Author Topic: Човекът със жилище, заплаха за властта  (Read 34913 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
strannik,
 И човека без небесно жилище, но със земно собствено жилище е заплаха за властта.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Наистина съжалявам, ако си мислите, че стиховете от Лука 12:22 до Лука 12:34 са само за апостолите. Това си е ваша работа.
Има неща, които казва на апостолите, има и неща, които казва на всички хора. Това го пише ясно в текста.

Quote
А колкото до това:
Quote
Винаги ми е било интересно как човек, който държи на някаква заблуда рано или късно прибягва за защита до пасаж с погрешен превод. Нека да бъде ясно за дискусията, че в Лука 21:4 нищо не пише за ИМОТ. Думата преведена (незнайно защо) като "имот" е гръцката дума bios, която в този контекст означава средства за препитание
Мога да ти кажа, че на мен пък винаги ми е било смешно, как учени на Слово Божие човеци, захапват буквата и се спъват в елементарни думи и части от Библията, които прости човеци ясно разбират! За да се сбъдне реченото, че Бог с прости човеци, ще засрами мъдрите, за което има примери и в Деяния!
Дали ще се преведе "имот" или "пари" ясно е, че в случая, става въпрос за две лепти! Но дали ще са две лепти, две ризи или две къщи, всичко това е нещо, което е притежание от имащия ги, тоест те са "имани неща", следователно те са имот, така че в конкретния случай превода е достатъчно ясен.
Така, че конкретно по темата - "Човекът със жилище, заплаха за властта", мога да отговоря само положително! Да съгласен съм! Наистина, човек с небесно жилище е заплаха за княза на въздушната власт! :)
Аз чета в Словото, че Бог не е дал Словото си на хора, които са без разбиране, а на хора, които търсят Бога и издирват дълбините на Словото Му. Човек не е задължително да владее 8 езика, за да разбира Словото на Бога, но времената, в които живеем са направили хората да разбират мъчно елементарни неща.

За да се осмисли това, което пише в Словото, трябва да си наясно с това какво е било положението на Израел и какви са били изискванията на Закона.

В Случая с вдовицата, как мислиш, че 2-те лепти е бил "целият имот"? Продала си е нивите за 2 лепти? Продала си е къщите за 2 лепти? Как тогава е живеела? Къде се е подслонявала? Под наем? Че ако е под наем, тогава за какъв "имот" става въпрос изобщо?

Това, че някой е давал от последните си пари не е означавало, че дава всичко каквото има. Обаче ако някой даде последното си брашно и олио в дни на глад, означава, че дава всичко.

За да разбереш всичко това, трябва да се преселиш мислено в дните, в които е станала случката с вдовицата, когато хората не са ходили до магазина за минерална бутилирана вода, а са се прехранвали предимно от земята (независимо, че е имало и продавачи на хляб и други основни продукти).

Земята и домът са били основно право на Израелтяните. Те са го загубвали в случай на това ако са задлъжняли, обаче са им били връщани на юбилейната година. Тези земи и къщи са се предавали от поколение на поколение като понякога са били продавани или са били купувани още ниви.

В случай, че има вдовица, те са имали заповед да се грижат за такива като нея (наред със сирачето и чужденеца). За нагледен пример за това как е ставало можеш да прочетеш книгата Рут, където Ноемин, вдовицата, се прехранва чрез Рут чакайки на милостта на хората, но и най-вече полагайки труд за тази прехрана.

Ако внимателно изследваш Закона, ще видиш, че наемният труд в Израел е бил изключение, а не правило (както е в днешни дни). По същия начин и наемането на стая е било изключение, а не правило. Хората са си строяли къща и са започвали да живеят в нея (например учениците на Елисей, които го помолиха да отидат и да построят къща, за да живеят).

Та, имайки всички тези факти, отново се замисли за това колко абсурдно е 2 лепти да означава "цял имот", за което не ти трябва дори речник, за да го разбереш. И все пак писано е, че в последни дни знанието (изобщо) ще се умножи и имаме привилегията да използваме речниците, които могат да дадат повече светлина по въпроса, а не да стоим в объркване "защо пише имот, след като няма никаква логика".

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Наистина съжалявам, ако си мислите, че стиховете от Лука 12:22 до Лука 12:34 са само за апостолите. Това си е ваша работа.

Какво пише в Лука 12 глава, както и на останалите места в Писанието, не е нито наша работа, нито твоя работа. Това е Божия работа, и ние трябва да издирваме и изследваме Божието Слово ако искаме да бъдем ученици на Бога. От текста, който Бог е вдъхновил да се напише става ясно, че Исус говори отделно на народа и отделно на учениците Си, които бяха с него в този момент. Тези ученици бяха самите апостоли. Най добрия начин да се разбере учението на апостолите е като се проследи как те самите са практикували това учение.

Ще видим, че никъде в учението и служението си апостолите не са насърчавали повярвалите да си разпродадат имота. Нито Павел каза на Лидия да продаде дома си, нито на тъмничния затворник, който се покая. Но вместо това тези домове се използваха за Божието дело.

Интересно е да видим ти самия като вярваш тия неща, ти продаде ли имота си?

Quote
Мога да ти кажа, че на мен пък винаги ми е било смешно, как учени на Слово Божие човеци, захапват буквата и се спъват в елементарни думи и части от Библията, които прости човеци ясно разбират! За да се сбъдне реченото, че Бог с прости човеци, ще засрами мъдрите, за което има примери и в Деяния!
Дали ще се преведе "имот" или "пари" ясно е, че в случая, става въпрос за две лепти! Но дали ще са две лепти, две ризи или две къщи, всичко това е нещо, което е притежание от имащия ги, тоест те са "имани неща", следователно те са имот, така че в конкретния случай превода е достатъчно ясен.

Дай да изясним сега къде точно се спънах аз в текста, че да твърдиш това нещо? Текста е пределно ясен, че става въпрос за средства за препитание, а не за жилище или имот, каквато е настоящата тема. Или забрави каква е темата?

Дай да видим също къде в Деяния някой прост засрамил някой мъдър, защото май нещо наизуст говориш?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote from: Tihomir
Та, имайки всички тези факти, отново се замисли за това колко абсурдно е 2 лепти да означава "цял имот", за което не ти трябва дори речник, за да го разбереш. И все пак писано е, че в последни дни знанието (изобщо) ще се умножи и имаме привилегията да използваме речниците, които могат да дадат повече светлина по въпроса, а не да стоим в объркване "защо пише имот, след като няма никаква логика".

Ами не виждаш ли че той твърди, че щом лептите било "имани неща" значи било имот. Ами то и дрехите на гърба й са "имани неща" тя и тях ли даде, след като се казва, че е дала ЦЕЛИЯ си "имот"? Човека не само не разбира, но и обвинява, че сме се препъвали в буквата, когато всъщност истинския превод поставя всичко на мястото си и не дава възможност за противоречия и неясноти.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Quote
Дай да изясним сега къде точно се спънах аз в текста, че да твърдиш това нещо?
Ами, дай първо да изясним в каква заблуда ме обвиняваш ти Уочмане и тогава ще ти доизясня и аз! Защото ти каза:
Quote
Винаги ми е било интересно как човек, който държи на някаква заблуда рано или късно прибягва за защита до пасаж с погрешен превод.
Още от темата за милосърдието си пролича че се спъвате в буквите със смешните си твърдения за разликата между милост и милосърдие! И темите ви за ГМО, лекарствата и телевизията, го потвърждават! Аз имах желание, но за съжаление не и необходимото време да ви пиша и по трите теми, но като цяло вие имате проблема на Савел, който бе голям ревнител за Господа, но допусна ревноста му да отскочи до фанатизъм и без да подозира, стана гонител на Църквата! Така и вие сте доста учени на Словото, боравите с гръцки текстове, вещи сте и в много други области, но истина ви казвам: Ако не ослепеете като Савел, няма да прогледате! Няма истински зрящ Божий човек, който да не е коленичил пред Бог и е признал пред Него, че е сляп! А и Словото го потвърждава в 1Коринтяни 8:2 "И ако се има някой че знае нещо, не е познал още нищо както трябва да познава."
Моля ви, не бъдете, като фарисеите, които се имаха, че знаят и казваха, че виждат, но коленичете пред Исус и го помолете да ви даде да виждате.
А за да разбереш, че не говоря на изуст, ето ти и искания пример от Деяния: "А те като гледаха Петровото и Иоановото дързновение, и разумяха че са безкнижни и прости человеци, чудеха се, но познаха ги че са били наедно с Исуса." /Деяния 4:13/!  Ето как безкнижни и прости човеци, но изпълнени с Божия Дух, засрамиха тези които се имаха за мъдри! Да ви давам ли и примера от Евангелията за слепородения на който Исус отвори очите и който засрами с думите си фарисеите, като им каза: "Това е чудно, че вие не знаете от къде е, но пак ми отвори очите", след което го изгониха!
А какъв имот "продавам" и какво върша и струвам, не ти е време да знаеш! Каквото върша пред Моя Господ го върша и каквото струвам Господаря мой знае!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Ами, дай първо да изясним в каква заблуда ме обвиняваш ти Уочмане и тогава ще ти доизясня и аз!

Ами добре, заблудата ти е че ти твърдиш, че вярващите трябва да разпродадат имота си. Мисля, че това беше пределно ясно и нямаше нужда от подобни гимнастики за да избегнеш въпроса ми. Сега е твой ред да изясниш.

Quote
Още от темата за милосърдието си пролича че се спъвате в буквите със смешните си твърдения за разликата между милост и милосърдие!

Ако за теб истината е нещо смешно, ние се учим да я ценим. Милост и милосърдие са две напълно различни неща и като терминология и като практика.

Quote
И темите ви за ГМО, лекарствата и телевизията, го потвърждават!

Всъщност твоето включване в тия теми свидетелства за абсолютно нереалния вид религия, която ти изповядваш. Религия на "небесен" ескейпизъм и "земен" непукизъм. Това, че някой си отваря очите да внимава на фактите и на реалностите, които ни заобикалят Писанието нарича това благоразумие, колкото и на теб да ти е смешно.

