Author Topic: Къде е нашият Р А Й !?!?  (Read 9372 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Къде е нашият Р А Й !?!?
« on: October 22, 2009, 16:26:08 PM »
Исая :
65:17 Понеже, ето, създавам ново небе и нова земя;
И предишните неща няма да се спомнят,
Нито ще дойдат на ум.
2 Петрово: 3:13 А според обещанието Му очакваме ново небе и нова земя, в която да живее правда
Откровение:
21:1 И видях ново небе и нова земя; защото първото небе и първата земя преминаха; и море нямаше вече
Лука: 23:43 А [Исус] му рече: Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в рая
2 Коринтяни: 12:4 който бе занесен в рая, и чу неизразими думи, които на човека не е позволено да изговори

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #1 on: October 26, 2009, 10:40:34 AM »
Очаквах някой от модераторите да започне тази тема или да посочи къде мога да прочета ако е имало дискусия по нея. Но уви !!!!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #2 on: October 26, 2009, 11:15:20 AM »
Добър подход е да покажеш, че си изследвала сама и си разбрала (или опитала да разбереш) това или онова, за да може да се дискутира върху това.

Дори и да имаш някои съмнения или погрешни заключения, това не е толкова страшно, стига да си искрена и да имаш сериозни аргументи, което показва, че си положила усилия. Споделянето на тези неща би потвърдило или отхвърлило тези заключения.

Хвърлянето на тема и очакването някой да напише съдържание по нея не е добър подход.

В Словото винаги виждам, че Божиите мъже питаха "какво имаш" и прибавяха към това, което имаше.

Аз бих те попитал същото - какво си изследвала ти и какво разбираш и виждаш в тези пасажи.

Ние сме просто администратори на форума, а не тези, от които се предполага да излиза знание. Единственото съвършено знание излиза от Бога и всички черпим от Него. Ние просто внимаваме за съдържанието и реда във форума.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #3 on: October 27, 2009, 15:47:59 PM »
        Благодаря, за това че някой се влючи.
        Това което съм разбрала от цитираните Божии стихове е, че  раят е реалност.
        Защото Павел казва, че познава човек който е бил занесен в  рая.                                         
        Но къде се намира той, не се подразбира. Човек може да бъде занесен във всички посоки.
        А Исая, 2 Петрово и Откровение ни говорят, за ново небе и нова земя. За мен те могат да бъдат само тук на планетата - Земя.
        Когато почине някой добър и вярващ човек се казва че душата му отива в рая.
        А когато е грешен - "отсъжда се" - в ада. За ада поне се знае че е в дълбините.
        Може ли живите да определят преди да е дошъл Божият съд, кой къде отива?               

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #4 on: October 27, 2009, 18:53:48 PM »
Библейската дума, която се превежда като "рай" означава "градина/парк". Първоначално това е била градината "Едем", чието име означава "наслаждение". Винаги когато четем за рай трябва да мислим за градина/парк. Това е градината в която се намира дървото на живота, според както е и писано:

Откр. 2:7  Който има ухо, нека слуша, що говори Духът към църквите: На този, който победи, ще дам да яде от дървото на живота, което е [всред] Божия рай.

Апостол Павел разделя, третото небе и рая като две различни неща:

2Кор. 12:2  Познавам един човек в Христа, който, преди четиридесет години, (в тялото ли, не зная, вън от тялото ли, не зная, Бог знае), бе занесен до третото небе.
2Кор. 12:3  И такъв човек, познавам, (в тялото ли, без тялото ли, не зная; Бог знае),
2Кор. 12:4  който бе занесен в рая, и чу неизразими думи, които на човека не е позволено да изговори.


Тук се описват два случая, един за човек занесен до третото небе (което е Божието обиталище и там, където се намира Божият вечен престол). Третото небе вероятно се намира отвъд космоса, който сам по себе си е огромен и се счита че отвъд него няма нищо. Но космоса е второто небе и над/отвъд него се намира третото. Космоса знаем е потънал в тъмнина, а Бог обитава в непристъпна светлина. Космоса съответства и на библейския термин "поднебесната" за която се казва, че е обитавана от началствата и властите на тъмнината, срещу които воюваме.

Вторият човек, който познавал Павел е бил занесен до градината/рая което явно се различава от това някой да бъде занесен до третото небе, защото Павел го описва като отделен случай. Поне такова е моето разсъждение на база на текста. Традиционно се счита, че градината/рая се намират на третото небе, където е Божието обиталище. Това аз не знам дали е така, ако някой е изследвал подробно да каже.

