Author Topic: Защо Бог заповяда на евреите да оберат египтяните?  (Read 11077 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Изход 3 глава


21 И ще дам на тия люде благоволението на египтяните, та, когато тръгнете, няма да отидете празни;
22 но всяка жена ще поиска от съседката си и от квартирантката си сребърни вещи, златни вещи и облекла; и ще облечете с тях синовете си и дъщерите си, и ще оберете египтяните.

Разбирам това не е било кражба в Божиите очи. Евреите нямаше да го направят, ако не беше им разпоредено от Бог. И ако Бог не е дал благоволението на египтяните към евреите, те нямаше да си дадат скъпоценните вещи и облекла.     

И  така и едните и другите, са били насочени и подтикнати от Бога да извършат това действие и то е само между ЖЕНИТЕ на двата народа? НО какъв е смисъла от това обиране? Може ли да видим в него праобраз на нещо от нашия живот? какво можем да разберем от тази подготовка за излизането им от Египет???

Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Каква е целта на това, което питаш? По мое виждане наблягаш на
Quote
Може ли да видим в него праобраз на нещо от нашия живот? какво можем да разберем от тази подготовка за излизането им от Египет???

Затова първо е важно каква е целта на това питане.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Просто всичко, което може да се извлече от тези думи. Праобраз също търся. Пълен анализ.  Доколкото имате разбирането.
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ти правила ли си някакъв анализ преди това?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Tihomire, ако бях правила нямаше да питам, а щях да изложа мнението си. А сега случая ме затруднява и просто нищо не "виждам на хоризонта".
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Tihomire, ако бях правила нямаше да питам, а щях да изложа мнението си. А сега случая ме затруднява и просто нищо не "виждам на хоризонта".
Целта на въпроса е именно първо да изследваш сама и да споделиш това, за което си положила труд. Чакането на отговор на въпрос без да е изследвал човек е синдром на днешното апатично отношение, на което са научени мнозина като ходят и слушат лекции и си тръгват.

Когато жената на кладенеца говореше с Исус, тя Го питаше за разни неща, но си личеше, че беше мислила преди това върху тях:
Йоан 4:20. Нашите бащи в тоя хълм са се покланяли; а вие казвате, че в Ерусалим е мястото гдето трябва да се покланяме.

Помни, че на всеки, който има, ще му се даде, а на всеки, който няма ще му се отнеме и това, което мисли, че има.

Аз в момента не знам отговора на въпроса, защото не съм изследвал, но бих казал, че ще ти отнема това, което всъщност би могла да направиш и ти, както и всеки един днес.

Този форум не е място, където отговаряме на въпросите на потребителите, защото ние не знаем отговорите на всички въпроси. Ние сме просто администратори на интернет форум, който има определени правила.

Едно от тях е да поощряваме и насърчаваме потребителите да изследват Божието Слово преди да зададат въпросите си, за да излязат с доводи, на които да се отговори за/против с разумни библейски доводи.

Исус питаше: Какво имаш. Пророците питаха: Какво имаш. И хората колкото и малко да имаха, когато го даваха Бог можеше да го умножи. Това е нещо, което е важно като принцип и ние се стремим да го приложим и в този форум.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Тази ситуация е важна да се разбира, защото някои може да си помислят, че Бог е извършил неправда, като е позволил на израилтяните да оберат египтяните. Ако видим обаче в Божият закон, крадеца трябва да върне седмократно ограбеното, сиреч това е Божията справедлива присъда за крадците.

В случая Израилтяните влязоха преди 400 години в Египет като свободни хора по покана на Йосиф и с одобрението на фараона. Сиреч те имаха права на свободни хора и на собственици на земята и имота, който получиха. Новия фараон обаче, който не знаеше Йосиф постъпи неправедно и нечестиво като ги пороби със закон. И така те бяха ограбени от свободата си, 400 години работиха безплатно като роби на египтяните. Ето защо това обиране на египтяните беше всъщност Божията компенсация на израилтяните и присъдата срещу египтяните за тази 400 годишна робска експлоатация. Отделно язвите и наказянията, които споделяха Египет.

Така,че на този случай трябва да се гледа като на Божий съд спрямо крадеца Египет и компенсация на потърпевшия Израел, като всичко се случва напълно в хармония с Божията правда и закон.

Днешните корпорации и банкери които ограбват и поробват народите чрез корумпирани политици и чрез международни трикове и схеми за контрол, кражба и манипулация да не си мислят, че ще се разминат без справедлива присъда. Когато Бог съди Египет, той беше в най-голямото си могъщество, а не в състяние на слаб и отпаднал народ. Точно така Бог ще съди и днешните международни криминални картели, точно когато са в най-голямата си мощ и Божият народ ще бъде възмезден и компенсиран за всичко, което му е ограбено.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

IvanQS

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 149
Публикувано на: Днес в 15:00:40
Публикувана от: Watchman
Quote
В случая Израилтяните влязоха преди 400 години в Египет като свободни хора по покана на Йосиф и с одобрението на фараона. Сиреч те имаха права на свободни хора и на собственици на земята и имота, който получиха. Новия фараон обаче, който не знаеше Йосиф постъпи неправедно и нечестиво като ги пороби със закон. И така те бяха ограбени от свободата си, 400 години работиха безплатно като роби на египтяните. Ето защо това обиране на египтяните беше всъщност Божията компенсация на израилтяните и присъдата срещу египтяните за тази 400 годишна робска експлоатация. Отделно язвите и наказянията, които споделяха Египет.