Quote
но като цяло вие имате проблема на Савел, който бе голям ревнител за Господа, но допусна ревноста му да отскочи до фанатизъм и без да подозира, стана гонител на Църквата! Така и вие сте доста учени на Словото, боравите с гръцки текстове, вещи сте и в много други области, но истина ви казвам: Ако не ослепеете като Савел, няма да прогледате! Няма истински зрящ Божий човек, който да не е коленичил пред Бог и е признал пред Него, че е сляп! А и Словото го потвърждава в 1Коринтяни 8:2 "И ако се има някой че знае нещо, не е познал още нищо както трябва да познава."

Ако нашия проблем е проблема на Савел, то ти няма от какво да се притесняваш, защото Савел свърши добре земния си път. Само дето Савел никога не е стигал до фанатизъм, това, което той правеше беше основано на Закона (ако се приеме, че християните наистина бяха еретици), затова и след години той можеше да каже, че винаги е живял със чиста съвест. Проблемът на Савел беше, че не беше изследвал достатъчно Писанията за да види дали наистина Исус е Христос, ако го беше направил както го направиха беряните, нямаше да стане гонител на Църквата.

Със коментара ти за слепотата ще се съглася, защото съкрушения дух и смирения ум са основополагащи за всеки Божий човек, само че ти се оказваш в позиция да ни обвиняваш за нещо, което не можеш да докажеш. А и твоето поведение във форума не подобава на човек, който има съзнание за своята слепота. Ти уверено си държиш на твоите неща, без значение колко ясно ти се доказва, че позицията ти противоречи на Писанието. И сега с вдовицата и с Дидахето преди. Държиш си на своето и това е. Затова не е ли редно да ти се припомни словото за гредата и треската?

Quote
А за да разбереш, че не говоря на изуст, ето ти и искания пример от Деяния: "А те като гледаха Петровото и Иоановото дързновение, и разумяха че са безкнижни и прости человеци, чудеха се, но познаха ги че са били наедно с Исуса." /Деяния 4:13/!  Ето как безкнижни и прости човеци, но изпълнени с Божия Дух, засрамиха тези които се имаха за мъдри!

Сега вече доказа, че говориш наизуст, даже и бързо забравяш какво си казал, цитирам:

Quote
За да се сбъдне реченото, че Бог с прости човеци, ще засрами мъдрите, за което има примери и в Деяния!

Дали забелязваш разликата в подчертаните текстове? Веднъж казваш "засрами МЪДРИТЕ" и аз веднага питам къде пише такова нещо мъдрите да са били посрамени? И ти отговаряш със "които се ИМАХА ЗА МЪДРИ." Разликата между едното и другото е като между деня и нощта. Не за първи път хора в духовната си немощ да потвърдят от Писанието нещата които твърдят започват ДА ПОДМЕНЯТ ТЕРМИНОЛОГИЯТА. Ако беше чел внимателно, щеше да знаеш, че подобни трикове не минават в този форум. Втория момент е че пасажа от Деяния 4:13 не казва нищо за засрамване, а още по-малко за засрамване на мъдри човеци. Но не само за мъдри не пише нищо в този пасаж, но и за прости не пише също. Това за което пише е следното: "и разумяха че са неучени и обикновени человеци"

За думата, която е преведена "прости", речника дава следното значение за нея: "A common man as opposed either to a man of rank or education," което ще рече в превод "Обикновен човек сиреч не някой, който има ранг или образование." За прости и простотия и дума не става. И понеже ти ни обвиняваш, че ние сме от "мъдрите", а не от "простите", то нека ти кажа, че по тази дефиниция, аз мога спокойно да се класирам точно от "простите" сиреч "обикновените" хора защото нямам нито ранг, нито образование.

Но да видим какво става, ти твърдиш, че в Деяния имало примери как простите засрамвали мъдрите, и когато беше предизвикан да докажеш това твърдение ти даваш един пасаж в който не се говори нито за прости, нито за мъдри, нито иде реч за засрамване.

Нещо повече според Писанията, мъдрите не само няма да се посрамят, но и ще засияят със светлостта на простора, както е писано:

Дан. 12:3  Мъдрите* ще сияят със светлостта на простора, и ония, които обръщат мнозина в правда като звездите до вечни векове.


*думата за "мъдрите" означава човек който е мъдър и разумен да огледа всичко от всичките му страни. Ако това е в което ни обвиняваш, то така да бъде. Ако ти не можеш да понесеш хора, които по този начин подхождат към живота и реалността, то така бленуваното от вас "небе" може хич да не ви хареса, защото там ще са именно такива хора. Това са хората които ще сияят като звезди на небесния простор и Божията слава ще се излъчва от тях.

Quote
А какъв имот "продавам" и какво върша и струвам, не ти е време да знаеш! Каквото върша пред Моя Господ го върша и каквото струвам Господаря мой знае!

Аз всъщност не питам "какъв имот продаваш" - този форум не е за контакти за сделки с недвижими имоти. А те попитах съвсем ясно и в прав текст - ТИ РАЗПРОДАДЕ ЛИ СИ ЦЕЛИЯ ИМОТ? Понеже даде пример за вдовицата, която си дала целия имот и питам дали практикуваш това, което твърдиш? И без нови гимнастики моля.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Quote
Quote
Наистина съжалявам, ако си мислите, че стиховете от Лука 12:22 до Лука 12:34 са само за апостолите. Това си е ваша работа.
Какво пише в Лука 12 глава, както и на останалите места в Писанието, не е нито наша работа, нито твоя работа. Това е Божия работа, и ние трябва да издирваме и изследваме Божието Слово
Ако забелязваш внимателно аз казвам, че съжалявам, ако си мислите, че въпросните стиховете от Лука се отнасят само за апостолите. Аз не казвам "Писаното в Писанието е наша работа". Така че, ще те помоля да бъдеш внимателен и да не прибързваш със заключенията и обвиненията. А колкото до писаното в Писанието, писано е:
"Слава за Бога е да скрива всяко нещо, А слава е на царете да издирват работите."/Притчи25:2/
Този стих, показва, че именно е наша работа, да издирваме, какво пише в Писанието, ако искаме да бъдем един ден Царе! А впоследствие правилно казваш "и ние трябва да издирваме и изследваме", което просто си противоречи с началото на мисълта ти! Може би в началото искаш да кажеш, че не е наша работа, какво ще напише Бог в Словото си, но къде аз твърдя обратното?
А сега за последния ти постинг.
Quote
заблудата ти е че ти твърдиш, че вярващите трябва да разпродадат имота си. Мисля, че това беше пределно ясно и нямаше нужда от подобни гимнастики за да избегнеш въпроса ми. Сега е твой ред да изясниш.
Ето че отново не внимаваш на това, което говоря. Хайде сега ми кажи, къде аз твърдя това в което ти ме обвиняваш? Къде аз казвам думичките "трябва да разпродадат"? Та да видим дали аз правя гимнастики или ти не внимаваш в думите ми. Казваш, че мислиш, но явно не е било ясно, още повече пределно.
Аз казах /можеш да видиш отговор №11/, че всеки може да даде, толкова, колкото иска! Това всеки си решава сам и никой няма право да го укорява, освен, ако изобщо не дава, защото такъв остава неплодоносен! И тук дадох примера с вдовицата, че има хора, които си решават да дадат всичко, а вие се захапахте за буквата и ме принудихте да ви обяснявам, като на някой първолаци, какво е имот и прочее! Изобщо самото поставяне под въпрос от ваша страна, това, какво е дала вдовицата, говори за издребняване от ваша страна и за буквоядство. Просто и от пет превода и най стария оригинал да извадите думите, пак няма да проумеете Духа и дълбокото в Писанието, ако Бог не ви даде Дух на мъдрост и откровение.
А колкото до проблема на Савел,
Quote
Ако нашия проблем е проблема на Савел, то ти няма от какво да се притесняваш, защото Савел свърши добре земния си път
мога да ти кажа само едно! И дано си духовен, за да не ме разбереш по плът!
Савел не свърши добре земния си път!
Савел умря!
Савел умря и възкръсна на Павел! Павел беше този, който изкара попрището си и очакваше венеца! А стария греховния Савел, вече го нямаше! Но за разлика от него, другите фарисеи, които също гонеха Църквата Божия, понеже имаха същия този проблем, да изпаднат във фанатизъм, не се покаяха! Затова не ми казвай да не се притеснявам. Защото наистина, поради тези неща, които бъркате, човек с право може да се притеснява за вас.
Виж просто, какво твърдиш и о моля те събуди се.
Quote
Само дето Савел никога не е стигал до фанатизъм
Запомни това което ще напиша:
ВСЯКО ГОНЕНИЕ НА ХРИСТИЯНИ, ИЗВЪРШВАНО ОТ ЧОВЕЦИ С МИСЪЛ, ЧЕ ПО ТОЗИ НАЧИН ПРИНАСЯТ СЛУЖБА БОГУ Е АКТ НА ФАНАТИЗЪМ
Акт извършван от гонителите. Просто няма как да гониш, да затваряш в затвори, да убиваш с камъни и да не си фанатик!
Колкото до нещата, които държа аз:
Quote
А и твоето поведение във форума не подобава на човек, който има съзнание за своята слепота. Ти уверено си държиш на твоите неща, без значение колко ясно ти се доказва, че позицията ти противоречи на Писанието.
Ясното доказване, че позицията ми противоречи на писанието е само в твоя ум! Първо аз ти доказах, че ти не внимаваш на това, което пиша и тръгваш да оборваш мисли, които аз не мисля. Второ няма как да не държа на моите думи, защото ти ги подкрепих със Словото! И трето за моето поведение във форума, това че имам съзнание на сляп човек пред Господа, не означава, че трябва да се съгласявам с неща, които по Божията милост съм разбрал, че не са правилни.
А колкото до стиха в Деяния
Quote
Quote
А за да разбереш, че не говоря на изуст, ето ти и искания пример от Деяния: "А те като гледаха Петровото и Иоановото дързновение, и разумяха че са безкнижни и прости человеци, чудеха се, но познаха ги че са били наедно с Исуса." /Деяния 4:13/!  Ето как безкнижни и прости човеци, но изпълнени с Божия Дух, засрамиха тези които се имаха за мъдри!
Сега вече доказа, че говориш наизуст, даже и бързо забравяш какво си казал, цитирам:
Цитат
Quote
За да се сбъдне реченото, че Бог с прости човеци, ще засрами мъдрите, за което има примери и в Деяния!
Дали забелязваш разликата в подчертаните текстове?
А ти дали забелязваш писаното в 1Коринтяни 1:19 "Понеже е писано: "Ще унищожа мъдростта на мъдрите, И разума на разумните ще отхвърля"". Или пак ще ми изкараш, че гръцкия оригинал говори друго! Дали тука пише "ще унищожа мъдростта на тези, които се имат за мъдри" или само "Ще унищожа мъдростта на мъдрите"? А даже още повече пише за Разум и Разумни! Знаеш ли какво значи един човек да има здрав разум! Предполагам, че знаеш, а за какво унищожение пише тука, а. Но разбира се, и едно духовно бебе знае, че тук се говори за другата мъдрост и под разум не се има в предвид този, който Бог дава на тези, които Го любят! И изобщо ти защо си мислиш, че аз като казвам, че Бог с прости човеци ще засрами "мъдри" имам в предвид такива с истинската Мъдрост, която идва от горе! Все пак аз разсъждавам, че говоря на духовни хора, които ще разберат, че имам в предвид земната мъдрост, онази животинската и бесовската. Май трябва наистина вече да пояснявам за всичко, че явно съм се лъгал с какви хора общувам. А може би знаеш, точно какво искам да кажа, защото не ми изглеждаш глупав, но нарочно търсиш да се захапеш за нещо, което говори още по лошо.
Quote
Но да видим какво става, ти твърдиш, че в Деяния имало примери как простите засрамвали мъдрите, и когато беше предизвикан да докажеш това твърдение ти даваш един пасаж в който не се говори нито за прости, нито за мъдри, нито иде реч за засрамване
Така ли!? Я да видим!
Ревизираното издание
11 Той е камъкът, който вие зидарите презряхте, който стана глава на ъгъла.     
12 И чрез никой друг няма спасение; защото няма под небето друго име дадено между човеците, чрез което трябва да се спасим.    
13 А те, като гледаха дързостта на Петра и Иоана и бяха вече забележили, че са неграмотни и неучени човеци, чудеха се; и познаха, че са били с Исуса.