По отношение на заглавието на темата мен ме обърква израза "нашия рай". Писанието говори за "Божият рай" и аз не знам какво ще рече "нашия рай". Знам че за безбожниците, които са решили да стават богове чрез науката рая - това е бъдещето в което чрез технологиите ще се постигне вечен живот и блаженство за човека. Това може да е "нашия, човешки рай". Но Божият човек би трябвало да се интересува от Божият рай.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #5 on: November 07, 2009, 19:31:07 PM »
Ще започна с думите на Тихомир:
Божият човек трябва да търси "Божият рай"!?!?
Дори и не вярващите хора са чували че Бог е на небе. Там са и ангели и херувими и серафими.
След възкресението си нашият Господ и Спасител Исус Христос се възнесе в небеса и седна от дясно на Отца.Това и децата учещи вероучение го знаят.
Моето желание за разсъждения бе в насока - старото небе и земя ще преминат, ще има новонебе и нова земя и небесният Ерусалим ще се спусне от небе от Бога и скинията на Бога е с човеците и Той ще обитава с тях.От престола на Бога и на Агнето ще извира река и от двете и страни е дървото на живота. Моето виждане е че нашият рай /казвам нашият - защото всеки ожида да е там/, Божият рай ще е тук на земята.

Tavita

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #6 on: November 07, 2009, 19:42:34 PM »
И Тихомире, не съм подхвърлила темата, а си представях, че това е сайт от който можеш да научиш нещо и да разбереш дали твоите виждания са в посака и на други вярващи или трябва да се молиш Бог да ти открие истини които понякога човек приема своите си като Божии.
Обясни ми каква е ролята на модераторите и ако нещо съм възприела не правилно да се корегирам. И ако има друг сайт в който можеш да подадеш темата и регистрирани и модератори да се включват без нападки, моля те публикувай го!!!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #7 on: November 07, 2009, 19:50:41 PM »
И Тихомире, не съм подхвърлила темата, а си представях, че това е сайт от който можеш да научиш нещо и да разбереш дали твоите виждания са в посака и на други вярващи или трябва да се молиш Бог да ти открие истини които понякога човек приема своите си като Божии.
Обясни ми каква е ролята на модераторите и ако нещо съм възприела не правилно да се корегирам. И ако има друг сайт в който можеш да подадеш темата и регистрирани и модератори да се включват без нападки, моля те публикувай го!!!
Словото винаги е давало пример с това, че човек трябва сам да напредва в правдата, независимо какви са очакванията на хората за сайтовете в днешни времена.

Този форум не е да изпитаме да видим сега дали администраторите мислят като мен и ако мислят така, да се успокоя, а ако не мислят така малко да поспорим, че може и да не са прави.

Ролята на администраторите и модераторите е да внимават за съдържанието на това, което се пише във форума, който е подчинен на определена цел, за която е писано подробно в описанието му. Тяхната роля не е да бъдат изпитвани или да ги питат за това какво мислят по дадена тема. Ако видим, че някой залитва в лъжеучение и имаме милост от Бога да знаем за това къде Бог в Словото си опровергава това лъжеучение — бихме отговорили веднага.

Но теми като — какво мислите по въпроса — не са "ни по сърце", защото нито изграждат задаващия въпроса, нито изграждат отговарящия (изгражда = назидава).

И тъй като този форум е християнски, трябва да се показва и пример както е по Божието Слово, а там винаги хората бяха питани какво имат, дори и в безизходни ситуации.

Това как реагират в други форуми на подобни теми, не е наша работа да разискваме. Показах примера в Словото и това е, което следваме. Не следваме това какво правят или не правят в други форуми, защото не е работа да се съревноваваме с някого, но да служим на Бога според Неговите правила и примерът, който имаме в Писанията.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Къде е нашият Р А Й !?!?
« Reply #8 on: November 07, 2009, 19:54:22 PM »
Моето желание за разсъждения бе в насока - старото небе и земя ще преминат, ще има новонебе и нова земя и небесният Ерусалим ще се спусне от небе от Бога и скинията на Бога е с човеците и Той ще обитава с тях.От престола на Бога и на Агнето ще извира река и от двете и страни е дървото на живота. Моето виждане е че нашият рай /казвам нашият - защото всеки ожида да е там/, Божият рай ще е тук на земята.

Има противоречие с това твърдение, че ще е "тук на земята", защото земята няма да е тук, нито небето, но ще има нови. Това къде ще бъдат, не е ясно и не може да се каже "тук". Не пише, че ще подмени небето и земята с нови, които ще бъдат на същите места. Пише, че не е ясно какво ще е, защото на никого не му е идвало на ума за това.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?