Author Topic: Милосърдие за бедните - кои бедни?  (Read 55712 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Милосърдие за бедните - кои бедни?
« on: October 10, 2007, 10:08:11 AM »
Преди сме дискутирали с различни хора относно милосърдие за бедните, но чух нещо, което или не съм разбрал или не съм съгласен с него, че трябва да се помага само на бедните християни.

Това, което виждам в Словото е, че когато се говори за бедните не се има предвид винаги "праведните бедни", или когато се говори за богатите не се има предвид винаги "нечестивите богати".

Примери за праведни бедни имаме много - едни от бедните бяха апостолите (които за разлика от днешните апостоли казаха "сребро и злато нямаме"). Пример за нечестив беден човек е от притчи:

Беден човек, който насилва немотните, Е като пороен дъжд, който не оставя храна.

Имаше и други бедни хора, които бяха неправедни сред Израил.

Имаше и богати хора, едни от които бяха праведни, а други - нечестиви. Примери за праведни са Авраам, Давид, Йов, Навуходоносор в края на дните си. Примери за нечестиви са Еровоам, Саул и други.

Когато Христос вървеше и проповядваше из Израил той имаше хора, които бяха вярващи, имаше и такива, които бяха привидно вярващи, а имаше и такива, които бяха противници. Тези хора са били главно от Израил. Когато Христос говори за бедните, той не уточнява кои бедни. Когато Павел говори за помощ на бедните не се уточнява кои бедни.

В книгата Данаил има един много показателен пример, където Данаил говори на Навуходоносор така:
Затова, царю, нека ти бъде угоден моя съвет да напуснеш греховете си чрез |вършене| правда и беззаконията си чрез |правене| благодеяния на бедните, негли се продължи благоденствието ти {|Или|: Се прости престъплението ти.}*

Сред халдейците не е имало само бедни от Израил. Тук виждам, че Данаил говори на царя да се покае и да върши благодеяния на бедните. Никъде не се споменава, че трябва да прави благодеяния на бедните, които са се покаяли, а изобщо на бедните.

Друго място, където езичник, който вярва в Бога е правил милостини за бедните е Корнилий, който беше почетен от Бога заради това нещо.
Той беше благочестив и се боеше от Бога с целия си дом, раздаваше много милостини на людете, и непрестанно се молеше на Бога.
...
Твоите молитви и твоите милостини възлязоха пред Бога за спомен



Виждам, че когато става въпрос за "бедните измежду светиите" е ясно казано:
Защото Македония и Ахаия благоволиха да дадат известна помощ за бедните между светиите в Ерусалим.

На друго място пише:
Но ако някой не промишлява за своите, а най-вече за домашните си, той се е отрекъл от вярата, и от безверник е по-лош.

Което не е същото като да "промишлява САМО за своите", но е писано като напомняне да не се пренебрегват и забравят своите/домашните.

Това, което съм видял от живота, че в църкви се прави социална кухня, но тя е само за "членовете на църквата и тези, които си дават редовно десятъка", което не е никаква милостиня, а продажба на храна. Хората, които се хранят явно не са крайно бедни, а могат да си плащат. Бедните, които са наистина бедни остават гладни.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #1 on: October 10, 2007, 10:25:07 AM »
Апостол Павел изразява това със тия думи:

Гал. 6:10  И тъй, доколкото имаме случай, нека струваме добро на всички, а най-вече на своите по вяра.

Тук става доста ясно отношението което трябва да имаме. Важно е обаче да се погледне контекста на този стих:

Гал. 6:8  Защото, който сее за плътта си, от плътта си ще пожъне тление, а който сее за Духа, от Духа ще пожъне вечен живот.
Гал. 6:9  Да не ни дотегнува да вършим добро; защото ако се не уморяваме, своевременно ще пожънем.
Гал. 6:10  И тъй, доколкото имаме случай, нека струваме добро на всички, а най-вече на своите по вяра.


Тук вършенето на "добро" се дефинира като сеене за Духа. Сиреч добро е онова, което идва от Духа, а не от дървото за познаване на добро и зло. Това е много важно пояснение, защото иначе ще затънем в хуманизма.

Що се отнася до бедните си припомням още един пасаж:

Мат. 5:43  Чули сте, че е било казано: “Обичай ближния си, а мрази неприятеля си”.
Мат. 5:44  Но Аз ви казвам: Обичайте неприятелите си и молете се за тия, които ви гонят;
Мат. 5:45  за да бъдете чада на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява на злите и на добрите, и дава дъжд на праведните и на неправедните.
Мат. 5:46  Защото, ако обичате само ония, които обичат вас, каква награда ви се пада? Не правят ли това и бирниците?
Мат. 5:47  И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не правят ли това и езичниците?
Мат. 5:48  И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец.


Бог показва милост и дава добри дарове и на злите и на добрите. И с това се дефинира Неговото съвършенство. Защото е добро да се помага на своите, но е съвършено да се показва милост на злите.