А сега да видим Цариградския превод
11 Той е камикът когото пренебрегнахте вие зидарите, който стана глава на ъгъла.     
12 И чрез никого другиго не бива спасение; защото нема под небето друго име да е дадено между человеците чрез което требва да се спасим.    
13 А те като гледаха Петровото и Иоановото дързновение, и разумеха че са безкнижни и прости человеци, чудеха се, но познаха ги че са били наедно с Исуса.

Нали държиш Уочман на по точния превод! Не Цариградския превод е от "ревизията", а ревизираното издание е от Цариградския превод. Така че, там е преведено "прости"! О зная, зная, ще кажеш, в оригинала смисъла е необразовани, неучени хора! Да така е и това е смисъла и на думата прости в цариградския превод, и такъв смисъл влагам и аз, а ти защо си мислиш, че в отговор №14 аз влагам друг смисъл, че простаци засрамват Божии мъдри? А за засрамването, че го има има го, но кой да вникне.
Деяния 4:11 "Той е камъкът, който вие зидарите презряхте, който стана глава на ъгъла."
Ти знаеш ли, какво значи да кажеш на фарисеин, че той е зидарина, който е презрял Главата на ъгъла?
Можеш ли да си представиш, какво изпитва един такъв?
Ако не можеш, о наистина на мен ще ми е много трудно да общувам с вас в този форум, защото си мислех, че ще говорим за дълбоки неща, а явно ще трябва да обяснявам елементарни неща от плитчините.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Георги

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Чух нещо изключително вярно веднъж. Един проповедник, когато все още бил студент, на един семинар професорът накарал всичките студенти да изпишат на една табла всички качества на Бог за които се сещат. Изписали цялата табла, но този единия вдигнал ръка и казал 'Всичко това, което изписахме не означава абсолютно нищо', и професорът се съгласил. Защо? Защото, ако не разбираме какво в Словото Божие се има предвид за всеки термин, тогава не разбираме нищо, защото света дава отделна своя дефиниция на всичко. Светските си имат своята 'мъдрост' според светските си представи и това е, което Бог смаза.


Quote
Какво пише в Лука 12 глава, както и на останалите места в Писанието, не е нито наша работа, нито твоя работа. Това е Божия работа, и ние трябва да издирваме и изследваме Божието Слово

Мисля, че тук Watchman остана неразбран. Това, което смятам,че той има предвид е че е Божия работа това какво да е Божието Слово, не наша.

Отклони се темата, мисля.

'By beholding folly as the folly of others, thine own folly cries out to heaven.' - Barth

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
strannik,

За съжаление виждам, че ти си един от примерите, които сме имали много пъти в този форум, а именно, когато човек бъде изобличен за нещо, той се закоравява и вместо да размисли добре, той решава, че ще държи на своето си, независимо какви са аргументите насреща.

Нека да видим откъде започна ти:
Quote
Постингите ми, поради късния час бяха кратки, поради което и не напълно изчерпателни, но това не значи че написаното в предпоследния е подвеждащо. Защото все едно аз да кажа, за това което ти даваш като пример, (че много хора са продали имотите си, защото вярвали, че остава малко време), че подвежда хората да отхвърлят написаното в Лука 12:33 - "Продайте имота си и давайте милостиня; направете си кесии, които не овехтяват, неизчерпаемо съкровище на небесата, гдето крадец не се приближава, нито молец изяжда."
Просто трябва нещата да се доуточнят.
Защото виждаме, че още първите апостоли са проповядвали, че времето е късо и че ранните християни са продавали имотите си! Сгрешиха ли, като от тогава минаха 2000 години? Разбира се че не! Защото те изпълниха това което заповяда Пророк Йоан, а именно да дават добри плодове.

И след това доуточняваш:
Quote
Ето че ранните християни извършвайки това, просто трупаха добродетели. Сега тук вече трябва да видим, че Словото казва, че на добродетелта трябва да прибавим благоразумие - /2Петрово 1:5/! Тоест, ревността, която имаме за добри дела, трябва да облечем с мъдрост, за да не стане глупост, както в посочените от теб Уочман примери, каквито и аз съм чувал. Но да не стане така, че хващайки благоразумието, забравим за добродетелта.

От това се разбира, че ти искаш да дадеш някакъв пример с ранните християни. Не казваш даже "някои от тях", а казваш "ранните християни", което дава повод, че даваш пример за всичките ранни християни.

Ние ясно показахме, че те не разпродаваха целия си имот и може би не си чел в посланието към Евреите, където пише, че вярващите посрещаха с радост разграбването на... наетите си стаи? Не — разграбването на имота си. Според твоите думи тези вярващи не са били от тези "примерните", но в случая ти даваш (погрешен) пример по-горе.

Обаче, нещо късните християни май се отмятат от този "пример", защото ти казваш по-нататък, че видиш ли, това можело да не е така (независимо, че според твоите думи това е заповед на Христос към всички, а не само към апостолите). Дори каза, че много си бил съжалявал, че сме мислили, че била само към апостолите...

Това Словото го нарича лицемерие — да говориш, обаче да не вършиш. Затова беше попитан дали си разпродаде имота, като толкова било за всички... и като било за всички защо се отмяташ с това, че можело и по малко и по много. Значи тогава не е за всички, ами за кои?

След това казваш още за един пример, като отново го свързваш с "целия имот", което е очевидно грешно, както показахме:
Quote
Да не забравяме вдовицата, защото тя имаше две лепти, но не даде едната, нали. Можем ли да я осъдим Уочман, че тя от немотията си пусна целия имот, що имаше /Лука 21:4/, като я обвиним, че прави глупост?

И въпреки, че ние обяснихме добре, че "целия имот" не е това, което пише в оригиналния текст, ти казваш:
Quote
Мога да ти кажа, че на мен пък винаги ми е било смешно, как учени на Слово Божие човеци, захапват буквата и се спъват в елементарни думи и части от Библията, които прости човеци ясно разбират!

От това разбирам, че за теб "буквата" или това, което е писано е нещо презрително. Аз не съм виждал човек, който презира буквата, която самият Господ е дал, да е истински Божий поклонник. Самият Христос много пъти казваше "писано е". Същото правеха и апостолите.

Нека видим по-нататък какво казваш:
Quote
И тук дадох примера с вдовицата, че има хора, които си решават да дадат всичко, а вие се захапахте за буквата и ме принудихте да ви обяснявам, като на някой първолаци, какво е имот и прочее!

Аз лично не видях ти да обясняваш какво е имот, даже точно обратното — ние посочихме какво е имот и каква е думата в текста точно като на първолак. На първолаците им се дава информация, която е основна и важна. Ние не сме дали кой знае каква информация по-различна от тази, която може да види всеки един човек с помощта на речник. Ние не считаме "информацията за първолаци" за нещо лошо, а точно обратното — тя е фундаментално важна.

Показахме също, че дори и без речник е пределно ясно за всеки разумен човек, че 2-те лепти не правят цял имот. Интересно как е продала жената нивите и къщите си за 2 лепти и после ги е дала в храма.

Вместо да отговориш разумно на тези всички аргументи ти просто заключаваш, че сме се "хващали за буквата". Това не виждам да е "аргументация със Словото", както ти споменаваш. Аз виждам от теб просто едно заключение от нищото без нито един разумен факт.

Но виждам, че за да се замаже положението започваш да говориш надълго и нашироко какво си бил казал (което, както посочих, не е точно така). Не само това, но и започваш да говориш за "хващане за буквата" без дори да знаеш какво говориш, презирайки буквата, която Бог е дал.

