Author Topic: С какво да се хранят светиите на последното време?  (Read 65739 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ivaivanova

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Да има мравки по тях,дано това да им помогне!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Ако имаш блендер - блендирай няколко малки люти чушки с вода. После прецеди през марля и напръскай прецедената течност с пръскачка. Разбира се не забравяй да се молиш и да благословиш дръвчето. Вярата и мъдростта трябва да работят заедно.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

ivaivanova

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Сега имам проблем с колорадски бръмбар,някои знаели какво го гони от къртофа?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ако имаш блендер - блендирай няколко малки люти чушки с вода. После прецеди през марля и напръскай прецедената течност с пръскачка. Разбира се не забравяй да се молиш и да благословиш дръвчето. Вярата и мъдростта трябва да работят заедно.
Това работи добре, между другото. Пробвахме го. Също добавихме и малко сапун. Дори не ползвахме блендер. Само стрити люти чушки (изсушени) във вода, която оставихме да заври. След това добавихме малко течен сапун. Всичко на око.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Сега имам проблем с колорадски бръмбар,някои знаели какво го гони от къртофа?
Според книгите (не сме го опитали) колорадските бръмбари бягат от миризмата на бобови растения. Вероятно ако се засадят по 1 ред бобови растения около картофите би помогнало.

Другото било пепел от дървесина.

За мое учудване това, което сме пробвали против листните въшки (люти чушки и сапун) работело и за картофите.

(Прочетох ги от този сайт: http://www.desant.net/show-news/18510/)
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Здравей, Ива.

Тази година и аз ще се боря с колорадските бръмбари по картофите и може би ще пробвам някои от идеите в статията, която Тихомир е линквал. Може да споделя кое работи и кое не.

Миналата година садих картофите с боб (ред картофи-ред боб), но като цяло нямаше голям видим ефект и бръмбарът си беше навсякъде. Чистих го ръчно и мачках яйца и ларви. Бобът ми обаче никна слабо и може това да е една от причините за голямата численост на бръмбарите. Тази година съм сложил една част от картофите с грах, а друга част е близо до луковете и ми прави впечатление, че тези съчетани с грах почти не са нападнати, докато при другите редовно намирам яйца и бръмбари.

Освен бобови съм чел, че и кориандърът и хрянът отблъскват колорадския бръмбар с миризмата си. От личен опит не съм забелязал картофените растенията близо до кориандър да са по-малко нападнати, а хрянът ми сам пострада твърде много от охлюви, за да е оказал влияние.

Иначе един вариант е да се сложат и патладжани (бръмбарът ги предпочита), които да бъдат жертвани като храна за него и по този начин да се запазят картофите.  Наистина, въпреки бръмбарите, имахме прилична реколта от картофи миналата година, докато патладжаните бяха буквално обезлистени. Подобно нещо се прави със садене на репички, които да отвличат зелевите бълхи от основните зелеви култури.

Нещо, което наскоро открих е, че яйцата на калинките (полезен хищник в градината, който регулира листните въшки и други дребни вредители) много приличат на яйцата на колорадския бръмбар. Тези на бръмбара са малко по-към оранжеви, докато на калинката са по-светло жълти. Четох, че калинките и техните ларви освен с друго, се хранят и с яйца на колорадски бръмбари и е съвсем възможно калинката да снесе яйцата си близо до тези на бръмбара по картофите. Ако различаваме двата вида яйца и оставим тези от калинката да се излюпят, ще имаме един съюзник в борбата си с бръмбара. Ето тук има добър снимков материал за калинките и техните ларви: http://tcpermaculture.blogspot.com/2011/05/beneficial-insects-ladybugs.html .

Това, което аз практикувам е проверяване на растенията на всеки 4-5 дена (което би било доста работа ако имаш цяла нива с картофи), и унищожаване/удавяне на бръмбарите и техните ларви, и най-вече смачкване на яйцата. Защото ако яйцата се унищожат, то щетата причинена от ларвите няма да се случи, а ларвите, от това което съм видял--не толкова възрастните бръмбари--са най-големия проблем при картофа.

Всъщност най-големият проблем при мен е, че в съседни парцели хората гледат много картофи и то почти ежегодно, така че бръмбарите презимуват и атакуват на следващата година и понеже няма ротация на културите, се поддържа една доста висока популация на колорадски бръмбар, която рано или късно идва и в твоята нива. Ако човек сади картофите си на място, където не са гледани картофи в последните една-две години, мисля, че бръмбарът ще прави проблеми доста по-малко. Аз преди години садих картофи в сравнително изолирана от съседи градина и да съм хванал не повече от дузина бръмбари за цяло лято.

Има мравки, които също се хранят с листни въшки. Мисля, че пръскането с люта чушка също ще ги прогони, макар, че да не сме го пробвали, докато с мравките съм го виждал с очите си.

Всъщност мравките не се хранят с листни въшки, а със сладката течност, която листните въшки отделят (сладкото привлича мравките). Те помагат да забележим листните въшки, които, особено ако са зелени, в началото (преди листата да се завият) трудно се забелязват.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

ivaivanova

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Здравейте
Искам да споделя моите картофи са точно до грахът но  незнам дали грах им оказва влияние.Всеки ден минавам да ги оглеждам и все намирам.От опит знам че трябва да се сменя мястото на картофите и тогава намалява появата на бръмбара.

Незнам и с тези праскови какво да правя на едната почети всичкия плод и падна,другата е отрупана с въшки :(((!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
За въшките вече писахме по-горе. Мисля, че някъде във форума сме писали и за използването на компостен чай.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

ivaivanova

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
За въшките я наръсках,но ми окапаха плодовете заради къдравите листа!

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Сега имам проблем с колорадски бръмбар,някои знаели какво го гони от къртофа?
Може да пробваш да насадиш чубрица между картофите. При нас по-погрешка бяхме я насадили между картофите и нямаме нито един бръмбър до сега.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]