Тук разбира се е нужна МЪДРОСТ, защото ние НЕ ЗНАЕМ какво е добро и какво зло, и понакога с даване на  "милостиня" можем да причиним зло на някого. Само Бог знае кога и как това ще бъде за благословение и за Негова слава, и именно затова е нужно доброто да идва от Духа, а не от нашето знание и преценка.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #2 on: October 10, 2007, 10:28:17 AM »
Съгласен.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #3 on: October 10, 2007, 11:32:51 AM »
И като продължение по темата, аз бих поставил някои допълнителни въпроси относно практическото приложение на милостинята.

Когато четем в Библията за хора, които са просили милостиня, това са (ако не се лъжа) винаги хора които са сакати, слепи и недъгави хора, които не са в състояние да работят за прехраната си.

Друг тип бедни хора споменат в Писанията, са тези от даден регион където е сполетяла суша и е настанал глад.

И още служителите на благовестието, които са се предали на делото и нямат възможност да работят за прехраната си. Въпреки, че последното не винаги е вярно, като се има предвид примера на апостол Павел, който докато служеше и работеше и снабдяваше не само за себе си, но и за тези, които бяха с него.

В днешно време живеем в един доста по-сложен и объркан свят и причините за бедност за повече и по-сложни. Да не говорим, че имаме цели политически системи, които произвеждат бедни хора целенасочено. Също така имаме професия "просяк" която се контролира от просешки картели от своя страна контролирани от мафията.

Често пъти хората просто не искат да работят и да полагат усилия да спечелят прехраната си, или работят, но ги мързи да мислят поради което труда им е неефективен и печелят малко, което ги държи в графа бедни.

Аз мисля, че истинското милосърдие е снабдяване на решения на проблема, а не спонсориране на неговото пребъдване. Или както има една поговорка "не му давай риба, дай му въдица."

И не на последно място е въпроса за приоритета, според който светиите са приоритет в даването. Аз лично имам товар за светиите, а за останалите е според както и когато Бог даде насока.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #4 on: October 10, 2007, 11:40:41 AM »
Точно.

За мен практически добър пример е този на Навузардан, който даде земя на по-бедните от хората, за да я обработват и да не запустее. Мотивите му не са били сигурно да помогне на бедните, за да не запустее земята, която е завладяна, но самото действие е добро за бедните - създава им се работа.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #5 on: October 10, 2007, 11:48:48 AM »
И сега като се има предвид раздела "Реално братолюбие и взаимопомощ" - какво конкретно можем да направим за бедни братя и светии, особено такива в провинцията?

Редно ли е да се мислят неща, които да им помогнат да имат работа или бизнес, или нива както казваш да обработват? И ако да не е ли време да се заемем практически с тези неща, докато още имаме благоприятно време?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #6 on: October 10, 2007, 11:51:07 AM »
Затова и отварям тази тема. Първо да видим като цел дали сме на един акъл.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #7 on: October 10, 2007, 14:32:53 PM »
Аз малко ще отклоня темата, ако не е за тук съжалявам.

Лука 6:
  27. Но на вас, които слушате, казвам: Обичайте неприятелите си, правете добро на тия, които ви мразят,
  28. благославяйте тия, които ви кълнат, молете се за тия, които ви правят пакост.
  29. На този, който те плесне по едната буза, обърни и другата; и на този, който ти вземе горната дреха, не отказвай и ризата си.
  30. Дай на всеки, който ти поиска; и не изисквай нещата си от този, който ги отнема.
  31. И както желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях.


Това удебеленото, как трябва да се разбира?
Ами ако някой дойде и ти каже, примерно "дай си колата"...
Ако някой ти поиска пари а ти го виждаш или подозираш, че е измамник...
Изобщо ситуации безкрай.
Ако го вземем буквално значи всеки може да ти поиска всичко и ти следва да му дадеш.
Ако пък не го вземем буквално, къде е обяснението, кога и как да се постъпва?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #8 on: October 10, 2007, 15:09:19 PM »
Аз направо си представих как си принтирам този стих на една табела, и сядам пред някоя голяма американска църква да прося. За няколко месеца може да стана милионер.

Според мен има два момента на които трябва да се обърне внимание в този пасаж.

Първия е КОНТЕКСТА. Удебеленото от тебе изречение е поставено между две други, които и двете касаят насилствено отнемане, което на мен ми говори че тези думи са именно в контестна на това, ако някой се съди с тебе и изисква нещо от тебе, по-скоро му го дай отколкото да воюваш по плът и по човешки. Гръцката дума за "поиска", означава още "изисква".

Втория момент е ЗНАЧЕНИЕТО на текста. Това което пише е не дай на всеки КАКВОТО ти поиска, а КОЙТО ти поиска. С други думи имай отношение на даване и ако някой ти иска нещо постарай се да му дадеш според каквото имаш и според каквото Бог дава. Например просяка при вратите на храма искаше милостиня от Петър и Йоан и те му дадоха това което имаха - изцеление в Името на Исус. Не му казаха - съжаляваме, просто нямаме пари, така че нищо не получаваш. Просяка не получи това, което искаше а нещо друго и по-различно, при това много по-голямо. Но все пак от Петър  и Йоан беше поискано нещо, и те дадоха нещо, ако и поисканото и даденото да нямат нищо общо едно с друго.