По-нататък преминаваш в разсъждения типични за хуманистичното християнство, според което дори самият Христос е фанатик, а да не говорим за Мойсей и другите:
Quote
Запомни това което ще напиша:
ВСЯКО ГОНЕНИЕ НА ХРИСТИЯНИ, ИЗВЪРШВАНО ОТ ЧОВЕЦИ С МИСЪЛ, ЧЕ ПО ТОЗИ НАЧИН ПРИНАСЯТ СЛУЖБА БОГУ Е АКТ НА ФАНАТИЗЪМ
Акт извършван от гонителите. Просто няма как да гониш, да затваряш в затвори, да убиваш с камъни и да не си фанатик!

Убийството с камъни беше заповядано от самия Бог и беше нещо, което Израелтяните правеха не защото бяха фанатици, а защото искаха да изпълнят закона. Не само това, но и когато щяха да убиват прелюбодейката с камъни самият Христос каза — който е безгрешен нека хвърли пръв. Забележи, че той не каза "не хвърляйте камъни, вие сте фанатици".

Наричайки тези, които изпълняваха наказанията според Мойсеевия закон "фанатици" ти ставаш съдник на Мойсеевия закон, който сам Бог го даде. Според Мойсеевия закон хората стават "фанатици" според твоите думи — мисли отсега какво ще отговориш на Всемогъщия Бог за това.

Да не говорим, че гоненето на лъжебратя е било практика не само от старовременните, но и от Христовите ученици. Това, което правеше Павел беше да гони лъжебратята, които бяха набедени за такива от самите първосвещеници. Не забравяй, че по тяхна (на първосвещениците) заповед Павел правеше всичко това, имайки чиста съвест (сам той го казва), че служи на Бога според Мойсеевия закон.

Колкото до термина "фарисеин", виждам, че не си наясно и ще ти дам малко информация, която сме писали преди доста време:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=283.0

Нека сега да обърна внимание на твоите разсъждения за "простите". Според това, което си държиш, Бог избирал прости хора, а не мъдри, за да ги използва. Това, което правиш е да хванеш 1-2 български превода (наред с други няколко, в които не пише "прости") и на лично основание решаваш, че тези 2 превода ти вършат работа, за да си защитиш тезата.

И забележи — ти се хващаш точно за думата, без обаче да обърнеш внимание на контекста на това, което пише в Словото... и на всичкото отгоре ни наричаш "буквояди".

Нека разгледам пасажите, които даваш:
Quote
А ти дали забелязваш писаното в 1Коринтяни 1:19 "Понеже е писано: "Ще унищожа мъдростта на мъдрите, И разума на разумните ще отхвърля"". Или пак ще ми изкараш, че гръцкия оригинал говори друго! Дали тука пише "ще унищожа мъдростта на тези, които се имат за мъдри" или само "Ще унищожа мъдростта на мъдрите"? А даже още повече пише за Разум и Разумни!

Отново хващаш само отделни думички, но контекстът ти бяга. Можеш ли да кажеш какво пише точно преди този пасаж или точно след него без да поглеждаш в Библията си?

Ако можеше, нямаше да даваш такива плитки аргументи в подкрепа на една загубена кауза — че Бог използвал "прости", а не "мъдри" хора.

Ето част от пасажа от 1 Коринтяни 1, което ти цитира без да дадеш никаква информация за контекста (който явно ти самият не познаваш) и подвеждаш четящите в едно пагубно лъжеучение. Ето и текстът:

 19. Понеже е писано: "Ще унищожа мъдростта на мъдрите, И разума на разумните ще отхвърля".
  20. Где е мъдрият? Где книжникът? Где е разисквачът на тоз век? Не обърна ли Бог в глупост светската мъдрост?
  21. Защото, понеже в Божията мъдра наредба светът с мъдростта си не позна Бога, благоволи Бог чрез глупостта на това, което се проповядва, да спаси вярващите.
  22. Понеже юдеите искат знамения, а гърците търсят мъдрост;
  23. а ние проповядваме разпнатия Христос, за юдеите съблазън, и за езичниците глупост;

Ясно се вижда, че става въпрос за светска мъдрост, както я виждаме днес — например  новина, която скоро прочетох: "Учени от ХХХХХХ университет открили, че сушените плодове са изключително вредни за здравето". Или, че "За да оцелее човек му трябват много пари". Тези двете са напълно погрешни, но това е светската мъдрост.

Обаче, тъй като се вижда, че беше посрамен публично, ти реши да ни обвиниш в "буквоядство" и сам тръгна по този път, че да хванеш разни думички и си се чудил в кой превод и коя ревизия да ги хванеш, само и само да защитиш една загубена кауза, а именно, че пишело "прости".

Всъщност откъде тръгна това за думата "прости":
Quote
ога да ти кажа, че на мен пък винаги ми е било смешно, как учени на Слово Божие човеци, захапват буквата и се спъват в елементарни думи и части от Библията, които прости човеци ясно разбират! За да се сбъдне реченото, че Бог с прости човеци, ще засрами мъдрите, за което има примери и в Деяния!

Това, което виждам ти да правиш е точно да се спъваш в елементарни думи и части от Библията — думата "имот" или пасажът за мъдростта по-горе, който извади от контекста.

Да не говорим, че ти самият свидетелстваш, че темите за ГМО, лекарствата и други подобни са "буквоядство".

Ти май не си чел в Словото, че неща като "Учени от ХХХХ университет казаха, че..." са пророкувани? Сигурно ще попиташ къде го пише, но аз няма да ти кажа, защото за теб това би било равносилно на "буквоядство".

Навсякъде в Словото Бог насърчава към разум, мъдрост и разсъдливост. На много места Христос укорява учениците защо не са разсъдливи и защо не мислят. Много от езическите народи отидоха при Соломон да чуят глупостта, с която говореше от Бога? Не, дори езическите народи виждаха мъдростта, с която говореше от Бога. В тази мъдрост се съдържаше и информация за флората и фауната (сиреч, ботаника и биология — разбира се, в перфектно чист вид, а не подменени като много от днешните учебници). Това е също мъдрост дадена от Бога. Мъдрост от Бога е това да знаеш как да си обработваш земята. Мъдрост от Бога е това как да си строиш къщата. Мъдрост от Бога е как да ходиш до тоалетната дори.

В последните дни хората ще бъдат разделени на 2 — разумни и неразумни. Разумните ще видят Бога, неразумните ще погинат.


Начинът, по който реагираш и начинът, по който презираш думите и буквите, които Бог е дал ми говори само едно — с теб не може да се води разумен диалог, защото дори Христос да беше ти казал думите "писано е", ти би му казал, че се хваща за буквата и се занимава с твърде "земни неща". Дори Христос каза, че нито една "ЙОТА" (което е символ, който се използва за изписване на текст, сиреч и той спада към буквите), няма да изпадне от закона, докато не се сбъдне всичко. А тука виждам силно презрение към буквите... На Христос защо не му кажеш, че изпада и той в буквоядство като толкова издребнява, че чак за "йота" говори. И не само това, ами вика, че докато небето и земята преминат (което не е станало още) нямало да премине нието една "йота" от закона...

Буквоядство — каква дума. Сещам се за думите на Христос — не само с хляб ще живее човек (т.е. ще яде човек), но и с всяко Слово, което излиза от Божиите уста... сиреч ядене на словото или буквите... буквоядство?

Колко е подменена терминологията днес и колко голямо е презрението към Божиите писани думи!
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Защото, ако не разбираме какво в Словото Божие се има предвид за всеки термин, тогава не разбираме нищо, защото света дава отделна своя дефиниция на всичко. Светските си имат своята 'мъдрост' според светските си представи и това е, което Бог смаза.

За съжаление Георги, не само света има своите собствени дефиниции, но и религиозните имат свои дефиниции, и по този начин те носейки етикета "християни" изповядват съвсем друго учение и се покланят на съвсем друг Бог. Затова и в този форум обръщаме много внимание на терминологията, но хора като constant & strannik се съпротивляват сляпо и неистово на това, защото губят почва под краката си, а те не искат да се откажат от илюзиите си за духовния статут, който си мислят, че са придобили. Затова пишат толкова абсурдни отговори и добре, че Tihomir е отделил време да отговори, че на мен духа ми се възмущава дълбоко.

А на strannik ще отговоря само в тази част, защото в нея се вижда най-драстично неправедния му подход към цялата дискусия.

Quote
Цитат
Quote
Но да видим какво става, ти твърдиш, че в Деяния имало примери как простите засрамвали мъдрите, и когато беше предизвикан да докажеш това твърдение ти даваш един пасаж в който не се говори нито за прости, нито за мъдри, нито иде реч за засрамване
Така ли!? Я да видим!
Ревизираното издание
11 Той е камъкът, който вие зидарите презряхте, който стана глава на ъгъла.     
12 И чрез никой друг няма спасение; защото няма под небето друго име дадено между човеците, чрез което трябва да се спасим.   
13 А те, като гледаха дързостта на Петра и Иоана и бяха вече забележили, че са неграмотни и неучени човеци, чудеха се; и познаха, че са били с Исуса.
А сега да видим Цариградския превод
11 Той е камикът когото пренебрегнахте вие зидарите, който стана глава на ъгъла.     
12 И чрез никого другиго не бива спасение; защото нема под небето друго име да е дадено между человеците чрез което требва да се спасим.   
13 А те като гледаха Петровото и Иоановото дързновение, и разумеха че са безкнижни и прости человеци, чудеха се, но познаха ги че са били наедно с Исуса.
Нали държиш Уочман на по точния превод! Не Цариградския превод е от "ревизията", а ревизираното издание е от Цариградския превод. Така че, там е преведено "прости"! О зная, зная, ще кажеш, в оригинала смисъла е необразовани, неучени хора! Да така е и това е смисъла и на думата прости в цариградския превод, и такъв смисъл влагам и аз, а ти защо си мислиш, че в отговор №14 аз влагам друг смисъл, че простаци засрамват Божии мъдри? А за засрамването, че го има има го, но кой да вникне.
Деяния 4:11 "Той е камъкът, който вие зидарите презряхте, който стана глава на ъгъла."
Ти знаеш ли, какво значи да кажеш на фарисеин, че той е зидарина, който е презрял Главата на ъгъла?
Можеш ли да си представиш, какво изпитва един такъв?
Ако не можеш, о наистина на мен ще ми е много трудно да общувам с вас в този форум, защото си мислех, че ще говорим за дълбоки неща, а явно ще трябва да обяснявам елементарни неща от плитчините.