Не съм разсъждавал по темата ,но размислите на  Watchman ,ме насочиха в тази посока и ги приемам ,като Библейски издържани и отговарящи  на Божествената природа и план за избавление от едно заслужено робство.

 Винаги Бог, е давал предупреждения към народа си за натрупващия Му гняв към неправдата и е налагал наказания целящи отрезвяването и помиряването.

 Винаги, след такова наказание към народа си е последвало и изливане на гняв върху подтисниците.
Естествен завършек на това избавление е и точно тази компенсация ,за вековните онеправдания от страна на Египет.

Аналогично ,според мен ще бъде и в последните времена,когато цялата земя ще бъде разтърсвана от катаклизми целящи събуждането от сън на народите и подтикването им за самоопределение и изливането на Божия гняв върху чедата на непокорството и тези, които мразят Израел.

Накрая цялото богатство на народите ще остане за праведния остатък от този народ  тези ,които са устояли в Истината.
Защото земята е Господна и всичко което е на нея.

 Никой с нищо не е услугвал на Бог ,когато е правил земята,че да си търси своето.
По начало, всичко си е Божие и никой няма право на претенции ,когато Бог разпределя власти и богатство на когото си иска.

Така ще е и накрая,някои никога няма да разберат, че Бог е суверен и налага Собствения стандарт на правдата Си.
Искам да кажа ,че всички часовници нямат значение ,ако не са свирени по Божието време.

Така и никоя правда няма значение ,ако не е позната Божията правда.
Псалми 91:14
Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, Затова ще го избавя; Ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Аз искам да добавя един стих към темата:

Лука 16:9 И Аз ви казвам, спечелете си приятели посредством неправедното богатство, та, когато се привърши, да ви приемат във вечните жилища.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
А можеш ли да коментираш как точно виждаш връзката на Лука 16:9 с темата. Аз лично се затруднявам да видя връзката.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз също не виждам връзката, но виждам нещо, което може и да е във връзка с johnny_fx, но със сигурност във връзка с един от митовете в християнството — който се покае "преобразно" излизал от Египет и отивал в обещаната земя.

Всъщност до там се стига с този мит — "преобразно означавало...", но никакви доказателства и продължения на тази "теза".

Предполагам затрудненията в изследването на темата за Египет е най-вече в този мит, който се толкова се шири, защото всеки си мисли за това как от нечестив става праведен и как това има връзка с излизането на Израел от Египет. Всъщност Израел не се промени като излезе от Египет. Те просто излязоха ВСИЧКИ от Египет и бяха пресяти. Накрая останаха само тези от старите, които минаха през ситото и едно ново поколение.

Предполагам повечето, които четат темата в началото биха започнали да мислят точно в тази посока "какво означава за нас, които сме преминали в царството на Светлината". И от там вече се отива в задънена улица, където се раждат най-чудноватите лъжеучения.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

blossom

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 168
Аз също не виждам връзката, но виждам нещо, което може и да е във връзка с johnny_fx, но със сигурност във връзка с един от митовете в християнството — който се покае "преобразно" излизал от Египет и отивал в обещаната земя.

Всъщност до там се стига с този мит — "преобразно означавало...", но никакви доказателства и продължения на тази "теза".

Предполагам затрудненията в изследването на темата за Египет е най-вече в този мит, който се толкова се шири, защото всеки си мисли за това как от нечестив става праведен и как това има връзка с излизането на Израел от Египет. Всъщност Израел не се промени като излезе от Египет. Те просто излязоха ВСИЧКИ от Египет и бяха пресяти. Накрая останаха само тези от старите, които минаха през ситото и едно ново поколение.

Предполагам повечето, които четат темата в началото биха започнали да мислят точно в тази посока "какво означава за нас, които сме преминали в царството на Светлината". И от там вече се отива в задънена улица, където се раждат най-чудноватите лъжеучения.

Аз точно и затова не посмях да давам мнение, защото просто щях да изходя от всеизвестното, което сме слушали дълги години - че излизането от Египет се свързва с нашето излизане от греха, което дори и теоретично някак си не пасва на такъв аналог.

Иначе благодаря за тълкуването по- горе! :)
Праведният ще цъфти като палма, ще расте като кедър в Ливан, насадените в дома Господен ще цъфтят в дворовете на нашия Бог.Пс.92:12-13
"All worshipping, honoring, or service invented by the brain of man in the religion of God, without His own express commandment, is idolatry."  John Knox

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
"Zec 14:12  И от язвата, С която Господ ще порази всичките народи, Които са воювали против Ерусалим; Месата им ще тлеят, докато още стоят на нозете си, И езикът им ще тлее в устата им.
Zec 14:13  И в оня ден Между тях ще има голям смут от Господа, Тъй щото ще залавят всеки ръката на ближния си, И неговата ръка ще се подига против ръката на ближния му.
Zec 14:14  Тоже Юда ще воюва в Ерусалим; И богатството на всички околни народи ще се събере, - Злато, сребро и дрехи - в голямо изобилие.
Zec 14:15  И каквато е тая язва, Такава ще бъде и язвата върху коня, мъската, Камилата, осела и всичките животни, Които ще бъдат в ония станове.
Zec 14:16  И всеки, който остане От всичките народи, Които са дохождали против Ерусалим, Ще възлиза от година на година Да се кланя на Царя, Господа на Силите, И да празнува празника на колибите.
"

В края на времената пак виждаме това което се случи в Египет. Освен язвите и останалите наказания върху народите излизащи на бой против Ерусалим то и богатствата на околните народи биват взети. Може би Египет ще бъде отново ограбен, все пак е от околните народи :)
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.