И още един момент с искането и получаването. Ако гледаме примера на Исус ще видим, че Исус не се спираше когато някой му подхвърли, че иска нещо, както правят просяците например. Тук визирам случаите със сирофиникиянката, която имаше дете хванато от бяс и слепия Вартимей. И двамата им се наложи да положат сериозно усилие да искат и да настояват преди да получат нещо. Ако се бяха провикнали веднъж и млъкнали нямаше да получат абсолютно нищо от Исус!

Ето защо аз разбирам този удебеления текст именно, когато някой идва и иска и настоява с пълна сериозност и постоянство. Също така този човек трябва да може да мотивира правото си да иска това нещо. Исус влезе в спор със сирофиникиянката, че Неговото служение е към евреите, а не за езичниците, така че тя няма основания да изисква или очаква нещо, илюстрирайки това с децата и кучетата. Сирофиникиянката обаче даде доста добър аргумент, че дори и кучетата ядат от трохите падащи от трапезата приготвена за децата. Исус не можеше да подмине тази аргументация и и даде каквото искаше. Вярвам, че същото се прилага и когато някой да дойде да иска нещо от нас, той трябва да може да мотивира и аргументира своето искане, а още и да прояви сериозност и постоянство.

Вартимей ако и да беше смъмрян да не вика след Исус, викаше още по силно и настояваше преди да бъде повикан от Исус и да получи това което иска.

Надявам се това да те ориентира в ситуацията.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

estir

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 8
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #9 on: November 10, 2007, 09:53:32 AM »
По въпроса за милосърдието
Аз съм чувала за църкви които имат кухня и хранят хора от бедното
съсловие и хора от църквата. Има много пенсионери, които нямат други доходи освен пинсията,а тя не е голяма. За какво по напред да я похарчат. Когато се прави нещо много е важен мотива.
В Матея 6:1-4 се обръща внимание на даване на нуждаещите
Тук Исус започва проповедта с предупреждение срещу изкушението да парадираме с нашата набожност, като извършваме благотворителни дела с цел да бъдем забелязани. Исус тук не осъжда самото дела, а неговата мотивация.
Не ртябва да бъдем като лецемерните хора които дават за да бъдат
"ТЕ" забелязани и тяхното "АЗ". "Те са получили вече своята награда".
По улиците има много които просят, но дали точно на тези трябва да се дава?
Случай: Възрастна жена проси-давам и пари,и след 30 метъра я виждам да си брои доста пари. От просяците "роми" -в магазин оядряват  стотинки около 100лв. отделно по 1-2 лв.
Нека да даваме, но с мъдрост.
Ако нещо сам объркала моля за прошка.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #10 on: November 11, 2007, 13:07:33 PM »
Нека да даваме, но с мъдрост.

Амин.

Галатяни 6
[9] Да не ни дотегнува да вършим добро; защото, ако се не уморяваме, своевременно ще пожънем.
[10] И тъй, доколкото имаме случай, нека струваме добро на всички, а най-вече на своите по вяра.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

estir

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 8
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #11 on: November 11, 2007, 16:02:17 PM »
Здравейте
Прав сте Тимотей-Не трябва да ни дотяга да вършим добро,но пари не давам там където не трябва -/на просяци-роми/.
Мога да дам храна,да нахраня някой,но пари за наркотици -не.
И това го има.Ходят и си копуват лепила да смъркат и много други
все лоши неща.Както писах -   Трябва да даваме ,но с мъдрост и дарът ни да послужи за благословение ,а не за съблазън , роптание и вършене на зли неща.
С  поздрав Estir

estir

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 8
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #12 on: November 11, 2007, 16:06:21 PM »
Моля да бъда извинена  за името .Вместо Тихомир съм писала Тимотей.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Милосърдие за бедните - кои бедни?
« Reply #13 on: January 11, 2008, 21:55:34 PM »
По темата. Определено съм съгласен с общото мнение за милосърдието.

prezvitera

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 24
Re: Милосърдие за бедните?!
« Reply #14 on: January 28, 2008, 14:16:57 PM »
Quote
Здравейте братя и сестри в Господа Иисуса Христа!!!пише ви един ваш брат изпаднал в нужда.съкратиха ме и останах без работа за дълго и натрупах много дългове.семеен сам с малко дете.много ви моля помогнете ми с някой лев.който може да ми изпрати пари за Илиян Петров Недев.русе.централна поща до поискване.известете ме на е-майл:inedev2014@mail.ru Господ Иисус Христос да ви благослови!!!Весело посрещане на рождество Христово!!!
Може и аз да бъркам, но единствения беден на този форум няма дори утешителен отговор. Сигурно "духовния съвет" го е определил за мързелив. Но пак казвам: дано да бъркам.