Strannik, в отчаяните си опити да замажеш сериозното разобличение на невежата ти позиция, ти падаш още по-ниско и изявяваш още по-голямо невежество. Първо твоята теза е че с цитирания пасаж от Деяния 4:13 ти доказваш, че някакви прости хора засрамили някакви мъдри. Аз  посочих много ясно аргументирано, че в този пасаж не се говори за засрамването на мъдри човеци ВЪОБЩЕ. Никъде в този текст не иде реч за мъдри човеци. Ти явно отказваш да разбереш, че за да е валидна тезата ти тия 3 точки трябва да са валидни:

1. Текста да говори за мъдри човеци
2. Текста да говори за прости човеци
3. Текста да говори за засрамване на мъдрите.

Дори САМО ЕДНО от тия три да не е вярно, цялата ти теза ПАДА. Ти обаче в отчаянието си, си решил със сетни сили да доказваш, че поне едно е вярно, а именно, че пишело за "прости" човеци. Смяташ даже, че Цариградския превод е на твоя страна. Само дето това е поредната порция невежество. Първо Цариградския превод е писан на версия на българския език от преди 130-140 години! За толкова години много думи са променили своето значение. Това ти ни най-малко не взимаш предвид, което дори само по-себе си доказва, колко повърхностен е подхода ти към Писанието и преводите му. Най-добрата сверка е със оригиналния текст. И оригиналния текст е толкова ясен и точен, защото тази оригинална дума е ИЗБРАНА ОТ СВЯТИЯ ДУХ, а преводите са подвластни на решенията на човеци. Разбира се, аз не мога да те виня, че не ползваш оригиналния текст, да кажем прочел си в Цариградския приел си го както го пише - добре. Това обаче само показва, че ти си назубрил това, че там се използва думата "прости" и въобще не си разбрал за какво иде реч, и каква е цялата концепция на Писанието за мъдростта и че Писанието ни учи да бъдем мъдри, поради тази причина термин като "прости" никога не може да бъде високо в ценностната система на Божият човек. От друга страна обаче света има своя собствена система за издигане на хора на пиедестала на собствената си мъдрост. тази система се състои от две неща - образование и ранкиране (сиреч даване на звания - професор, академик и прочие). И оригиналната дума, която Святия Дух а не човек е избрал да постави в Деян. 4:13 описва именно човек, който няма нищо общо със светската система на образование и титлуване. В този смисъл описанието на Петър и Йоан като необразовани е изцяло в линия с 1 Коринтяни 1:19 и целия пасаж около него. Светското образование и светската мъдрост със всичките й академични титли са глупост пред Бога. Обаче ти си си харесал думата "прости" и очевидно цениш избора на преводача повече от избора на Бога. Това показва състоянието на сърцето ти. Гледам че редовно споменаваш думата "духовен човек" "духовни човеци", което очевидно издава твоята собствена претенция да бъдеш такъв. Но в светлината на поведението ти и да подхода ти към темата, точно обратното се изявява и доказва - плътски и вкопчен в своята правота човек, който не се интересува от солидните аргументи, които намират добър отклик във всяка добра съвест и чист разум.

Обаче най-удивителното е това, че ти напълно отказваш да разбереш, че дори да приемем, че текста наистина говори за "прости" хора, пак това НЕ ДОКАЗВА твоята теза. Напротив ти имаш още цели две точки да докажеш. Виждам, че си направил някакви засукани опити да внушиш, че трябвало да се разбира, че има засрамване, обаче дори пръста си не мръдна да докажеш, че става въпрос за засрамване на МЪДРИ човеци.

Също така много подмолно пропусна факта, че ти си смени терминологията, ПЪРВО БЯХА МЪДРИ, после станаха СЧИТАЩИ СЕ ЗА МЪДРИ. Най-малкото това е НЕДОСТОЙНО за един средно статистически имайки се за порядъчен СВЕТСКИ човек, камо ли за християнин, а да не говорим за човек с твоите претенции за духовен човек, дошъл да дискутира "дълбоки неща." И наистина да говорим за основни термини в Писанието като "мъдри" и "прости", си е плитко нещо, но ако ти в плитките неща се оплиташ толкова, колко ли си изгубил в дълбоките?

И още нещо. Това е форум за ПИСМЕНА комуникация, не за ТЕЛЕПАТИЧНА. Не знам дали разбираш защо ти го казвам това? Казвам го защото проявяваш тенденцията да се оправдаваш с това, че виждаш ли това не били твоите мисли. Във форума ние дискутираме твоите ДУМИ а не твоите МИСЛИ. Именно поради горната причина, това не е форум по упражняване на телепатия. Научи се да използваш езика правилно, и да изразяваш ТОЧНО мислите си с думи. Ние тук ще коментираме само ЗАПИСАНИТЕ ДУМИ а не предполагаемите ти мисли. Изводите, които ние правим са от твоите думи, и ако това е нещо различно от твоите мисли, научи се да предаваш мислите си КОРЕКТНО с помощта на писмената реч.  Не си единствения, който има този проблем, затова не си и първия, който се оплаква, че сме го изкарали, че казва едно, а той мислил друго. Кой какво е мислил, това ще го преценява и съди Бог, ние можем да дискутираме само това, което хората ДЕЙСТВИТЕЛНО ПИШАТ, а не това, какво са си мислили, че пишат. Това е голям проблем в днешното поколение и е крайно време да се вземат коригиращи мерки.

Например ако просто беше смирил себе си и беше казал, "Съжалявам не използвах правилно думата "мъдри" нямах предвид мъдри, а хора, имащи се за мъдри или мъдри според вървежа на този свят" то голяма част от изписаното по-горе нямаше да има нужда да се пише. Или ако беше казал "Наистина ли в оригинала думата преведена като "прости" е обикновени, необразовани хора? Вие в кой речник проверявате, може ли и аз да погледна и да се уверя?" - то щеше да проявиш духовно благородство, каквото имаха беряните, и тогава можеше да имаме надежда, че с теб може да се говори и за "дълбоки неща" - но сега извинявай, според мен си изпаднал в лицемерие и самозаблуда относно духовното си стоене.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Администратори на този сайт. На дали и двамата, докато сте си писали постингите, са ви дошли на ум думите на Исус в Матея 12:36 - "И казвам ви, че за всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден."
И ето че вие глупаво и неразумно си трупате осъждение? Дано се покаете. Защото да обвините някого в лицемерие, е нещо много отговорно. А вие го направихте без никакво основание! Пригответе се да отговаряте пред Господ, в когото казвате, че вярвате.
Какво е това, което вие твърдите, че аз говоря, а не върша?
Хайде отговорете ми ясно, без да разтягате думите.
Също не ми дадохте отговор и на въпроса:
Quote
...къде аз твърдя това в което ти ме обвиняваш? Къде аз казвам думичките "трябва да разпродадат"? Та да видим дали аз правя гимнастики или ти не внимаваш в думите ми.
Така, но какво твърдите вие?:
Quote
От това се разбира, че ти искаш да дадеш някакъв пример с ранните християни. Не казваш даже "някои от тях", а казваш "ранните християни", което дава повод, че даваш пример за всичките ранни християни.
Ние ясно показахме, че те не разпродаваха целия си имот и може би не си чел в посланието към Евреите, където пише, че вярващите посрещаха с радост разграбването на... наетите си стаи? Не — разграбването на имота си. Според твоите думи тези вярващи не са били от тези "примерните", но в случая ти даваш (погрешен) пример по-горе.
Обаче, нещо късните християни май се отмятат от този "пример", защото ти казваш по-нататък, че видиш ли, това можело да не е така (независимо, че според твоите думи това е заповед на Христос към всички, а не само към апостолите). Дори каза, че много си бил съжалявал, че сме мислили, че била само към апостолите...
Това Словото го нарича лицемерие — да говориш, обаче да не вършиш
Това сложно и трудно разбираемо обяснение Тихомире, е просто в резултат на това, че се заблуждаваш, като не знаеш писанието.
Защото стиха от Лука, който казах, че е за ВСИЧКИ ХРИСТИЯНИ, не само за апостолите: - "Продайте имота си и давайте милостиня; направете си кесии, които не овехтяват, неизчерпаемо съкровище на небесата, гдето крадец не се приближава, нито молец изяжда.", изобщо не си противоречи с другото, което казах, че всеки може да даде, колкото му е на сърце! Защото писано е: "Всеки да дава според както е решил в сърцето си, без да се скъпи, и не от принуждение; защото Бог обича онзи, който дава на драго сърце." / 2Коринтяни 9:7 /
Затова и аз казах, че всеки може да даде, толкова, колкото иска!
Затова защо ме обвинявате в лицемерие! По този начин вие обвинявате, не мен, а Словото в лицемерие! А Исус е Словото! Да не се изненадате един ден, като разберете, кого сте обвинявали!
Но да видим и другото ви словоизлияние.
Quote
За съжаление виждам, че ти си един от примерите, които сме имали много пъти в този форум, а именно, когато човек бъде изобличен за нещо, той се закоравява и вместо да размисли добре, той решава, че ще държи на своето си, независимо какви са аргументите насреща.
Съвсем отговорно заявявам. Ако аз аргументирано бъда изобличен за нещо, моментално ще се покая и ще призная, така и така, прави сте! Но досега вашите аргументи просто се разпаднаха и разпиляха пред Божието Слово, което ви цитирах. И стана точно обратното, а именно вие да сте тези, които да се закоравят пред Словото и да не се покаят и признаят, че бъркат.
Ето и друг пример доказващ това:
Quote
Quote
Защото виждаме, че още първите апостоли са проповядвали, че времето е късо и че ранните християни са продавали имотите си!
И след това доуточняваш:
Цитат
Quote
Ето че ранните християни извършвайки това...

