst of the stones of fire.
Eze 28:15  Thou wast perfect in thy ways from the day that thou wast created, till iniquity was found in thee.

    За тези, които искат да разберат повече предлагам да прочететат отначало докрай главата, като наблегнат на нещата, които Бог осъжда : „Сърцето ти се надигна и ти каза : АЗ СЪМ БОГ. А ти си човек, а не си Бог, но ПРАВИШ СЪРЦЕТО СИ като Божие сърце.” – ст.2 – ставаш подобен на Самият Всевишен, Самият Превъзвишен, ставаш това, което не ти е дадено, стремиш се към нещо, ЗА КОЕТО НЕ СИ СЪЗДАДЕН И КОЕТО Е ПРОТИВНО НА НАПРАВАТА, НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО, НА ЦЕЛТА, за която ти си създаден, „…сърцето ти се навдигна поради богатството ти . - and thine heart is lifted up because of thy riches: ” (KJV) – ст.5, „Поради това, вследствие на това, по тази причина, затова, следователно …защото правиш сърцето си като Божието сърце…” – ст.6. – следва наказание и съд от Бога върху личността. Натам е описанието, дадено горе на самият СЪВЪРШЕН в КРАСОТА и МЪДРОСТ херувим, който падна, който се поквари и се намери скверен в очите на Всемогъщият.

  Преди да продължа моля всеки да размисли с оглед на изнесената информация до тук по НОВ и ЗАЛЪБОЧЕН начин върху първите думи на Бог, даващ заповедите :

- Exo 20:1  And God spake all these words, saying,
Exo 20:2  I am the LORD thy God, which have brought thee out of the land of Egypt, out of the house of bondage.
Exo 20:3  Thou shalt have no other gods before me.
Exo 20:4  Thou shalt not make unto thee any graven image, or any likeness of any thing that is in heaven above, or that is in the earth beneath, or that is in the water under the earth:
Exo 20:5  Thou shalt not bow down thyself to them, nor serve them: for I the LORD thy God am a jealous God, visiting the iniquity of the fathers upon the children unto the third and fourth generation of them that hate me;
Exo 20:6  And shewing mercy unto thousands of them that love me, and keep my commandments.



ВЕРЕН (2001)
Изход 20
  1. Тогава Бог изговори всички тези думи, като каза:
  2. Аз съм ГОСПОД, твоят Бог, който те изведох от египетската земя, от дома на робството.
  3. Да нямаш други богове освен Мен!
  4. Да не си правиш кумир {или: идол, образ на божество от камък, дърво или метал} или каквото и да било подобие на нещо, което е на небето горе или което е на земята долу, или което е във водата под земята;
  5. да не им се покланяш*, нито да им служиш, защото Аз, ГОСПОД, твоят Бог, съм Бог ревнив, който въздавам вината на бащите върху синовете до третото и четвъртото поколение на онези, които Ме мразят,
  6. а оказвам милост към хиляди поколения на онези, които Ме любят и спазват Моите заповеди.
 
•   - преводът и значението на „покланяш- поклон” тук е твърде плитък.

H7812
שׁחה
shâchâh
shaw-khaw'

гнетя, угнетявям, подтискам, падам духом, отслабвам, намалявам, понижавам, снишавам, наклонявам, натискам, проснат, прострян, легнал, събарен, повален, унижен, някой , който пълзи по корем в унижението си, смъкнат от власт, детрониран, смазан, съсипан, капнал,  навеждам се, свивам се, приведен, свит, кланям се, свит, в легнало положение, паднал долу, легнал/проснат на земята, ИЗРАВНЕН СЪС ЗЕМЯТА, скромно, смирено, покорно, бедно, просто непретенциозно моля настоятелно някого, ПРОСЯ, поклон, реверанс, почит, уважение, навеждам се, унижавам се (за да успея и достигна целта).

(следва)

Владо.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #10 on: December 26, 2010, 10:30:05 AM »
 Преди да продължа натам искам да публикувам по-обширното значение на думата, на глагола, употребен в Езек.28 и касаещ херува. Свикнали сме с традиционният превод, представящ думата като "херувим, помазан за да ЗАСЕНЯВА". Лично на мен този превод нищо не ми говори. Правя аналогия с чадър, който нося- нищо повече, или с козирка на къща, непозволяваща светлината да влиза на първият етаж.
 
