Author Topic: Филмите - подмолния начин за съучастие в прелюбодейства и убийства.  (Read 30498 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Преди години писах в един християнски форум, където пишеха и православни. Веднъж един православен по темата за филмите каза нещо изключително смислено и вярно, което ме накара да се замисля. Наскоро четох нещо, което ми припомни за онези думи, понеже беше ясно потвърждение за тях.

Аз също съм размишлявал по темата и съм стигнал до извода, че това е много вярно и опасно нещо. Ето защо сега искам да споделя някои от тези разсъждения.

Когато гледаме някой игрален филм, в повечето случаи сюжета включва романтично-любовни и/или криминални истории. По време на гледане нашия ум и сърце биват поведени от сюжета да мислят върху ставащото и донякъде да съпреживяват събитията. Нещо повече ние дори неволно започваме да ЖЕЛАЕМ събитията от филма да отидат в съответната посока, която режисьора е заложил. Често пъти когато се завърже любовна или сексуална история ние неволно (ако и по християнски да се мръщим) желаем тя да се реализира и консумира в крайна сметка. По същия начин и когато "добрите и лошите" в криминалния филм се борят, ние полуосъзнато желаем лошите да бъдат УБИТИ, чакаме го този момент, искаме го, и сме удовлетворени когато той настъпи!

Колко от нас са си давали сметка за това, което става в сърцето ни когато гледаме филми? Колко осъзнаваме, че в сърцето си желаем "лошия" да бъде убит? И колко често сме удовлетворени, когато "лошите" биват избити, изкормени, пребити, осакатени, унижени и прочие? Ние ставаме със своите желания и мисли съучастници на това, което се случва на екрана!

Надявам се тази тема да помогне да се осмислят и осъзнаят тези неща, и какъв трябва да бъде нашия отклик?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
И освен всичко друго което си писал, аз съм забелязъл при себе си как дадени филми ми повлияват дотолкова много, че се опитвам да променя аспекти от характера си с цел да заприличам на някой от героите които са ми направили впечатление. И разбира се това в повечето случаи е с негативни последици.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Игралните филми са нещо, което от моя гледна точка ограбва много време. Другото е, че самите филми имат за цел да повлияят на хората от всички възрасти.

Скоро като бях в една банка и чаках на опашка чух една песен, в която се говори за "живота след любовта", т.е. след "провалена любовна връзка" и цялата песен беше втълпяване, че и след "провалена любовна връзка" има "прекрасен живот" и "трябва да продължиш". Същият изпълнител има и друга песен със същия мотив.

Скоро съпругата ми видяла на бюрото на една нейна колежка списание, на което на първата страница пишело заглавие от рода на "Щастлива връзка след развода".

Много филми, които съм виждал по телевизията като по-малък са били изградени като сюжет от разведени родители, които събират деца от различни бракове и "заживяват щастливо". Това манипулира хората, които не познават Христос и за тях това е вече нещо нормално. Всички го виждаме. Най-жалкото е, че много хора, които се наричат християни, следват същите похотливи дела, които са научили от света главно от филми, реклами, списания, предавания смятат, че е напълно нормално да има аборти, да има разводи, да има прелюбодейства, защото, разбирате ли, Господ бил много добър и щял да прости всичко.

Много пъти, тъй като Духът ги изобличава за грях те Го подтискат като се хванат за нещо мъничко от филма/списанието/рекламата/песента, което ако се разгледа много "философско-християнски" и "би могло да мине" за нещо с "християнска насоченост", а ако героят/изпълнителят каже и нещо за Господ (и след това примерно заколи "лошия"), тогава изпълнителят изведнъж става "християнин" и тогава сякаш всичко става наред. След това се отива на събиране на християни, което мнозина смятат, че оправя нещата и ги "изчиства от света".

Ето мнението на Библията по този въпрос:

Еремия 7
[9] Като крадете, убивате, прелюбодействувате, И се кълнете лъжливо и кадите на Ваала, И следвате други богове, които не сте познавали.
[10] Дохождате ли |после| да стоите пред Мене в тоя дом, Който се нарича с Моето име, И да казвате: Отървахме се, - за да вършите всички тия мерзости?
[11] Тоя дом, който се нарича с Моето име, Вертеп ли за разбойници стана във вашите очи? Ето, сам Аз видях това, казва Господ.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Svetla

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Чудесна тема! Бих добавила, че много от филмите за деца/2, 3-годишни/ са изпълнени с агресия, насилие и окултизъм. Човек, който не познава Словото и оставя детето си да гледа всичко това, го излага на  изключително погрешно влияние в най-опасната възраст.
Моля се за талантливи хриситяни, които да посветят талантите си в създаване на повече филми и книги с християнска насоченост и издигащи християнските ценности, но достъпни и за невярващите деца!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Има доста книги на източни религии, които издигат, т.нар. "християнски ценности", но водят до сатанизъм или т.нар. "new age", където човекът е на първо място и се изпълнява това, което Христос каза "махни се зад мен сатано, защото не мислиш за Божието, а за човешкото".