От това се разбира, че ти искаш да дадеш някакъв пример с ранните християни. Не казваш даже "някои от тях", а казваш "ранните християни", което дава повод, че даваш пример за всичките ранни християни.
Ние ясно показахме, че те не разпродаваха целия си имот и може би не си чел в посланието към Евреите, където пише, че вярващите посрещаха с радост разграбването на... наетите си стаи? Не — разграбването на имота си.
А сега да видим, какво ще ви отговори не аз, но Словото:
Деяния 2:45 "и продаваха стоката и имота си, и разпределяха парите на всички, според нуждата на всекиго."
Дяния 4:34 "Па и никой от тях не беше в лишение; защото всички, които бяха стопани на ниви или на къщи, продаваха ги, и донасяха цената на продаденото,..."
Е, слагат ли точка на спора двата стиха от Деяния или още ще разискваме? Защото за да казва Словото "всички", значи всички, за да казва "продаваха ги", значи продаваха ги! А вече, кой колко процента от имота си е продал за да го раздаде, е всеки толкова, колкото е искал! Сега разбрахте ли ме! И за да ви го казвам това, не ви го казвам, като човек, който не върши това, което говори, така че внимавайте, кого наричате лицемер.
А колкото до "буквата" на Словото, пак явно не разбирате какво говоря, защото това, което аз казвам, че се хващате за буквата, означава само едно, че не приемате Духа на Словото, или четете го като логос, но не и като рема, така го разбраха и онези които чуха Исус да казва, че трябва да пият кръвта Му и да ядат плътта Му, и заради това Го изоставиха. Но какво каза Той: - "Духът е, който дава живот; плътта нищо не ползува; думите, които съм ви говорил, дух са и живот са." Виждате ли сега, че Христос говори за плътта на думите, че тя не ползва? Коя е плътта на думите - буквата! Ще обвините ли сега Христос, че се отнася пренебрежително към себе си, понеже Той е Словото? Но както земя без влага се превръща в пустиня, от която не могат да се очакват никакви плодове освен змии и скорпии, така и тези, които не четат с Духа на Мъдрост и на откровение, остават пусти и безплодни и тръгват по път пустинен.
И сега след като отново ви обяснявам всичко ясно, пак ли ще ме обвините, че замазвам и говоря на дълго?
Quote
Но виждам, че за да се замаже положението започваш да говориш надълго и нашироко
Quote
Strannik, в отчаяните си опити да замажеш сериозното разобличение...
Замазват, тези, които са оплескали работата, а в случая аз внимателно обясних, какво е и що е, за да разберете, че вие не внимавате и тръгвате да ме обвинявате, затова нека Господ да покаже, кой "оплесква" и кой "замазва".

Quote
По-нататък преминаваш в разсъждения типични за хуманистичното християнство, според което дори самият Христос е фанатик, а да не говорим за Мойсей и другите:
Цитат
Quote
Запомни това което ще напиша:
ВСЯКО ГОНЕНИЕ НА ХРИСТИЯНИ, ИЗВЪРШВАНО ОТ ЧОВЕЦИ С МИСЪЛ, ЧЕ ПО ТОЗИ НАЧИН ПРИНАСЯТ СЛУЖБА БОГУ Е АКТ НА ФАНАТИЗЪМ
Акт извършван от гонителите. Просто няма как да гониш, да затваряш в затвори, да убиваш с камъни и да не си фанатик!
Убийството с камъни беше заповядано от самия Бог и беше нещо, което Израелтяните правеха не защото бяха фанатици, а защото искаха да изпълнят закона. Не само това, но и когато щяха да убиват прелюбодейката с камъни самият Христос каза — който е безгрешен нека хвърли пръв. Забележи, че той не каза "не хвърляйте камъни, вие сте фанатици".
Наричайки тези, които изпълняваха наказанията според Мойсеевия закон "фанатици" ти ставаш съдник на Мойсеевия закон, който сам Бог го даде. Според Мойсеевия закон хората стават "фанатици" според твоите думи — мисли отсега какво ще отговориш на Всемогъщия Бог за това.
Омръзнахте ми вече с вашите изопачавания на думите ми! Аз казах в контекст - "ВСЯКО ГОНЕНИЕ НА ХРИСТИЯНИ", тоест няма как да гониш (ХРИСТИЯНИ), да затваряш в затвори (ХРИСТИЯНИ), да убиваш с камъни (ХРИСТИЯНИ) и да не си фанатик! Кога Мойсей гони християни и пред Исус християнка ли бях изправили? Хайде престанете моля!

Quote
Да не говорим, че гоненето на лъжебратя е било практика не само от старовременните, но и от Христовите ученици. Това, което правеше Павел беше да гони лъжебратята, които бяха набедени за такива от самите първосвещеници. Не забравяй, че по тяхна (на първосвещениците) заповед Павел правеше всичко това, имайки чиста съвест (сам той го казва), че служи на Бога според Мойсеевия закон.
Това пък от къде го измисли, че Павел е гонил с първосвещенническа заповед - лъжебратя! Това не беше Павел, а Савел! И не гонеше лъжебратя, а братя от Църквата! Единствената подобна описана случка, за която се сещам, от Словото за Павел, е че отдели учениците от синагогата в Ефес. Но не че те изгониха неприемащите юдеи, но те сами напуснаха закоравилите се, както направих и аз точно преди 10 години. А по този начин изказани думите ти в този цитат, могат да съблазнят слаби във вярата човеци да тръгнат по пътя на инквизицията!

Quote
Аз  посочих много ясно аргументирано, че в този пасаж не се говори за засрамването на мъдри човеци ВЪОБЩЕ. Никъде в този текст не иде реч за мъдри човеци.
Защо продължаваш с твоята твърдоглавост, след като много добре Словото говори, че там са се събрали точно такива мъдри, за които вече казах:
Деяния 4:5-6 "И на другия ден се събраха в Ерусалим началниците им, старейшините и книжниците и първосвещеникът Анна и Каиафа, Иоан, Александър и всички, които бяха от първосвещеническия род."
Какви са тия според тебе? Хорица от простолюдието!?
и продължаваш
Quote
Ти явно отказваш да разбереш, че за да е валидна тезата ти тия 3 точки трябва да са валидни:
1. Текста да говори за мъдри човеци
2. Текста да говори за прости човеци
3. Текста да говори за засрамване на мъдрите.
Дори САМО ЕДНО от тия три да не е вярно, цялата ти теза ПАДА. Ти обаче в отчаянието си, си решил със сетни сили да доказваш, че поне едно е вярно, а именно, че пишело за "прости" човеци.
Направо ти се чудя вече! Ти сляп ли си да видиш, че текста в Деяния говори и за трите! Стихове 5,6,11,13! Защо ли още се занимавам с вас?

Quote
Но в светлината на поведението ти и да подхода ти към темата, точно обратното се изявява и доказва - плътски и вкопчен в своята правота човек, който не се интересува от солидните аргументи, които намират добър отклик във всяка добра съвест и чист разум.
До тук се видя, че твоите "солидни аргументи" просто се разпиляха, поради което и нямаш никакво основание да твърдиш за мен, това което казваш в цитата.

Quote
...ако просто беше смирил себе си и беше казал, "Съжалявам не използвах правилно думата "мъдри" нямах предвид мъдри, а хора, имащи се за мъдри или мъдри според вървежа на този свят" то голяма част от изписаното по-горе нямаше да има нужда да се пише. Или ако беше казал "Наистина ли в оригинала думата преведена като "прости" е обикновени, необразовани хора? Вие в кой речник проверявате, може ли и аз да погледна и да се уверя?" - то щеше да проявиш духовно благородство, каквото имаха беряните, и тогава можеше да имаме надежда, че с теб може да се говори и за "дълбоки неща" - но сега извинявай, според мен си изпаднал в лицемерие и самозаблуда относно духовното си стоене.
А ето накрая, как си признаваш, че си разбрал, за какви мъдри говоря! А ти защо не показа пример на смирение и да ме попиташ кротко - "странник, говорейки за засрамване на мъдри, какви мъдри имаш впредвид" и аз (макар и учуден на въпроса) щях да уточня и тогава наистина голяма част от спора щеше да се избегне!
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
strannik,

ти явно живееш в някакъв твой илюзорен свят в който разпадаш аргументи, имаш се за духовен човек и прочие нереални неща, които съществуват само в твоята собствена илюзия. И явно този твои илюзорен свят ти харесва толкова много, че си готов със зъби и нокти да го браниш. Затова и не ти мигва окото когато се извърташ на 180 градуса, като сам си противоречиш и като позорно подминаваш изобличенията на погрешната ти позиция.

Може би се надяваш, че читателите на темата ще са забравили какво си казал по-рано и как се измяташ в последствие, само че тези надежди са напразни. Ще се наложи да припомня контекста на оригиналните ти изказвания и как после се извърташ от тях и се опитваш да се измъкнеш, и то в името на какво? В името на Истината или в името на твоето себе?

Нека да видим откъде започна всичко:

1. Темата се говори за това как властите имат интерес да лишат народа от имот, защото народ без имот се манипулира и поробва по-лесно. Тук е пределно ясно, че се в контекста се говори за НЕДВИЖИМИ ИМОТИ, а не за някакви вещи или притежания. Много е важно да се помни този контекст в който се води разговора, защото иначе разговора няма отправна точка и всеки може да твърди каквото си иска относно това, което е писал.

2. Аз обърнах внимание, на важността на мъдростта и разбирането във връзка с темата, което добавя въпроса за мъдростта към  контекста на темата за имотите:

Quote from: Watchman
Целият въпрос за Царството касае именно и тези царе, които ще управляват с Христос. Какви хора трябва да бъдат те? Каква мъдрост и разбиране трябва да притежават? И кога е времето за придобиване на тази мъдрост и разбиране? Дали Бог инстантно ще вдъхне мъдрост на християни, които цял живот да били несмислени и са изповядвали религия на ескейпизъм и безразличие към праведното управление? Или това ще са хора като Давид и Соломон, които цял живот са търсили мъдрост и разбиране за това какво значи праведен съд и праведно управление?