  Когато започнах да изследвам и преглеждам нещата, аз бях УДАРЕН от значението на думата. То е :

   спрямо англ. дума "covereth" H5526   
 - защитавам, покривам, обгръщам, закрилям, защитавам, закътвам (с, в- себе си).

שׂכך    סכך
 
  sâkak  śâkak

  Далечен, първичен корен, преплитам, сплита, вия – венец, обвивам, обгръщам, увивам се , нещо като :
-параван, прикритие, екран, също така : във военното дело – кораби, изпратени за прикритие, покровителствам, пазя ,прикривам, прожектирам, преглеждам внимателно,); ограда, фехтовка, борба с шпаги, заграждам, ограждам, пазя, защитавам, фехтувам се, бия се с шпага, покривам, закривам, защита, ограждане, жип плет, преграда, препятствие, ограждам, окръжавам.

  Виждайки вече тази нова картина на оригиналният еврейски глагол "sakak sakak" , аз добих вече по-реалистична представа за дейността на този херуб, който беше създаден
като образец, като модел на, като съвършенна представа на красота и мъдрост. Той, светии, е вплетен в структурите на този свят като жив плет, той покрива и защитава ума на хората и техните сърца и съвести, за да не видят и да не се обърнат към Бога, той загражда човеците, които са в грях, като им прожектира (вероятно) в ума и сърцето своите идеи, филосифии, желания и мисли. Така той ги прави наистина по свой образ и подобие. Изратени, бунтовни, зли в дела и мисли спрямо Истинският Бог.

На този фон от мисли нека си представим какво означава „- Покайте се, понеже наближи небесното царство!”, казано от Исус. Това означава не просто емоционално разбиране на греховността и нуждата от Спасител от огнените пламъци. Това е един съзнателен процес на разплитане от властта на мрака и разкъсване на идеи, начини на мислене и начини на поведение, които са ни управлявали. Това е едно ПЪЛНО ИЗЛИЗАНЕ И РАЗДИРАНЕ на оплетеното около човека, хората, от сатана. Не отвън – но отвътре. Неслучайно първата заповед е „…да нямаш други богове, освен Мен!” – всъщност другите богове, олтари и нечестие сатана е изплел, поставил, изградил вътре, в сърцата и умовете на човеците от този свят. Покаянието е излизане от културата на този свят, мода, всичко, всичко. Пример в това отношение е родоначалникът на еврейската нация, Авраам. Него Бог призова да излезе от бащиният си дом, родина, земя. Той остави ВСИЧКО и последва Бога. В НЗ Исус говори да оставим всичко, за да влезем в Небесното царство.

Това е дълбок и силен призив. Нещата са отчасти свързани  и с новата тема за „Религията на робите”. Ние, които сме били доскоро езичници трябва да разкъсаме много неща, които дори имат вид и на „християнски”, но не са свързани с обръщането към Живият Бог.

27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #11 on: December 27, 2010, 11:50:05 AM »
Quote
„Фараонът носи двойна корона,наречена Пшент, символ на обединението на Горен Египет (бяла корона)и Долен Египет (червена), украсена с кобра (авт.доп-е : замислете се, хора на Бога относно произхода на слаганите от някои християни „мартеници”). Скиптърът и камшикът са символ на всемогъщство.
    Може да звучи малко комично, но направих асоциация и с облеклото на дядо Коледа-бяло и червено. Май и това не е случайно, щом има връзка и с мартениците?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #12 on: December 27, 2010, 12:52:17 PM »
Всъщност облеклото на "дядо коледа" произлиза от папата.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Прашинка

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 71
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #13 on: December 27, 2010, 15:16:06 PM »
  Уф, че зловещо изглежда. Ами тя значи работат е ясна , всички са в кюпа. Жалко за цветовата комбинация, не беше лоша за дрехи.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Относно "нефилим" в Битие 6:4
« Reply #14 on: December 27, 2010, 15:16:25 PM »
Владо, сигурен ли си, че пишеш в правилната тема? Последните ти 2 мнения са по темата за сатана.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...