В Словото нямаме описани случаи, когато Божии хора са ходили и са говорили неща за "християнски ценности" или неща като "ценности от Закона", но са говорили за Бога, който е създател на цялата земя, тъй като сами по себе си тези ценности, изкарани от самия Закон (разбирайте и "християнските ценности") са нещо, което е непостижимо от тези, които не са съживени от Бога и не са родени ОТГОРЕ.

Ще има отчаяни опити за вършене на добри дела, но пак ще отидат в ада, тъй като не са минали през ВРАТАТА (Христос), но са прескачали през оградата, за да изпълнят Закона, който Бог записва в сърцата.

По този повод написах тази тема:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=79.msg321#msg321
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Svetla

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 36
Тихомир, става дума за книжки за деца на невярващи родители.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Да, разбрах и точно за това говорих.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Аз ще трябва да се съглася с критиката на Тихомир за термина "християнски ценности" и това което стои зад него.

Според Библията единствената християнска ценност е самия Христос. Без Него не съществуват никакви ценности сами по себе си. Ето защо Исус казва - "отделени от Мене нищо не можете да сторите" Йн. 15:5

Поради това няма как да има книги или филми с християнски ценности, ако те не прогласяват самия Христос.

Да се учат хората и децата на "добро" е дори още по-коварно от това да се учат на "зло" защото онези които имат съзнание че вършат зло и са зли, са много по-близко до покаяние и до това да осъзнаят нуждата си от Спасителя, отколкото тези които са били научени на "добро" и "християнски ценности" и поради това смятат, че нямат нужда от Изкупител.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Един брат беше казал, "Христос не дойде да направи злите добри, а мъртвите живи" Това което ни трябва е живот в Христос. А другото е само вторичен продукт или плод на първото.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

humble_meekly

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Филимите се голяма зараза. Проводник са на всякакви зли учения.
2Ch 7:14  и людете Ми, които се наричат с Моето име, смирят себе си та се помолят и потърсят лицето Ми, и се върнат от нечестивите си пътища, тогава ще послушам от небето, ще простя греха им и ще изцеля земята им.

estir

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 8
Темата е много добра и води до размисъл.
Аз много често съм се хващала,че съм се загледала в телевизора.
Не обичам любовните и сериални филми,но криминални до
някъде - да.Повичето гледам научно поулярни и съм се упреквала-
Ако това време което отдаваме на телевизота го отдадеме за
молитва ,за четене на Словото, за общение, с правилни взаимоотношения, и отдадеме повече внимание на любовта
 хората около нас ще бъдат променени.
Поздрави estir

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Определението "научно-популярни филми" често е нещо, което се приема за "добро".

Именно тези филми са целенасочено и качествено промили повече мозък отколкото всичките останали екшъни взети заедно, защото обикновено хората, които искат да научат повече гледат тези филми, докато екшъните се гледат от всеки, който иска да си губи времето (или както има хора, които казват "да открият християнските ценности" в него).

Напоследък се ширят разни точно научно-популярни филми, които "доказват" с фалшиви факти как Христос не бил Месия и много християни, които вярват на басните и "заучените папагалски човешки поучения" ще повярват на "логиката" на такива филми, защото не са отдали сърцето си на Писанието.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

estir

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 8
Здравей Тихомире
Моля те не се настройвай срещу мен защото не ме познаваш.
Целта ми е да чуя какво се говори за да мога  да обясня
на събеседниците ми кое е фалшиво и кое не.
Трябва да знаем какво се говори за Исус, как се заблуждава народа ,за да можем да  застанем срещу лъжата,срещу духа на  религията.
Гледам също и програмата география,история.Там виждам заблудата на
архиолозите които търсят Кавчега на Завета и много други неща и им се чудя защо не вземат да прочетат Библията та да разберат кое къде е и т.н., и като знам какво се говори мога да разисквам по въпроса.
 довиждане    чакам отговор    естир

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
estir, тук се коментират принципно нещата, не се коментират хората, които ги казват (пишат). Така че никой не се настройва срещу никого.

Стратегията опознай врага, не я виждам в Библията.
Когато говориш с някого, той ще ти каже какво му е втълпено, няма нужда да знаеш предварително. Просто трябва да му споделиш истината.

Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
estir, тук се коментират принципно нещата, не се коментират хората, които ги казват (пишат). Така че никой не се настройва срещу никого.

Това ме подсети на един брат който обичаше да казва: Play the ball, not the man. (Играй с топката, не с човека) :)
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8