Quote from: Watchman
Аз съм виждал много хора, които имат сърце и искрено желание да слугуват, но са толкова лишени от мъдрост и разбиране, че слугуването им носи вреда а не полза. Защото печелят доверието на другите с искреността си и жертвоготовността, а им дават лош пример, защото са лишени от мъдрост, знание и разум. Такива хора, не могат да царуват с Христос, защото ето на какъв Дух беше Христос, и на такъв Дух трябва да са Неговите истински слуги и бъдещи царе:

Ис. 11:2  И духът Господен ще почива на Него, Дух на мъдрост и разум, Дух на съвет и на сила, Дух на знание и на страх от Господа;

3. В контекста на тия изказвания strannik започва да твърди определени неща, като дава цитати в които се споменава за "имоти" и също започва да говори за "прости" които били засрамили мъдри човеци. При условие, че контекста на темата и разговора са недвижимите имоти, той напълно подвеждащо започва да цитира пасажи в които думата "имот" присъства в някои от българските преводи, но в никакъв случай не се вписва в контекста на темата. като например:

Quote from: strannik
. Защото все едно аз да кажа, за това което ти даваш като пример, (че много хора са продали имотите си, защото вярвали, че остава малко време), че подвежда хората да отхвърлят написаното в Лука 12:33 - "Продайте имота си и давайте милостиня; направете си кесии, които не овехтяват, неизчерпаемо съкровище на небесата, гдето крадец не се приближава, нито молец изяжда."

Тук вече се вижда как странник започва да използва текстове ни в клин ни в ръкав на темата у бидейки изобличен са това, той продължава да засуква позицията си, да се извърта, измята, променя терминологията само и само да прикрие това, че е заблуден и говори заблудителни неща в темата.

Нека да видим горния цитат, първо примера който аз дадох е за хора, които си разпродават всичкия недвижим имот, защото вярват, че до няколко дена или седмици Исус ще се завърне да ги вземе. Този пример, той се опитва да лансира като "все едно той да кажел", че е подвеждане на читателите да отхвърлят Лука 12:33. Първо че логиката е крайно плитка и цялата постановка е изсмукана от пръсти, но по-важното в случая е че странник прилага по темата аргумент, че Писанието казва да си продадем имотите и да го раздадем като милостиня.

На това му беше отговорено от Георги и от мен, че инструкцията за продажба на имота е към апостолите,които щяха да бъдат изпратени до краищата на земята, а не са всеки вярващ. Тук е много важно да се разбере какво точно казва текста, защото има разлика между този текст и това, което правеха учениците в Деяния. Това обаче strannik или не го знае или нехае, защото в най-новия си постинг е решил че двата пасажа са идентични:

Quote from: strannik
А сега да видим, какво ще ви отговори не аз, но Словото:
Деяния 2:45 "и продаваха стоката и имота си, и разпределяха парите на всички, според нуждата на всекиго."
Дяния 4:34 "Па и никой от тях не беше в лишение; защото всички, които бяха стопани на ниви или на къщи, продаваха ги, и донасяха цената на продаденото,..."
Е, слагат ли точка на спора двата стиха от Деяния или още ще разискваме? Защото за да казва Словото "всички", значи всички, за да казва "продаваха ги", значи продаваха ги! А вече, кой колко процента от имота си е продал за да го раздаде, е всеки толкова, колкото е искал! Сега разбрахте ли ме! И за да ви го казвам това, не ви го казвам, като човек, който не върши това, което говори, така че внимавайте, кого наричате лицемер.

Текста в Лука 12:33 членува думата "имот," както е и правилно преведено на български "продайте имотА си" - това на чист български означава всичкия имот, защото имотА е членувано. В оригиналния текст думата преведена като "имот" също е с определителен член за членуване. Така, че тук няма проблем с превода. За тези които са внимателни какво цитират и какво четат е ясно, че има голяма разлика между това, някой да ти каже "дай пари" и "дай париТЕ" - във втория случай става въпрос за всичките пари.

Така, че цитирайки Лука 12:33 и то в контекста на темата за недвижими имоти, а след това цитирайки и за вдовицата която дала "всичкия си имот" за нас няма никакъв повод да се съмняваме, че той е привърженик на учението да се продава всичкия имот. Затова го и питахме директно дали си е продал той самия всичкия имот или не, и ако не е, е лицемер. Той обаче почна да усуква, че не ставало въпрос за всичкия имот,а само за части от него, дори примера му за вдовицата, че "някои избирали да продадат всичкия си имот" се видя, че е даден от невежество, понеже не е разбрал, че в текста за вдовицата не става въпрос за имот въобще.

Това не спря устрема на невежеството му и той стигна до там да твърди, че в случая за вдовицата ставало въпрос за "имани неща" цитирам:

Quote from: strannik
Дали ще се преведе "имот" или "пари" ясно е, че в случая, става въпрос за две лепти! Но дали ще са две лепти, две ризи или две къщи, всичко това е нещо, което е притежание от имащия ги, тоест те са "имани неща", следователно те са имот, така че в конкретния случай превода е достатъчно ясен.

Дори само това показва колко прибързано и повърхностно пише, защото текста за вдовицата казва, че тя дала "всичкия си имот" и ако според странника "имот" означавало "имани неща" то значи тя е дала абсолютно всички вещи, които "има" включително и дрехите и обувките си, защото те са част от "иманите неща."

Разбира се това изобличение той подмина като бърз влак малка гара и въобще не спря да признае несмисленото си говорене. Този подход до момента се вижда като емблематичен на участието му във форума. Не в една и две теми, не по един и два въпроса той си знае своето, не обръща внимание на аргументите срещу позицията му, но смело вярва че бил говорил "според Словото" и бил разпаднал аргументите ни. Съжалявам, но това състояние Е БОЛНО!

Нека обаче се върна на практиката на учениците описана в Деяния. Дали те разпродаваха ВСИЧКИЯ си имот, както е инструкцията е Лука 12:33 или продаваха само онова, което имаха в повече? Тук трябва да признаем че българския превод отново подвежда, защото той не подбира думите според оригинала, нито следва оригиналния словоред, но използва същия словоред и членуване като в Лука 12:33:

Деяния 2:45 "и продаваха стоката и имота си, и разпределяха парите на всички, според нуждата на всекиго."

Тук стокаТА  и имотА са отново членувани, което дава внушението че са продавали ВСИЧКО, и в оригинала думите наистина са членувани , обаче словореда е съвсем различен. За щастие има добри английски преводи които запазват оригиналния словоред и смисъл:

Act 2:45 (Young's Literal Translation)  and the possessions and the goods they were selling, and were parting them to all, according as any one had need.

Тук превода следва гръцкия словоред и буквално казва: "и притежанията и стоките които продаваха, те разпределяна на всички, според както всеки имаше нужда" Т.е оригиналния текст не говори за разпродажба на всичко и съответно това не е изпълнение на заповедта от Лука 12:33 както strannik в невежеството си за пореден път твърди. Друг английски буквален превод променя словореда, но запазва оригиналния смисъл:

Act 2:45 (Literal Translation of the Holy Bible)  And they sold possessions and goods and distributed them to all, according as anyone had need. - " и те продаваха притежания и стоки и ги разпределяха на всички, според нуждата на всеки"

За пореден път текста потвърждава, че се говори за частична продажба, а не за пълна каквато се изисква според Лука 12:33.

Деяния 4:34 е по-добре преведен и вече беше коментиран от Георги, че става въпрос за притежатели на "къщИ" и "нивИ" и няма нужда да бъде разясняван повече. Ясно е че не е същото като Лука 12:33.

До тук изяснихме некоректното боравене на strannik със стихове които не е разбрал и осмислил добре. Държа все пак да отбележа, че той заяви, че убеждението му е за частично а не пълно продаване на притежанията, което е според Писанието, но начина по който борави със стихове, които не е разбрал и липсата на смирение да признае грешките си не говорят никак добре. Все пак да се надяваме, че като се поуспокои от прибързаността си и развенчаването на духовния му ореол, ще може да осмисли проблемите, които се изявяват в хода на дискусията и да се поправи.

4. Нека сега да се върнем на темата за "простите, които засрамили мъдрите." Да си призная честно, преди години аз вероятно бих заел подобна позиция като него по този въпрос, базирано на същите пасажи, които той цитира, криворазбрани по същия начин. Защо? Защото бях част от същата църковна закваска и същата невежа школовка от която се вижда, че излиза и той. Цялата ми терминология беше църквиянска а не библейска. така, е аз го разбирам добре. Да си призная също най вероятно бих бил точно толкова прибързан и припрян колкото е той в това да пише, без да осмисля. Така, че изобличавайки позицията му и поведението му, аз нямам намерение да се представям като по-добър от него, защото и аз излизам от същото блато и съм киснал ума си в същата тиня.

Така, за да не е позволим повече извъртания по въпроса, нека припомня откъде тръгна разговора, и как контекста на разговора и на оригиналното твърдение на strannik, по никой начин не позволява тия измятания,  които той предприе в последствие за да оправдае очевидната си издънка. Цитирам:

Quote from: strannik
Мога да ти кажа, че на мен пък винаги ми е било смешно, как учени на Слово Божие човеци, захапват буквата и се спъват в елементарни думи и части от Библията, които прости човеци ясно разбират! За да се сбъдне реченото, че Бог с прости човеци, ще засрами мъдрите, за което има примери и в Деяния!

Значи в контекста на неговото собствено изказване мъдрите, които ще се засрамят са: "учени на Слово Божие човеци Тук трябва да припомня също, че това изказване освен в собствения си контекст е написано и в контекста на въпроса за мъдростта и разбирането, които и аз повдигнах, както споменах по-рано.

Ето защо по никой начин не може да става въпрос за мъдростта на този свят, кякто strannik се опита за извърти за пореден път цитирайки (при това пак скривайки контекста) 1 Коринтяни 1:19. От контекста на темата и на собственото му изказване без съмнение се вижда, че под "мъдри" които трябвало да бъдат засрамени, той визира "учени на Словото Божие човеци."

Той обаче не спира до тук с извъртанията, но към вече именената му терминология следва НОВО САЛТО:

Quote from: strannik
Защо продължаваш с твоята твърдоглавост, след като много добре Словото говори, че там са се събрали точно такива мъдри, за които вече казах:
Деяния 4:5-6 "И на другия ден се събраха в Ерусалим началниците им, старейшините и книжниците и първосвещеникът Анна и Каиафа, Иоан, Александър и всички, които бяха от първосвещеническия род."
Какви са тия според тебе? Хорица от простолюдието!?

Значи първо бяха "мъдри," после станаха "имащи се за мъдри" и последно версията вече е "не от простолюдието" Колко може да падне един човек наричащ се християнин, дори с претенциите на духовен човек,за да прикрие своето невежество и да защити своето его?

И понеже странника пита: Какви са тия според тебе? Аз ще отговоря: това бяха хора от политическия и религиозен елит на Ерусалим. Това не ги прави мъдри, не ги прави мъдри в своите си очи, и разбира се не са от простолюдието, но не затова иде реч. Речта идва за хора които са мъдри, понеже са учени на Божието Слово. Когато чуя за такива човеци аз веднага мисля за написаното в:

Пр. 2:1  Сине мой, ако приемеш думите ми, И запазиш заповедите ми при себе си,
Пр. 2:2  Така щото да приклониш ухото си към мъдростта. И да предадеш сърцето си към разума,
Пр. 2:3  Ако призовеш благоразумието, И издигнеш гласа си към разума,
Пр. 2:4  Ако го потърсиш като сребро, И го подириш като скрити съкровища,
Пр. 2:5  Тогава ще разбереш страха от Господа, И ще намериш познанието за Бога.
Пр. 2:6  Защото Господ дава мъдрост, из устата Му излизат знание и разум.


Това са мъдрите човеци, които приемат думите на Божието Слово и се учат на Неговите заповеди. Затова и аз категорично поисках доказателство, къде Писанието говори за "прости" които засрамват мъдри. И тогава се започна едно усукване, едно премятане, едно прескундване, смяна на един термин с друг, на една версия с друга, което е много недостойно за човек, който счита себе си за вярващ.

Да не говорим, че твърдението на странник е че примера в Деяния бил изпълнение някакво пророчество, сиреч "за да се изпълни реченото" и тепърва предстои strannik  да ни покаже това пророчество в което се говори, че простите ще засрамят мъдрите. Аз предполагам, какъв пасаж може да има предвид, ама той говори за нещо съвсем друго, но до тук с предположенията.

По важното е да се разбере, че това, което хора като strannik и constant изявяват в този форум е че говорят по инерция папагалски научени неща, използват терминология която не съответства на Библейските дефиниции и най-лошото отказват да приемат поправлене.

Има много други несмислени изказвания на strannik в горната дискусия, които могат да бъдат прилежно изобличени, като това, че Савел бил умрял, но ако той това което съм писал тук не може да осъзнае и да си признае издънките по темата, едва ли ще схване и нещо друго.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Относно разпродаването на целия имот, което според strannik било за всички християни, нека спомена отново нещо, което той подмина:

Евреи 10:34. Защото вие не само състрадавахте с ония, които бяха в окови, но и радостно посрещахте разграбването на имота си, като знаете, че вие си имате по-добър и траен имот.

Това не го цитирах дословно, но го споменах като случай с ранните християни, които не са си продавали целия имот. По думите на strannik Христос заповядва на всички да се продава целия имот, но в посланието към Евреите виждаме, че вярващите са посрещнали радостно разграбването на имота си, сиреч имало е нещо, което не е било продадено.

Да спомена, че думите на Христос не бяха пожелание в смисъла на "ако искате продайте" или "добре е да продадете" или "ако искате продавайте, ако не искате не продавайте". Христос е категоричен: "продайте" (според думите, които са записани в Лука). И тъй като според strannik това са думи към всички, и прочитайки от текста, че това е заповед (освен ако не се изметне отново), излиза, че трябва всички вярващи да го продадат.

Ето обобщението, което мога да направя от извода на strannik, съпоставен с примерите, които имаме в Словото:
1. Христос заповядва на всички (според strannik) да продадат имота си
2. Обаче тези, за които пише в Евреите не го правят, което може би ги прави непокорни на заповедта
3. Вдовицата също не го е направила, защото пусна 2 лепти, а това е безсмислена цена за имоти
4. В момента strannik успява по някакъв начин да ползва интернет, което показва, че или някой му услужва с интернет или той наистина не е продал всичко, което има и няма нито компютър, нито има пари да си плати за услугата в интернет клуб.

Ако решим, че думите на strannik, че може и да се продаде, може и да не се продаде са верни, тогава как да приемем думите на Христос: "продайте имота си..."?

Може би да го приемем като пожелание?

Ами как да приемем думите на Христос "покайте се"? Може би пак като пожелание?

Заповед ли е "продайте имота си" и заповед ли е "покайте се"? Ако едното е заповед, а другото е пожелание откъде идва разликата?


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

constant

  • Изгонен
  • Допринасящ
  • *
  • Posts: 244
Здравейте!
Какво всъщност казва Исус в Лука 12 : 33

Продайте имота си и давайте милостиня; направете си кесии, които не се износват, неизчерпаемо съкровище на небесата, където крадец не се приближава, нито молец го изяжда.

и 34. Защото където е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви.

Заповед, пожелание, или нещо по- друго, далеч от буквалното значение, което се търси.

Нека да разгледаме контескта:

Исус говори на учениците си.
Отдавна съм гледал филма "Исус по Лука", но още си спомям топлината на тази сцена.
Исус върви през полето, и с голяма любов обучава учениците си.
Това, разбира се бяха Неговите апостоли.
Но нищо чудно, там да бяха и други Негови ученици.

А пък чрез Словото, там сме и ние. Днешните Негови ученици.

Това означава, че думите Му не са отправени към апостолите само, ами към всички Негови ученици.

И това не може да бъде другояче, защото тези думи на Исус, присъстват в Словото и са ме крепили в много тежки моменти в живота ми.

Започвам от по - напред. В 15 стих на тази глава Исус ни предупреждава да се пазим от любовта към имането. Защото животът ви, казва, не се състои от изобилието на имота.

И разказва притчата за богатия земевладелец - егоист.
В своите си очи, той си беше оправил живота.
Но не отчете, че не си е господар на живота.
Заложи на имота, и загуби живота.

Цял живот, той се безпокоеше, и когато постигна целта си, да не се безпокои повече, то трябваше да изостави всичко насъбрано и да умре.

Поради това, Исус учи Своите, да не се безпокоят за живота си - какво ще сложат на масата, какво ще облекат.
Защото животът е нещо повече от снабдяване на нуждите.

Има родители, които се грижат за децата си твърде много- да са нахранени, облечени. Но никога не се занимават, на това дете да му дадат възпитание. любов и времето си.
А това са много по- важни неща от яденето и обличането.

Наблюдавам езичници, които са посяли големи ниви. Осигурили са се, инвестирали са добре.
Но пак се страхуват, дали ще спечелят. И все се оплакват, че са зле.
А трябваше да са щастливи, защото наистина имат.
Получава се така, че колкото повече имат, толкова по- нещастни изглеждат.

А ние - щом Бог така добре се грижи за птиците, казва Исус, то , понеже ние за Него сме по- ценни, щом Му се доверим, Той ще се погрижи и за нас.

Безмислено е да се тревожим за нещо, което не е в нашата власт (лакът към ръста).

Народите сами търсят прехраната си, трупат подсигуровки, но ние имаме Отец, Който познава нуждите ни и се грижи за нас.

Потребно е обаче да  търсим Божието Царство, за другото Бог има грижата.
(За да не бъда разбран неправилно - да търсиш Божието Царство, означава и да си работлив).

Да не се страхуваме, ни уверява Исус, ние сме малко стадо, но въпреки това, Отец в нас благоволява да ни даде Царството.

И тук идват 33 и 34 стих, цитирани в началото.
"Продайте имота си..."
Като знаем контекста, можем да заключим, че тук Исус със сигурност, не ни заповядва да продадем къщата си.
Той ни учи да продадем натрупаното, излишъкът, на който разчитаме, за по- добър живот. Но живот изпращаш Отец в провинцията на нашите стремления. Живот изключващ зависимостта ни от Него.

Исус иска да продадем този имот, и да го дадем като милостиня (това със сигурност включва делото на евангелието).
Това е възможно най- добрата и разумна инвестиция.

Така освободени, от този товар, на егото си, което винаги търси натрупване и подсигуряване - да приемем зависимостта от грижата на Небесния ни Отец.

Това е вяра.
Това е щастие.

Сърцето е винаги при богатството ти.
Ако е в имота и желанието да броиш пари - винаги безпокойство и стрес.

Ако е при Бога- удовлетворен живот.

Дали аз съм послушал Исус, да продам този имот? Т. е. по- скоро желанието, което имам за него, да го притежавам. :)
Когато съм разумен с Господа, го продавам.
Но се случва в безумието си, пак да си го възвръщам, и това ми носи безпокойство и товар, който не мога да нося.
За щастие :).

Така, че отново при Господ, с покаяние.

Поздрави!

Георги

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 41
Ужас. Предният постинг ми напомни бисер от кандидат-студентско есе от 7ми клас. Що за отношение е това? Не желая да наскърбя никого, та аз нищо не съм; но да напомня искам - да четем бавно (както http://media.sermonindex.net/9/SID9063.mp3), а и да не се впускаме в такива любовни романси, защото не ни ползват.

Quote from: constant
Нека да разгледаме контескта:

Исус говори на учениците си.
Отдавна съм гледал филма "Исус по Лука", но още си спомям топлината на тази сцена.
Исус върви през полето, и с голяма любов обучава учениците си.
Това, разбира се бяха Неговите апостоли.
Но нищо чудно, там да бяха и други Негови ученици.

А пък чрез Словото, там сме и ние. Днешните Негови ученици.

Quote from: constant
Това означава, че думите Му не са отправени към апостолите само, ами към всички Негови ученици.

Quote from: constant
И това не може да бъде другояче, защото тези думи на Исус, присъстват в Словото и са ме крепили в много тежки моменти в живота ми.

...

'By beholding folly as the folly of others, thine own folly cries out to heaven.' - Barth